Amsterdam, leto 1942. Walter Süskind získal prácu v Židovskej rade, čo jemu a jeho rodine aspoň dočasne zabezpečuje ochranu pred deportáciou. Jednej noci sa stane svedkom zatknutia židovskej rodiny, pričom deťom sa podarí utiecť. Aby tieto a mnohé ďalšie deti zachránil, vymyslí Süskind rafinovaný plán...Film je nakrútený podľa skutočného príbehu Waltera Süskinda, ktorému sa počas 2. svetovej vojny podarilo zachrániť niekoľko stoviek židovských detí. (STV)

Malarkey

Nizozemsko mě již několikrát přesvědčilo o tom, že v jejich zemi se za druhé světové války také odehrávala obrovská množství silných a emotivních příběhů, které stojí za to odvyprávět. Člověk si pak uvědomí, že za druhé světové války neexistoval jenom Angličan Winton nebo Němec Schindler, ale že se mezi ně může zařadit například i Nizozemec Süskind, který se také podílel na záchraně dětí před osudem války. Film se musí maximálně vnímat, je třeba sledovat každý moment. Plný počet bohužel nemůžu dát, protože jsem se v některých bodech docela ztrácel. Přemýšlel jsem, jestli to byla chyba má historickou neznalostí nebo chyba tvůrců složitějším odvyprávění příběhu a popsání tehdejší doby. Těžko říct, nicméně poselství filmu bylo jasné a to jsem si ujít nenechal. Velkým plusem tohoto filmu je ještě i to, že film nenahlíží na lidi jako na Němce (ti zlí) a zbytek (ti hodní), ale jako na lidi, kteří mají emoce a je na nich znát, že někdy hodně těžká rozhodnutí není jednoduché vyřknout. Každopádně klobouk dolů kanálu Cinemax, který mi umožnil tento film vidět. ()

Autogram

Príbeh po ďalšie o tom istom, ale zase trochu iný. Rozhodnutie, či sa pridať na nesprávnu stranu a urobiť niečo pre svojich alebo neurobiť nič a nechať sa odviezť, nie je jednoduché a rozhodnutiu nečakane pomôže posteľ. Príbeh je stále viac krutý, Nemci nie sú len duté figúrky, nič príjemné v žiadnom momente pri pohľadoch na deti a ani koniec nepoteší. ()

gogo76

"Musím sa vrátiť..., kvôli deťom..." Nespomínam si kedy a či vôbec som videl holandský film, no Suskind je na úrovni, investované peniaze sú na ňom vidieť a nemal by sklamať. Poniektorí majú príbehov o Židoch z 2. svetovej vojny už plné zuby, ale takí si k nemu čaj nedajú a určite sa mu vyhnú. Ako záchrancovia tu už boli John Rabe, Oscar Schindler, N. Winton a teraz je tu Suskind. Každý z nich robil čo bolo v ich silách, každý mal iné podmienky aj iné možnosti, no iba Suskind bol Žid. Holanďamnom sa podarilo natočiť solídnu drámu, ktorej chýba snáď iba nejaká výrazne silná scéna, ale nevadí to. Rozložili si to rovnomerne na celý film. 80%. ()

Aky

Trošku neznámé kulisy válečného Holandska a zvláště pak holandských Židův té době v příběhu pokoušejícím se hledat řešení neřešitelného - zda ve chvílích smrtelného nebezpečí hledat spásu únikem, přizpůsobováním se, anebo zda se vzepřít a v souladu se svědomím riskovat všechno. Tuhle křížovku bez tajenky si ani scénárista ani režisér nijak neulehčují, což ve výsledku přináší opravdu silné drama. ()

Johnny.ARN

Holandská dráma o deportovaní Židov. Zase sa našiel jeden, čo sa vzoprel systému. Systém bol ale nemecký, tomu sa len tak nevzopriete. Trošku dlhé, s nudnými pasážami a stratou tempa v druhej polovici. Herecky fajn, kostýmovo a výpravne tiež. Opäť ma to ale emočne absolútne nezasiahlo. Záver sa mi ale páčil. Priamočiary, tvrdý a Herr Záchranca dostal, čo si zaslúžil. Slabšie 3 z 5 ()