V tomto pokračovaní animovanej rodinnej komédie Šmolkovia vytvorí zlý čarodejník Gargamel (Hank Azaria) skupinu zlomyseľných tvorov "lapajov" podobných šmolkom, aby získal všemocnú, magickú šmolkovskú esenciu. Ale keď zistí, že to, čo chce, mu môže dať len naozajstný modrý Šmolko - a tajné kúzlo - ktoré pozná len Šmolinka, môže premeniť "lapajov" v naozajstného Šmolka - Gargamel unesie Šmolinku a uväzní ju v Paríži. Predtým než sa Gargamel môže dozvedieť tajomstvo a ovládnuť svet, tatko Šmolko a Šmolkovia sa opäť vrátia do nášho sveta, aby zachránili svoju milovanú Šmolinku. Tu sa spoja s Patrikom (Neil Patrick Harris) a Grace Winslowcami (Jayma Mays) a v novom dobrodružstve sa k nim pripoja aj ďalší... (TV Markíza)

JerryPilsen

Rodinný film jak vyšitý.K tomu patřící plochost postav.Na samotnou přeslazenost šmoulů si člověk rychle zvykne a ani mu nevadí předvídavost děje. ()

Ivousx.y

Mnohem horší než první díl, u kterého bych jakž takž chápal cestu do našeho světa, ale nechápu proč to za každou cenu muselo být i v tomhle díle? Naprosto nepovedený soundtrack ve filmu a mizerný děj. ()

SNCIS

"La la la la." Modráskové, Neil Patrick Harris a čaroděj Gargamel ve druhém pokračování šmoulíků. Příběh se soustředí na Šmoulinku a její původ. Kombinace animáku a hraného filmu znovu funguje - všude je modrá a modrá je dobrá, už je to tak. Nejvíc bavil opět mrzout a přijde mi to lepší než jednička. Raja Gosnell odvedl šmoulózní práci. - 80%. ()