Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

thedien

Tři hodiny, které nezačnou nudit. Je pravda, že ve 2/3 už si člověk začne říkat, že to přece musí mít konec a zda se to vůbec k nějakému konci dobere, ale jinak je to výborná jízda, po které není člověku líto, že lístek stál tolik kolik stál... narozdíl od jiných filmů. Na zprvu trochu matoucí prolíná příběhů si člověk rychle zvykne a následně si může vychutnat zajímavý mix dějů. Film rozhodně splnil očekávání - možná proto, že jsem se na něj půl roku netěšil, ale byl mi doporučen krátce před premiérou - a rád se na něj podívám znovu! ()

platzman

V podstatě 6 velmi jednoduchých až banálních příběhů různého stylu a času. Dohromady v mozaice fungují skvěle, přidávají se motivy malých propojení napříč časem, reinkarnace - se všude prostupující linkou "má smysl když jen nezapadnete do stávajícího systému (i když se vám to asi právě teď s kulkou v hlavě moc nezdá)". Na skákání mezi motivy jsem byl připraven a i když je občas až příliš hektické, na můj mozek to přepínání fungovalo blahodárně. Stačí přijmout hru a moc neřešit že ještě nechápu kam to směřuje. Celá asijská linka z budoucnosti byla opravdu hodně cool. Komická linka s vydavatelem (a spisovatelem Hanksem) skvěle fungovala jako odlehčení. Kde nefungovalo (ze začátku) pochopení "vo co go" fungovala hra "najdi Hankse/Weavinga/Hale/...". Už od chvíle, kdy jsem se dozvěděl o Cloud Atlas bude, jsem věděl, že to bude film pro mě. Byl. (na závěr - tuším že nebylo možné zfilmovat knihu bez výrazného osekání a zjednodušení, místy až na dřeň. každý příběh má vlastně jen 25 minut.. Proto se moc těším na knihu.) ()

Aldo_Raine

Hodně odvážný projekt sourozenců Wachowských, který i přes to, že letos patří k nejlepšímu, co tuzemská kina doposud nabídla, ani z daleka nedosahuje kvalit jejich předchozího sci-fi projektu. Především jako celek není Cloud Atlas ničím víc, než souborem jakože provázaných, ne příliš novátorských, povídek. Vizuálně v pořádku, rukopis je cítit každou minutou; hudebně..no mohlo to být i horší, jeden povedený motiv, nic navíc. Pár vyvedených scén- plachtění kritika z terasy, Hugo a pes, akce v Neo Soulu, pár trapných- staříci v domově. Zbytek stopáže není nic, co by divák doposud již neviděl v nějaké německé Rosamundě (až na ty famózní masky, ty klepou na Oskarovo plešatý čelo). ()

Narghille

Než cokoliv napíšu, tak musím říct jednu skutečnost, sourozenci Wachowsti s Tomem Tykwerem vyždímali ze všech herců jejich absolutní herecká maxima a připomněli nám, proč jsou tito lidé doopravdy hereckými hvězdami. Znáte to. V kině skončí film a do pár sekund začne šramot, pohyb a lidé odcházejí. Jakmile se objevily závěrečné titulky u tohoto filmu a rozsvítila se světa, nikdo v celém průměrně plném sále se ani nepohnul a dobrých 30 sekund celý tento sál čekal znechuceně na někoho, kdo prolomí ledy, začne odcházet a vytrhne ostatní z tohoto zvláštně empaticky-sentimentálního pocitu. Wachowsti a Tykwer vytvořili něco krásného, impozantního a něco, co zcela jistě ovlivní dějiny kinematografie. Šest příběhů při kterých zažijete opakující se široké spektrum emocí od smíchu až k dojetí. Co se hudební stránky filmu týče - geniální. Je to hezký - krásný film, ve všech spektrech filmové tvorby, chytí vás přesně tak, jak tvůrci zamýšleli a vy za to budete velmi rádi. ()

ceftax

film, který jsem viděl jednou a za 2 následující roky mě nenapadlo ani jednou podívat se na něj znovu... to je myslím dostačující hodnocení ()

MarekCihacek

To skákání mezi jednotlivými příběhy mně moc nesedlo. Mezi vteřinou se děj přesunuje úplně jinam. Film jsem si příliš neužíval. Spíš jsem si dával souvislosti do pořádku a snažil se vše pochopit. ()

MJI

Ano, pár detailů by se našlo, jako třeba už zmíňovaný umělý západ slunce se bohužel vryje do paměti. Pro mě ale pravý film v pravou chvíli. Doporučuju vyhnout se před shlédnutí traileru. ()

Alvin

Filmový zázrak se nekoná. Všechny příběhy jsou nakonec docela prosté, možná až naivní, protože nacpat do každého z nich ryze kladnou postavu, která pro dobrý skutek neváhá riskovat vlastní život, to je, no řekněme, poněkud růžový pohled na svět. Přitom to není špatně natočené, obsazení stejných herců do několika rolí je zajímavé a díky neustálému přeskakování z příběhu do příběhu se ty tři hodiny dají přežít bez zívání, ale nemám pocit, že bych viděl něco převratného. ()

JackKadlo

Nádhera, jedním slovem nádhera! Osobně vnímám kvalitu filmu i podle toho, jak moc se ostatní lidé snaží dostat z kina po skončení. Po Skyfallu (kvalitní, skvělý, ale něco tomu chybělo) se lidi rozprchli tak rychle, že se v sále ještě ani nerozsvítilo. Tady? Po třech hodinách sezení jsme všichni v kině seděli ještě dobré 3-4 minuty a všichni jsme fascinovaně zírali na závěrečné titulky a poslouchali nádhernou hudbu. To jsem zažil jen dvakrát - u Titaniku a Amadea. Ano, chybky by se tu našly, ale ruku na srdce - kde ne? Dnes jdu na to podruhé, třeba svůj názor ještě poupravím, ale v současné chvíli je to pro mě film roku. ()

NeverEver

Sla jsem do toho s velkym ocekavanim- takove recenze- to bude bomba. A byla. Bohuzel uplne opacna nez by se dalo cekat. Slovy klasika "not my cup of tea" a tohodle nebyl jen cup ale cela hora, a ja na ni ne a ne vylezt:-( Proste me to vubec nebavilo; prechody mezi casy byly primo sileny; masky hercu mistama k smichu; hudba nemastna, neslana; krome budoucnocti mi ostatni casy/pribehy prisly bez vize a napadu. Obrovske zklamani. A jen doufam, ze uz nikdy podobne nenaletim.2* za budoucnost - byla sice depresivni, ale za to zajimave zpracovana! ()

Rommaano

Atlas mraků je pro vnímavého diváka v první řadě továrnou na EMOCE. Není třeba vše postřehnout ani hned všemu rozumět. Stačí nechat se unášet a nebránit se občasnému dojetí. Hlubší myšlenky se pak vynořují stejně samozřejmě, jako mrazení z dobrého skutku nebo podmanivé hudby. Mesiášské poselství filmu jde tentokrát až k pramenům vzniku víry - z pochopení, odhodlání, sebeobětování - zkrátka ze silného přesvědčivého příběhu. A minimálně ještě jedna drobnost potěší - totiž, že apokalyptická budoucnost světa se v tomto díle jeví méně zaprášenou, jako by přece jen zbývala naděje, že to jednou přece jen někdo z lidí uklidí... ()

Gr.Martina

Tento film je pro mě velice rozporuplný. Prvních pár (desítek) minut mi trvalo, než jsem se v příbězích jakž takž zorientovala. Musím ale uznat, že jsem se za celou dobu ani jednou nezačala nudit a pravděpodobně to bylo tím, že jsem se s napětím nemohla dočkat konce, kdy se vše rozuzlí, vysvětlí a pointa bude určitě převratná. Bohužel jsem ale čekala originálnější pointu nežli propojenost našich osudů napříč časem a boj za hodnoty jako je svoboda, pravda, spravedlnost a láska. Navíc si myslím, že k vyvolání emocí diváka není třeba tolik úmrtí.. ()

2sistem

Po dlouhé době povedený film. Od prvního zkouknutí traileru jsem se těšil do kina. Atlas mraků je opravdu podívaná a všech šest příběhů je poutavých a přes postupné odkrývání propojeností, směřují k jednomu velkému finále, kde si uvědomíme smysl. Určitě bych film brzy rád viděl znovu, pro ujasnění toho co mi uniklo. Jediný co mi vadilo, bylo více-rolí některých herců, což dělalo film přemaskovaným. Ani mi nevadilo, že trval skoro tři hodiny, protože to uteklo a nenudilo. Sto procent to není ale plný počet si zaslouží. ()

dvojana

Tak nevím. První hodinu jsem si skutečně uvědomovala, že jsem v kině a čas se vleče. Pak to začalo mít spád a zejména příběh Jima Broadbenta i humor. Ale ta propojenost akcí a reakcí napříč časem a světy teda nebyla příliš očividná. Viděla bych tam tak 3 paralely, ale co zbytek osudů těch lidí? Proč někdo neposlechl radu a skončil dobře, když má navíc pykat zase za jiný život, kde byl zlý? A proč někdo pořád jen trpěl, když byl v podstatě vždycky hodný? Celou dobu nám byla prezentována stejná Pravda a po sté zopakované na konci už dramaticky nevyzněla. Podívanou, kde se herci maskují do různých kostýmů, mění svoji rasu a barevné čočky, bych docela oželela, stejně to nepůsobilo realisticky. Kdyby to mělo opravdu jasnou spojitost mezi těmi osudy, ale těch příkladů, kde to platilo, se dalo spočítat na prstech jedné ruky. Je asi nutné přečíst si knížku, aby člověk pochopil, co bylo vyškrtnuto. ()

govannon

Je to velmi zvlastni a zajimavy film, kde se pribehy prolinaji a cloveka nuti premyslet a spojovat si je mezi sebou. Necele 3 hodiny utecou celkem rychle, prijemna podivana na oko, plynule prechody mezi pribehy, ale to hlavni a podstatne, to rozuzleni? Asi tim bych to popsal, kazdej si z toho vezme asi neco sveho... Film, kterej oslovi, zaujme, ale nenadchne. ()

Lihusiatko

Pri každodennom túlaní sa po stránkach ČSFD som narazila na tento film a voľba bola jasná. Očakávania boli možno privysoké i keď ako sa hovorí jeden nikdy nevie čo uvidí keď zasadne do kinokresla. Avšak tento film splnil všetky očakávania aj tie najtajnejšie aj tie ktoré boli hlboko uložené, pretože sú len dva filmy ktoré so mnou takto otriasli. Čo očakáva človek ktorý príde do kina na možno jeden z najlepších filmov všetkých čias alebo je odvážne tvrdiť, že je to jeden z filmov, ktorý prepisuje dejiny kinematografie? Môj subjektívny názor je taký, že nie je, nie je odvážne tvrdiť, že nás film posunie do roviny hlbokého premýšľania o živote o filme, konkrétne ja už premýšľam tretí deň o všetkom čo sa dialo vo filme, okolo filmu, okolo mňa, čo sa dialo so mnou... Začiatok...prvý okamih, prvý dotyk hudby, prvý dotyk hereckého umenia, prvý dotyk dejového skoku, prvý dotyk sekundového okamihu...(nie neboleli ma z toho oči, že v jednu sekundu sme boli v roku 2012 a v ďalšej sekunde v 22. storočí, práve naopak) Šesť myšlienok v jednej - jeden dej v šiestich myšlienkach. Šesť ľudských osudov, ľudské osudy v šiestich dejových líniách....ktoré spájajú drámu, romantiku, komédiu, horor, dobrodružno a akciu v jedno. Za toto si súrodenciu Wachowski a Tykwer zaslúžia absolutóriu FILMU. Tom Hanks, Halle Berry, Jim Broadbent, Hugo Weaving, Jim Sturges, Doona Bae, Ben Whishaw, Susan Sarandov, či Hugh Grant len dokazujú, že vedia zahrať skutočne čokoľvek, v akejkoľvek dobe, v akomkoľvek postavení, vierovyznaní, zvláštne však je, že človek im to všetko uverí na prvý pohľad. Čo to vlastne zanechalo vo mne? Silu bojovať, vôľu nepodľahnúť konvenciám modernej society, nepodvoliť sa moci a diktátu doby. Lebo všetko je prepojené...Ja dávam 100% ()

pogoman77

Knížku jsem nečetl. Dobrý film, povedený, zábavný a hledání souvislostí mezi částmi filmu mě bavilo, ale na první shlédnutí to není. ()

Pickardino

..s ulevou vydechuji. Mel jsem velky strach, jak adaptace Mitchelovy predlohy, kterou jsem povazoval za nezfilmovatelnou, dopadne, ale, prestoze muselo dojit k ubrani na hloubce a zjednoduseni nekolika dejovych linek, si z filmu odnasim velice libe pocity. Hura, tohle je letos snad prvni film, od ktereho jsem hodne cekal, a skutecne to dostal.. Velka zabava. Vlastne mi ani neslo o to, nakolik film presne kopiruje dejovou a obsahovou topografii knihy, ale pocit, ktery jsem mel po docteni posledni stranky tistene verze se relativne shoduje s rozpolozenim, se kterym jsem z kina odchazel. Prekvapila mnohotvarnost pana Hankse (doposud jsem ho moc nemusel), macho-gangsta autor Sunkoveho Narezu zabiji (doslova), neprekvapila teta Berryova (tu nemusim i nadale), a i ten v obcas tezce rozpoznatelny Grant (ktery mi doted byl v zasade ukradeny) vypadal, ze si to docela uziva.. Urcite jsem to nevidel naposled. Tak, Wachovsti, presvedcili jste me, ted Sen cislo 9, prosim. ()

Sizzi

Tento film je rozhodně jeden z nejkrásnějších, které jsem kdy v životě viděl. Každy příběh má svůj smysl a s každým příběhem dokreslují nádherným způsobem celý děj, který nám dá na konci smysl. Celý tento koncept propojených příběhů se mi strašně líbí a přináší již do tak přeplněného světa filmů opět něco nového. + Tak nádherný soundtrack mě přinutil přečíst si knihu. :-) ()

Adams

Výborné, člověku možná chvíli zpočátku trvá než si dá dohromady souvislosti, ale kdo viděl ukázky z filmu, měl nápovědu. Rychlé přeskoky, mezi časy vývoje lidstva, zpočátku mohou vyvolat zmatek, ale stačí si spojit postavy v časové ose a je to dokonalé. Podobně jako Butterfly effect se zde zaobíráme vývojem lidstva a událostí napříč desítkami generací. Vyborná myšlenka a dobře zpracovaná. Film který nutí přemýšlet, spojovat a logicky uvažovat. Na konci v titulkách počkejte na přehled postav, Ti co utíkají z kina hned po posledním záběru, neví o co přicházejí. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády