12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Sicilius

Velmi kvalitně natočený životopisný film, jakoby jste se octli v té době. Místy možná trochu utahané, pokud jste zvyklí na hollywoodské trháky. ()

JerryPilsen

Ať přemýšlím jak přemýšlím,nepřišlo mi toto zpracování tak dobré jak ostatním.Samotný příběh je jistě velmi zajímavý,a pro mnohé i život otroků i překvapivý,ale podle mě je to jen slepenec životních scén hlavního hrdiny.Navzdory tomu je třeba pochválit skvělou kameru,ale režie mi přišla dost upatlaná. ()

ERRORMAKER

Brutální drama plné násilí, zla, neštěstí a nenávisti. Kdo se chce hodně ponořit do deprese, tomu tenhle film opravdu velmi doporučuju. ()

Thamilka

Velice zajímavý film a dobré obsazení. Hlavní hrdina to vše zahrál dle mého názoru výborně. Film je napínavý tím, jak to vše dopadne. Je v něm pěkně zachycena celá ta doba, ve které muselo být složité žít. ()

hanzikk

Místy chytlavé až k patě, místy trochu nuda, ale celkový efekt skutečného příběhu a střihnutá brutalita tomu filmu dává fakt šmrnc. Díky hereckému nasazení mi někdy přicházela myšlenka jestli si to náhodou neužívají i samotní herci. Peckovně zahraná nenávist, to se opravdu musí nechat. Dojemné drama skutečného příběhu vrcholící zrovna když i naděje umřela nenechá diváka chladným. ()

Jolanda12

Mě to nebavilo. Pořád jsem čekal, kdy se děj rozhoupe, kdy se stane něco zásadnějšího a čekal jsem nějaký relativně šokující konec, který nepřišel, a tak se z filmu pro mě stalo jen čekání na akci, která nepřišla. ()

Pucmeloud

Pěkná kamera, vynikající herecké výkony, ale snadno předvídatelný příběh o americkém otroctví, ve kterém nechybělo nic, co se očekávalo od otrokářského prostředí amerického jihu (taková Chaloupka strýčka Toma). Zájemcům o tuto tematiku daleko více doporučuji Spielbergův "Amistat", který má nápad a zajímavou zápletku. A násilí (byť funkčního) je v něm taky dost. ()

marti28

Pro mě nejspíš nepochopený a velmi nudný film se spoustou prázdných scén při pohledech do dálky, či jen tak krajinou. Zápletka je bezpochyb zajímavá a herecké výkony jsou zde také kvalitní. Pro mě je však tento film zklamáním roku. ()

jarkametelka

Otresna vypoved cloveka,ktery zazil to,co by urcite nechtel nikdo znat zazit.McQeen nam ukazuje bez prikras nasili(pri nekterych scenach jsem mel i ja dost),coz je normalni,nebot po nas chtel,abychom se v citili do tech hruznych okamziku,pochopili nesmyslnost takoveho zachazeni s lidmi a neni se proto cemu divit,ze porota od Oscaru prave jemu priklepla a darovala pozlaceneho chlapika do jeho sbirky za nejlepsi film roku 2014..Zajimave jsou vedlejsi role "bilych" hercu.Nejvyrazneji zapusobil Michael Fassbender v roli psychopatickeho otrokare a tesne pred koncem prekvapi dulezita minirole,kterou si vystrihl Brad Pitt.A je to role,kterou by si zahral asi kazdy herec.Je to film o obdobi jedne z tech citlivych cernych dejin americke spolecnosti,na kterou McQeen velmi silne poukazuje,abychom nezapominali...A jak doufam,a mozna tak i tvurci-nebude se taky uz nikdy opakovat. ()

floppy4

Aj ked to bolo dobre zahrane, bola to strasna nuda a rezia bola total citatelna a neviem akoze za co mal tento film dostat oscara. Za kameru? Kazdy druhy, toci podobne zabery. Come on, mierne nadpriemerna drama o otroctve, nic viac... ()

Rupmen

Takhle nějak vypadá čistokrevné oscarové drama, čistota žánru je přitom až obdivuhodná. Jde o film seriózní, s jednoznačným postojem. Film s hezkými obrázky, nejlepšími momenty jsou pak skupinové obrazy, černošské spirituály, záběry jižanských plantáží. Docela mně vadily dialogy, hlavně ty čítankové mezi otroky. Zejména v těchto scénách mi herecké výkony připadaly divadelní a nepřirozeně necivilní. Daleko zajímavější a i věrohodnější jsou konfrontační scény hlavního hrdiny s jeho pány a bílou chátrou. Nemůžu říct, že mě ten film nebavil, jenom mě nebavil zas tak moc, abych ho chtěl vidět znovu. ()

DavidAAAA

Je to utahaný, mít to hodinu a půl, byl by to skvělej film, ale takhle dlouhý nudí. Místama pokulhává logika, ztrácí se návaznosti.. Téma na Oskara, zpracování kvalitní, ale stačí vidět jednou... ()

tennis.rules

Na tento film som sa dlho chystal a mozno to bola aj chyba, lebo som mal zrejme prilis velke ocakavania.. Pribehovo ma nezaujal vobec nicim, dej bol nudny, predvidatelny, az nasilu depresivny (viem, ze iny byt ani nemohol, ale prislo mi to miestami fakt prehnane), takychto filmov uz bolo x a este ich aj x bude, tvorcovia akurat vsadili na istotu a vybrali temu, ktora im zarucene priniesla nominacie na ocenenia. Ano, vsetkym nam je luto cias otroctva, ale to by nemalo automaticky znamenat dobre hodnotenia filmu o otroctve, aby sme sa sami pred sebou citili dobre, aj ked film bol vyslovene priemerny.. Myslim, ze sa to dalo spracovat ovela lepsie, realne by som videl hodnotenie 50-60%, aj ked odo mna o dost menej.. ()

Cyklistka

Z atmosféry plantáže M. Fassbendera, jeho charakteru a taky ženy jsem se málem zalkla. Lhostejnost, pomalu plynoucí monotónní dny, zlo prorůstající myšlenkami a skutky = smrt. ()

adams701

Naozaj. Django pre STV. Príbeh je podaný drsným (ale iba do istej miery) spôsobom, no bol som prekvapený, že potenciál Pitta a Cumberbatcha nebol celkom využitý. Na druhej strane sa klaniam pred krutým Michaelom Fassbenderom, ktorý do svojej role dal značne veľké úsilie. Bolo mi jasné, že minimálne jeden z dvojice Ejiofor - Nyong´o bude pre Akadémiu ten "pravý", pretože spolu s výpravou, scenárom a Zimmerom dokázali, že téma otroctva nedokáže byť vypovedaná 1 alebo 2 filmami. "I don't want to survive. I want to live." ()

Kosir

Kdyby tohle natočil někdo u nás, tak to by se našlo chytrolínu, odborně kritizujících dlouhé záběry o ničem, nevhodné střihy a já nevím co ještě. Co ale naplat, bylo to dobré a ukazovalo historii USA i lidské povahy zřejmě tak jak si zaslouží. ()

aftershave

Tak nějak to má být, úvodní idylka, zlom, pád do bezvýchodna, pozvolné smiřování s osudem a sílící vnitřní odpor, příchod amerického hrdiny a šťastná setkání třetího druhu.....dalo se na to dívat, ale jednou to stačilo. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST