Intimní náhled na epochální finanční krizi na Wall street v roce 2008. S ministrem financí Henrym Paulsonem v centru dění, kamera nahlédne i za zavřené dveře a vyzvihne symbiózu mezi Wall Street a Washingtonem…  Na začátku 21. století byla Wall Street v rozpuku a oslavovala rekordně vysoké bonusy, mnohamilionové platy a rostoucí trh s nemovitostmi. Jenže v roce 2008 se najednou všechno zhroutilo. Na podzim zažil americký finanční systém po letech deregulace volný pád, spolu se všemi více či méně výhodnými hypotékami. Přese všechny varovné signály nikdo nevěřil, že by finanční instituce mohly být v ohrožení. Trh se propadal hlouběji a hlouběji a začalo být jasné, že banky jsou příliš velké na to, aby vyhlásily bankrot. Hrozba však přišla z jiné strany a globální katastrofa byla na dosah, v měřítku, které se nikdo neodvážil ani předpokládat.
HBO představuje fascinující pohled do zákulisí nedávné finanční krize, jež málem vedla k pádu amerického národního bankovnictví a s ním i celé ekonomiky. Snímek Velká krize nabízí intimní pohled na finanční krizi Wall Street v roce 2008 a zkoumá vnitřní svatyně mocných mužů a žen, kteří rozhodli o osudu světové ekonomiky během pouhých několika týdnů. Film se soustředí na ministra financí Henryho “Hanka” Paulsona (William Hurt), při spolupráci s předsedou Federálního rezervního systému Benem Bernankem (Paul Giamatti) a prezidentem Newyorské federální rezervní banky Timothym Geithnerem (Billy Crudup), společně se členy kongresu a nejvlivnějšími (a nejpřeplacenějšími) generálními řediteli světa – ti všichni se snažili vzkřísit americkou ekonomiku a zachránit ji před kolapsem.
Film obratně nastiňuje ekonomické nápady i ne vždy harmonické charaktery finančních titánů. Velká krize je aktuální připomínkou toho, že bitva o ekonomické zdraví a stabilitu není ani zdaleka u konce. (HBO Europe)

farmnf

Strašná zhůvěřilost, kterou jsem si opatřil pouze kvůli Woodsovi. Moc minut jsem to nevydržel, ve financích se orientuji ale jsem evropan, tedy na potvoru Čech. Film na mě působil dojmem: To jsou lži, co k nám po netu pouští Němci a Britové, my to nezavinili, naopak jsme se starali o živou světovou ekonomiku. Hovno vy čuráci ze západu. Jste tak nenažraní, že jste posrali, co jste mohli. Proto jsem to moc minut nevydržel, mě osobně ta jejich hra stála 187 000. A s komentářem verbala naprosto souhlasím, i tak to může být. ()

dalziel

Na tému finančnej a následne hospodárskej krízy som videl a prečítal všetko čo som zohnal a čo mi prišlo pod ruku.A odhliadnucť od vloženej dramatickosti a romantizácie určitych postav tento snímok rozhodne nie je mimo misu.A kto nema o kríze ani šajn má možnost zhliadnutim tohto filmu pochopiť prečo? ako? a hlavne kto? za to čo sa v roku 2008 a následne po ńom dialo vo svete a aj u nás doma. ()

Lucas87

Pro někoho koho moc nezajímá ekonomika to musí být odpad, když slyší Lehman, Goldman Sachs... atd... Srandovní sledovat jak se ministr financí snaží vykoupit dluh komerčních bank vytištěnými penězi. ()

Mara97

Hodnocení filmu nesmyslně sráží hodnocení odpadem těch, kterým vadí kapitalismus, či z nějakých konspiračních důvodů nesnáší komerční a hlavně ty zlé centrální banky. Ale Too Big to Fail (Jail) si to nezaslouží! O finanční krizi konce první dekády tohoto století toho bylo hodně natočeno, ale ne vždy se jedná o dobré počiny - často jsou filmy příliš zmatené, nesrozumitelné, věnují se nepodstatnému atd., to ale není případ tohoto filmu. Jasně, člověk má trochu náskok, když studuje ekonomku a podobným věcem trochu rozumí, ale i tak je zde poskytnut exkluzivní náhled do samého centra dění a uvažování těch největších hlav finančního světa. Ať už jste komunista, liberál, centrista či ankap - ruku na srdce - dát něčemu takovému odpad prostě není fér. ()

E lan

Vynikající rekonstrukce, zábavnou formou podaná, s vynikajícími herci v hlavních rolích a nijak rozplizlým scénářem. Bravo, nečekal jsem od tohoto moc, ale výsledek toto spolehlivě překonal. Z hereckých výkonů pak stojí za zmínku především William Hurt jehož role je podaná přímo charismaticky... ()

seeba10

Zajímavý svým pohledem, že banky jsou již skutečně tak velké, že dostávají i samotný FED do situace, že je musí zachránit, aby byl "zachráněn" stávající finanční systém. Za negativum považuji roli Bena Bernankeho, kterého ukázali jako toho, který moc dobře ví, jak rychle se může systém zhroutit. Sám svou činností však v reálném světě tomuto zhroucení přispívá a prohlubuje jej. ()

altaica

PRO MUŽE Povinné opáčko z nedávné historie pro těžce pracující multimilionáře z finančních trhů a jejich učedníky. Film? Podle mého spíše hraný dokument. Nezabývá se morálními aspekty, neřeší příčiny krize (byť je na několika místech zmiňuje), nevysvětluje odkud se vzaly hlavní postavy, jaké mají motivy a jaké je pozadí jejich charakterů (i když i to je jednou zmíněno). Ve velmi svižném tempu snímek ukazuje, jak se ze sněhové kuličky stala megakoule a spustila lavinu. Naprosto historicky přesný a stručný popis dění před pádem 4.největší investiční banky USA Lehman Brothers, průběh krachu a jeho následky. Vše v souvislostech. FED, SEC (americká komise pro cenné papíry), ministerstvo financí, dopad na burzu. Když hoří, musí se hasit, jsou lidé, kteří hasí, další, kteří diskutují o tom, čí je voda, jiní, za kolik by ta voda mohla být... Tento film je o hasičích na finančním trhu, jeho jediným nedostatkem je, že se téměř nedotknul faktu, že tito hasiči to před časem vlastně sami podpálili.   PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE Čeleď brouků finančníků je zde vykreslena v celkem neutrálních barvách. Určitě stojí za to, podívat se do duše ministra financí, čelícího největšímu průšvihu všech dob. Hektické období hledání řešení v době, kdy na nic není čas a to černé, co klepe na dveře je růžová budoucnost. Bývalý šéf Goldman Sachs nejlepší (nebo nejhorší, záleží na úhlu pohledu) investiční banky světa ministrem financí a jeho noční můra z Wall Street. V hlavní roli peníze, nesoudnost a William Hurt. ()

RobbieM@N

Výborné zdramatizování událostí, které netřeba připomínat, na televizní obrazovce. Velkou zásluhu na výsledku má určitě plejáda všech áčkových herců a dobrá předloha. Od "Inside Job" se liší svojí nezaujatostí a neřeší vůbec odbornou stránku věci. Řeší však otázku, jak to asi ve skutečnosti mezi těmi "nelidmi" chodí - všechny konspirační teorie díky tomuto pohledu můžou být zadupány do země. Nejdůležitějším okamžikem celého dokumentu je určitě krátká scéna obsahující Paulsona a Immelta z GE (obrovský světový konglomerát), která jasně ukazuje, že pokud by ty banky padly, lidi by si druhé ráno možná ani nemohli koupit jeden usmolený rohlík v samoobsluze. ()

jafuska

Opěř Americká nabubřelost, a jak ji mám ráda, mám ráda typické americké projevy, filmy, které prostě Američani umí velice dobře natočit, a v každém filmu jsou na sebe hrdi jako na svůj národ, ano mě se jejich mentalita líbí, jsou semknuti spolu a tak by to asi mělo být, a co se týče samotného filmu, další zobrazení finanční krize na burze, která měla dopad na hodně společností, ale přesto bylo natočeno všechno jak by mělo být, já jsem spokojena ()

kubilov

Největší finanční krize od velkého krachu v roce 1929 - pohled ze zákulisí, přičemž se klade důraz na autentičnost a nestrannost, však je to také film z produkce HBO. Pokud má divák alespoň základní znalosti z ekonomiky a ohledně průběhu finanční krize, rozhodně může Velká krize posloužit jako pomoc při orientaci a dozvídání se nových informací. Infarktové dny pro republikánského ministra financí, který musel provést spoustu nepopulárních rozhodnutí, aby se světová ekonomika nezhroutila úplně, jenže ne všem se to samozřejmě hodí do karet. Z hereckého obsazení zaujme William Hurt, Paul Giamatti nebo třeba James Woods jako tvrdohlavý šéf Lehman Brothers Dick Fuld. ()

AndyMars

Taký ten film o ľuďoch, ktorí sa najprv nevedia nabažiť svojich ziskov aj keď vedia, že raz sa to skončí a nemusí im ostať nič a potom sa tvária, ako strašne ich to mrzí. Tento film je akýsi záver mojej trilógie o filmoch o finančnej kríze z roku 2007. Keďže som čítala knihu, kde toho bolo vysvetleného oveľa viac a videla som, čo všetko mali na rováši títo ľudia, tak som sa akurát smiala, akí sú hlúpi. Čo je však najhoršie - nepoučili sa. ()

yatan

"They almost bring down the US economy, but we can't put restrictions on how they spend the $125billion we're giving them because, they might not take it!" Populisticky natocena, ale fantasticky zahrana najvyssia hra na svete s najvacsimi zvieratami na svete. 8/10 ()

7suede7

Svet ekonomie a akcii mi je neznamy,tento film priblizuje a ukazaje co sa vlastne dialo v krize. Film je priemerne spracovany, nie je zly ani dobry. Maly televizny beckovy filmik s hercami-nehercami,ktory sa chytil nametu,ktory vznikol v spolocnosti. Nic necakajte od televizneho filmu. ()

kodwin

Složitý film o složité finanční krizi. Režisér balancuje na hraně hraného dokumentu a to mu neprospívá. Jakožto jeden z objektivnějších pohledů na celou situaci v roce 2008, má však Velká krize význam. Ale přece jen to šlo udělat zábavněji a míň ukecaně. I dobře informovaný ekonom téměř nemá šanci zapamatovat si všechny postavy. Nejhezčí momenty jsou ty "lidské" a těch tam moc nebylo. Zaujal mě představitel Henka Paulsona, který hlavní roli zvládl se ctí. ()

Bragi66

Vážné téma s odhaleními, jak USA nejen nečinností, ale dokonce aktivně podporují vyřešení velkého podvodu a krize tím, že to odnesou obyčejní Usané. USA, které se stavějí do role světového policata chránícího svobodu a demokracii tady vlastním lidem doslova pokakají hruď. Pro nás je to sice aktuální, kdy my teď sklízíme plody velkého kovidového výtěru, ale filmově je to nezáživné ekonomické TV drama. Lenin, liška ryšavá byl také asi další německo-židovský pokus o sociální experiment, tak jestli on ten Marx nakonec (nebo na začátek) neměl pravdu o tom kapitalismu? K tomu tématu "američtění" vřele doporučuji sérii dokumentů "Oliver Stone: Neznámé dějiny Spojených států" uvnou také pod názvem "Americké století očima Olivera Stonea" (2012). ()