Životopisný film o slavném pianistovi a baviči Valentinovi Liberacem začíná létem roku 1977, kdy do jeho bouřlivého života v Las Vegas vstoupí mladíčký, teprve šestnáctiletý, naivní Scott Thorston, který je najat coby Liberaceho osobní řidič. Scott je okouzlen Liberaceho pompézním světem, opulentní vilou i jeho extravagantním stylem a záhy spolu prožijí tajnou milostnou aféru, která se rozvine ve vážný vztah. Film zábavným způsobem sleduje vášnivý, nelehký a dramatický vztah obou mužů v době, kdy bylo zcela nemyslitelné přiznat se veřejně k homosexuální orientaci, zvláště pak pro lidi ze showbusinessu. Liberace chtěl utajit před veřejností se stejnou urputností jako svoji sexuální orientaci i nemoc AIDS, které nakonec roku 1987 podlehl. Navzdoru velkému věkovému rozdílu a Liberaceho manýrám stál Scott po Liberaceho boku až do jeho smrti. (oficiálny text distribútora)

Roman Albach

Standing ovation pro Michaela Douglase! Ten dokázal, jak výjimečným je hercem. Liberaceho ztvárnil tak dokonale, že člověk chvílemi pochyboval o jeho manželství s Catherine Zeta-Jones :) Snímek, který je na začátku svižně komediální a mně osobně přichystal pár scén, u kterých jsem se od srdce zasmál, se přirozeně mění v drama stárnoucí hvězdy a jejího mladého milence. Přestože by se dalo říct, že dějově tento film nijak košatý není, od první minuty vás vtáhne a už nepustí. ()

jakeer

Sadol som na len užívateľom ČSFD. Tunajšie pikošky hovorili o filme, ktorý je tak kontroverzný, že nemohol byť nakrútený v Hollywoode - tak honakrútilo HBO ako TV film. V konzervatívnom Slovensku to nešlo vo veľkých kinách (sídliacich v obchodných centrách), ale v malých nezávislých kinečkách, ktoré hrajú filmy pre náročného diváka. Čiže, tento film mal pre mňa marketingový background ako hovado. Keďže je to film o gayoch, nemohol som naň zavolať žiadneho kamaráta (bolo by to čudné), ale ani žiadnu slečnu na rande (na prvé určite nie, keď tak posledné). Nakoniec som to vyriešil šalamúnsky - pozval dvoch kolegov z mládežníckej liberálnej organizácie - jednu hetero slečnu (avšak gay friendly) a jedného pána s opačnou orientáciou. Po prvých scénkach všetok nádych kontroverznosti opadol. Film je možno zaujímavý tematikou, ale veľa dramatických kvalít nemá. Nebolo tam napätie, konflikt v postavách - dej len tak uplynul, ako Liberaceho život. Oveľa zaujímavejšie bolo ex post zhodnotenie, keď sme s kolegami opustili kino. Homosexuálne orientovaný kamarát to zhodnotil ako klasickú "hollywoodsku ujetinu". Film ho veľmi neoslovil a ani mňa nie. Jemne nad šeď priemeru ho pozdvihujú skvelé herecké výkony oboch hlavných predstaviteľov (aj keď obaja majú za sebou vydarenejšie kúsky). ()

F.W.Colqhoun

Před uvedením televizní biografie Liberaceho v českých kinech jsem hyper-servilně kýval hlavou na souhlas se Soderberghovou kritikou studiového systému, jehož představitelé nemají koule kývnout na jen trochu odvážnější námět a vytlačují odvážné tvůrce do televize. Nyní producentské při-zdi-sráče trochu chápu. Liberace! je totiž teplejší než Another Gay Movie [ano, viděl jsem] a přes naleštěnou produkci je to mainstreamem asi jako něco od Švankamajera. Snášíte-li ale scény dvou chlapů ve vaně, na sobě, upocených z prcaček, pod sebou, s pop-cornem u televize nebo v kožiších na nákupech, budete si moci užít skvěle natočený životopisný film o osobě, o níž jste nejspíš v životě neslyšeli. Queer anabáze showmanského génia je podávána s noblesou, vážností, nicméně i se sympatickým smyslem pro komické momenty, které mužská slabost pro ptáky nutně plodí a který je třeba Zkrocené hoře naprosto cizí [plastický chirurg Rob Lowe]. Vizuál nevybočuje z manýry, do níž se Soderbergh propadá od doby, kdy přesedlal na digitál - žluté, teplé filtry, minimální hloubka ostrosti a ty drobné chytré vychytávky, od kterých si režisér, jenž je zároveň kameramanem, nemůže odpomoci. Přes všechny ostatní kvality ale film krade představitel hlavního hrdiny. I když nehraje špatně, vypadá Matt Damon vedle Douglase jako trouba nejen jako postava, kterou hraje. Ten svou herecky vděčnou úlohu servíruje jako mutanta Bruna Ferrariho s Oldřichem Novým circa 1961 - extrémně teplou, ale s citem pro odzbrojující charisma i v tak neuvěřitelných momentech, jako když se slovy look who's up cpe poránu hlavu s otevřenou vrásčitou hubou Damonovi do klína. ()

DailyDreamer

Teplota tohoto snímku se blíží téměř k bodu varu, a ani radši nechci vědět jakým způsobem se hlavní dvojice na role připravovala. Není to film, který si většina lidí pustí víc jak jednou, ale to, jak věrohodným způsobem Michael a Matt ztvárnili homosexuální páreček, se zkrátka musí ocenit. Zejména pak Michael předvádí životní výkon a divil bych se kdyby zůstal na akademii bez povšimnutí. ()

Gogo333

O Liberačim jsem nikdy neslyšel, takže jsem nevěděl do čeho jdu. Samotný film docela pěkný, povedené herecké výkony jen to bylo trošku delší a chvílema jsem se nudil. 70% ()

Hanys_

Douglas s Damonem si to fakt dávají...Sakra dobře zahrané a fakt zajímavé. Trošku nepřehledně možná působí ty časové skoky, ale při druhém zhlédnutí už mi to jako nějaká velká vada nepřišlo. Soderbergh by se měl vykašlat na ty svoje ex(peri)krementy (Girlfriend Experience), protože točit fakt umí. 8/10 ()

dopita

Nevim jestli jsem někdy viděl podobně zateplenej film, asi ne. Ale je to prdel, teda ne prdel jako prdel, ale prdel jako že je film sranda, ovšem nikoliv že by byl vtipnej, ale je neustále k smíchu. Především díky Michaelu Douglasovi, kterej se v roli strašlivě vyřádil! No ale jinak nic moc, což se dalo čekat, bže Steven Soderbergh je břídil kterým pohrdám (páč na snahu natočit dobrej film už dávno rezignoval i přes to, že v něm dřímá ohromnej talent). ()

kolemjdouc

Nestává se často aby scénáristé rozebrali v životopisném filmu něčí příběh až na molekuly.maskéři měli velmi náročný úkol o tom žádná.Douglas s Damonem svým uměním vžít se do postav odvedli taky kus práce a asi dost těžké pro evidentní heterosexuály v civilu ()

LxLuthor

Neviem koho napadlo spojiť pre tento film Douglasa a Damona, no bol to geniálny ťah. Michael podal 120% výkon, ako keby skutočne odovzdával posolstvo, ktoré po sebe Walter Liberace zanechal. Soderbergh mal očividne jasnú predstavu, ktorú zhmotnil. Po úspešnom Che Guevarovi priniesol úplne iný príbeh, no s rovnakým puncom. Užil som si to. ()

peetriss

Steven Soderbergh je v roce 2013 opravdu pracovitý. Po výborném thrilleru Vedlejší účinky stihl převést na plátno životní příběh homosexuálního pianisty Valentina Liberaceho, což je látka pro něj, jako režiséra, tak i pro herecké představitele velmi náročná. Zejména pro Michaela Douglase, který se po nelehkém boji s rakovinou vyšvihl k vynikajícímu hereckému výkonu, navíc v roli z kategorie těch náročnějších. Matt Damon nijak nepokulhává. Bohužel samotné herecké výkony nejsou jedinou ingrediencí dobrého filmu a Liberace! klade důraz na kýčovitou načančanost, velkolepost a neblýskanost prostředí, ve kterém Liberace žil, za což přísluší pochvala kostymérům, designérům výpravy, stylistům a maskérům. Problémem však trochu je, že se v tom poněkud ztrácí melodramatický náboj i životopisná hodnota, která se omezuje jen na epizodní svérázy Liberaceho povahy a konflikty s milencem Scottem. ()

bloodcountes

Průměr. Nějak se mi nepovedlo se naladit na to správný piáno a tak jsem to šílenství oněch let nějak zase nevstřebala... Není to totiž první film z týhle doby, který jde úplně mimo mě a bude to nejspíš tím, že ty sedmdestáky a osmdesátky jsou mi zkrátka bytostně cizí. Za to ovšem Soderberg nemůže :) Vztahová linka krutě banální, jak už tak nakonec většina vztahů je, at už jsou hetero nebo homosexuální. Ničím zvláštní, ničím dramatický...vlastně celkem nuda. Dávám tři hvězdy za oba hlavní představitele, za výpravu a hudbu...a celkově za řemeslně zdařilou práci. ()

Piškotka

M. Douglas přesladce zženštilý, M. Damon jako Scott k němu typově příliš nepasoval. Jejich marnivé a kýčovitě líbivé soužití probíhalo jako podle kopíráku (byly a budou další oběti), Liberače svůj narcismus ani nehodlal potlačovat. Výroky okolí nadměrně vztahoval ke své osobě a rád vlastnil. Jeho nápad s plastikou vlastní i Scottovou nesl prvky psychopatie. Přesto Scott byl výjimečný nejen svým osudem, ale srdcem na dlani i ve chvílích nejtěžších. I když byl "bi", Liberačeho miloval z celého svého srdce. Dalo by se říct, že film byl dojemný, ale vadilo mi extrémní pojetí homosexuality. ()

Mouzon

Nevím, jestli je to dobře natočený film o vyprázdněném člověku a vyprázdněném vztahu (který navíc oba aktéři označují a nejspíše i vnímají jako výjimečný), nebo jestli se jedná o vyprázdněný film o výjimečném umělci a výjimečném vztahu......Pokud byl Scott skutečně Liberaceho největší láskou a skutečně svého staršího partnera tak hluboce miloval, film nedává jediný důvod, proč by to tak měl vnímat i divák. Často se však stává, že vidíme pouze kousek nějaké akce nebo její rozuzlení, takže film možná proto působí dojmem, jako kdyby Liberace se Scottem stále jedli popcorn a to "skutečné drama" se odehrávalo mimo syžet. Co mne ovšem utvrzuje spíše v tom názoru, že je to dobrý film o prázdném vztahu, je způsob Liberaceho intimní komunikace. Ta většinou odhaluje, že se Liberace brání řešení skutečných problémů. Takže určitá vnitřní nenaplněnost filmu může být dána charakterem postav. Nevím........Na druhou stranu, je osvěžující v záplavě emancipovaných queer filmů, které své postavy prezentují jako hrdiny comming-outového boje, vidět taky jeden, jenž ukazuje, že gayové se kdysi také styděli a nechtěli se svou orientací chodit na veřejnost - tzn. že to nebyli jen odvážní aktivisté, ale především obyčejní lidé. A nadto je LIBERACE! fakt vtipný. ()

Gumrice

Výborný! Výborný jako životopis, drama a v některých situacích i komedie. Dobře byly vybrané interiéry a kostýmy, maskéři se taky museli vyřádit. Hlavní představitelé jen zářili, i když jsem se musela často zasmát těm oblečkům. Nejvíc mě dostával Rob Lowe jako plastický chirurg, ten neměl chybu, ta jeho mimika byla dokonalá. A závěr? Netřeba komentovat. To ani není možný, co ten Douglas dokáže všechno zahrát. ()

aLPaC

Gayové mi jako lidé rozhodně nevadí, ale stejně když vidím líbat se dva chlapy, je mi prostě zle. Liberace je ale bomba! Douglas po dlouhé době v roli, ve které se může předvést (a že se předvádí) a Damon mu zdatně sekunduje. Atmosféru dotváří třpitivé šaty a tuny šperků, tolik typické pro tehdejší hvězdy showbussinesu. Stejně ale nechápu, jak dokázal Liberace tak dlouho svou orientaci tajit, protože to, že je bukva bije přímo do očí :D. ()

Nethar

Perfektní Michael Douglas, fakt výborný výkon, to se mu dalo od začátku do konce věřit. Skutečný Liberace je ke shlédnutí na youtube s jeho stylem mluvy a vystupování, Michael to přebral vše dokonale, i když to není samozřejmě to jediné, co musel v roli dokázat. Jinak mě ale film velmi neoslovil a ničím nebavil. ()

Cement73 odpad!

Začal som pozerať... Po pár minútách hodil tyčku a prepol na niečo iné. Ja som v podstate liberálny, ale isté témy nemusím vidieť aj v telke zaberať moj čas... Fuj! ()

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

Breaking Bad, Fincher a Soderbergh ovládli Emmy

24.09.2013

65. ročník udělování cen Emmy, o nichž rozhodují členové The Academy of Television Arts and Sciences, nepřineslo žádné velké překvapení. Cenu za nejlepší dramatický seriál si konečně (a zaslouženě)… (viac)

Spielberg a Lucas prorokují „implozi“ Hollywoodu

Spielberg a Lucas prorokují „implozi“ Hollywoodu

15.06.2013

Dva legendární filmaři před několika dny přijali pozvání Jihokalifornské univerzity, aby se studenty debatovali o budoucnosti filmového průmyslu. A když něco předpovídají vizionáři tohoto kalibru,… (viac)

Příliš teplý Soderbergh?

Příliš teplý Soderbergh?

07.01.2013

Steven Soderbergh se už před několika lety pokoušel natočit biografii slavného televizního baviče a zpěváka Liberaceho, který byl v padesátých až sedmdesátých letech minulého století nejlépe placeným… (viac)