12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

ceerdan

Vypadá to jako klasická stevemcqueenovka - zajímavý téma, ale trochu tomu chybí drama, vývoj a eskalace příběhu. Pak si vzpomenete na tu krátkou větičku na začátku - "film je natočen podle skutečné události" - a v tu chvíli si uvědomíte, že tenhle příběh není jenom Solomona Northupa, ale spousty dalších lidí, z nichž u většiny neskončil ani trochu tak dobře. Pokud někdy budete litovat hektický doby, do který jsme se narodili, podívejte se na to, jak vypadal svět pět generací před náma... ()

Edwin44

Film mě nechytnul hned od začátku zvlášť když jsem viděl tu stopáž. Po půl hodině jsem se tak zakoukal, že jsem jen další hodinu a půl zíral.... To, že film získal nějakýho toho oskara není vůbec náhoda. Přiběh - životní - byl jak řekl Brad Pitt užasný, ale ne v tom dobrým slova smyslu. Člověk musí žasnout nad tím, co se velké a slavně Americe dřív mohlo dít za svinstva a možná se tak nějak děje do teď. Oskar je asi jen malou náplatí za ne zrovna slavnou minulost.... Co se týče filmu nemůžu nic vytknout (snad teda jen tu délku). Herci byli skvělí hlavně tedy Fassbender, tomu člověk toho parchanta opravdu věřil. Jinak přijemný byly i takové minirole v podáni Cumberbatche, Giamattiho či nakonec dobráka Pitta. To se týče konce filmu tak jsem byl rád, že to dopadlo dobře. Sice takové happy endy moc nemám rád, ale tady za tohle všechno co ten člověk prožil, si to nijak jinak skončit nezasloužilo. ()

baruslan

Upřímně - mě se to moc nelíbilo. Pořád jsem čekala nějakou "akci" a pořád nic. Film mi přišel fádní bez spádu...Spíš to ukazuje na obraz tehdejší společnosti, ale pro mě to nebyl kdovíjak silný příběh. A taky moc nechápu, za co získal tolik Oscarů... ()

Kritik

Velice silný film, ale mě to zkrátka nesedlo. Drastických a rádoby uměleckých scén tam bylo požehnaně a to byl pro mě kámen úrazu. NENÁVIDÍM BEZPRÁVÍ! ()

eklokan

Předlouhý film s mnoha naprosto bezvýznamnými scénami, například dvouminutový záběr na strom který je ovíván větrem. B. Pitt se mi do role zachránce a hrdiny docela hodil, takže ze závěru filmu jsem měl docela radost. Taky neuvěřitelné herecké výkony u té hlavní otrokyně, jejíž jméno si už nepamatuju. Celkové zpracování za 4* ()

lineker

Dle uděleného Oscara jsem čekal patosem předimenzovanou podívanou, kde si černý režisér bude vylévat srdce nad hrozným osudem afroamerického obyvatelstva po téměř čtyři století historie amerického státu. K mému překvapení až na poněkud sentimentem nasycený závěr (mimochodem u mne bez adekvátní reakce) se nic takového nekonalo. McQueen vypráví příběh. Příběh plný nespravedlnosti, utrpení, a bolesti. Ale překvapivě i plný úpřimnosti a dle mého soudu i reálného pohledu na tehdejší dobu tam dole na jihu. A tak i když pro mne byl jasným vítězem loňských Oscarů Cuarón, s tímto výběrem akademici zas tak vedle nešlápli. ()

Danny71

O.K., osud hlavního hrdiny Solomona Northupa byl bezesporu tragický a nezáviděníhodný a otroctví coby instituce kruté, nelidské a odsouzeníhodné. Ale kromě působivých hereckých výkonů (Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender..) a dojímavého příběhu jsem na filmu nenašel nic, kvůli čemu by si zasloužil označní nejlepší snímek roku 2013. ()

The_Exile

Nejsem rasista. Fakt ne, nemám problém s žádnou rasou. Ale nezlobte se na mě, ale tenhle film nemůžu hodnotit nijak kladně, a v Americe podle mě má takový úspěch jenom proto, že se všichni bojí říct, že se jim to nelíbilo, budou je mít za hrozný rasisty. Film na mě působil dojmem, že se McQueen snaží vyloudit uznání tím, že všem připomene, že běloši byli strašné ***** a že na to nesmí zapomenout. Ve filmu je jediná kladná bílá postava, a to kanadský amiš Brad Pitt, který tady má snad ještě horší přízvuk než McConaughey. Jinak všechni ostatní jsou zrádci, slaboši a krutí zlí bílí otrokáři. Ano, utrpení černochů ukázal opravdu přesvědčivě a z některých scén skutečně mrazí, ale chybí mi tam nějaká pointa. Snad kromě toho: Já jsem černoch, vy se styďte a dejte mi Oscara. ()

Beetlejuice

Těžko se mi hledají slova. Syrové, surové, plné beznaděje a naděje zároveň. Scéna s Lupitou je absolutní masakr (po naprosto všech stranách). Myslím, že jsem "na plátně" ještě nikdy neviděla nic, co by mě dokázalo tak upřímně rozbrečet. ()

PORTER44

Docela dobré drama z doby černých otroků,i když byli chvíle kdy jsem se nudil,tak to bylo dobře zrežírováno s dobrým příběhem,bylo to plný emocí a dramatických scén. ()

sedlis

Popravde jsem ocekaval mnohem vic po tech ohlasech na tento film. Nebylo to sice vubec spatne, to ani nahodou a urcite patri k tem lepsim vytvorum lonskeho roku. Jen se mi zdal film zbytecne dlouhy, nektere sceny hluche a s cilem vetsiho psycho dopadu na divaka natahovany do extremu, coz na mne bohuzel moc nepusobilo a melo opacny efekt a zavanelo spise nudou...jinak ale v celku zajimavy pocin s neokoukanymi herci, fajn kostymy a vypravou. ()

lukas_flek

vždy velmi ocením, když je historické téma uchopeno tak, že se divák může něco přiučit o době, o které film pojednává. doba, do které je příběh zasazen, byla velmi krutá, film si nebere servítky a přitom není tak neúnosně krutý jako např nespoutaný django, který je svým příběhěm velmi podobný. trochu mi v tomto případě vadil happy end, který byl (vzhledem k inspiraci skutečnými událostmi) až neuvěřitelný. kromě djanga je na podobné téma purpurová barva nebo černobílý svět. všechny byly vynikající a všechny o černošské otázce ()

Purish

Nie som si úplne istý, či práve tento film mal byť tým vyvoleným pre Akadémiu. Vnímam ho ako dôstojné vyrozprávanie príbehu Solomona Northupa, ale vzhľadom na Oscara som očakával viac. Neviem si odpovedať na otázku "čím bola táto snímka výnimočná?". Dokonca si myslím, že sa filmárom nepodarilo dostatočne preniesť na plátno tragickosť Solomonovho príbehu, ktorý bol určite oveľa krutejší. Získal som žiaľ pocit, že celkového Oscara získal vďaka Holywoodskej elite, ktorá za týmto filmom stála (Brad Pitt, Steve McQueen, Hans Zimmer) a možno trochu ako vzdanie úcty Solomonovi a jeho rodine. Ako film samotný to také skvelé nebolo. ()

Onanista

Tak když sem pustil tenhle film, tak sem znal akorát jméno filmu, že to bude o otrocích a to bylo asi tak všechno. Tak sem na to začal koukat a najednou tam byl Fassbender. Si říkám do prdele skopčáckej otrokář na Americkym jihu? Ale co by ne. Teď už bych si asi nikoho jinýho v tý roli neuměl představit. Tak sem koukal dál a film je povedenej a to někdy hodně a někdy zase moc ne. Moc sem nefandil scénám, který byly na mě až přespříliš dlouhý. Například když linčujou pana Solomona a záběr na to jak poskakuje na špičkách trvá asi půlku stopáže. Chápu, že mělo být vidět, že ostatní bratry a sestry z Afriky to ani trochu netrápí, ale na to abych to pochopil by stačila dááááááleko kratší doba. No nic jdem dál. Koukám si dál a najednou je tam nějakej dobrodinec. Kouká furt do země a já si říkám ... je to on? není to on? Byl to on Brad v celé svojí fousaté kráse! Po tomhle sem čekal kdo se tam sakra ještě objeví. Objevil se happyend, od kterého jsem tedy čekal víc emocí, ale budiž tedy. Tak sem byl zklamán, že už tam nikoho dalšího neuvidím, třeba Bredovo Endží a pak to přišlo! Celý to zrejžoval jeden ze sedmi statečných! ()

eexDon

Für mich - 80%, - /některé bezdialogové scény se trochu táhly, pěkné rozdělení postav mezi herci, přesně jak jsem čekal - Benedictík dostal kladnou postavu, Brad jakožto milovník svobody dostal postavu odsuzující otroctví a na Michaela zbyla nevděčná role řekněme hlavní záporné postavy/, + /podle skutečnosti, slušní herci v čele Chiwetelem, slušně uchopeno a zrežírováno/, hodnocení - slušný a povedený film s dobrými herci a v poklidnějším tempu, spokojenost ()

smajki

Výborný příběh, výborné herecké výkony, kvalitní obsazení, v jednu chvíli mrazení v zátylku, po té slza deroucí se do oka, po chvíli bytostná nenávist vůči tyranským otrokářům. Asi takhle na mě ve zkratce působil tenhte dramatický počin v řekl bych dost fantasy a akčně naladěném roce 2014. ()

Senior74

Sice nerad řeším rasovou otázku,ale tento film mě kopnul k zamyšlení se i sám nad sebou a svými názory,velmi dobře a citlivě zpracované,místy je mi z naší lidské rasy na zvracení,čeho jsme byli a i nadále jsme schopni na sobě páchat a to bez rozdílu barvy pleti,zde se sice jedná o historii,ale bohužel i v dnešní realitě je toto stále možné. ()

BobSenClar

Na začátku jsem si klasicky říkal,odkud tenhle film získal takové ovace a doporučení.Děj se celkem vleče a pomalu stupňuje atmosféru,která ani nedosáhla nějaké větší intenzity.Je to docela kontrast oproti velmi nadsazenému Nespoutanému Djangovi,který je mi svým podáním bližší,jen díky humoru,který pomůže se s tímhle vyrovnat.Američtí akademici ale nakonec nebudou takoví hlupáci.Film ukazuje celkem jasně problematiku otroctví a pokřivení charakteru lidí,kteří v té době vlastnili otroky.Doporučuji všem silně morálně založeným lidem,kteří se rádi pitvají v nekonečné nespravedlnosti.Film mě dojal,ale znova se na něj koukat nemusím.Zrasované záda a nářek bičovaných je těžké sousto i v tak divným světě,v jakém žijeme.Za mě 65 % ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST