V provincii Bougainville na ostrově Papua Nová Guinea zuří občanská válka. Jediným bělochem na ostrově je tajemný učitel Watts (Hugh Laurie), který znovu otevře školu a představí žákům Dickensovy Nadějné vyhlídky. Mladičká Matilda se ztotožní s viktoriánskou dobou popisovanou v románu a uniká tak ve své fantazii z krutého světa, ve kterém je nucená žít. Armáda tzv. Rudých kůží připravená zničit případné povstalce se blíží. Matildě se líbí Pip, proto napíše jeho jméno do písku, což odstartuje vlnu dramatických událostí. Rudé kůže se domnívají, že Pip je vůdce rebelů a chtějí ho dostat za každou cenu. Skvělý příběh o síle představivosti, kdy fikce může mít až katastrofální následky. (HBO Europe)

Ainy

Tentokrát mě na kolena dostal příběh s velmi silným životním osudem domorodých lidí v provincii, jejíž název neumím vyslovit natož napsat, někde uprostřed Tichého oceánu. Tragické drama, které se za dob nepokojů na ostrově odehrálo, ve mně téměř nastartovalo stejný žaludeční projev jako u jedné tamní dívky, která společně s ostatními musela přihlížet ... To všechno jen kvůli fiktivní postavě, strašlivému nedorozumění a zabedněnosti těch, kteří si říkali armádní vojáci. Věřím, že škoda kulky by pro někoho rozhodně nebyla ... ()

verbal

Naordinovat Papuáncům – Novým Guineanům rozbor díla Karla Ocasníka, to je něco jako učit lidojedy, že se neohlodaná holení kost nežere rukama, nýbrž je po malých soustech okrajuje stejkovým příborem a vzít to do pracek je přípustné výhradně jen v případě, je li na menu nějaká slepice. Podivně traumatizovaný Haus, co má za manželku horskou gorilu, však nedbá, a nic netušící divák má tak velmi Nadějné vyhlídky, že se u toho buď ukouše nudou nebo umlátí smíchy při pohledu na zasněné kanibaly hrající si ve viktoriánských kostýmech na indoevropské čajochlemty. Guerille „knihomolských“ goril s kalašnikovy je pak kapku obtížné vysvětlit, že Pyp není rebelský špión, ale jen zplodina Ocasníkova nesporného talentu, aniž by se to po hodině a něco žvanivé literární diskuze s lidoopy o členství v Pykvikově klubu nakonec navíc nezvrhlo v patetický sračkol. ()

evapetra

Ve filmu hrají důležitou roli Dickensovy Nadějné výhlídky a pro díváka Mr.Pipa je předchozí znalost tohoto románu dost prospěšná. Já jsem sice knihu nečetla, ale hodilo se mi, že jsem nedávno viděla její filmové zpracování. Alespoň jsem tedy věděla, o co jde ve scénách, které si Matilda, zaujatá předčítáním pana Wattse, po svém představuje. Hugh Laurie i roztomilá Xzannjah táhnou svými výkony celý film hodně nahoru. Pouze závěr mi připadal poněkud rozpačitý a už zdaleka ne tak silný jako zhruba ty dvě třetiny, ve kterých byl představitel pana Wattse na scéně. ()

Malarkey

Mr. Pip je překrásný film. Hodně smutný, což, nutno dodat, život holt takový občas je, ale i přesto dokáže zaujmout. Má totiž naprosto úžasnou vypovídající hodnotu. Aneb co dokáže pouhá kniha ve společnosti dnešních obyvatel státu zvaného Papua Nová Guinea, udělat. Hugh Laurie mě zde hodně překvapil. On vlastně nemusel zrovna předvádět kdovíjaké výkony, stačilo, aby jednal jako člověk. A tak také činil, stejně tak jako zbytek štábu. Výsledkem je zřejmě nejlidštější, nejsmutnější a zároveň nejkrásněji zfilmový lidský příběh, jaký jen mi film v poslední době mohl nabídnout. ()

Borrtex

Úžasný film. Velmi emocionálně založen. Člověk si po tom všem uvědomí, jak dobře se vlastně má. Že má střechu nad hlavou, má jídlo, a vše, co považuje za "normální, a běžné". Tento film ukázal kousek života z jiných částí světa, kde se žije zcela jinak. Nádherná příroda, výborná atmosféra lidí, na kterých bylo vidět, že se mají skutečně navzájem rádi. Ovšem poté, co se začal vyvíjet děj se věci změnily, a z pěkného filmu se stalo nakonec velmi smutné drama. Mám obrovskou chuť hodnotit tento film 5*, ale nemohu, první třetina filmu se mi zdála slabá, ale poté, druhá třetina, to musím ze srdce říct, že se jednalo o jeden z nejsilnějších filmových zážitků. Všem doporučuji zhlédnout. Za mě 1/3 60%, zbylé 2/3 100% ()

• Film bol natáčaný v Bougainville, Papue-Novej Guinei a na Novom Zélande. (Scraffy)