12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

bloodcountes

Čekala jsem, že to nebude můj šálek čaje a nebyl. Kladu si navíc otázku, proč se pořád dokola filmy o otroctví točí - jedněm to podsouvá neodůvodněný pocit viny, druhým to připomíná jejich dřívější ponížené postavení a u dalších to oživuje sentimentální vzpomínky a latentní rasismus. Vážně nevím. Film jsem ani celý nedokoukala, jakkoli se zdá, že je skvěle technicky zvládnutý a všechno v něm je jak má být, včetně dobrých hereckých výkonů. Proto tři hvězdy......Jestli si někdy budu chtít dát práci, podívám se na něj na celej a poctivě, ale nevím, ničím mě nezaujal. ()

Darth Maul

Skľučujúce a mrazivé filmové dielo, ktoré zbytočne nehrá na city diváka. Hrôzostrašný príbeh Solomona Northupa o strate slobody, mena i vlastnej identity je zachytený surovo, staticky a prostredníctvom dlhých záberov. Michael Fassbender je v úlohe zverského otrokára Eppsa dokonalý a Zimmerova hudba ideálne dopĺňa tú tiesnivú atmosféru. Popri všetkej tej ťažobe je to však aj mimoriadne ľudský film. ()

Mrs.Blue

Výborná, mrazivá podívaná se srdcervoucím závěrem. Realistické, syrové zobrazení jak fyzického, tak psychického utrpení a teroru otroků. Tenhle snímek nemůže nechat nikoho chladným. Film se skutečně originálním námětem, výborným hereckým obsazením, líbivým hudebním podtextem. Miluju, když film předčí moje dlouhotrvající očekávání. ()

lucijelucije

Je vůbec možné, aby se lidé chovali, jako prasata? Aby byli ukrutní, zlomyslní, brutální a násilní? ano asi je..Twelve Years a Slave mě dostalo..Každou minutu jsem si říkala, že už to snad nemůže být ani hroší, ale bylo, pořád až do konce, bylo..Moje pocity z tohoto snímku nejsou pozitivní..ba naopak. Jsem znechucená..ale taková byla realita..bohužel. A nejen Solomon si ji prožil. Když opomenu ten děsivý příběh musím uznat, že S. McQueen věděl, kam až daleko může zajít, aby to působilo spolehlivě. Ale celkově vzato, kamera, scénář, hudba..všechno kolem bylo krásně propojené, a dodávalo to celému příběhu na pravdivosti a reálnosti. Na Solomona jen tak nezapomenu..Brrr.. ()

mclenin

Jeden rok A.D. (After Django) nám Steve McQueen s oskarovými ambíciami servíruje životopisnú drámu natočenú podľa rovnomennej literárnej predlohy. Svojmu postaveniu ašpiranta najvzácnejších sošiek prispôsobuje tempo a štýl rozprávania ako aj nádych celého filmu. Na rozdiel od vyššie zmieneného diela Quentina Tarantina, ktorý Dajnga poňal štýlom sebe vlastným bez akejkoľvek silenej snahy obdržať nomináciu na Oskara, na mňa 12 rokov otrokom pôsobilo sem-tam až neprirodzeným dojmom, miestami som cítil snahu tvorcov umiestniť sa. V konečnom dôsledku ide o remeselne zvládnutú tematiku otrokárskeho juhu s realistickým "feelingom", ktorý je však taký realistický, že v určitých pasážach nudí a nevyužíva naplno svoj potenciál. Zachraňuje to hviezdne obsadenie a ich výkony - Fassbender hrá ako o život, Pitt vo svojom krátkom výstupe hláškuje ako z veľkej knihy múdrostí, potešil Cumberbatch a Paul Dano.V prípade tohto filmu však pre mňa platí, že menej je niekedy viac. P.S. Soundtrack Hansa Zimmera mi až podozrivo pripomínal ústredný motív Inception. ()

Piškotka

Jeden z mnoha příběhů, o kterých se můžeme dočíst nebo vidět ve filmu. Hrdina je vždy něčím výjimečný. Solomon byl gramotný a talentovaný houslista a tady jeho výjimečnost skončila. Nenadálou ztrátou svobody a násilnou změnou identity se stal nickou, která sice umí číst, ale nikdo to po ní nechce. Na počátku chce žít, v průběhu už jen přežít. I když film v ničem extra nevyniká, byl natočen s velkým citem a vírou v přerod či změnu, a proto u mě má plný počet hvězd. Ch. Ejiofor mi přišel jako ten pravý černoch, co táhne za sebou tryznu a věří v člověka. ()

Milodar

Ti otrokáři bili skutečně svině. Nechápu, jak může člověk být tak krutý a obzvláště k lidem tak pracovitým a skromným, jako jsou černoši. Několikrát jsem vzteky stiskl polštář a jednou téměř nakopl subwoofer, na konci tohoto krásného příběhu jsem marně chytal slzy do cedníku. Potěšilo mě i herecké obsazení, v malé roličce Brek Pitt a dokonce Sherlock Holmes (samozřejmě v přestrojení). Nejdříve Hlad, pak Stud, teď toto, už se těším co bude dál... ()

Honzeek95

Připadne mi to nedotažené v mnoha směrech. Na některých místech dosti přepálené (zejména ten konec) a také mi vadily nějaké (pro mě) "zbytečné" scénky, jako třeba na konci asi minutový záběr na tvář hlavní postavy a stejně dlouhý záběr na šibenici. Význam těchto scének jsem nepochopil, emocionálně na mě film působil jen místy. Ovšem zahrané je to perfektně a postavy vykresleny bravurně, takže za čtyři. ()

Garfildka4

Neuvěřitelně lítostivé, zoufalé a drsné. Často mi to připomínalo druhou světovou válku: ,,Vždyť jsou to jen zvířata!" Jak se dalo žít takhle? Chudák Pats, pro kus mýdla ji málem zabili. Chudák otrok, který vešel za Solomonem do obchodu a uviděl svobodného muže. Chudák Solomon pro jeho zoufalý výraz, když vzal to málo peněz, které měl a chtěl jen poslat dopis svojí rodině. Drama, které nám to ukáže tak věrně, že na to hned nezapomeneme. Celý film jsem však čekala, až sám Solomon zahraje na housle tu smutnou a tesknivou melodii, bohužel sem se nedočkala.. A pak, když už žádná naděje nezbývá, přichází Brad Pitt, jako sluneční paprsek do temné a nehostinné krajiny. Díky, díky za něj! ()

ondrula

Neobyčejně zajímavej film; asi ne tedy tolik, aby získal Oskara za film roku 2013, dost na to, abych ho mohl doporučit úplně každýmu. Tady pokud nemáte problém s vypodobňováním ponižování člověka, protože toho je v tomhle snímku habaděj. Film je pozoruhodnej hereckými výkony, až neuvěřitelnou ukázkou síly vůle, ale taky tím, že na mě nepůsobil autenticky a to zejména díky tomu, že běloši se k liberalizovanýmu černochovi chovají rovnostářsky a přátelsky, což mi zrovna do roku 1841 v Americe moc nezapadá. Ono by to nezapadlo ani do roku 1941. ()

Ještěřák

Sotva odhodili bavlny plný žok, už se stávají prezidenty...:) Netušil jsem, že tohle kdy napíšu, ale film dost rozsvítil svým příchodem Brad Pitt (samozřejmě v roli kladné prdelky). Možná ho ukecal nějakej bratránek jenom kvůli plodným tržbám, každopádně však vnesl na plátno tremendózní kus charizmatu, krutopřísňáctví a morálního frajerství. (70%) ()

Savel

Django naruby je dost přesný komentář. Díky tarantinovskym hercum sem mel vazne pocit, ze právě sleduju prequel k Djangovi, nicméně tady zábava končí. Nesmírně vážné téma nesmírně stupidního období nesmírně hloupých amíků. Bohužel bez zábavy, jak jsem psal v předchozí větě. Něříkám nadsázky ani humoru, myslím tím zábavu, která mě udrží bdělého. To že bude hlavní hrdina týrán, to že během filmu narazí na stejně týrané ženy a děti a to že to dobře dopadne, jelikož je to adaptace autobiografie, bylo jasné a Oskaři to milují. Ale mě chybí něco navíc, něco z čeho bych chtěl uvěřit jiné povaze filmu, než komerčnímu kalkulu. ()

Mitin

Jedním slovem DECHBEROUCÍ zážitek. Na 2 a čtvrt hodiny mi vážně film ukradl dech a já jen zíral.. Třičtvrtě filmu krutosti, nespravedlnosti v dobách otroctví a neskutečně silný závěr. Hans Zimmer je geniální, o tom není pochyb, ale soundtrack v tomto filmu byl ještě něco víc, mistrovské dílo, které pomohlo dotáhnout k mistrovskému dílu i celý film. V dnešní době si asi těžko dokáže někdo představit tohle prožít a dost lidí by se mělo na film podívat. Třeba kromě ukradeného dechu by jim film i otevřel oči. ()

angloumene

Je fakt, že 12 let v řetězech je ze všech úhlů pohledu dost prvoplánových. Na druhou stranu nemůžu upřít zjevné filmařské kvality. Body navíc přidává poměrně zajímavá hlavní postava, která tomuhle černo-bílému dramatu dodává potřebnou barvu. Za mě ne zrovna silné 4*, tedy 75 %. ()

Schuldiner

Já nevim, ale tady se někdo pravděpodobně rozhodl pokusit se udělat rekord v počtu klišé a nacpat je do jednoho historického filmu. Ne, dělám si srandu, existují v tomto ohledu o moc ´´lepší´´ filmy. Nicméně...zkrátka mě to nebavilo. Nakonec jsem posledních 12 minut ani nedokoukal.... ()

Holubicqa

Z hudby místy mrazí, zvlášť ve vyhraněných scénách, prostě Zimmer. (I když sám sebe fakt vykrádá, občas jsem slyšela Inception a ne že ne.) Film je.. zvláštní.. trošku delší na můj vkus, i když syrovost a krutá realita tehdejší doby je vykreslena nadmíru skvěle. Sice nejsem žádný odborník, ale kamera byla dokonalá, některé záběry braly dech. Možná si to někdy pustím ještě jednou, ale zatím jen za 4*. ()

Disease

Ano, také rozšiřuji řady těch, co se diví "vkusu" akademiků. Řemeslně zvládnuté, ale emocionálně to ve mně nenechalo nic. Asi proto, že otroctví je prezentováno téměř jako selanka (ano, občas si někdo na někoho zasedne, občas někdo dostane výprask, když držkuje, to není nic neobvyklého ani v dnešní době). Souhlas s Douglas a Renton, jen jsem se nějak moc rozepsal :-) ()

J*A*M*A*L

Dokonalý film! Hrozně jsem se na něj těšil a samotná projekce tohoto mistrovského díla byl největší zážitek který slovy neumím popsat. Výkon Fassbendera spolu s Ejioforem a zbytkem dalších herců byl herecký koncert doprovázený úžasnou Zimmerovou hudbou. Jediná škoda, že film nebyl ještě o hodinu delší, protože Steve McQueen by to určitě dokázal o tu hodinu zpříjemnit skvěle. Asi se mi tyhle filmy o otrocích líbí a to tak, že to pro mě představuje dokonalost, jako u Tarantinova Djanga je i tohle mistrovské dílo. Nemůžu si to vynachválit. Ani na vteřinu jsem se nenudil, nádhera. Nádherné dokonalé dílo, po které jsem si ve své top desítce prostě musel udělat místo, jinak to totiž nešlo, protože film u kterého jsem se nenudil a nezaváhal ani vteřinu, ten sem prostě patřit musí. ()

Jespi

Sice našlapán velmi zvučnými jmény, ale i tak naprosto průměrný film. V porovovnání s dalšími filmy, které mají podobnou, ne-li stejnou tématiku: nezáživný děj, herecký výkon hlavního hrdiny stál za starou belu. A vlastně, kromě jedné scény jsem se u filmu nudil, proto opravuju své původní hodnocení o jednu hvězdičku dolů. 30% ()

IvoB

Sázka na Oscarovou jistotu, ať už námětem či provedením. Zápletka je dostatečně nosná, herecké obsazení a výkony skvělé, filmařsky zvládnuto výborně. Normálně bych neměl co vytknout, avšak neustálé omílání rasové nenávisti, zdlouhavost (!) a absence jakékoliv výraznější podzápletky sráží moje dojmy o stupeň níže. Nemyslím si, že jsou dlouhé záběry na ztrápenou tvář herce (opravdu dlouhé) skutečně správným řešením, jak navodit v divákovi nějaké emoce. Film tak možná dostává vyšší uměleckou hodnotu a plusové body u Akademie, ale na mě toto zase tolik nezapůsobilo. Přesto se ale jedná o slušný film – 4* (7/10). ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST