Reklama

Reklama

Sherlock

(seriál)
Trailer 5
Krimi / Mysteriózny / Dráma
Veľká Británia, (2010–2017), 17 h 51 min (Minutáž: 88–90 min)

Predloha:

Arthur Conan Doyle (kniha)

Hrajú:

Benedict Cumberbatch, Martin Freeman, Una Stubbs, Louise Brealey, Rupert Graves, Mark Gatiss, Andrew Scott, Amanda Abbington, Jonathan Aris (viac)
(ďalšie profesie)

Série(4) / Epizódy(12)

Nové spracovanie kultového detektíva, vsadené do súčasného Londýna.
Jednotlivé časti: 1.-Štúdia v ružovom -Tam kde nie je možné vyriešiť prípad, tam nastupuje Sherlock Holmes spolu s Johnom Watsonom. Herec Benedict Cumberbatch dal postave Sherlocka Holmesa nový rozmer, za čo získal niekoľko televíznych cien. Detektív Holmes má najúžasnejšie odhaľovacie metódy. Má schopnosť analyzovať stopy tak ako nikto iný na svete.
2.-Slepý bankár -V Londýne sa začnú na najrôznejších miestach vyskytovať záhadné symboly a vraždy, ktoré Sherlocka a Watsona pivedú k čínskej zločineckej skupine zvanej Čierny lotos. Zavraždení sa vyskytujú na miestach, kam sa vrah nemal ako dostať, ani odtiaľ ako uniknúť. Okrem tejto záhady sú tu symboly ako odkazy, ktoré sa vyskytujú na miestach činu alebo v ich blízkosti. Jediná žena, ktorá by dokázala symboly rozlúštiť je nezvestná a Sherlock vie, že ju musí nájsť, aby dokázal prípad vyriešiť.
3.-Veľká hra -Sherlock sa nudí, pretože nemá žiadny zaujímavý prípad. Má pocit, že mu zahníva mozog a túži po niečom naozaj pikantnom. Ani sa však nenazdá a začnú sa diať veci. Centrom Londýna otrasie mohutný výbuch, na koľajniciach nájdu mŕtveho úradníka a Mycroft mu oznámi , že pracujú na novom raketovom obrannom systéme, no všetky tajné plány, ktoré boli uložené na fleške, sa stratili. Sherlockov mozog začína znovu pracovať na plné obrátky a jeho dedukčné schopnosti mu pomôžu vyriešiť všetky záhady.
4.-Škandál v Belgravii -John Watson píše blogy, ktorými je už v spoločnosti povestný a vďaka nim zásobuje Sherlocka prípadmi, ktoré ich živia. Sherlockovi sa všetko máli a túži po niečom výnimočnom. To sa mu splní, keď ich s Johnom pozvú do Buckinghamského paláca a v najprísnejšom utajení majú pracovať pre najvyššie postavenú osobu v štáte. Dostanú fotografiu mladej ženy, ktorá je často ústrednou postavou viacerých škandálov v spoločnosti. Má prezývku Domina a vlastní kompromitujúce fotografie, ktoré sa nesmú dostať na verejnosť...
5.-Psy baskervillské -Sherlocka navštívi mladý muž, ktorý tvrdí, že pred dvadsiatimi rokmi bol svedkom toho, ako v mokradiach pri Baskerville beštiálne roztrhal jeho otca akýsi netvor s červenými očami. A je presvedčený , že podobné monštrum zbadal predchádzajúcu noc na tom istom mieste . Sherlock pozná fámy o genetických pokusoch na zvieratách v Baskerville a preto ho prípad zaujme . Dostanú sa s Johnom do vojenskej základne a na prísne utajované pracovisko, kde sa naozaj pod rúškom vedeckých výskumov dejú čudné veci. S nasadením vlastného života sa rozhodnú záhadu vyriešiť.
6.-Reichenbašský pád -Úhlavný nepriateľ Moriarty pritvrdil a hrá sa s Shelockom nebezpečnú hru. V rovnakom čase je hlásené vlámanie do Toweru, kde sú uložené korunovačné klenoty, do trezoru Centrálnej banky a zlyháva bezpečnostný systém v najprísnejšie stráženej väznici v krajine. Všetky tri vlámania má na svedomí Moriarty a dráždi tým Sherlocka, ktorý nevie prísť na to, ako to urobil. Moriarty sa dokonca nechá chytiť a Sherlock proti nemu na súde vypovedá, no i napriek tomu Moriartyho prepustia. Sherlock čelí doteraz najväčšej záhade vo svojom živote, ktorá ho zrejme privedie do záhuby. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie používateľa Anderton k tomuto seriálu (17)

Sherlock (2010) 

Hodnotenie po dvoch častiach. Vopred sa treba zmieniť o tom, že tento experiment o modernizáciu kultovej klasiky vyšiel na výbornú. Bohužiaľ okrem onej modernizácie sa stále drží viac svojej predlohy, ako by sa mi páčilo. Ja by som zašiel ešte ďalej a postavu Holmesa obdaril aj niečím iným, ako nikotínovými náplasťami a povahou, akou disponoval v knihách. Ale to by zase bola väčšina sklamaná. Prípady super, ich rozbeh je výborný, lenže tie záverečné vyústenia nie sú až tak prekvapivé a trochu zbytočne akčné. V tomto by som tiež ako scenárista zašiel ďalej a pokúsil sa o prekvapivé pointy v štýle Columba. Uvidíme, čo mi povedia ďalšie časti. Takže aj po kompletnej prvej sérii ostávam na štyroch. Sherlock je staromódny seriál v duchu svojej predlohy v novej dobe. Na rozdiel trebárs od nového Bonda, kde pribudli agentovi aj nové vlastnosti. Vek a vyšportovanosť sú iba kozmetické úpravy. Mne toto trochu v seriáli chýba. Ja by som sa obišiel aj bez Moriartyho. HODNOTENÉ PO 3 SÉRIÁCH: Sherlock je ten prípad, kde 9x80%=100%. Príbehy nie sú nijako zvlášť komplikované, ale o to tu nejde, dôležitejšie sú všetky tie maličkosti okolo. Geniálny casting, grafické zobrazenie sherlockovho myslenia, napätie medzi postavami a hlavne zachovaný duch predlohy, ktorý vďaka britskej nesmrteľnej nonšalantnosti je živý aj v dnešných schizofrénnych časoch. ()

Season 1 (2010) (S01) 

Jednotlivé epizódy síce nie sú všetky za plný počet, ale ako celok, kedy je nám predstavený zhusta nový, postmoderný fikčný svet s inak značne otrepanou seriálovou postavou, skrátka Sherlock nemá chybu. Chybu nemajú ani Cumberbatch s Freemanom a nakoniec som si zvykol aj na Scotta ako Sherlockou nemesis. ()

Štúdia v ružovom (2010) (S01E01) 

Tvorcovia si dali záležať, aby nám predstavili svoj svet v tom najlepšom svetle. Dôraz bol kladený najmä na casting, ale každého zaujímalo najmä to, či bude fungovať aktualizácia klasiky do súčasnosti. Funguje to dokonale a už v prvom dieli bolo jasné, že to nie je náhoda a seriál bude dokonale premyslený. Ten prípad je síce tajomný, ale ukazuje, že Sherlock nepotrebuje nijako zvlášť prekvapivé pointy, dôležité je vyšetrovanie a dialógy. Je Sherlock najextrémnejším príkladom postmoderny v súčasnosti? ()

Slepý bankár (2010) (S01E02) 

Začína to dokonale, vyšetrovanie je taktiež napínavé, aby to ku koncu prešlo k lacným banalitám a zameniteľnej tuctovosti. V druhej časti série však ani nie je ešte priestor na pociťovanie nejakého sklamania, pretože je to stále nové, neohmatané a visíme na každom Sherlockovom slove, geste, pohybe. V skutočnosti jediným skutočným prešľapom je neschopnosť dvojice ochrániť Číňanku v múzeu a ich následná ignorácia pocitu viny. ()

Veľká hra (2010) (S01E03) 

Sherlock sa už naplno rozbehol a tvorcovia usúdili, že je ten pravý čas na vytiahnutie najväčšieho žolíka, Moriartyho. Sme z jeho vizáže prekvapení? Asi všetci áno, ale mne zase Andrew Scott ako dokonalý sliz nesedí. Ale aspoň má Sherlock o jeden dôvod k nenávisti viac. Scott je btw dokonalým dvojníkom Caseyho Afflecka. ()

Season 2 (2012) (S02) 

Moja najobľúbenejšia séria z celého Sherlocka. Tvorcovia sa rozbehli a najmä ponúkli ten najznámejší prípad, a to Psa Baskervilleského. Tentokrát šlo o psi, ale modernizácia v tomto prípade bola dokonalá. No a ostatné dva diely taktiež výraznejšie nezaostávajú, čo vo výsledku znamená, že sériu číslo dva som videl trikrát, pričom tie ostatné "iba" dvakrát. ()

Škandál v Belgravii (2012) (S02E01) 

Sherlock v konfrontácii so svojim ženským ekvivalentom, to je ešte omnoho príťažlivejšie, ako Sherlock a Moriarty v tom najnapínavejšom dialógu. ()

Psy baskervillské (2012) (S02E02) 

Pes Baskervilský je asi najznámejší Sherlockov prípad a preto je asi najjednoduchšie porovnávať jeho modernizáciu s originálom. Scenáristi ju poriadne prekopali, ale dali je presne to, čo zasadením do pretechnizovanej spoločnosti potrebovala. Atmosféra vidieka funguje skvele, nie je to tá temná romantická gotika, ako máme prípad zafixovaný, ale o to je lepšie, že je svojská, že pôsobí ako prípad sám o sebe. ()

Reichenbašský pád (2012) (S02E03) 

Moriarty videl prvý diel druhej série a rozhodol sa, že musí slečnu Adlerovú prekonať. Skoro sa mu to podarilo. Namotaní diváci tu musia hltať každú scénu až do finále, kde je jasné, že veci sa zdajú byť inak, akými v skutočnosti sú. Lepší "vrabec na streche", ako "holub vo vreci pri bazéne". Toľko k porovnaniu finále oboch sérií. ()

Season 3 (2014) (S03) 

Zrejme ide o najslabšiu sériu celého seriálu, a môže za to asi prostredná časť. Mierne sklamanie ale súvisí s vysoko nastavenou latkou prvých dvoch sérií a zároveň aj s tým, že moment prekvapenia je už dávno preč a tvorcovia sa museli spoliehať čisto už iba na príťažlivosť prípadov. Každopádne rozhodne tretia séria stála za pozornosť a aj za opätovné pozretie, ktoré celkový dojem vylepšilo. ()

Prázdne máry (2014) (S03E01) 

Scenáristi išli na to tentokrát trochu inak. Upustili od atmosféry, pridali na hravosti a trochu zabudli pritom na prípad. To ale nevadí, pretože sledovať alternatívne verzie pádu zo záveru druhej série mi pripadá ako zatiaľ ten najlepší nápad celej série. Nakoniec ide samozrejme aj v tom prípade o vysokú hru a finále je napínavé. Freeman s fúzami vyzerá ešte horšie, ako Pavel Trávniček. ()

Znamenie troch (2014) (S03E02) 

Originálne formalistické hrátky neprekonali pocit z najhoršej časti Sherlocka vôbec. Je to absolútne bez atmosféry, no proste svadba. Ak by to bola pohrebná hostina a scenár by bol cca totožný, bol by som spokojnejší :). Ako už vieme, možno by to bolo tak pre Watsona lepšie. Stále však vysoko nadpriemerná zábava. ()

Posledná prísaha (2014) (S03E03) 

Tento diel obsahuje najzákernejší zvrat s celej sérii, ale je vopred skvele pripravený tak, aby bolo dostatočne veľa priestoru na nápravu vecí do pôvodného stavu. Navyše mi Magnussen pripadal ako dôstojný Sherlockov protivník a osobne som ho pred trochu nasilu cool Moriartym preferoval. Ale prišiel záver a ten ma bohužiaľ sklamal, je to v podstate iba snaha o naviazanie na napínavosť vyvrcholenia série druhej a príliš sa na vysvetľovačky v prvom dieli série štvrtej neteším. ()

Season 4 (2017) (S04) 

Na prvé pozretie celkom slušná facka verným fanúšikom predchádzajúcich troch, respektíve dvoch obľúbených sérií. Na ten druhý mi ale jednotlivé epizódy nepripadali ani zďaleka tak zmätočné a Gatissovým a Moffatovým zámerom celkom rozumiem. Asi mi prospela ročná pauza, kdežto predtým som si epizódy druhý krát pozrel asi až s príliš krátkym odstupom. Má to svoje chyby, divák už nezažíva neopakovateľný vow efekt spred pár rokov a musí sa ešte viac sústrediť, aby pochopil o čo ide. ()

Šesť Thatcheriek (2017) (S04E01) 

Šesť železných dám ide podľa mňa vo vyšľapaných koľajach a v podstate ma ničím neprekvapili. Je to možno o niečo hutnejšie, ako pominulé roky, seriály totiž musia vyzerať stále filmovejšie, aby obstáli v tvrdej konkurencii. Prípad je opäť zapeklitý, len ten prípad pôvodný, ktorý to celé rozbehne, je šmahom vyriešený, pričom mi pripadal dosť tajuplný na to, aby v ňom bolo niečo viac. Teda čakal som, že prípad mŕtveho študenta bude previazaný so soškami a nebude to iba čistá náhoda, ktorá Sherlocka presmeruje k rozbíjaniu sádrových hláv. To rodinkárske pozadie nie je moja šálka anglického čaju, asi by som sa bez tohto typu zvratov zaobišiel. Inak spätne celkom doceňujem tretiu sériu aj po viacerých jej zhliadnutiach, i keď pomerne bezatmosférické, ale mali nápady, aké som v tomto dieli nezaznamenal. Celkovo spokojnosť a týždeň napätého čakania predo mnou. ()

Klamár detektív (2017) (S04E02) 

Prvý krát počas sledovania Sherlocka neviem, čo si mám myslieť. Proste to musím vidieť znova a pretrepať si v hlave myšlienky. Všetko je tak extrémne prepálené, od scenára, cez strih až po vizuálne hrátky, že sa v tom strácam a nie som schopný ani odkryť klady. Že je Toby Jones výborný záporák, že sa pani domáca skutočne nezdá, že je na konci šokujúca pointa, ktorá inak s konkrétnym prípadom nijak zvlášť nesúvisí, to sú proste klady, ktoré stoja tak nejak pomimo môjho záujmu o tento diel a jeho ústrednú zápletku. Že je Sherlock zfetovaný automaticky neznamená, že sa tak musím 90 minút cítiť aj ja a dokonca si to ešte užívať. Nejak mi to dnes nešlo. VIDENÉ ZNOVA 12/22: kontinuálny rewatch celého Sherlocka mal za následok aj to, že mi aj na prvýkrát správne nepochopené epizódy prišli oveľa zaujímavejšie. Čím podotýkam, že jedine sledovanie celého seriálu za sebou má ten správny efekt. ()

Konečný problém (2017) (S04E03) 

Zo štvrtej série najlepší a najnapínavejší diel, ale stále sa to zubami nechtami drží tej prehnanej prekombinovanosti, ako v predošlých prípadoch a opäť nechápem prečo. Prečo sa to celé nedalo poňať jednoduchšie, s väčším ťahom na bránu a bez toho, aby sa divák na konci cítil tak trochu ako blbec. Riešenie šifry na cintoríne je už značne v zóne vtipnej absurdnosti ala Lovci pokladov, predstavy sa opäť miesia s realitou a akoby to scenáristi písali pre divákov so Sherlockovým myslením. Ale napriek výčitkám je posledný prípad napínavý a úplne iný, ako všetky ostatné diely aj preto, že sa ocitáme mimo obľúbených lokalít. Reakcie budú bezpochyby opäť značne kontroverzné. ()

Súvisiace novinky

Andrew Scott je nový pan Ripley

Andrew Scott je nový pan Ripley

26.09.2019

Hvězda seriálů Sherlock (Moriarty) a Potvora (sexy kněz) Andrew Scott získal hlavní roli v připravované seriálové adaptaci slavné série knih o známém zloději, podvodníkovi a sériovém vrahovi Tomu… (viac)

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

Drákula od tvůrců Sherlocka našel obsazení

29.11.2018

V nové drákulovské minisérii od tvůrců seriálového Sherlocka se v hlavní roli objeví herec Claes Bang (Dívka v pavoučí síti, Most). Třídílnou sérii dělají Steven Moffat a Mark Gatiss pro BBC a… (viac)

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

Febiofest má letos Deneuve i stan na Václaváku

11.03.2018

Pětadvacátý ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest letos nabízí velmi kvalitní dramaturgii a zajímavé hosty. Tím jistě nevyhledávanějším bude francouzská herečka Catherine Deneuve… (viac)

Bond má prvního kandidáta na režii?

Bond má prvního kandidáta na režii?

03.05.2017

Po miliardovém Skyfallu nám bondovská série nabídla Spectre, které se dočkalo horšího přijetí a nevydělalo ani 900 milionů dolarů. Filmová logika v takových případech velí zastavit stroje a zvážit… (viac)

Reklama

Reklama