Hooligans - Zákon tribuny

Veľká Británia, 2006, 10x60 min

Réžia:

Peter Day

Danny Dyer

Moderátor Danny Dyer se vydává přímo do kotlů nejvyhrocenějších fotbalových derby na celém světě. Místní hooligans ho často pustí překvapivě blízko a dají mu nahlédnout do svých organizací. Seznamuje se s tajnými akcemi těchto až vojensky smýšlejících skupin. Nejde jen o pohled do fotbalového zákulisí, ale o odhalení těch stránek lidské psychiky, které jsou fascinovány davem, násilím a touhou někam patřit... (oficiálny text distribútora)

Socrates

[Po pěti dílech] Českej název seriálu je zavádějící. Nečekejte pohled do kuchyně hooligans, nic o přípravách a organizování bitek, partyzánek a dalších hools zábav se nedozvíte, zrovna tak jako o jejich životním stylu a "zákonech". Je to spíš pořad o rivalitě mezi ultras - proč, kdy a jak vznikla a připomínají se většinou známý průsery v podobě vražd kápů jednotlivejch grup nebo běžnejch fanoušků a podobně. Tvůrci nás taky nechají ochutnat atmosféru nejvyhrocenějších evropských derby. Hezký, ale TV ochutnávka je nic proti zážitku na vlastní kůži, takže šup do Evropy na fotbal! P.S. Danny Dyer v roli průvodce hraje vostrýho týpka, jehož pohledy a grimasy jsou přímo vražedný. :-) ()

GTS_PUNK

Danny Dyer, ktorý si v roku 2004 zahral futbalového chuligána vo filme Football Factory, sa o dva roky neskôr vydáva medzi skutočných chuligánov na Britských ostrovoch. Divákom v každom dieli približuje históriu daného regiónu, kde sa práve nachádza a prostredníctvom dobových záberov bitiek chuligánov, prevažne zo 70. a 80. rokov minulého storočia, ich dostáva do centra diania. Viac než tieto zábery však povedia často samotní aktéri týchto bitiek, zväčša dnes už bývalí chuligáni, ktorí majú vstup na futbalové svätostánky do konca života zakázaný. Tak vysedávajú po puboch a spomínajú na staré časy. Mnohí z nich sa vyjadrujú, že svoje deti by však v ich koži vidieť nechceli. Informácie z "prvej ruky" robia tak dokument zaujímavý a typické chuligánske britské ksichty naznačujú, že títo páni si kadečím prešli. The Real Football Factories ocenia hlavne priaznivci anglického futbalu. Je to nahliadnutie na jeho temnejšiu stránku, ktorá je v súčasnosti tvrdo potláčaná. Všade CCTV a "firms" tak zo štadiónov vymizli. Oddanosť klubu však pretrváva aj naďalej. Najlepšími zo šiestich dielov série sú určite londýnsky a yorkshirský, každopádne aj ostatné stoja za videnie. Svoj názor o najlepšej anglickej "firme" som ale nezmenil. "CONGRATULATIONS, you´ve just met the I.C.F." ()

naytsirk odpad!

Hodnocení po prvním dílu… Jestli je tohle něčí šálek čaje, prosím, ale koukat se na pár záběrů z demolování tribuny, poslouchat keci od vypatlaných idiotů, jejichž hlavním cílem je se někde poprat a sledovat Dannyho Dyera, který se tváří tak drsně, až by se z něj jeden po.r.l., to prostě není nic pro mě....Nuda a ještě blbá…. ()

Luk Skywalker

Hodnocení po třech dílech (bo Prima Cool další epizody zrušila): Pominu špatný český název (opět nejde o překlad názvu) a musím uznat, že se jedná o povedený dokumentární pořad o rowdies. Je to zajímavé a hrůzu nahánějící, kam některé zavede fandění místnímu fotbalovému klubu. EDIT: Hodnocení neměním ani po dalších dílech. Nejlepší díly: Rusko a Brazílie. A ještě jeden EDIT: Tohle by měl být jen o anglických a skotských rowdies a hooligans a podle wikipedie to má mít 6 dílů. Na Coolu se vysílá International, kde zařadili jakousi sestříhanou dvoudílnou verzi z těch 6. ()

Miany

Pokud chcete alespoň částečně nahlédnout do zákulisí tzv. Hooligans, kteří vládnou především v jiných zemích než v ČR, podívejte se. Spolu s Dannym Dyerem (který mi tkví v paměti hlavně kvůli hereckému výkonu v Human Traffic) se budete bavit. Dá vám zakusit svůj i obecný pohled na věc a dostane se někdy blíž než by čekal. Dokumentární forma, povedené ve sféře tohoto "žánru", někdy donutí člověka i zamyslet se.. ale ne vždy jen nad fotbalem. ;-) ()

• V prvom dieli môžete vidieť rozhovor s Cassom Pennantom, pravdepodobne najlegendárnejším chuligánom "Inter City Firm "(chuligánska základňa klubu West Ham United), podľa ktorého vznikol aj film Cass (2008). (GTS_PUNK)
  • Moderátor Danny Dyer si o několik let dříve zahrál ve filmu se stejnou tématikou. Objevil se v roli fotbalového chuligána ve filmu Hooligans (2004). (Skarface)
  • Danny Dyer je velkým fanouškem West Ham United. West Ham má v Anglii jedny z nejlepších hooligans ICF (Inter City Firm), kteří jsou proslulí pro své konflikty s policií a fanoušky ostatních týmů. (Wade)