Příběh Cortéze, jednoho z nejslavnějších kolonizátorů Ameriky. Hernán Cortéz se stal jedním z nejslavnějších kolonizátorů Ameriky. Navzdory zákazu odplul na Yucatan a odtud za bohatstvím Aztécké říše. Roku 1511 se vylodil poblíž hlavního města Tenochtitlan, aztécký vládce Montezuma mu však vstup do města nepovolil. Cortéz tedy založil vlastní osadu (dnešní Veracruz) a vydal se do vnitrozemí, kde se spojil s místními kmeny. Nakonec bez boje obsadil Tenochtitlan (dvdsvet.cz) a zajal Montezumu, čímž se stal vládcem Mexika. Řada odpůrců se ho snažila sesadit, vždy se mu však podařilo útoky odrazit. Podnikl ještě několik výprav do Panamy a Severní Ameriky a nakonec se vrátil do Španělska, kde roku 1547 zemřel. (Česká televize)

laepus

Cortéz byl dobrý parchant, který přesně věděl za čím jde (za slávou a bohatstvím), co si vzít jako záminku (šíření křesťanské víry) a co všechno je pro to ochoten udělat (všechno). Je třeba číst trochu mezi řádky, nenechat se strhnout důrazem jen na hrdinské vlastnosti, ale vnímat celkově jeho osobnost. Na rovinu - conquistadoři byli nevybití krvelační hrdlořezové, kteří by pro kousek zlata deset vesnic vyvraždili, ale je dobré občas trochu tuhle historickou pravdu trochu zamaskovat hrdinstvím. ()

Arsenal83

Najlepšia časť celého miniseriálu. Cortéz bol zaujímavý len rozvrátením Aztéckej ríše, čo bolo predtým a potom v jeho živote už tak zaujímavé nie je. Myslím, že udalosti s tým spojené boli znázornené veľmi hodnoverne. Na jednej strane dobyvační Španieli proti nemenej krvilačným Indiánom. Za malé negatívum ale pokladám popísanie Cortézovej osobnosti. Tu sa to tlačilo do katolíckej stránky, čiže Cortéz to mal všetko robiť pre svoju kresťanskú vieru? Určite to tak nebolo, išlo im všetkým len o peniaze, bohatstvo a v konečnom dôsledku to boli len neľútostní vrahovia. ()

tomtomtoma

Tyto hrané dokumenty jsou prospěšné a pomáhají s větší popularizací historie. Je možné spekulovat o zařazení Hernána Cortése (hraje Brian McCardie) mezi nesmrtelné válečníky, ale jeho dopad na obrovskou říši Aztéků je nezpochybnitelný. Touha po obrovském bohatství a zaštiťování se božím jménem dokáže velké věci. Navíc pokud se za božím jménem skrývá banda brutálních zlodějů a vrahů. Trochu mě děsí, že je Cortésovi přikládáno tolik lidskosti a za ta nejhorší zvěrstva staví našeptávající ďábelský hlas ženy Dony Mariny (Vineeta Rishi). Ale budiž. Touha po bohatství přivedla zkázu, bolest, potoky krve, smrt i slávu a majetek. A Nové světy pod nadvládou království toho správného a jediného boha. Bojovat se musí umět a když to nejde silou, může to jít i lstí a zradou. ()

Allien.9

Průměrný díl s mužem, kterého co se týče dějin přímo nesnáším. Cortés nebyl nic jiného než bezcitný vrah toužící po uznání a neštítil se prakticky ničeho, aby svých cílů dosáhl. Nojo... Hlavně, že je oslavován v učebnicích dějepisu jako mořeplavec a dobyvatel. A co ty masové hroby původních obyvatel Ameriky?!? No fuj!!!:-( ()

cartouche

Velmi slušně podaný díl o Hernánu Cortésovi. Přinejmenším tedy na finanční možnosti BBC. Nelze na něj samozřejmě pohlížet jako na celovečerní film; jedná se o polodokument. Hereckými výkony jsem byl sice zprvu zklamán, ale nakonec jsem jim přišel na chuť. Tvůrcům nicméně neodpustím, že zcela pominuli bitvu u Otumby, která byla nejklíčovější událostí celého tažení. Divákům ovlivněným romantickými pohádkami o krvelačných kolonizátorech a šlechetném Vinnetouovi chci připomenout, že Španělé vešli v konflikt s brutální kulturou praktikující lidské oběti a kanibalismus, která byla nenáviděna celým Mexikem. Právě proto se Cortésovi podařilo vybudovat mnohatisícovou armádu indiánských spojenců, díky níž nakonec Aztéky porazil. Oběti v řádech milionů na indiánské straně byly, ovšem díky nemocem, vůči nimž nemělo obyvatelstvo Ameriky - zcela izolované od ostatních lidských skupin - žádnou imunitu. ()