Kon-Tiki

• Česko Kon-Tiki (viac)

Dobrodružný film o legendárnej plavbe Thora Heyerdahla. Nórsky moreplavec, antropológ a spisovateľ Thor Heyerdahl uskutočnil v roku 1947 spolu s piatimi priateľmi dobrodružnú a nesmierne nebezpečnú plavbu z Peru do Polynézie, aby dokázal svoju hypotézu o jej osídlení. Na plti z balzového dreva strávili spolu 101 dní a prekonali približne 6980 kilometrov. Na svojej ceste zažili mnoho dobrodružstiev i nebezpečných situácií. Film, ktorý Heyerdahl počas expedície nakrútil bol ocenený Oscarom a kniha s názvom Kon-tiki sa stala medzinárodným bestsellerom, preloženým do viac ako sedemdesiatich jazykov. Toto je jeho príbeh. (STV)

Jakubik

Tady je na celém snímku krásně vidět, že v jednoduchosti je krása. Scénář je tak jednoduchý a logický, že zvorat by ho mohl jen kokot. To se tu naštěstí nestalo a tak tu má všechno hlavu a patu. Herci jsou tak přesvědčivý, že během relativně krátké doby jsou všechny postavy hezky čitelné. Vizuálně také naprosto super a je vidět, že Norové jsou na svého cestovatele opravdu pyšný, když mu natočili takový hezký film. Nechybí tu nic, ale na plný počet bych uvítal více emocí… ()

KafuR

Komorní příběh jednoho tvrdohlavého snílka, kterému navíc byl nakloněno i štěstí. Citlivě rozvyprávěné civilní drama, osvětlující jak část Thorova života, tak i samotnou jeho povahu a důvody, proč se odvážil toho, co jej nejvíce proslavilo. Stěžejní část filmu, samotná plavba, je natočena sebevědomě, přesto ale dokáže zaujmout pouze v jednotlivých momentech a samotná nebezpečí ohrožujících jejich plavbu mohla být podána mnohem více strhujícím způsobem a taky mohla dostat více prostoru. Film si nejspíš kladl jiné cíle, než udělat z příběhu akční fantastickou báchorku, ale takto mu chybí výraznější zápletka. ()

Torgal

Musím povedať, že zaujímavá téma ťahá tento film viac než by sa patrilo. Celkovo mám pocit, že sa dala ale vyťažiť omnoho zaujímavejším spôsobom. Kým partia vyrazí na svoju odyseu na plti naprieč Tichým oceánom tak sa riešia len otázky finacovania výpravy, hoci viac by ma zaujímali technické veci - ako sa stavala tá plť a prečo práve tak, čo to boli za ľudia, ktorí sa rozhodli takto sa plaviť oceánom a prečo… proste veci ktorým by možno lepšie sedel formát dokumentu. A potom na mori len nejaké problémy skraja cesty, naťahovanie so žralokmi a koniec cesty. Čakal som viac situácii, ktoré posádku preveria fyzicky ale hlavne psychicky. Btw, čo mali byť tie povrazy, ktoré sa rozpadali už po štvrtine cesty, ale bez opravy napokon udržali plť pokope až do konca? 6+/10 ()

onlavu

Čekal jsem větší dobrodružství. Kluci se plavili na kládách, fajn, ale nic moc se během cesty nestalo, teda spíše to tak na mě z filmu působilo. No nemělo to, jak se říká, "koule". Že by to bylo tím, že to netočil Hollywood? Jinak se mi líbilo, s jakým odhodláním se hlavní hrdina vypravil přesvědčit svět o své pravdě. ()

Franc1s

Když jsi o něčem přesvědčen, jdi do toho.. Ani nevím, jak jsem na tento dobrodružný-životopisný film narazil, ale jsem rád, že jsem ho viděl. SPOILER!!! Je to o mořeplavci, který věřil že polynéské ostrovy byly osídleny ještě dřív než před kolumbem a ostatníma. Nikdo mu něvěřil, nechtěl s ním mít nikdo nic společného, ale on věřil a věděl, že má pravdu. A tak postavil vor, našel 5 chlapů a pustili se do 8000km dlouhé plavby Tichým oceánem. Výtečně natočený, připadal jsem si jako kdybych byl s nima na tom voru. Za malo peněz sakra dobrá práce! Seveřeni opět ukázali,jak se točí filmy!!! Ty skoro dvě hodinky svižně utekly. Nádhera! Ted už si jen stáhnu ten dokument, co získal oscara a jdu spát :) A už jsem připraven na to, že amíci opět budou chtit natočit remake... Doporučuji i neplavcům :) 9/10 ()

Sykon

Velké dobrodružství na malém voru. To že je to podle skutečné události dává celému filmu hlubší rozměr, ovšem cenou za to je absence nějakého napětí, jak to vlastně dopadne. ()

Mik_e

Thor Heyerdahl byl bezesporu posedlý. Jinak se prostě nedá vysvětlit, že člověk, který neumí plavat a většinu života stráví mezi ledovcema, se rozhodne na voru přeplout Pacifik. Ve filmu jsou krásné, až kouzelné záběry (vážně je moře tak krásně modré?) a bez příkras natočené dobrodružné scény, při kterých jde posádce o život. Paráda. ()

Margarettka

Mám slabost pro filmy, na které se - laicky řečeno - krásně kouká a tento k nim bezpochyby patří. Po tomhle sympatickém snímku má člověk opravdu chuť vydat se také někam na dobrodružnou expedici, byť je mu líto, že ta půvabně stylová doba je tatam. Dnes se pro GPSky, gore-tex, softshell atd. kouzlo trošku vytrácí, alespoň na filmovém plátně. Kažopádně se to Norům moc povedlo - jak technicky, tak, a to především, tou prosluněnou, snivou atmosférou. ()

Kingjiri

Distributorskej popisek tentokrát nelže a jde skutečně o vizuálně a techicky slušně propacovaný dílo se solidnim hereckym obsazenim. I když se objevilo pár dramatičtějších momentů, postrádal jsem hlavně typicky drsnou severskou atmosféru. Tahle námitka však neni uplně fér, protože šlo o film dle skutečný události, která přece jenom tak drsná nebyla. Příběh je v mnohym inspirující, ale celkově si mě snímek nijak zvlášť nezískal (zkrátit úvod na "souši" by rozhodně neuškodilo). Za pěkný přírodní scenérie třetí silná hvězda - lepší průměr na jednu projekci. ()

D.Sleeper

Tak tohle nemělo chybu. Bezchybná režie i herci. A jako velký milovník mořského prostředí i jeho "darů" musím extra pochválit zdařilé vizuální provedení "nízkorozpočtového" žraloka ;-) ()

netWoor

Naprosto nudné, od okamžiku vyplutí až smrtelně (pravda, kromě pasáže se žraloky, to se to chvíli mění na komedii, chytit živýho žraloka za ploutev a vytáhnout ho na palubu, je výkon ala Chuck Norris, stejně jako plavat mezi nima (fakt musel ten trdloš zrovna v tudle chvíli chodit po hraně voru?)). Celá plavba (v saku a kravatě, alespoň zpočátku) je vlastně o tom, jestli se vor rozpadne nebo ne. Jde totiž o dílo postavené dle návodu peruánských indiánů (asi) a tedy se nesmí používat kovový materiál (nicméně zdá se, že moderní provaz a kladky nevadí, asi patent Inků). Nechuť k moderním výdobytkům vede dokonce k hádce, kdy inža chce loď zachránit ocelovými lanky, což hlavní geroj rezolutně odmítá a vrhá lanka do moře, zatímco se nad ním třepetá jistě staletá plachta s ocelovými očky. Z nudy nás možná vyvede záhadná teorie třinácté vlny, ale to už se blíží finále. Dopis je pěknej, škoda, že film neskončil v tomto okamžiku. Vzal bych si z toho ponaučení, že jít za svými sny bez ohledu na blízké může být sakra sobecká věc. Ale on černobíle pokračuje, a tak si beru ponaučení, že být sobeckej se vyplatí (viz. hrátky s černoškami). ()

ER

V rámci 101 dnů trvající plavby se podařilo do filmu dostat vše,co se mohlo na této plavbě přihodit v tom správném dramatickém provedení. Došlo i na humor (a drobné roztomilosti),kterého je sice poskrovnu,ale je. Scény se žraloky (ozvláště s tím obrovským)nemají chybu a přeskakování pomocí vlny je taky zajímavé. Kvalitní film na odpolední filmovou siestu. ()

Veronica27

Thor si jde prostě tvrdě a nekompromisně za svým a řekněme, že dost tvrdohlavě.Ale přece jen to má něco do sebe, jde i za svým snem a to je důležité. ()

Henry Morgan

Takhle by měl vypadat hraný dokumentární film. Bez příkras, měl by vypíchnout to nejzásadnější a zároveň by neměl být sobeckou či zaslepenou ódou na dobrodruha. Musí pracovat s dostupnou, moderní technologií a neměl by se bát romantických linek, pokud tam vůbec nějaké jsou. A to nejtěžší: měl by zaujmout vzdor tomu, že každý ví, jak to dopadne. A jim se to opravdu povedlo splnit beze zbytku! ()

štíple

Ve znamení Kon Tiki je kniha mého dětství. Film nezklamal, je to kvalitní zpracování předlohy. Beseda s producentem v rámci Febiofestu zážitek umocnila. Výsledek: chci vidět další filmy jeho tvůrců! ()

Adrai

Abych se přiznal - když jsem si film pouštěl, vůbec jsem nevěděl o čem vlastně je. Hodně se mi líbil ten plakát a samotnej název mi byl nějakej povědomej ale pořád jsem nevěděl kam ho zařadit. Až přišlo jméno Thor Heyerdahl, věděl jsem na čem jsem. Zajímavý životní příběh, kvalitní zpracování ve všech směrech, silná atmosféra. A navíc konečně vím co si představit pod křížovkářským pojmem Heyerdahlův člun :) ()

Silhouette

Velmi příjemný a vizualně perfektně odvedený film o krásném dobrodružství. Na druhou stranu však je to příliš hollywoodsky učesané a sladké, scénář je tu přímo televizního standardu, takže se nejedná o nijak závratně zajímavé filmové dílo. Nicméně nemám to srdce dát Kon-Tiki trojku. ()

Orlando Bloom se vrací k pirátům

Orlando Bloom se vrací k pirátům

19.08.2015

Ano, k těm z Karibiku. Představitel Willa Turnera se totiž objeví v pátém díle úspěšné blockbusterové série, který ponese název Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales. Jack Sparrow s tváří… (viac)

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

Kdy uvidíme páté Piráty z Karibiku?

22.06.2014

Legendární producent Jerry Bruckheimer (Mizerové, Skála) už nedělá primárně pro studio Disney. Po několika finančních zklamáních (Princ z Persie, Čarodějův učeň, Osamělý jezdec) mu nebyla obnovena… (viac)

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

Bruckheimerovi se Piráti 5 vymykají z rukou

12.08.2013

Jak jinak, může za to Osamělý jezdec. Největší komerční průšvih letošního léta čelí ztrátě v odhadované výši 160 – 190 milionů dolarů. Kvůli tomu teď šéfové studia Disney dávají pořádný záhul Jerrymu… (viac)

Piráti 5 mají režiséra, Depp si škrtá diář

Piráti 5 mají režiséra, Depp si škrtá diář

01.06.2013

Přesněji řečeno, dva režiséry. Byli favority Jerryho Bruckheimera od začátku, nyní s nimi studio Disney oficiálně sepisuje smlouvu. Norské duo Joachim Ronning a Espen Sandberg se prosadilo… (viac)