Senna

• Česko Senna (viac)

Film SENNA přináší skutečný příběh legendárního brazilského automobilového závodníka Ayrtona Senny, kterého mnozí považují za nejlepšího jezdce historie. Sledujte Sennovu velkolepou kariéru ve formuli 1; jeho fyzický a duševní vývoj na závodních okruzích i mimo ně; jeho cestu za dokonalostí i zásadní proměnu z neskutečně talentovaného nováčka, který v roce 1984 razantně vtrhl do F1, v mýty opředenou legendu, jež se ze Senny stala po tragických událostech v Imole roku 1994. Díky úzké spolupráci s rodinou závodníka a s vedením formule 1 se film SENNA stává prvním oficiálním dokumentem o jeho životě s mnoha úžasnými a dosud nepublikovanými archivními materiály. (oficiálny text distribútora)

Chrysopras

Ayrton byl rozhodně sympaták. Nejspíš ne takový Mirek Dušín, jak ho líčí tento dokument, ale nějak výrazně mi to podání nevadilo ( chudák Prost, i když si to možná zasloužil ) :-). A pak je tu Imola. Ten závod jsem před 20 lety viděl a pořád jsem z toho hodně vyklepanej... vidět ty poslední záběry před smrtí, z kokpitu... Brrrr. Škoda, že se nemohli s Schumim rovnat mnohem dýl. Třeba se za pár let dočkáme podobně zajímavého a dobrého dokumentu i o ( dle mého ) posledním velkém jezdci F1 "M.Sch." ()

GILLWANDER

Dokument zachytávajúci životnú kariéru jedného z najväčších pretekárov F1 akých si svet mohol dovoliť. Ayrton Senna nebol môj pretekársky idol, keďže v roku jeho úmrtia som sa narodil. Ale i tak som bol zvedavý na jeho život na trati aj mimo nej tak prečo si to všetko nepozrieť za pomoci dokumentárneho filmu? Ja osobne alebo som len osobne dávnejšie držal palce Fínovi Räikkonenovi. Teraz keď už na titul zďaleka nemá a všetok voľný čas venuje chľastu mi je ukradnutý i celá F1. Lenže pripomenúť si jednu z ikon najvyššej pretekárskej súťaži formul mi nedalo. Dokument som si pozrel a môžem povedať, že to bol človek veľkých ambícií a skutkov, ktoré ho hnali dopredu bez toho aby zistil, čo to obnáša. Vo veľkej rýchlosti, na upršanej trati riadiť nestabilnú formulu ešte k tomu v psychickom vypätí je ohromne ťažké. Senna to zvládal dobre, no vždy sa nájde moment, kedy si prestanete aj vy veriť a zistíte, že nesmrteľný zrovna nie ste. A to sa stalo Sennovi osudným. Je ho veľká škoda. Brazília stratila svoj symbol a odkaz, rodina skvelého muža a svet nenahraditeľného hrdinu. Jediné čo z toho svet má je, že sa sprísnili opatrenia ohľadom závodenia. Škoda, že neskoro pre niektorých nadaných pretekárov. Obzvlášť Sennu, ktorý mohol ešte roky udivovať ľudí po celom svete...85% ()

donvitoso

95% ...neviděl jsem moc dokumentů a tudíž je jasné, že těch, které za něco stály, by bylo možné doslova spočítat na prstech jedné ruky. Ale Senna by bezpochybně patřil mezi tu hrstku lepších, dokonce by se ve svém žánru u mě i zařadil na příčku nejvyšší. Nejsem horlivý fanda F1, kdysi jsem sledoval závody, ale teď už se ani moc nezávodí, skoro vždy vítěz "start-cíl", trochu nuda, ale za Senny to zjevně bylo jiné... Neznal jsem jeho příběh dopodrobna, jen jsem věděl, že byl ikonou tohoto sportu a že tragicky zemřel. Teď už vím mnohem víc, byl to pan závodník a výborná persona, která se stala modlou svého národa. Netušil jsem, co všechno se může odehrávat na pozádí F1, všechny ty hádky, zákeřnosti, politika ... zkrátka opravdu silný dokument! A ta stopáž? Skoro 3 hodiny? ...No a? Já bych klidně snesl ještě víc :)) ()

M.i.k.e

Velmi dobře udělaný dokument,který bez větších problémů osloví i ty,kterým F1 moc neříká.Senna není totiž pouze o tom,ale hlavně o Ayrtonovi jako takovém,jeho vztahu k závodění a samozřejmě nechybí ani pohled na jeho rivalitu s Prostem.Zatím mám za sebou pouze standartní dvd a i tak sem maximálně spokojen.Prodloužená verze je na řadě...90% ()

HelloNiky

Myslím, že Senna je jeden z nejlepších sportovních dokumentů vůbec.. Celých 104minut jsem se zaujetím sledovala děj, a i když jsem věděla jak to celé skončí, tak jsem se na konci stejně slzám neubránila.. ()

Aljak

Podľa mňa naozaj príliš preceňovaný dokument. F1 sledujem v podstate celý život, takže patrím medzi jej veľkých fanúšikov a priaznivcov. Ale prepáčte, tomuto dokumentu chýba jedna veľmi dôležitá vec - objektivita. Po celý čas je Ayrton vykreslený len v samých superlatívoch a pozitívach, akoby iný ani nikdy nebol. Zato chudák Prost je tu ukázaný ako nejaký zákerný jazdec, ktorému je niečo ako fair-play úplne cudzie. Ayrton však bol omnoho dravejší a často sa dostával do diskutabilných situácií, ktoré neboli tiež vždy zrovna férové. Ayrtona mám rád, je to obrovská legenda, výnimočný jazdec, ktorý sa nikdy nevzdával, no rozhodne nie je taký "Boh" ako sa ho snaží tento dokument prezentovať. A navyše mi chýbal aj nejaký širší pohľad do štartového pola a vývoja F1 koncom 80tych a začiatkov 90tych rokov. Je mi jasné, že v Sennovom dokumente bude ústrednou postavou Senna, ale priestor by si zaslúžili určite aj inšie udalosti, ktoré sa odohrali v jeho kariére a netýkali sa priamo osobne jeho. ()

Rocky88

Asi nejlepší dokument, který jsem kdy viděl. A jsem rád, že je to zrovna ten o ikoně mého nejoblíbenějšího sportu. I zarytý fanoušek F1 (mezi které se řadím) si tu najde víc než trochu záběrů, které jindy ještě neviděl. Téměř tříhodinová stopáž, a přesto se nedá ani o tisícině sekundy říct, že by ten moment byl nudný. Vše je podáno s lehkostí, povětšinou bez příkras a zbytečně oslavných árií. Dokument určitě bude bavit i člověka efjedničkou absolutně netknutého, jelikož je to zkrátka "jen" dokument o velkém člověku. Bravo. ()

MrPierc

Jméno Ayrton Senna jsem jako malý znal jen při hraní formulí na konzoli SEGA. Ten člověk mne vždy předjel a byl první. Až dnes jsem se v tomto dokumentu dozvěděl o jeho životě a cestě na vrchol. Podle jeho obličeje jsem poznal, že to byl soutěživý a čestný typ závodníka. I po tolika letech se jeho nejbližším velice těžko mluvilo na kameru. Emoce byly cítit. A že věřil v boha ? Každý v něco věří. Ve chvíli, kdy jiní umírají, se ostatní začínají ptát, zda dělají správnou věc. Chybělo jen více adrenalinových záběrů ze závodů. ()

Abes

Tak na tohle jsem velmi zvědavý. Začal bych objektivním sdělením: Senna byl nejlepším pilotem ef jedniček v historii. Závodil ještě v době kdy vývoj v seriálu nebyl jen o bezpečnosti o omezování vývoje a nadměrném využívání elektroniky. Stroje byly surové a ukované z oceli. Nebyl problém připevnit na vůz plynovou turbínu, čtyři kola navíc, metrpadesát vysoké přítlačné křídlo nebo reklamu na cigarety. Byla to doba neopakovatelných soubojů kdy od podvozků odlétaly jiskry a od gum kouř snad v každé zatáčce, doba kdy stáj Honda měla ještě nějaké jméno. Doba kdy do kokpitů usedali závodníci, kteří chtěli vyhrávat. Senna neuměl jezdit jinak než na plné riziko a za hranicí přilnavosti. Nevím jak se s tímhle vyrovnávali jeho šefové ale doufám, že se to dozvím. Závodník schopný pro vítězství sestřelit hlavního soka hned v první zatáčce je pro mě dokonalým prototypem vítěze. Můj nejoblíbenější závodník, jehož charakteru se v poslední době přiblížil jedině Alonso (ten zmrd)! A to ještě na mileage staré nordschleife. PO ZHLÉDNUTÍ, když mi docházejí ty nejdůležitější souvislosti, jak to bylo vlastně s tím sestřelením Prosta vyhrocené, že nešlo jen o aktuální dění v žebříčku šampionátu, jak hluboce nábožensky založený Senna byl, jak byl skromný a přesto dokázal jít za hranici slušnosti ve chvíli kdy to prostě jinak nešlo... vážím si ho ještě víc. Za to jakým způsobem dokázal bojovat proti tolikrát zmiňované politice FIA. Na konci filmu jsem si celým srdcem užil odpověď, kterou dostal reportér na otázku kdo byl Sennův nejoblíbenější protivník. Odpověď, kterou dostal, vypovídá o Sennovi v pár větách naprosto vše. I po tolika letech smekám pomyslný klobouk a utírám skutečnou slzu s pocitem že i mého srdce se dotkl ztělesněný bůh motorismu. ()

nick003

Silný dokument. Viděl jsem prodlouženou verzi a rozhodně jsem se ani chvíli nenudil. Doporučuji všem F1 fandům. Marné komentáře: LINKIN ()

Attta

Velice krásné přibližení dob slávy A. Senny a jeho rivality s Prostem. Skvěle pojatý dokument, někdy sice občas málo kritický k Sennově agresivitě na trati, ale přesto pořád skvěle přibližující nezapomenutelné momenty F1, které byly velkým přínosem pro pozdější bezpečnější závodění. Legendární závodník a jeho krásné "tancování" na trati, určitě vždy zůstane v paměti každého nadšence pro závody, ale díky tomuto dokumentu bych řekl, že zůstane v paměti i člověku, kterého závody nezajímají. ()

C0r0ner

V životě bych neřekl, že reálné záběry "pouze" sestavené do filmu a okořeněné hudbou, mohou být tak strhující. O Sennovi jsem věděl jenom to, že byl špičkový jezdec a poslední mrtvý pilot F1. Tenhle dokument je úžasně dramatickou podívanou do zákulisí, která navzdory logické předvídatelnosti sype do diváka víc emocí než několik jiných filmů dohromady. 95% ()

Flynn

Velice působivý dokument. Krásně natočena. Pocta velkému jezdci. Formuli sleduji jen příležitostně, ale tenhle dokument mě skutečně dostal. Klobouk dolů před tvůrci. Více takových dokumentů o zajímavých sportovcích a osobnostech. ()

zette

Take nejsem fanouskem F1, ale jako temer kazdy znam par jmen jako Schumacher, Lauda, Prost, Alonso ci Senna. Prave o poslednim jmenovanym je tento dokument, ktery podrobne vystihuje zavodnika jako cloveka se svymi charakterovymi vlastnostmi. Divak nenasilnou formou ( nebojte se stopaze! ) dostane ucelene informace o danem obdobi a zakulisi kolosu zvanem F1. Nejvice zaujme velky prostor venovany rivalstvi mezi Sennou a Prostem. Po zhlednuti tohoto vynikajiciho dokumentu ma clovek chut podivat se na nejaky skutecny zavod. Skvela prace! ()

Pajky3

I když považuju formule za jeden z nejnudnějších sportů vůbec, tak se mi tenhle dokument líbil. Dokument, který je pořízen jen a pouze z dobových záběrů. Rozhodně nejsem fanoušek, ale i mě něco řikají jména Prost a Senna. Teď mi řikají ještě o trochu víc. Slzička na konci ukápne i přesto, že jasně víte o čem to je a co se stane. Sice mě to chytlo, ale možná i díky sportu samotnému zas ne až tolik. ()

Icefist

Čerstvě po shlédnutí ani nemám chuť komentovat, protože jsem do jisté míry paralyzován jako Ayrton po výhře na domácí GP. Viděl jsem 162minutovou verzi a nijak mě nenudila. Je pravda, že formule mě baví a sleduju je i v dnešní době. Ale doporučil bych to i nefanouškům. 100 % Oblíbená část- diváci na Interlagosu '91 ()