12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

comprende303

Příběh podle pravdy. Na nic si to nehraje. Hlavnímu herci věřím každou pasáž . Každý oscar, který ten film dostal je oprávněný a to bez diskuze. Některé pasáže byly příliš dlouhé, ale to na mém hodnocení nic nemění. Proto ode mne plný počet. ()

Whyte

Filmové artové vyobrazení pocitu svobody a její následné ztráty v okovech. McQueen je talent a jeho režijní minimalismus, společně se Zimmerovým hudebním, mi opravdu sedl. Emoce nebyli prvoplánové a podbízivé a stejně, jak tomu bylo i v případě postav, musel si k nim divák prostě najít cestu. Jediný opravdový a poměrně velký mínus je scénář, jeho křečovitost, jednoduchost a řekněme to nahlas, celková ne originalita. Tady se Oscar trochu sekl... //78%// ()

filmgirl22

Dle Americké akademie nejlepší film roku 2013. S tímto hodnocením nemohu v nejmenším souhlasit. Film, který po zvolení prvního afroamerického prezidenta využívá náklonnosti americké společnosti k příběhům s tématikou rasové nerovnoprávnosti, se snažil navázat na úspěch filmů jako Nespoutaný Django, Butler nebo 42. Ačkoliv měli tvůrci k dispozici vskutku silný životní příběh muže, z kterého se stal ze dne na den otrok, tak jeho potenciálu bohužel nedokázali využít. Povětšinou jednotvárný výraz hlavního hrdiny působil na diváka až lhostejně. Jediné co si zaslouží kladné hodnocení je výkon Lupity Nyong´o a Michaela Fassbendera, jejichž „bičovací" scénu nedostanu z hlavy hodně dlouho. Co se týče Brada Pitta, poté co se stal producentem filmu, se do role spasitele sám pasoval. Nutno říci, že si dokázal dobře spočítat 1+1 (téma otroctví + afroamerický režisér) a vyplatilo se mu to v podobě zlaté sošky. Na rozdíl od Akademiků, kteří si libují v dokazování světu, jak jsou pokrokoví, jejich chvalozpěvy nad 12 let v řetězech, nesdílím. Z mého pohledu se jedná o naprosto průměrný film. ()

eoj

Film kvalitní, ale nebyl pro mě. Chápu, že pro američany je to stigma, které si musí často připomínat. No u nás jsme se víceméně zbavili otroctví někdy za Josefa II. a rasismu se u nás naštěstí nikdy příliš nedařilo. Já tedy určitě mám v tomhle jasno, takže koukat na 2 hodiny dlouhý film o tom, proč je otrokářství špatné, bylo zbytečné. Navíc, jelikož člověk už na začátku ví jak to dopadne a víceméně i co uvidí, také trochu nudné. ()

Kouba08

I když použitá hudba ve filmu mě dost přijde jako z filmu Počátek musím jen dát klobouk dolů. Celý film jsem napínavě sledoval a celých 134 minut je na co koukat. Není tam ani minuta zbytečná i když to bude asi jen hrubý výčet z knihy, protože jako 12 let mě to určitě nepřišlo. Oscar podle mě zasloužený. Lupita jsi ho zasloužila taky! Jen co mě mrzí je to že spousta lidí tenhle film uvidí s dabingem, takže vlastně film uvidí, ale neuslyší!! ()

Thoman

Čekal jsem hodně. Po vyhlášení letošních Oscarů jsem čekal ještě více - o to větší bylo ve finále mé zklamání. Nechci nijak snižovat utrpení černochů během otrokářství, ale tvůrci jen hřeší na to, že USA se stále nevyrovnali se svou minulostí a proto každý, kdo natočí film, jako je tento, sklízí za mořem "zasloužené" ovace. Ten film byl prostě nuda. Paradoxně nejsilnější moment přišel úplně na konci, když je řečeno, že je to podle skutečných událostí - za to je ta třetí *, jinak by byly jen dvě. ()

BR23

Pár slov: silné kafé, dlhé scény, akcia takmer žiadna, zato atmosféra by sa dala krájať a rozdávať na kilá. Obraz doby ktorú som nezažil (našťastie) B. Pitt len aby sa nepovedalo, že film nemá žiadnu hollywoodsku hviezdu. Dobré ale inak ma to nezaujalo, áno súcitil som s hrdinom a daľšími, áno niekoľko hodín potom som ešte o tom premýšľal ale inak nič... jop a ešte fajn hudba. Dal by som 3,5/5 ()

BeatleJohn

Film pojednávající o nepříliš veselém období amerických dějin s přesahem do současnosti, a to právě díky zobrazení prodávání lidí do otroctví. Výkon Ejiofora je vynikající, ale i přes to mi přijde linie až moc jasně nalajnovaná, čitelná. V některých místech mi scházela zápletka, spád. Také explicitně zobrazené násilí by v některých scénách být nemuselo. Někdy to na mě působí, jako velké hraní na city. Čímž ovšem nesnižuji závažnost tématu. Řemeslně je film natočen skvěle a stojí na to se na něj kouknout. Možná jsem od něj ovšem čekal něco málo více, než mi bylo předloženo. ()

Beginek87

"Silný film, na který se už asi nikdy nepodívám". Takhle nějak bych ho ve zkratce asi popsal. Velmi zajímavé filmařské momenty, kdy nás autor vybičoval až k nesnesení záběrem statického xichtu, až si někteří mohli začít rvát vlasy kdy už se konečně ten film zase pohne... musím říct, že ke konci už mi to i vadilo, ale filmu to dodalo charakter. Chiwetel podal maximální výkon, tam snad ani nebyl prostor pro zlepšení, ale jako lepší výkon vidím Michaela Fassbendera, snad pro ten jeho neuvěřitelný duševní rozkol a nevyrovnanost. Docela sranda je sledovat, jak "negři" taky nebyli sobě rovní, ale někteří si byli rovnější a dávali to ostatním náležitě sežrat. Co mě na celém tom filmu vadilo asi nejvíc byla muzika... ne že by se tam ta vykradená melodie TIME z Inception nehodila, ale prostě už někde byla a takhle to vypadá, že Hanz už nic jiného neumí :/ Jo a postavu, kterou Hrál Brad Pitt bych dal někomu jinému ... ne že by zahrál špatně, chraň bůh, ale do tak malé role se mi herecký velikán jako on vážně nehodil, spíš mi to přišlo jako hodně zbytečné pozlátko. Suma sumárum 75% ()

Duston_Movie

Film z prostredia ako Django, len ma bavil trochu menej, ale zas bol natočený podľa reálneho základu a je sa naozaj na čo pozerať, takže za 4. Big Up za pozitívny koniec :) ()

janka007

Téma super de luxe, tak aktuální, nedávné, hluboké a nutné reflektovat. Ale! Film těží z velké části z toho, že je to film o otroctví, o bolestivém tématu Spojených států - každý se dnes stydí, že se to dělo, a jak se to dělo, a tak si lidé tak nějak zapomenout upřímně říct, že ten film je ve výsledku naondulovaná nuda bez jakékoliv umělecké stylizace. ()

Mykie

Výborný snímek myšlenkově navazující na předchozí filmy Hlad a Stud. Realistické vyobrazení otroctví je v tomto případě o to ideově destruktivnější z nedostatku zadostiučinění. A pozor ten snímek je v lecčems aktuální, nejde jen o otroctví v Americe, o vztah bělochů a černochů, ale celkově vyobrazuje rasovou nesnášenlivost a nutí k zamyšlení nad otázkou jestli bychom se zachovali jinak. Zachovali? Opravdu silný film a Oscar naprosto zasloužený. ()

shakeXL

I když stejné téma jako Django rozhodně něco jiného! Hlavně jde narozdíl od Nespoutaného Django o adaptaci knihy reálného otroka Salomona Northupa. Verohodně natočeno..85% ()

pretorij

Puvodne jsem chtel dat jen 3*... nakonec 4* protoze jsem se sam pred sebou zastydel cemu jsem dal v minulosti 4*. Brutalni film. Surovy a kdo vi... mozna az tezce stravitelny. Nejak jsme si zvykli na pohodlnejsi servirovani. Nametu nelze nic vytknout- snad jen drzet hubu a krok. Obcas byly sceny natolik surove, ze jsem si nebyl jist, jestli je chci vubec videt. A to se v dobe ptakovin typu SAW nestava. Snad prave ono brutalne syrove spojeni s tezkou realitou... Nechci ale davat plnej pocet jen za myslenku ci namet- byt sebelepsi. Verim, ze zde mohlo byt i neco vic, nez "jen surova realita". Rozhodne film, ktery stoji za videni nehhlede na to nakolik cerveno hodnoceni bude. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST