Atlas mrakov

• Česko Atlas mraků (viac)
Dráma / Mysteriózny / Sci-Fi / Psychologický
USA / Nemecko / Singapur / Čína / Hongkong, 2012, 165 min

Predloha:

David Mitchell (kniha)

Johny_fork

Geniální dílo. Absolutně nechápu, jak dokázali tvůrci příběhy poskládat způsobem, že dávají smysl a svým poselstvím přesahují celek. Jednou se o Atlasu mraků bude psát v učebnicích filmografie, tím jsem si jist. ()

Terva

CITÁT - Jeden hlas je jinej. Jeden hlas našeptává a šmíruje z temnoty........... Tom Hanks v převtělení za Dermonta je naprosto Boží. Vlastně všechny ty postavy a jejich převtělování je velmi povedené, ale scénka z 22 minuty je prostě nezapomenutelná. CITÁT - Tomuhle říkám "konec plochej až k uzoufání"......... Děj příběhu strašně skáče "přes kaluže". Proskáče rokem 2144 až do roku 106 Nového letopočtu (nebo je to vzad?). Chvilkama je to hodně zmatené a divák , jako já, potřebuje snímek vidět alespoň dvakrát, aby se pořádně zažral do děje. Což nebude problém - podívat se znova a znova se zažrat. Pochopení propletenosti příběhů není jednoduché, a pomalu, ale jistě každému docvakne, ale chvilku to trvá (asi tak dvě tisíciletí). Všímavé obecenstvo určitě z některých záběrů pozná, že to však nebude tak složité, jak se to tváří. CITÁT - Proroctví??!!........ Mám dotaz, kdo ví, co znamená projekce filmu pod názvem VISIONORAMA 3X4X3D? (THE GHASTLY ORDEAL OF TIMOTHY CAVENDERS) Film i knižní předloha obsahují spousty moudra, ironie, citátů, úvah, znalostí, spousty cest a různých konců. Příběh je o vězení, svobodě, odhalení, politice, víře a o energii. CITÁT - Mně spíš nahání hrůzu vaše "vovzduší", než váš čert.......... Jo, jo, jo, podívám se rozhodně ještě jednou, je to složitější a chce to hlavně klid. Ten příběh za to určitě stojí. CITÁT - Konec citace............ Pak jsem konečně poznal, jak je vše dokonalé, jak to ladí a jak to zapadá. Dobrý scénář, pěkná hudba, super kamera. CITÁT - Toto už jsem zažil v některým z minulých životů. Herci jsou úžasně namaskovaní, což se dá krásně obdivovat celý film a ke konci si to můžete užít pěkně polopatě. Za pět, bez keců. Bohužel složitost příběhu je až moc ubíjející. ()

Hismael

Víc než kterýkoliv jiný film je tento potřeba vidět ještě jednou pro celkové pochopení. Nejdřív jsem si myslel, že autor scénáře měl rozpracovaných několik nápadů, které nebyly rozvedené dopodrobna a tak dostal nápad všechny slepit dohromady, tím že je sestříhá a dá k sobě části, ve kterých se dějí podobné události. Film jsem po druhé ještě neviděl a už si to ani nemyslím. Každý příběh se děje v jiném časovém období, některé části trvají velmi krátce, třeba jen pár vteřin a hned zase pokračuje příběh jiný. Vzhledem k tomu že na začátku skáče jeden příběh přes druhý a divák ještě nemá tušení o co tam vlastně jde, je to asi nejzmatenější a bohužel i nejnudnější část za celé ty 3 hodiny. Herci díky maskám hrají více rolí, někdy i muž hraje ženu a opačně. Atlas mraků obsahuje šest příběhů a ani jeden z nich není nějak výrazně horší, než kterýkoliv jiný. Velmi originální film, na který se jen tak nezapomíná. ()

Ouwen

Popravdě jsem nepochopil, vo co šlo, asi o pravdu, ale budiž. Mně film hodně bavil, 5* zejména díky tomu, že jsem ty tři hodiny vydržel. Film nepostrádá hlášky, vtipné-emotivní scény, akci, moudra do života. Herecké obsazení je super, nejvíc se mi líbil Hanks, ale i ostatní herci se mi trefili do chutě. Nejvíc se mi líbili scény s důchodcema, to bylo naprosto top! Budoucnost je úžasně udělaná, efekty, akce, 2144 století si zaslouží největší pochvalu. Nevím, co dodat. Snad jen někomu doporučit, je to vážně originální dílo :) ! ()

MoiJe

Posobi to pekne, ale ked som si po dlhociznej dobe vsimla, ze som len v polke filmu... pozrela som uz len koniec, zistila, ze je rovnaky ako zbytok filmu (nejasny) a vypla to. ()

moviesfan

Na film jsem se neskutečně těšil. Atlas je spletitý film ve kterém se může někdo ztrácet, ale věřím, že zážitek si odnese každý divák. Délka je opravdu dlouhá. Osobně to neberu jako negativum, ale párkrát se mi stalo, že se mě jednotlivé scény nijak moc "nedotýkají" a přišly mi chladnější. Ovšem to je snad jediná výtka, protože po herecké stránce není moc co vytknout. Hudba se mi také líbila a především závěrečných 20-30 minut, kdy jsem byl zaplaven emocemi ve spojení s hudbou. Krásné, smutné, děsivé. (Zaujal mě mj. příběh mužského páru). Prozatím silnější 4*. EDIT: 5* ()

Beznoh

Film je zajímavý to vážně brilatní práce spojit několik dějových linek do jednoho děje. Ale i tak mi příjde, že dost věcí bylo prostě nevysvětlilo a ani neposkytlo dost vodítek divákovi k tomu, aby si to mohl domyslet sám. I přes to, že to bylo zajímavé tak spoustu dějových vad to má. Možná by bylo lepší si přečíst knihu, asi nebude jednoduché dát tolik děje do jednoho filmu tak, aby bylo vše zahrnutu, ale stejně bych to rozhodně nesrovnával s Matrixem I. Za prvé kvůli tomu, že to prostě není ani úplně stejný druh filmu, ale hlavně kvůli tomu, že Matrix byl úplně jinak pojat a nemám pocit, že tahle forma pojetí by to v tuhle chvíli nějak překonávala. Pro mě to je tak 3,75 hvězdy. ()

corpsy

Výnimočný počin maskérov, minimálne nominácia na Oscara. A prečo začínam takto stroho a od polovice? No proste preto, lebo tie latexové orgie sú pravdepodobne najúžasnejšou vecou na tomto spektákli. To, že sú príbehy vskutku až epilepticky rozhádzané a občas vo svojej spojitosti nedávajú zmysel, je jav určite nie novátorský, ale rozhodne je vo svojej komplexnosti nudný. To, čo možno väčšina divákov očakáva, teda emocionálne vypäté scény, sa skĺbia až v záverečných minútach, kedy sa tento zaujímavý, ale zabrzdený snímok stáva majstrovským dielom. ()

jahol

V Einsteinově časoprostoru je čas rovnocenným partnerem délce, šířce, výšce. Tak proč se všichni tak divíme, jak lehce a snadno lze pojmout z pozice režiséra i diváka neustálé střídání časových rovin, když nás filmy, kde se hrdinové ve svých osudech přesunují na velké vzdálenosti, nijak nepřekvapí? A naopak - co překvapí a sekne s vámi je, jak neskutečně rychle Vám utečou ty tři hodiny - možná tady je to novum, na které Tykwer a Wachovští kápli...Bezprostřední dojmy z filmu celkově silně pozitivní, ale žádný emocionální výmaz jako jinde (Apokalypsa now, Crash, Being there) se nekoná, druhý den ráno ale hlava více než z poloviny plná toho, co viděla včera před půlnocí a roztřepaná pulsující nutnost vidět to znovu zavaluje. A přesto to, prozatím, na maximální hodnocení není a může za to předloha, která je úžasná a ze které film řadu nádherných momentů opomíjí (a přitom by i vizuálně jistě vyzněly úžasně) na úkor přece jenom jisté snahy vyjít vsříc i mainstreamovému divákovi (Proč neuseknout trochu ze scény pronásledování novinářky najatým vrahem a nedat větší prostor druhé jídlonošce včetně jistě divácky vděčné scény s "únosem" malého chlapce? Proč se víc nevyřádit s námořnickou scénou s plachtou?). Podezření o úlitbě divákovi navíc zesiluje i to, že některé scény z knížky jsou dodatečně zdramatizovány nebo zbrutalizovány a na mne působily až samoúčelně. To, že film rozhodně nešetří hlubokými myšlenkami, které provazuje navzájem v čase do takové míry, že některé prostě minete, mi nevadilo a nevadilo mi ani to, že vlastně nemá žádnou pointu - pointou je celý film jako celek. JInak musím uznat, že v rámci možností byla tahle úžasná předloha zvládnuta ještě hodně dobře. Zakupte knihu, přečtěte ji do půlky, shlédněte poprvé film, dočtěte knihu a shlédněte film podruhé a potřetí. Možná takhle se to bude za padesát let dělat běžně a zase budeme chodit do kina a číst knížky - z papíru, protože Atlas mraků elektronické čtečky ukazuje, ale svým poselstvím rozhodně nepropaguje. ()

joehot

V jednotlivostech moc pěkné, ve výsledku však banální film, který se tváří chytřejším než doopravdy je. Kdybych měl Atlas mraků shrnout jediným slovem, je to "Odvaha". Film je to rozhodně "jiný", přesto, kdyby mu nechyběla nějaká kongeniální pointa, bylo by to na plné hodnocení. Takhle mi přijde, že některé linie (NeoSoul a skladatel) by fungovaly samy o sobě. ()

Expendable

Návrat z kina a ty volééé!!! Cloud Atlas fakt u mě zabodoval, chápu ty nadšené recenze, jedná se opravdu o něco unikátního, jedinečného, že vás ten film doslova zbaští zaživa. Prvních 10 minut to jen tak běhá kolem vás, nechápete ty odlišné dějové linie a pak Buum! A jste v tom. Ani jedna scénka tu nebyla zbytečná, střídají se tu příběhy od roku 1844,1977,2012,2144 a 2xxx. Herecky naprostá bravurnost, chválím Halle Berry a Toma Hankse. Příběhy do sebe začnou zapadat až tak poslední půl hodinu. Určitě mě Tom Tykwer překvapil, uvažuju, že si dám zítra druhé kolo, těch 130kč mi fakt líto není. Určitě doporučuju! ()

Skrk

Plusy: Práce střihačů u výroby traileru, Neo Seoul, hudba. Minusy: Nesouvisející epizodky, nijak úchvatné finále, kromě Neo Seoulu žádná výrazná část. __ Očekával jsem komplexnost Kellyho silně nadčasového Southland Tales, jenže se dostala jen báchorka pro děti, kterou tvůrci okořenili kapkami krve, aby se neřeklo. Tohle dokáže nepochopit snad už jen úplný retard a o přepisu dějin dokáže žvanit jen Bluntman, kterému se stejně líbí všechno, no ni? ()

Marek1991

Dielo nového veku! Geniálny posun vpred celej kinematografie. Moje pocity sú ťažko opísateľné do detailov, vyžadovalo by si to veľa vzhliadnutí a dlhú úvahu, ale v jednoduchosti môžem povedať, že hneď na začiatku ma to uchvátilo a už som len sledoval majstrovské dielo, ktoré je veľmi dlhé, s ohromením až do konca. Režisérsky experiment sfilmovania krásneho románu s pozoruhodným obsadením, nad ktorým len úžasom môžme krútiť hlavami. Masky a kostými sú na okamžité ocenenia. Vizuálne je to opäť niečo mimoriadne, kamera udržiava súlad vo filme, ktorý niekedy príliš rýchlo mení čas. Vo filme je ľahké sa stratiť, lebo ponúka veľmi hlboké myšlienky popri zaujímavých detailoch, ktoré hrajú svoju rolu. Lenže autori si s tým poradili a momenty nakopenia podobných udalostí sa tu objavujú, vďaka čomu nevzniká chaos. Hudba u mňa vyvolávala harmóniu a napätie zároveň. Po skončení filmu u mňa zavládol vnútorný kľud a šťastie, radosť a optimizmus v lepší svet. Napriek historicky sa stále opakujúcim chybám, ktoré film zdôrazňuje, napriek zlu a manipuláciám na ktoré poukazuje, dáva ochutnávku aj k dobrým veciam a tak aj končí. Všetci vieme o základných dobrých veciach ako sú viera, nádej, láska, sloboda, či odpustenie a tento film nám ukazuje aká je ich dôležitosť, poprípade ako ich využiť. Slová a skutky sú ozaj dôležité hodnoty, ktoré nám vytvárajú osud a budúcnosť. Všetko je prepojené a každý náš čin, či nečin, bude mať následok, všetko dobré, či zlé spravíme vytvorí budúcnosť nám a v živote tu aj ďalším generáciám. Nemáme mať strach, nakoniec to bude dávať všetko zmysel, to je ako z Biblie, ale je to podľa mňa pravda, verím tomu a tiež verím, že nič nie je zbytočné, tomu vypovedajú jasne záverečné slová vo filme, že už jeden uveril. Nadčasové dielo s mnohými silnými vecami, ktoré sú všadeprítomné, zhrnuté boli aj mnohé doterajšie šokujúce pravdy. Každý si z toho môže zobrať svoje a dlhú dobu to môže ponúkať nové a nové pohľady a zamyslenia. Toto je rozumný film, napriek niektorým svojím nedostatkom, u mňa sú to najmä rozpory s kresťanstvom v niektorých scénach, to ponúka pestrú širokú škálu bravúrností. Toto je ďalší film, ktorý mi pripomenul, že mám byť lepším človekom a že sa to oplatí za každých okolností a nemusím sa ničoho báť, je to film, ktorý mi pripomenul, že mám mať rád všetkých, vrátane svojich nepriateľov a že mám byť ochotný podstúpiť aj tú najväčšiu obeť. Stereotypy sú zbúrané u vás už teraz, ak to umožníte. Psychologické, mysteriózne, akčné, romantické i zábavné, všetko naprieč časom, lebo vieme, že náš život nie je spätý len s telesnosťou, i keď ja osobne na reinkarnáciu neverím. Ódy písať na tento film by sa dali dlho, tento film si však zaslúži, aby ste si ho pozreli, rozobrali si ho, inšpirovali sa, no hlavne zamysleli sa. Dočkal som sa veľkého diela, jedného z najlepších, aké som kedy videl. Sme súčasťou sveta, pomocou druhých ho môžme pochopiť, nerobme si ho zlým, po tomto by mal každý ísť hneď urobiť nejaký dobrý skutok, aby sme postupne zistili, čo má zmysel. To už stačí, užívajte. Bravó! () (menej) (viac)

Bubble74

Atlas mraků je unikátní umělecký epos a jeho filozofické komponenty krásně zapadnou do sebe, pokud o to budeme stát. Dosud nevídaný žánrový guláš vyžaduje permanentní koncentraci. Hlásit průbežně partnerovi, že jsem úplně mimo je zbytečné a zapříčiní to pouze prošvihnutí další indície, které jsou namrskané molto presto. Vězme, že v tu chvíli tápou všichni a prahnout po brzkém repete bude nejeden. Stírám slzu vděku, že ještě nevymřeli tvůrci, kteří takto působivě a opulentně dokáží vyburcovat divákovu mysl k prozření. ()

Hoyt

Přestože tomu nemám co vytknout, i tak se necítím nějak extra dojatý nebo okouzlený příběhem jako tomu bylo například u Fontány. Uvidíme jak to zapůsobí po druhé projekci, která je v mém případě nutná. Před hudbou a záverečnými titulkami klobouk dolů, jen herecké obsazení bych krapet změnil. Prozatím slabší 4*. ()

prsvl

Několik relativně obyčejných "povídek" vyprávěných přes sebe a do sebe, aby to působilo dojmem něčeho výjimečného. Ve skutečnosti je to ale hrozně prázdný. ()

Ajinka126

Méně je někdy více. Bylo to příliš překomplikované a časová stopa tomu moc nepřidala, 3 hodiny jsou skutečně moc dlouho na to, aby člověk udržet takovou pozornost, jakou tento film potřebuje. Bylo taky dost složité dávat pozor, když se doby, scény, lidé měnili z minuty na minutu. Pro mě je v jednoduchosti síla a tohle si myslím, že by si trochu větší jasnost a přímou linii zasloužilo. Výsledná myšlenka, pokud jsem ji pochopila správně, byla velmi zajímavá, ale celé to bylo pojaté špatně. Moc mě to neohromilo. Podívala bych se na to i znovu, ale ty 3 hodiny už na to znovu asi nenajdu. ()

20 největších propadáků poslední dekády

20 největších propadáků poslední dekády