Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (viac)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (viac)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

Recenzie používateľa stepankoby1 k tomuto seriálu (4)

Kniha první: Vzduch (2012) (S01)

Book One: Air - 50 %: Já ke Kořře opravdu chtěl přistupovat jako k samostatnému seriálu a nesrovnávat s Avatarem. Problémem je, když se v takovém případě seriál stává snad ještě horší a nefunkčnější. Dějová linka je příšerně vystavěná i dávkovaná, a místo zábavy se tak dostaví jen střídání nudy z utahanosti a frustrace z nedostatečného prostoru pro postavy. Ze starých známých se do jednoho dělají staří páprdové a z mladých nováčků zase impulzivní tvrdohlavci. Ve výsledku divák nemá k postavám prakticky žádný vztah a nefunguje kvůli tomu ani trochu ústřední konflikt. Vždyť jak se mám strachovat, jestli záporák Kořře vezme schopnosti, když je jimi charakterově vykreslená jako netrpělivá a destruktivní? Což je škoda, protože záporák samotný byl hlavním kladem série a momenty s ním jsem si vyloženě užíval. Jenže ani on nemůže fungovat, když je dění celé revoluce, kterou rozpoutává, povrchní a nakonec i nesmyslně završené (Ukázali jsme, že hybatel revoluce je pokrytec, a zbavili jsme se ho. To ale nic nemění na tom, že samotní non-bendeři jsou pořád utlačovaní...?). A to jsem ještě ani nezmínil, jak moc se nám za ty roky mezi Aangem a Korrou svět změnil. Nebesa ovládají dvouplošníky, pevninu továrny, a fotografování nebo posílání telegrafů je na denním pořádku. Kam zmizelo kouzlo magie občas ozvláštňované vynálezy mechanika? Jo a taky proč jedinečné shopnosti jako je metalbending a bloodbending najednou ovládá každý ňouma na ulici i jeho táta? Nebylo na nich snad zajímavé právě, jak byly jedinečné? Z první série jsem tedy hrozně zklamaný, a z ohlasů úplně nevím, jestli se mi chce pouštět do další. Ona totiž vlastně ani nemusela existovat, stačilo by, kdyby Korra konala svou práci a jako avatar na konci první pomohla non-benderům a benderům lépe vycházet pár kompromisy a nějakou promyšlenější řečí. Pak by byly všechny dramatické oblouky uzavřené a byl by klid. ()

Kniha druhá: Duchové (2013) (S02)

Book Two: Spirits - 30 %: Tragédie, kterou nezachrání ani milá rodinka Tenzina, ani vynikající dvojdíl Beginnings. Rozehrává se tu několik příběhových linií a žádná z nich nefunguje, ať už hlavní, nebo vedlejší. Vedlejší dění nefunguje, protože tu máme akorát ploché a nudné postavy, které nedokáží vzbudit špetku zájmu. A hlavní zápletka nefunguje, protože na děj první série nenavazuje a působí jako umělé natahování seriálu, který měl mít jednu sérii. Je sice konceptuálně mnohem lepší a lépe zapadající do světa Avatara, ale o to víc pak zklame pointou, která jde přímo proti předchozímu dění a nedává smysl. Je mi úplně jedno, že se na plátně odehrává skvěle zanimovaný boj a je mi jedno, že to etabluje kompoziční a obsahovou formu animované tvorby za hranice lidského umu a intuitivního chápání. Tyhle dějové veletoče se směle řadí mezi osmou sérii GoTka, The Rise of Skywalker i The Timeless Children z Doctora Who coby nejhorší příběhové směřování ve fantasy světech, co jsem kdy viděl. Jednak se tu porušuje předem ustanovené "temná ani světlá strana nejde zničit", scénář se pokouší apelovat na osobnost Korry, která v reálu irituje snad každého normálního diváka, a hlavně to celé vede k debilnímu, impulzivnímu rozhodnutí, na které se v lepším případě příští sérii zapomene, v horším bude mít za následek všechny problémy do konce seriálu. Takže asi tak. Jo, a tentokrát na mě už nefungovalo to pomrkávání na dění a postavy z The Last Airbender, protože mi bylo naprosto jasné už od prvních vteřin každého takového pomrknutí, že to nikam nepovede a jedná se o čistý fanservice. Proboha, tuhle kravinu vážně napsali tvůrci původního seriálu? Takhle jsem se nenudil už pěkně dlouho. ()

Kniha třetí: Změna (2014) (S03)

Book Three: Change - 40 %: Kainora je nejlepší pár v seriálu a dějová linka byla trochu svižněji poskládaná, takže se občas dalo sedět u sledování v klidu a nemít nutkání sebou znuděně šít. To ale nic nevypovídá o kvalitách a těch aktuálních 93 % ani tak nejsem schopný pochopit. Zápletka je opět strašná a jen potvrzuje mé domněnky z konce předchozí série, které zároveň splňuje tak napůl. Otevření portálů se jenom využívá pro prodlužování příběhu, nijak se ale neřeší a nemá v příběhu místo, takže v podstatě můžete celou druhou sérii přeskočit a tápat budete jen chvilkami. Podobně na tom jsou i příběhy postav. Kdykoliv se vymyslí zajímavý konflikt, má minimální následky a takřka vždy se vyřeší v rámci jedné, dvou epizod. Všechno tedy zůstává při starém a postavy se ani ve třetí sérii nijak nevyvíjejí. Plus se pochopitelně pokračuje v braní úžasných schopností z TLA speciálních svou výjimečností a jejich plošném rozšiřování mezi celé skupiny postav, čímž po chvíli přestávají být zajímavé (popřípadě křečovité vymýšlení nových - lavabending, WTF). Normálně bych nadával, ale už mi to začíná být vlastně docela jedno. Od čtvrté série už žádám jen, aby mě aspoň trochu bavila. ()

Kniha čtvrtá: Rovnováha (2014) (S04)

Book Four: Balance - 35 %: No, pokud je něco po téhle sérii jasné, tak že dvojice scénáristů je na svoje dílo opravdu pyšná a myslí si, že odvedli dobrou práci. A já s tím dost zásadně nesouhlasím. Kořřin charakterový (ne)vývoj je naprosto příšerný a v totálním nesouladu se vším, co se nám tvůrci snaží podstrčit v dialozích. PTSD po souboji na konci třetí série mělo obrovský potenciál v ní vzbudit zamýšlení se nad sebou samotnou a svými rozhodnutími, místo toho ZASE dostáváme jen "bojíš se být sama sebou, tedy dokonalá a bezchybná". Z Korry se opravdu nestala královna empatie a kdybyste si po finální epizodě pustili první, nevšimnete si rozdílu. Krom toho tu samozřejmě máme klasicky záporáka nenavazujícího na předchozí dění, kterého si scénáristický tým vytáhl z rukávu, aby série měla vůbec nějaký konflikt, brutálně nezáživné momenty postav a nevtipný humor. A aby toho nebylo málo, povinné epické završení vztahů tu vůbec nedává smysl vůči předchozím třem sériím (drazí scénáristi, kritika toho megatrapného queerbaitingu opravdu nepramení z homofobie, ale z faktu, že máme oči a uši). Od nálepky nejhorší série tak čtvrtou sérii zachraňuje jen stará Toph, která je přesně taková, jakou si ji pamatujeme, a dokonale kontrastuje změně ostatních postav z původního seriálu na staré páprdy. Děkuju alespoň za to. ()