Šmoulové a kouzelná flétna

• Francúzsko La Flute à six Schtroumpfs (viac)

Belgický animovaný film o tom, jak šmoulům ukradli kouzelnou flétnu a co z toho vzniklo. (oficiálny text distribútora)

SNCIS

Prvních 33 minut žádného modráska neuvidíte. Animace lidských postaviček jako v kresleném Asterixovi a celý děj o kouzelné flétně, která padne do špatných rukou. Zpočátku se zdál snímek nudný a nezajímavý, ale nástupem šmoulíků se vše změnilo - najednou to celé doslova ožilo a bylo to veselé zábavné. "My jsme šmoulové to je hotové, hodně pracujem vlastně šmoulujem!" Peyo stvořil fenomén, jenž nás baví dodnes a nejen v tomto snímku. - 100%. ()

MMR

No moc lidí koukám na šmouly nevstalo. Za to já vstal, díky t.monovi :-) Jinak mé vstávání za poslední týden: Po 11:33, Út: 11:44, St: 11:29, Čt: 11:27, Pá: 11:41, So: 11:35, Ne: 8:04. Takže 5 je povinných, i když to na ně nebylo. Sice se šmoulíci objevili až skoro v půlce pohádky a pohádka měla absenci Gargamela, ale i tak to bylo fajn :-) ()

Kri-kri

První televizní zpracování Šmoulů, i když tentokrát byli tak trochu upozadněni a hlavními hrdiny filmu jsou Johan a Čejka, tj. původní komiksové postavy Peya, tvůrce Šmoulů. Z postav, které se později často vyskytují i v seriálu se ve filmu objeví i čaroděj Hejbimba. Hodnocení je dle mého názoru průměrné, film ničím extra nenadchne, ale ani nezklame a pro fanoušky Šmoulů by měl být jakýsi odrazový můstek před seriálem a povinnou součástí jejich filmotéky. 55% ()

majo25

Animák tvorí mix dvoch belgických komixov - Johan a Pirlouit (v češtine divne nazvaný ako Čejka (=cíbik po slovensky)) a Šmolkovia. Šmolkovia sa dostávajú na plátno až v druhej polke, napriek tomu animák nepostráda svižnosť či zábavnosť. Pekná animácia a sympatické postavičky (škoda, že chýbal Gargamel) skvelo naladia a podtrhujú starú dobrú a poctivú animáciu. Príbeh o zázračnej flaute je trochu mimo, ale scéna v závere, keď si to dvaja flautisti rozdávajú - kto z koho - nemá chybu. ()

NinadeL

Půvabný klasický film vycházející z prvního dobrodružství Johana a Pirlouita a šmoulů z 50. let. Ano, skutečně, Peyo kreslil před příhodami ze šmoulí vesničky dobrodružství z belgického středověku, v jejichž jádru se šmoulové (zatím bez Šmoulinky) poprvé objevili. Pro příznivce frankofonní animované školy příjemná povinnost a především radost. ()

• Autor předlohy (tudíž i Šmoulů) je Pierre Culliford (1928–1992). Zdrobnělina jména Pierre zní Pierrot, což jeho malý bratranec nedokázal správně vyslovit a Cullifordovi říkal zkomoleně Pejo. Autor si tuhle přezdívku později osvojil jako umělecký pseudonym – Peyo. (Landauer)
  • Šmoulové zde nevystupují paradoxně jako hlavní hrdinové, protože původně byli jen vedlejšími postavami komiksu „Johan et Pirlouit“, podle kterého je film natočen. (Landauer)
  • Film byl natočen podle komiksového alba „Johan et Pirlouit - La Flûte à six trous“ (1958). Zde se poprvé objevují Šmoulové, kteří nakonec v oblíbenosti předčili hlavní postavy série a brzy začali vlastní komiksovou řadu. (Landauer)