Pan Tau

• Západné Nemecko Pan Tau - Das erste Abenteuer
všetky plagáty
Krátkometrážny / Komédia
Československo / Západné Nemecko, 1966, 24 min

Historicky první příběh, v němž se zrodil pan Tau... Pan Tau svou první příhodu prožil v koprodukci Československé televize a italského producenta Carla Pontiho v roce 1966. Nikdo neví, jak se to stalo. Ani sám vítr. Jednoho krásného dne, z pohybu oblak a modrého nebe, vyčaroval dětem pro legraci Pana Tau. Kouzelného panáčka s buřinkou, černým deštníkem, oblekem s bílou květinkou v klopě, jenž se uměl zvětšovat a zmenšovat (tehdy ještě bez pomoci známého pohybu rukou), aby potěšil fantazii dětí i jejich rodičů. Jen málokdo ale Pana Tau najde, spíše ho mine, a tím ztratí svou kouzelnou vteřinu, kdy se mu mohla splnit všecka přání… Štěstí měl jednou malý kluk, který ho našel na ulici, když zrovna kráčel do hodiny klavíru, a vzal si ho s sebou. Jenže, místo aby klučina cvičil prstoklad, raději by se proháněl někde venku. Pan Tau mu jeho přání splnil a oba si pak užili mnoho legrace s atrakcemi na pouti. Chudák učitel klavíru mezitím musel řešit kalamitu s hrnečkem, který vařil a vařil… (Česká televize)

NinadeL

Nějak je mi z toho Tauovského fandomu 1966-1988 little šoufl. Tady ta úvodní kapitola je ve stylu grotesky, která byla později potlačena. Respektive znovu využita jen jednou v první sérii. Co ale také očekávat od spoluprodukce Carla Pontiho a ČST? ()

easaque

-2* Další z "nezapomenutelných" postav socialistické éry byl Otto Šimánek alias Pan Tau. Bylo tam docela hodně fantazie a kouzel, sem tam říznuté groteskou, ale i tehdy i v mém věku mi to přišlo dost dětinské. Proto jsem ho nikdy  pravidelně nesledoval a ani vzniklé filmy mě nijak zvlášť nechytly. Přesto byl seriál v Německu dost populární. A tak je nostalgicky ohodnotím slabší známkou, ale tím neříkám, že vše s panem Tau bylo špatné – prostě to nebyl můj pravý šálek kakaa ;-). A asi na základě tohoto "pilotu" slávu ve světě neudělal a proto v seriálu byl úplně nový začátek.  [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 0 /// ATMOSFÉRA: 1 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 1 /// NÁLADA: 2 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Nach

Jedna z těch snesitelnějších verzí pana Tau, která netrpí některými normalizačními a kýčovitými zápletkami doby budoucích Tau. Tento kraťas - ač vlastně též prostý - má daleko blíže k tehdejší Nové vlně, která už v té době dodávala nejen nám, ale i světu kinematografické klasiky. Možná, kdyby se celý projekt této vlny držel, bylo by to kvalitou úplně někde jinde. Hold čas je prevít a všichni víme, jak to v srpnu 1968 skončilo. Proto všechny ostatní pokračování Pana Tau, už budou poplatné jiné době. Takže mírný palec nahoru za tento pilotní počin. 65% ()

dr.fish

Je zajímavé, co tomu fenoménu vlastně předcházelo. Bylo to s tou figurkou úplně jinak, nakonec se to vyvinulo tedy zajímavě... ()

duddek

Nečekaně akční, prakticky v každém záběru se něco děje. Myslím, že i pro dnešní děti by to byla přitažlivá podívaná. Šteklovo palačinkové zoufalství ve stylu "hrnečku, vař" utkví v paměti asi každému... Nedivím se, že tenhle úvodní experiment nezůstal v archivu ležet dlouho a navázal na něj celý seriál o několika řadách. ()

ostravak30

Tento film jsem viděl prvně, neboť ho nikdy snad nevysílali, a tak jsem se teprve teď, v dospělosti dozvěděl, jak vlastně pan Tau vznikl. Ale zatímco seriál patří ke zlatému fondu a doslova televiznímu pokladu, tento filmeček je jeho slabší bráška. Vidět Václava Štekla, kterak zápasí s těstem, brodí se v něm a nakonec se v něm i popere, zase tak zábavné není. To měl Tau lepší kousky za sebou. ()