Úkryt

(festivalový názov)
  • USA Take Shelter (viac)

Curtis (Michael Shannon) je muž, který se svou manželkou (Jessica Chastain) a šestiletou neslyšící dcerou žije poklidný život v malém městě v Ohiu. Jednoho dne však Curtis začne mít děsivé apokalyptické sny. Vnitřně potlačované vize postupem času přerostou v posedlost, která ho nutí k vybudování protibouřkového bunkru v podzemí u rodinného domu. Jeho podivné chování se setkává s nepochopením v řadách jeho nejbližších. Rostoucí tlak na jeho manželství a napjaté vztahy s přilehlou komunitou jsou ovšem nic proti tomu, co by možná jeho sny mohly ve skutečnosti představovat. Mladý manžel a otec pak čelí rozporu, zda-li má ukrýt svou rodinu před blížící se zlověstnou bouří anebo před sebou samým. (Struhy)

Nortizop

Celé by se to dalo zkrátit na polovinu, možná jsem si zvykl ze současných filmů na rychlejší tempo a teď si ztěžuji, že se to vleče. Když už jsem konečně dospěl ke konci, tak jsem doufal nějaké vysvětlení a když to vypadalo, že vše můžeme přičíst nastupující paranoidní schizofrenii, kterou se nesnažili zbytečně dramatizovat (bonus points for that), stejně jako konec dostaneme bouři, která tam nejspíš objektivně je? Jaký ta má význam mi uniká. ()

90125

Postava Curtisa (absolutne skvely M. Shannon) zažíva peklo. Jeho nočné mory o nadchádzajúcej apokalypse sa miešajú so strachom o svoje mentálne zdravie. Curtis sa zo začiatku snaží svoje problémy utajiť pred svojou rodinou, aj predo mnou. Hoci časom je minimálne jeho manželke jasné, že niečo nie je v poriadku, nikto sa mu nesnaží pomôcť. (?) A ako to vačsinou býva, keď sa už-už zdá, že je jasné odkáľ víter fúka, príde v úplnom závere znovu búrka. Finále typu "vysvetlite si to ako chcete" mi v tomto prípade nesadlo. Velmi dúfam, že to bolo len pokračovanie liečebnej kúry zo strany rodiny a nie mimozemšťania. Asi to nie je úplne jednoduché spojit študiu charakteru duševne chorého cloveka s psychologickým trilerom. Aj tomuto filmu sa to podarilo len čiastočne. 68 % ()

BStone

Drama o rodině, o tom, že když si jakákoliv majorita usmyslí, že je někdo blázen, tak prostě je...Skvěle zahrané i natočené, náležitě tísnivé i napínavé. Další lehce apokalyptický snímek, který z mého pohledu dává nafrak třeba žánrově podobné Melancholii, která mě na rozdíl od této filmové perličky nebavila. Někdy se opravdu vyplatí stát si za svým, navzdory všem...80% ()

Kinley

Tím, že režisér konečné rozuzlení filmu jakoby odsunul o několik dalších minut, filmu dle mého jen pomohlo. Zklámání diváka a potvrzení toho, že hlavní hrdina je opravdu blázen se nakonec nekoná a potvrdí se jen to, na co divák celou dobu čeká. Tedy aspoň já. Výkony obou hlavních hrdinů jsou skvělé. ()

scorpio777

Určite jedna z najpozoruhodnejších a najlepších drám roku 2011. Film, ktorí sa asi nebude páčiť každému, ale zároveň je to film, patriaci do „must see“ kategórie, pre každého, kto miluje filmy, rád sa zamýšľa nad ich podstatou, toho prečo vlastne vznikli a hlavne rád o filmoch rozpráva a polemizuje. A verte mi, o tomto filme sa dá rozprávať a polemizovať hodiny. Hlavný hrdina Curtis, žije v malom meste spolu so svojou ženou a hluchonemou dcérou kdesi v Ohiu. Má prácu ako vodič stav. mechanizmov, malý dom s veľkou hypotékou, ktorú ledva spláca, pár kamarátov z práce. Jedného dňa ho začnú prepadávať desivé vidiny, vyúsťujúce do apokalyptickej vízie smrtiacej búrky. Na základe týchto vidín, v snahe ochrániť to jediné čo má pre neho zmysel – ženu a dcérsku, začne budovať úkryt „take shelter“ a tomuto cieľu podriadi všetky svoje skutky, čas i prostriedky. To ho rýchlo dostáva na okraj spoločnosti, k finančnému, spoločenskému i osobného krachu. Zdanlivo. Záverečné scény, mimochodom jedny z najlepších v kinematografii vôbec nám položia viac otázok ako odpovedí a to je to prečo sa ešte stále oplatí chodiť sem tam do kín. Autor tohto filmu majstrovsky necháva na každom divákovi nech si vyberie svoju cestu chápania „ťaživých vidín“ hlavného hrdinu. Pre tých realistických, považujúcich vidiny za prejav prehlbujúcej sa paranoidnej schizofrénie skončí film 10 min pred koncom po prvom “falošnom armagedone“ poznaním hlavného hrdinu, že jeho duševná nemoc ničí všetko čo miluje a je ochotný nastúpiť liečbu. Dáva nám pocítiť, čo asi prežívajú, ľudia postihnutý touto chorobou, je obrazom dnešnej doby a spoločnosti, bojacej sa budúcnosti, nášho postoja k duševným chorobám či pomoci druhým ľuďom v tiesni. (kľudne si tu viem predstaviť koniec a film by bol stále skvelý – hoc som strašne rád, že neskončil -:) ) . Pre tých romantickejších a optimistickejších, ktorý chápu Curtisove vidiny ako čosi ako „ vyššiu moc“ skončí film poslednou sekundou, hoc tá sekunda je začiatkom apokalypsy. ()

Pattrick

Hrozně nepříjemná, tíživá atmosféra sálá celým filmem. Skvělé výkony Shannona a (Aňa) Chastain. Jen ta stopáž se mi zdála až moc zbytečná, šlo to klidně zkrátit o půl hoďky. ()

RonnieR

Tak toto ma fakt dostalo!!! Vynikajúca atmosféra s gradujúcim napätím, a predovšetkým brilantné herecké výkony ( u Shannona sme si už asi zvykli, nie?)! Kurva, dávam 92%! ()

lineker

Jeden z těch filmů u kterého se hned po začátku těšíte na konec. Nikoliv však z důvodu nudy, nebo nezájmu, ale jen proto, že se nemůžete dočkat té BIG pointy. Ovšem to co je mezi tím, rozhodně nenudí, možná se trochu vleče, ale vše je to předehra k finále, které ač lehce tušitelné rozhodně nezklame. ()

Hippi

Naprosto perfektní. Skvělí herci (Michael Shannon jako paranoik nemá chybu), bezvadná režie, perfektně budovaná atmosféra. Není co vytknout. A posledních 20 minut naprosto famózních. A závěr? Bomba! ()

Shelma

Nesympatický herec, nesympatický scénář. Minuty děje vlekoucí se jako odkapávající med (brrr, ten opravdu nerada) se daly scvrknout ze 120 minut na pouhou hodinu. Nemám ráda dlouhé psychozní pohledy hlavních hrdinů s ukázkami jejich hráblého myšlenkového pochodu, byť se nakonec ukáže částečně pravdivý. Pokud Vy ano, pak je tento film přesně pro Vás. Ty dvě hvězdy pouze za jeden katastrofický nádech a výdech filmu. ()

JimmyMcNulty

Právě jsem tenhle film dokoukal a těžko se k němu cokoliv píše. Snad jen.. ta atmosféra a hudba! A Michael Shannon? Kde nechali akademici oči? Za tohle nedat nominaci je do očí bijící nespravedlnost. Samotný závěr jsem sledoval s otevřenou hubou. 85%. ()

lestatos

Predstavte si , že máte 35 rokov, ženu, dieťa , a celkom dobrú prácu kdesi na americkom malomeste. Problém je v tom , že sa vám začnú snívať hrozné sny ktorých spoločný menovateľ je prichádzajúca veľká búrka a rôzne scenáre čo všetko sa môže stať vašej rodine. Keď k tomu pripočítate fakt, že vaša matka bola v 30 rokoch diagnostikovaná so schyzofrienou, tak by ste mal byť znepokojený. Začína vám prepínať v rámci genetickej predispozície , alebo naozaj vidíte za roh? Komorný ale mimoriadne atmosférický príbeh režiséra a scenáristu Jeffa Nicholsa s uhrančivým Michael Shannonom a momentálne najkrajšou hollywoodskou ryšaňou Jessica Chastain. Bavilo ma to viac ako Trierova Melanchólia ))))). 75% ()

gerdi14

Moc nevím na jakou stranu se přiklonit. Lepší průměr či horší průměr??fakt nevím. Místy zajímavé, místy nudné, mísy drama, místy psycho, místy sci-fi...tak nějak jsem si nemohl vybrat. Nejraději bych viděl psychodrama a celé bych to zakončil v bunkru, ale ono ne, ono to muselo bohužel ještě pokračovat. ()

Haribo

Film tak neskutečně nudný a vleklý,že se sám divím,proč jsem ho vůbec dokoukal až do konce. Pokud se chcete 120 min.dívat na chlápka co se pere sám se sebou a ráno se probouzí s promočeným prostěradlem je tenhle film přesně pro vás.Jediné,co mi zabránilo oznámkovat odpadem bylo ztvárnění vizí,které byly poměrně dobře zpracované.. ()

Tiché místo se dočká spin-offu

Tiché místo se dočká spin-offu

11.11.2020

Letošní rok mělo do kin přijít pokračování hororového hitu Tiché místo od režiséra Johna Krasinskiho, nejspíš ale nemusím říkat, jak to dopadlo. Druhého dílu se tak s trochou štěstí dočkáme až 23.… (viac)