Veľkolepý požiarnický ples od začiatku sprevádza množstvo omylov a komických nehôd. Plesový výbor si spočiatku láme hlavu s miznutím cien z tomboly, potom s výberom kandidátok do súťaže, v ktorej sa má zvoliť kráľovná krásy a napokon i s organizáciou samotnej súťaže. Tú totiž náhle preruší požiarnická siréna. Staručký postihnutý chalupár sa už iba prizerá márnemu boju hasičov so živlom. Nešťastník dostane čudnú zbierku - žreby do plesovej tomboly, medzičasom kompletne vykradnutej. Táto spočiatku úsmevná, groteskná komédia o dedinských ľuďoch graduje až do horkého podobenstva o malomeštiactve, formalizme a bezcitnosti k druhým. (STV)

jili2

promiňte mě v všichni ne-Češi(Slováci) abych někoho neurazil , pozn: 23.9.2012 zase nějaký američan netočil filmek o tom určitým náboženství a v určitých samozřejmě férových a velicetolerantních zemích kvůli tomuto snímku umřelo zatím pár diplomatů) Já vím že jsem to neměl napsat ale jsem trošku starší generace a tento snímek v té době to ať mě toto "skoro slavné" CSFD promine nemělo konkurenci a proto jsem nehlasoval protože zde pro to není hodnocení ( samozřejmě tím nechci dávat nikomu nápovědu na zvláštní ocenění) p.s.zabíjení kvůli filmků je samozřejmě špatné , ale (teď navazuji na mé předešlé komentáře) v době počítačových her (co slýcháme hlavně z Ameriky , u nás to je samozřejmě taky) je to, nebo se TO stává čím dál častější realitou a to v té době si ani nepovzdechli na3D brýle a natož "nabité" sály(Batmen) a proto opět jak jsem začal tak i skončím promiňte my i vlastně za toto hodnocení i když jsem nehodnotil protože si myslím že si to tento (a mám jich ještě pár) snímek zaslouží trošku jinou "vitrýnku" ()

Marketus8

Typicky ČESKÝ film. Typicky ČESKÝ humor. Myslím si, že žádný cizinec by nenatočil film s tímto rázem a s touto atmosférou. A žádný cizinec by v tom ten humor tak rychle asi nenašel. Nešlo ani o děj, jako o vystihnutí té atmosféry, což se díky hercům a Formanovi povedlo. Teda aspoň takhle jsem to pochopila. :-) ()

JARDAHONDA

Komedie Miloše Formana, v níž se tancuje, krade a hasí. Český barevný film Hoří, má panenko je třetím celovečerním hraným filmem Miloše Formana. Byl natočen v koprodukci barrandovského studia s významným italským producentem Carlo Pontim. Tvůrci se zde pomocí " černého " humoru zaměřili na důsledné odhalování negativních stránek lidské povahy. Je to tedy hořká komedie o lidských nedostatcích, která vypráví o tom, co vše se může seběhnout kolem požárnického plesu v podkrkonošské obci. ()

santa331

Příběh, který zobrazuje trapnost českého národa.Tak bychom ve zkratce mohli charakterizovat tento film.Pro mne je to film, který byl natočen v době nelehké (a příliš organizované zdejšími vládními subjekty)humornou ukázkou, jak byli naši soudruzi hloupí.A navíc to byla skvělá tečka před odjezdem režiséra do svobodné země USA, kde získával jednoho Oscara za druhým. ()

Lvísrdce

Z mého pohledu je to opakování Lásek jedné plavovlásky. Tedy stejný přístup, velmi osobitý styl humoru, postavený v podstatě na prostém zaznamenání chování lidí v mírně specificky vyhraněných situacích. Tedy balancování mezi komičností a trapností. Pro mě to tady už přešlo přes hranu, mě je těch lidí spíš líto než abych se smál. ()

bratr_jezek

Rozkradená tombola hasičského bálu a volba královny krásy jsou klenoty, které najdete jen v tomto filmu. Skupina hasičů je naprosot úžasná, i když se jedná o neherce. ()

raininface

Režim se v hodnocení filmu překvapivě shodl s jeho koproducentem, filmovým magnátem Carlo Pontim, protože se prý jednalo o zesměšnění dělnické třídy, resp. obyčejného člověka. ()

pavol_o

Určite poznáte otázky typu - Keby k tebe prišli mimozemšťania a dožadovali sa filmu, ktorý by zhliadli aby čo najskôr pochopili ľudstvo. Tak tento kúsok by som im pustil, ak by som chcel, aby si okamžite zbalili kufre, leteli svetelné roky a parseky ďaleko a už sa nevrátili. Veľdielo Miloša Formana. ()

andydufrsn

Veliká klasika, obyčejný příběh jednoho obyčejného hasičského bálu, ale tak skvěle ztvárněný, že máte pocit, že někdo s kamerou jen tak natočil skutečný bál! ()

StaryMech

Ve Formanově, Papouškově a Passerově posledním společném kousku humor malinko zpolopatičtěl a zfraškovatěl. "Hoří, má panenko" tak bezděky zametlo cestu troškovinám, v dobrém i zlém blízkým srdci národa ; na rozdíl od nich však nabízí i tragický rozměr, který ne vždy ústrojně, ale nikdy v rozporu s životem prolamuje celistvý tvar této jedinečné satiry. Hlavního hrdiny v ní netřeba - sbor seniorů má namířeno mimo čas, zvlášť když za nimi kapela spustí "Hvězdu na vrbě". Soudě podle "Lásek" a "Hoří" byl režisérův odchod z krajiny inspirace do Fordlandu pro českou kinematografii ztrátou. Že znamenal výrazný přínos pro tu americkou, pochybuji. Napadá mě, čemu tak asi prospěl - ale to už je Formanova osobní věc. ()

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

Zemřel scenárista a režisér Ivan Passer

11.01.2020

Ve věku 86 let zemřel významný filmový scenárista a režisér Ivan Passer. Přítel a blízký spolupracovník Miloše Formana spolupracoval na scénářích k filmům Lásky jedné plavovlásky nebo Hoří, má… (viac)

Retro biják 60. – 90. let

Retro biják 60. – 90. let

16.06.2018

Fanoušci retro filmů, zbystřete! Jáchyme, hoď ho do stroje!, Postřižiny, Limonádový Joe, Marečku, podejte mi pero!, Starci na chmelu, Adéla ještě nevečeřela, Noc na Karlštejně, Čtyři vraždy stačí,… (viac)

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

71. Cannes Film Festival a jeho vítězové

20.05.2018

71. ročník byl zahájen snímkem Oscary ověnčeného Asghara Farhadiho Všichni to vědí, jemuž vévodí slavný španělský herecký pár Penélope Cruz a Javier Bardem. Česká stopa byla výrazně znát v úvodu… (viac)

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018