12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

ma2sko

Obdivuhodná výprava na neobdivuhodnú tému so zdĺhavým zobrazením reálnej minulosti. Toto asi najlepšie tento počin vystihuje. Pútavý, zdĺhavý a zároveň nudný. Zo všetkého štipka. ()

golf78

Název filmu prozradil komplet celý děj a i to, jak to skončí. Takže člověk kouká na film a občas pohlédne na hodinky a říká si... "no ještě 45 minut filmu, to je ještě brzo na to, aby mu ten dopis vyšel". Pak tedy kouká dál, zase se nic neděje a ejhle se ukáže Brad Pitt. Hodinky ukazují 15 minut do konce filmu, takže si říkám, no tak teď už to určitě vyjde, a taky že ano. Takže se dá sledovat jen ten děj, který není nic moc až na to, že se to opravdu stalo, ale ani tak to ničím nevybočuje, protože není jedinečný. Takových případů byly desítky, ale zrovna tomuhle se podařilo zdrhnout, takže se o tom dozvědělo více lidí. Dále jsem si doplnil vzdělání o slovíčko "negr". Teď už vím, že lidé černé pleti se dělí na černochy (vzdělaná kasta) a negry (nevzdělaná kasta). Samotní černoši pak pohrdají negry. A když to zaznělo v americkém filmu, tak to určitě bude pravda :-) :-) :-) ()

Ferguson

Výraz hlavního hrdiny se za 2 hodiny ani jednou nezmění. Jeho rýha nad "staženýma" očima je stále stejně velká. Bál jsem se, že bude film plný naturalistých scén (po zkušenosti s Hladem a Studem) a nakonec tam je jen jedna ostrá záležitost. Velice mě to překvapilo a zklamalo. Django je tak překvapivě ostřejší a explicitnější. ()

NeedfulThing

Pro mě jeden z králů roku 2013. Ejiofor je naprosto excelentní, Fassbender je na zabití. Lupita se v příběhu jenom tak mihne, a přesto v něm zanechává nesmazatelnou stopu. Příběh Solomona se, z našeho pohledu a v dnešní době, může jevit jako malé fantasy, ale v Americe se právě v době, kdy se zakázalo přivážet otroky, a obchodovat se mohlo jen s těmi, kteří už na pevnině Nového světa byli, děly hrůzy, které 12 let otrokem jenom nastinuje. Samotné zpracování naprostého zoufalství a odhodlání přežít mě okouzlilo. McQueen odvedl obrovský kus práce, pracuje s emocemi, ale zároveň dělá co může, aby se vyhnul zbytečnému patosu. Já tleskám. ()

Coumway

Django je oproti tomuto filmu rozprávka aj keď samozrejme vynikajúca rozprávka. Tento príbeh respektíve film úplne profesorsky a teoreticky správne zobrazuje situáciu otrokov v tých časoch,ale poďme po poriadku. Všetko sa to začalo tým keď biely človek z Europy preplával veľkú mláku a objavil nový svet .Nový svet kde narazil na indiánov ktorých bez debaty odsúdil na rezervácie pričom právoplatne tá zem bola ich,ale to nevadí proste čo už. Potom si to nasmeroval do Afriky po nejakú tú lacnú lepšie povedané zadarmíko pracovnú silu v podobe veľmi čiernych negrov alias černochov a poď ho s nimi nazad do nového sveta kde je ešte taaaaak veľa práce,ale nevadí robošov už predsa mal (stále je reč o tom bielom človeku zo starého kontinentu).Stačilo mu veliť veď bol v prevahe doniesol si ich aj zo svojími kamošmi len toľko koľko ich potrebovali a postupne sa ˇvýletnéˇ ľode DO a Z Afriky množili.Medzitým sa na to všetko domáci indiáni prizerali z hráníc svojich prísne strážených rezervácií,ale na tom vôbec nezáležalo.Pracovalo sa drelo sa otrokárčilo sa obchodvalo sa.Pracovanie a drenie bolo určené pre čiernych a bielym bolo prenechané obchodovať a vlastniť otrokov veď oni boli iniciátori všetkého tak prečo by neurčovali aj pravidlá (možno niekoho pri tomto čítaní napadne,hm veď stým istým mohli začať aj černosi z Afriky a bolo by to naopak,objavenie Ameriky nejakým negríkom a návšteva Europy kvôli bielym otrokom ktorých by využili respektíve aj zneužili v Amerike na prácach).Lenže nebolo to tak a negri och prepáčte chcel som povedať černoškovia sa po čase predsa len vymanili spod otroctva aj s pomocou nejakých tých bielych.Ide tu však hlavne o to,že dnešná Severná Amerika a myslím tým konkrétne USA by nikdy nebolo tým čím je keby sa o ňu nepostarali Europania nech už akokoľvek,ale postarali sa.Nie som proti USA práve naopak fascinuje ma a chcem sa tam raz dostať pretože viem,že USA sa vlastne zrodilo z Európy.Mimochodom film bol nadpriemerný. ()

Tutkocooler

Hlad po cenách taký okatý, až máte chuť nejakú tú cenu tvorcom vymyslieť a odovzdať aj vy sami. To osobne príliš nemusím, no v tomto prípade sa cez to ochotne prenesiem. Prečo? Lebo som doteraz buď nevidel dosť filmov o amerických negroch v 19. storočí alebo som proste citlivka, no v závere som mal čo robiť, aby mi neušla slzička. Pritom som nemal pocit, že by som bol nejako hrozne citovo vydieraný. Ono to tak skutočne chodilo a ja sa momentálne hanbím, že som človek. ... 90 % ()

Dunpeal

Další povedený film od Steva McQueena. Herecké výkony jsou perfektní. Paul Dano má obličej i um zahrát takovou zápornou postavu, kterou budete ještě dlouho po konci filmu nenávidět. Samotný příběh (kromě drobností) neřekne nic nového a bude vám asi připomínat jiné filmy s podobnou tématikou, ale je velmi dobře zpracován. Navíc děj i tak dlouhého filmu má spád, takže se rozhodně nebudete nudit. Tento skvělý film však nedoporučuji slabším povahám, protože některé scény jsou opravdu drsné. ()

arsko

Na film se dívat dalo, bohužel mě začal bavit asi tak půl hodiny ke konci. Nejefektivněji hrál Michael Fessbender (ta role mu sedla) ()

katikka

Dráma s témou otrokárstva černochov v amerike a ešte k tomu podľa skutočného príbehu vždy rozvíri emócie, rozhnevá každého diváka a napokon zanechá dojem. Takto pôsobia drámy s veľkým príbehom. Ale.. keby som nevedela, že je to oskarový film z roku 2013, tak by som kludne povedala, že by mohol byť natočený aj 10 rokov dozadu, pretože celkové spracovanie deja, poňatie obrazu a kamery je trochu menej súčasné. No a už len jedna výtka, ktorá tu už zaznela, že dvanásť rokov nebolo dostatočne citeľných. ()

Gattolino

Výborné, ale dost surové. Což není výtka, tohle moc "soft" udělat nelze. Ne že by si člověk z tohoto filmu odnášel nějaké pozitivní pocity, ale: zaprvé - jinak to asi natočit nešlo, a zadruhé: tyto hrůzy připomínat je potřeba. Lidé mají bohužel krátkou paměť. Krátký vpád Brada Pitta jakožto zachránce byl příjemný, a výkony ostatních herců byly rozhodně špičkové. Vidět to je třeba. ale podruhé bych si to asi nepustil. ()

Martyjoker

Pouze kvalitně zfilmovaná kniha, nic víc. Opět si dovolím zmínit trochu opomíjený film Amistad, který se zabývá podobnou tématikou, nicméně po všech stránkách 12 let v řetězech předčí, ačkoliv naprosto nepochopitelně nezískal jediné ocenění. ()

Tempter

Taková černošská pohádka o otroctví, kdy nakonec dobro zase zvítězí nad zlem. Na mne to moc klouzalo po povrchu, všechno bylo dopředu jasné , Edmond Dantes by mohl vyprávět či jak se ten hlavní hrdina jmenoval a otroctví si myslím bylo 100x horší... A pořád se mi tam pletl ten DiCaprio, jak vchází do letištní haly. Jj Hansi, vykrádat sám sebe a ještě být za to královsky placen, klobouk dolů... ()

Tereza11

Hlavní sílu tohoto filmu bych viděla v kameře a kompizici...ale jinak je to o muži který si na můj vkus až příliš rychle přisvojil svojí novou, nedobrovolnou identitu, která mu v řetězech patřila 12let,ale na druhou stranu co jiného mu zbývalo, sbírání bavlny, potu a krve, bičování, žádné vcítění se druhých, protože jinak by to asi opravdu nepřežil... Ale to jak v závěru přijede Pitt na bílém koňi to už mi přišlo opravdu americké až moc :-) Solomon už je zase Solomon, setkává se s milující rodinou ve fraku, žena na něj bez ostychu 12 let čeká really real :-) neroňte slzy, utřete si pot z čela, americký happyend se koná, kurevsky nečekané .-) ()

Lishkenzi odpad!

Na tenhle film jsem nemusel koukat. Stačilo si přečíst název. Obsahuje všechny potřebné informace. Snad kromě té, že ten největší hrdina je Brad Pitt... McQueen neukazuje nic nového, přijde mi že všechno co ve filmu souvisí s otroctvím jsem už někde viděl, slyšel, četl. Všichni vědí jak zacházelo s černochy, ale to jak lacině si 12 let v řetězech říká o pozornost mě prostě vytáčí. Nejvíce asi "desetiminutová" scéna jak hlavní hrdina visí na špagátu. Věřím že pro pana režiséra to byla taková duševní onanie. Snad jen Lupita Nyong'o a její do ztracena vyznívající příběh by mě možná donutil zvednout hodnocení. Po pečlivé úvaze ale zůstávám u toho, že nám McQueen naservíroval film na který není třeba koukat. Stačí si jen přečíst název. ()

viax

Říkám si: "Spát půjdu tak za hodinku, kouknu na kousek a stačí, beztak mě to nebude bavit - otrok na plantáži, nebudu koukat na týrání." Chytla jsem se drápkem a skončila ve čtyři ráno. Ještě, že je neděle. :-) Bylo tam všechno - únos, týrání, bezvýchodnost. A přesto si Solomon zachoval naději, nikdy se nevzdal, dokonce se bral za jiné, čemuž se mi nechce moc věřit, nebyl to žádný Spartakus. Pokud vydržíte jedna na maděru rozsekaná záda, mrkněte na to. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST