Polibek před smrtí

• USA A Kiss Before Dying

V tomto napínavém thrilleru ztvárnil Robert Wagner postavu Budda Corlisse, ambiciózního mladíka z chudé rodiny, jenž zavraždí svou těhotnou dívku Dorothy a snaží se vše zamaskovat jako sebevraždu. Motivem vraždy je fakt, že její těhotenství zhatí veškeré naděje, že by jej mohla přijmout její zámožná rodina. Dorothina sestra Ellen však sebevraždě odmítá uvěřit, a tak se pustí do vlastního vyšetřování. Seznámí se tedy s Buddem a bez ohledu na jeho předchozí vztah s Dorothy s ním začne chodit. Když zjistí dostatek informací, je vše připraveno na velkolepé a dramatické finále, ve kterém musí Ellen vybojovat pomstu za svou sestru a také zachránit svůj vlastní život. Výborný scénář plný napětí vychází ze stejnojmenné románové prvotiny nedávno zesnulého amerického autora Iry Levina (Rosemary má děťátko, Stepfordské paničky, aj.). Joanne Woodward podává skvělý výkon v roli zranitelné a důvěřivé Dorothy, stejně tak jako Mary Astor exceluje v úloze Buddovy chamtivé matky. Divák naopak nemůže pociťovat žádné sympatie k Wagnerově postavě Budda, což je ale vzhledem k jeho hrůznému činu plně pochopitelné. (oficiálny text distribútora)

Flego

Veľmi slušne natočený napínavý príbeh s dobrou kamerou a zaujímavou hudbou. Dej má dve roviny, v prvej ide o vykreslenie vzťahu mladých ľudí, v ktorej dominuje chladnokrvný Budd ( Wagner ) a jeho naivná priateľka ( Woodward ), v druhej o pomstu jej sestry. Priznávam, že prvá časť sa mi viac páčila, určite by vystačila na celý film za predpokladu nejakého "hitchcockového" finále. ()

Radko

Mužská verzia elegantného fešáckeho muža, fungujúceho vnútorne len otázkou "How much is it?". Aby si túto otázku v budúcnosti nemusel tak často klásť, vyhľadáva dievčatá z bohatých rodín. Takýto typ gentlemanov je ochotný použiť všetku svoju inteligenciu a šarm na doživotné zabezpečenie sa, pričom neváhajú vykonať čokoľvek. Jednoduchá a zároveň krásne nakrútená noirovka ukazujúca, kam až túžba po dobre zaistenom vydaji môže zájsť. Ženská intuícia v momentoch akútneho zaláskovania môže byť oslabená - následky však bývajú fatálne. Poznámka: súhlasím s užívateľom Andertonom, že obsah tohto filmu by mal byť skrátený do jednej vety - upravenej prvej: "V tomto napínavém thrilleru ztvárnil Robert Wagner postavu Budda Corlisse, ambiciózního mladíka z chudé rodiny, jenž se snaží získat jmění prostřednictvím sňatku s dívkou z bohaté rodiny.". Všetko ostatné je totiž nechutný spoiler, schopný oslabiť zážitok z videného. ()

Dale

Film som si pustil pár hodín po prečítaní knihy a ako to už býva pri knižnom sfilmovaní, nepáčilo sa mi, že to scenárista dosť pomenil a povynechával zaujímavé pasáže. Úvod sa ešte celkom drží predlohy, no potom sa to pustí svojou cestou, aj keď nejaká tá kostra predlohy tam stále je. Miesto 3 sestier sú len 2, čo by sa dalo akceptovať v rámci skrátenia a lepšej uveriteľnosti príbehu, aj keď v knihe ma bavila tá linka s vynechanou sestrou. Záver bol v knihe trošku pritiahnutý za vlasy, ale bol zaujímavejší a napínavejší ako vo filme. No hlavne v knihe bolo viac priestoru pre postavu Budda, jeho myšlienky a plány, tu to bolo také skratkovité, veľmi sme mu do hlavy nenazreli, aj keď Wagner sa do tejto úlohy hodil perfektne, vždy som ho mal za hajzla. Aj celé to odhaľovanie vrah sa mi oveľa viac páčilo v knihe, aj keď aj tam bolo pár slabších miest. Mohlo to ale dopadnúť aj horšie. ()

JohnnyD

Skvelý melodramatický príbeh na klasickú tému ctižiadostivosť aj cez mŕtvoly, akurát tentokrát miesto femme fatale máme homme fatal. Obzvlášť očarujúca je atmosféra 50. rokov a vyprahnutej a rozhorúčenej Arizony, ktorá skvelo vyniká vo farbe. Dalo sa to pravdaže nakrútiť aj lepšie a dej neoplýva originalitou, A Kiss Before Dying je ale mimoriadne vydarená žánrovka so všetkým, čo fanúšik čaká od farebného filmu noir. ()

kaylin

Kdyby tenhle snímek byl natočen ještě na černobílý materiál, tak si myslím, že má mnohem lepší efekt, než jaký na mě měl v barvě. I tak je ale příběh dobrý a má docela dobré zvraty, kdy ten závěrečný se celkem povedl. Celkově ale příběh stojí na celkem silných základech, a tak se daří budovat i atmosféru, která ale nejde do extrému. ()