Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

dkas

Technicky super, tam není co vytknout. Ale jinak jsem se pořád nemohl zbavit dojmu, že dva větší pitomce jsem už dlouho neviděl. Jeden totálně sjetý (při každé drobné příležitosti), druhý zase totálně bez emocí (pravda, asi při jedné scéně dostal kreč do rtu a vyloudil náznak úsměvu). Celkově tedy žádná bomba... ()

DaweForeman

Opravdu perfektně natočenej film, ale přesto bych to hodnotil jako slabších pět hvězd. To hlavně z osobních preferencí, kdy po technický stránce je to výborný, ale nemusím zrovna tohle časový období a pak ty scény z tý nemocnice byly trochu moc (i když je mi jasný, že se prostě snažili šokovat diváka, aby se do toho víc vžil a opravdu byl tím znechucenej a viděl tu Laudovu motivaci). Sice ten začátek měl takovej pomalejší rozjezd, ale postupně to sílilo až to konec vytáhnul úplně na maximum. Navíc k tomu úplně perfektní soundtrack. ()

Diable128

Fenomenální! Skvělé přiblížení nejen sezony 1976 a tedy bojů mezi Laudou a Huntem, ale i vystižení jejich rozdílných osobností. Člověk získá alespoň nepatrnou představu, jak těžké to museli mít závodníci F1 dříve, ale i teď. A jako vždy, parádní soundtrack v podání Hanse Zimmera. Shrnuto: skvělá podívaná' ()

jadran90

Drama o dvou protipólech, které se naštěstí nepřitahují až tak moc. Doteď se divím, proč je sportovní prostředí vzácně zfilmováno vážným způsobem. Tohle se povedlo. Závody formulí jsou vlastně jen prostředím pro popichování rivalů, které ale nepřechází hranice lidskosti. Druhá půlka z vás vytlačí emoce. Oba herci jsou neskutečně podobní svým předlohám. Titul vyhrál Hemsworth, naše srdce Brühl. I když kdo jiný by měl hrát lovce, který je navíc rychlý jako Thorův blesk? ()

J.e.r.e.c

Po Rivalech jsem vyšel z kina ve velmi povznesené náladě. Patří totiž do kategorie filmů nakopávacích a člověka naplňuje pocitem, že musí okamžitě zvednout zadek a jít dělat něco zásadního – zachránit svět, učinit převratný objev, jít se pořádně ožrat … prostě cokoliv, jen to musí bejt VELKÝ ! Rivalové jsou 96procentní chlapský snímek a jaké prostředí je pro pořádné chlapáky typičtější, než to, kde řvou silné motory a smrdí benzín ? A někdy i spálená lidská kůže, to když některý z monopostů udělá čest svojí přezdívce „pojízdná rakev“. Ideální ring pro souboj dvou archetypálních zástupců pánů tvorstva. Kdo to byl Niki Lauda ví i dnes každé malé dítě, ale jméno James Hunt mi neříkalo zhola nic. Přitom se svého času jednalo o dvě hvězdy stejné svítivosti. Hunt a Lauda jsou jako panna a orel téže mince - totálně odlišní a přitom tak podobní. Hunt je rocková hvězda v kokpitu, zastánce hesla „live fast, die young“, který sem přiletěl z Asgardu pařit od rána do večera, chlastat a balit ženský. Laudu světské radovánky nezajímají, místo nich dře dnem i nocí v garáži i na okruhu, aby auto vyladil k dokonalosti. Svým přístupem leze spoustě lidí na nervy, ale jeho charisma není o nic menší, a když na to přijde, sbalí největší kundu na place a ani nehne (tehdy ještě neohořelou) brvou. Oba dva spojuje egoismus sebevědomých ranařů, kteří si jdou nekompromisně za svým, a nic kolem je nemůže zastavit. Jen smrt. A ta se tenkrát nad eFjedničkami vznášela jako bouřkové mraky nad horou Fudži. Howard klade důraz hlavně na psychologickou stránku měření sil obou hlavních charakterů, dokonale ztvárněných Brühlem a Hemsworthem, to je motor celého filmu, který vás svojí akcelerací zarazí do sedačky. A prostředí Formule 1 slouží především jako kulisa, čemuž odpovídá i manipulování s některými historickým fakty, aby mu lépe zapadala do dramatického konceptu. Ostatně, kdyby tak neučinil, neměl by o čem točit, protože fabulací je v první řadě samotný konflikt Lauda vs Hunt. Znalci a faktografičtí puristé si zaprskají, ale mě jako filmovému divákovi to nevadí, ani co by se za spoiler vešlo. Ostatně, právě díky Rivalům jsem si příslušné znalosti doplnil hned druhý den. Každopádně, jeden z nejlepších filmů za posledních několik sezón. A klidně by se dal natočit druhý díl, s ještě lepšími kandidáty. To, co se dělo mezi Prostem a Sennou, byla totiž skutečná rivalita a nenávist až za hrob z hromady šrotu a hořících pneumatik. 90 % ()

joelly01

Za me tedy rozhodne prekvapeni roku. DVD se nam doma valelo dyl nez pul roku a kdyz se resilo na co se budeme divat tak Klenot vzdycky rikal "Je tam ten Lauda, podivejme se na to!" a ja jsem vzdycky odpovidala "Dnes opravdu ne, spis bych si dala nejkou komedii/horor/thriller/zaznam z koncertu Evy a Vaska..."Proste cokoliv radeji nez film o F1, kterou jsem nikdy nemusela a z toho co jsem vzdy tak koutkem oka zahlidla v televizi tak to byla jen nuda. Vcera jsem ovsem podlehla, rikala jsem si ze mi to stejne pobezi jako kulisa a ja si muzu treba cist. No prvni pul hodina (nez se Hunt a Lauda dostali do F1) byla takova nic moc, ale pak se to nejak rozjelo a ja jsem se pristihla ze na to cumim s vypoulenyma ucima, obcas zatajuju dech a vubec se vyborne bavim. Ja jsem nikdy F1 nesledovala (ani Klenot ne), ale samozrejme vim kdo je to Niki Lauda a hodnekrat jsem ho videla v ruznych televiznich poradech. Procez teda musim rict ze Daniel Brühl ho dal naprosto paradne, ten se musel na roli pripravovat opravdu zverubne! Fanynku F1 ze me film neudelal, televizni prenosy okruhu F1 budu dal uspesne ignorovat, ale film byl opravdu skvely a ja si ho uzila. ()

j.o.j.o.

Film, který si člověka získá nejen dechberoucími závodními scénami, ale především dynamickým vztahem mezi hlavními "hrdiny" nebo spíše jak napovídá název mezi rivaly. Jejich charaktery vás neustále nutí přemýšlet, zda fandit, jednomu, druhému, oběma nebo raději nikomu a pouze vychutnávat kvalitní zpracování. ()

Shitonit

Píču a šišky přátelé. Tak na tohle nemám..... jsem nucen ustoupit. Kapitulovat. Vzdávám se.. Nikiho jsem jako kluk miloval, a plakáty F1 zdobily stěny mého minipokoje. Hrdinové své doby. . Ten film je... DOKONALE DOKONALEJ A DOKONALE VYSTIHUJE DOBU. SVĚT. ŽIVOT. VÁŠNĚ... a to vše, o čem to vlastně je. Napříč spektrem žánrů, hrdinů, dějů... stalo se to pro mě filmem nambr van. ()

haffen

Film je pre mňa veľkým prekvapením. Absolútne som od neho nič nečakal, popravde ma ani nelákalo pozrieť si ho. Olivia Wilde je pre mňa ako veľmi silný magnet, tak som do toho šiel a po dopozeraní to bola pre mňa teda riadna šupa! Rozhodne jeden z najlepších snímkov ak nie najlepší v kategórii športové. Veľmi kvalitný, perfektne spracovaný snímok s veľmi chytľavým dejom ktorý napísal sám život. Závody sú veľmi intenzívne a do filmu sa zaručene zamilujete. 93% ()

groz122

Když tedy tvrdou hlavu akademiků nedokázali obměkčit ani Zimmerova čela coby dar ze samotných nebes, tak je čas truchlit přátelé! Jak samotný Thor, tak i vyslanec třetí říše se předhání v tom, kdo svou roli zahraje lépe. Skoro jakoby se předháněli jen o tu zlatou sošku filmového kultu. Film má daleko větší potenciál než se může na první pohled zdát. I čerstvým čtyřicátnicím je buřt to, že se jedná o závodní odyseu F1 universa. Výborné umístěná kamera a prvotřídní práce střihu zajišťují mnoho linek v kronice síně slávy světové kinematografie. Zvuk, hudba, pichlavé dialogy či dokonce jen líčení dávají filmu velkou budoucnost. Budoucnost komunity, protože i když akademici Rush, tak slepě shodili ze stolu, tak my diváci a filmový kritici si to budeme pamatovat. Budeme si pamatovat, že my jsme v kině byli a že jsme to viděli. Nechť opěvujeme tento masivní klenot kinematografie až dokonce našich dnů!... 3x kino /100%/ ()

mac000

Výborně napsaný scénář ukazuje epizody z profesního i soukromého života obou soupeřů na závodní trati formule 1 v 70. létech. Jejich životy nemohly být odlišnější, spojovalo je snad jediné -touha být nejrychlejší. Pravdivost filmu jen podtrhuje závěrečné "cameo" skutečného Niky Laudy. ()

Bube1

Filmy se sportovní tématikou patří asi k mým nejméně oblíbeným, a proto jsem k Rivalům přistupoval velmi chladně i přes zdejší nadšené reakce. Možná právě to je důvod, proč mám teď úplně stejné pocity jako většina uživatelů. Tenhle film je prostě PECKA! Nic jsem od něj nečekal a dal mi všechno - precizní režii, perfektní herecké obsazení i výkony, dějový spád a silný příběh. Rush se bude líbit 95% lidí, kterým film pustíte, protože se zde nedá najít téměř žádná chyba. Za mě nelze jinak než plný počet. ()

sethi

Všem by se to líbilo. Mojí mámě, mýmu muži, mýmu tchánoj, mladšímu bráchoj. Prostě všem. Ale po závěrečných titulcích už není o čem přemýšlet. Nic vás nenutí si ten film pamatovat. Ničím nepřevyšuje. Je fajn, má skvělý herce, má koule, má lehkost. Ale to má i spousta dalších. Takže mírně nechápu, že dnes je to 20.nejlepší film. Tak to zas ne e. ()

Knor

Hodně silný sportovní a závodní drama to je beze sporu. Oba hlavní herci byli taky super, ale nedělo se nic z čeho bych si sednul na prdel. Při takovým vysokým hodnocení hodnocení jsem čekal víc. Možná je to tím, že k závodům a závodění obecně nemám vůbec žádnej vztah, takže mě zajímalo pouze soupeření obou postav mimo závodní dráhu, neustálý rivalství a při tom všem vzájemnej respekt. Není to špatnej nebo hloupej film, ale nechytlo mě to tak moc jako většinu. ()

Godhaj

,,There’s no need to drive fast. It just increases the procentage of risk.“ Ron Howard vytvořil dle mého názoru téměř bezchybný film, který je dokonalý hned v několika rovinách. Kamera mě dostala nádhernými a sytými barvami, které evokují starý kinofilm. Taktéž záběry ze závodů nemají chybu, je v nich kupa adrenalinu, takže o napětí není nouze. Herecké obsazení rovněž bez sebemenší chybičky. Nejvýraznější je jednoznačně Brühl, jehož herectví je přirozené a působí naprosto samozřejmým dojmem. Příběh je dobře rozdělen mezi závodění a osobní příběhy obou hrdinů, vše se vzájemně doplňuje a proplétá, takže jsem se nenudil ani u jednoho. Největší výkon však předvedl střih a režie. Obojí má výborný cit pro dramatickou linku, perfektní přechody mezi scénami a přesně dávkované emoce. Rivalové jsou vynikajícím příkladem sportovního dramatu se vším všudy. ()

1mArc0

Na jednej strane si cením, že Ron Howard natočil skutočne Autentický film. Daniel Brühl podal veľkú poctu tejto legendy. Howard dodal prednosť aj iným jazykom. V niektorých momentoch si režisér pohráva s divákom ako bábkové divadlo. Na druhej je mi ľúto, pretože ten Mainstream zničil šancu na Absolútnu. Herecké obsadenie dobre vybrané pre dané postavy. obaja hlavný predstavitelia dostali zaslúžené miesto a nie je to LEN o nich. Ani jeden, ani druhý nedostal viac alebo menej. Mohol sa Ron Howard viac sústrediť na detaily a viacej prepracovať film. Je to dobrý film, len ten Hollywood. /80 %/ ()

sigi2

Jeden z tých filmov, keď si 15 minút pred koncom s ľútosťou uvedomíte, že by ste kľudne zniesli ďalšiu hodinu a pol. ()

Zveldr

Každý přemýšlí nad tím, jak úžasný film to je, tak jako já po shlédnutí. Ale řekněme, že jejich příběh byl opravdu takhle skutečný. Přesně natočený. Rychlost mě ovládla i pomocí záběrů. Rychlost mě obklopovala každým záběrem, jež byl použit. Rozdílnost jejich charakterů byla naprostou souhrou celého filmu a rivalita byla vidět už od jejich prvního kontaktu. Jejich vývoj šel tam, kudy měl jít a divák to vidí a uvědomuje si to. Auta, formule, oblečení a dobové záběry byly naprostým vžitím do příběhu ještě víc, neboť v té době byli havárie na trati naprostou denní rutinou. Čpělo to z obrazu víc, než si člověk dokázal představit, ale opravdu byli z obrazu vidět emoce, které oba rivalové cítí a cítil je i divák. Proto je to úžasný film, který je po právu tam, kde má být..a to na vysoké úrovni. Jednoduše..Perfektní. ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl