V roce 1564 namaloval Pieter Brueghel jeden ze svých nejznámějších epických obrazů Nesení kříže. Ježíšův příběh je na něm přenesen do doby Brueghelova života, kdy jeho národ trpěl pod španělskou nadvládou. Obraz je zaplněn více než pěti sty lidmi, z nichž každý skrývá svůj neopakovatelný příběh. Snímek polského režiséra Lecha Majewského je strhujícím vizuálním pokusem nahlédnout do života postav, které se na obrazu objevují. Divák je přenesen do Brueghelova výtvarného světa, do doby pozdního středověku. Film popisuje proces tvorby mistrovského díla a umožňuje nahlédnout do hloubky jeho výpovědi, zachycuje utrpení Krista spolu s útrapami dalších, nevinných a neznámých lidí. Stává se tak neobvyklou meditací nejen nad uměleckým dílem, ale také nad náboženskými a filozofickými otázkami. (MFF Karlovy Vary)

stone

Pro milovníky Pietera Brueghela úžasný zážitek. Doporučuji si ale předem něco o "Nesení kříže" přečíst. Hudbu složil Joseph Skrzek z legendární skupiny SBB. ()

ostravak30

Pravda, v umění se tak nevyznám a tak jsem si ten zmíněný obraz musel najít. Pozoruhodnost je právě v množství postav detailu a fantasticky ovládl perspektivu, což nemohlo být v té době jednoduché. Filmaři nám tedy předkládají vznik slavného díla a jen zlehka průnik do tehdejší doby pomocí některých z postav. Škoda, že jich není jako odraz doby víc. Až na pár výjimek se snímek odehrává beze slov a hudby. To je podle mě dost citelná absence. Film jako umělecký obraz se zaměřením na autora relativně funguje, ale v dalších aspektech spíše nudí a působí nezáživně, protože ačkoli není těžké rozpoznat krutost a nelidskost vcítit se do postav, když o nich nic nevíme je složité. ()

Baldrick

Jako prodloužená verze dílu do Audiovizuální encyklopedie (1993) by to bylo perfektní. Mravenčí práci na oživení mytologie (vzniku) obrazu nutno ocenit, ale zbývá otázka, zda ten rok na přípravu kostýmů a tři roky postprodukce opravdu byly adekvátní výsledku. Z hlediska výtvarného umění a jeho popularizace bezesporu... ()

rigby

Obraz světa za obrazem. Krásné i kruté obrázky ze středověku. Téměř němý snímek o lidech, kteří nemají svůj hlas, a přesto se snaží sdělit svůj příběh. Ovšem těžce stravitelná podívaná. ()

chiara

Film len pre milovnikov obrazov Pietra Brughela. Ledva som to dopozeral, asi som moc nepochopil vyznam filmu. Plusom je pekna kamera a vyprava. ()

PTuranyi

Úžasné panoptikum stredovekých obrazov, ktoré sa stali tapisériou pre desiatky a stovky príbehov zachytených maliarom na obraze. Úžasný námet rozpohybovať obraz, oživiť stredovek s pozadím skutočného obrazu a pokúsiť sa tak vyjadriť jeho myšlienku. ()

Fleur F.

Film je v podstatě výprava za pochopením symbolů na slavném obrazu Pietera Brueghela, Pouť na Kalvárii. Je to biblická scéna s desítkami postav, které vypráví příběh společně. Ve filmu se ale díváme do osudů jednotlivých postav a prozkoumáváme celou kompozici díla včetně symbolů, které v obrazu až tak jasné nejsou. Jisté je, že na konci filmu, jsem se na daný obraz dívala jinýma očima. Jako by člověk nahlédl do umění hlouběji. Když pomineme malířskou stránku věci, musím ocenit kameru a použití barev. Nic v tomto filmu není mdlé. ()