Moskva, doba tuhého komunismu. V Parku Gorkého se najdou tři zohavené mrtvoly.   Snímek zkušeného Michaela Apteda Park Gorkého vznikl v roce 1983. Na americký film má poněkud atypický námět a atypického hrdinu. Hlavní vyšetřovatel moskevské milice Arkadij Renko řeší případ záhadné vraždy tří mladých lidí, do něhož je zapletena KGB, zkorumpovaná justice i cynický americký obchodník s kožešinami. Spravedlivý a čestný policista tedy bojuje s mocnou přesilou, ale nakonec díky pomoci newyorského detektiva (!) a nonkonformní ruské dívky Iriny zajistí za cenu mnoha životů průchod právu. Solidní politicko-kriminální drama se rozvíjí v pomalém tempu s občasnými akčními scénami. Tvůrcům se celkem podařilo vystihnout sovětské reálie, byť natáčeli ve Finsku. Ve své době byl Park Gorkého možná zajímavou výpovědí o poměrech, o nichž na Západě musely být notně zkreslené představy. Dnes by však stěží obstál před obrazem, jaký o své zemi podávají tamní filmaři. (oficiálny text distribútora)

FIBO

Gorky Park patří mezi méně známé akční filmy osmdesátých let. Narazil jsem na něj náhodou při listování skladatelské filmografie Jamese Hornera a musím říct - posadil jsem se na zadek. Ne z filmu (šedivý průměr), ale z hudby, která u Jamese opět nezklamala. Hornerovi nadšenci nemůžou nepostřehnout zjevnou podobnost použitých prvků s Commandem (1985), Vetřelci (1986) a dalšíma, pro něj typickýma prvkama nejen akčních filmů. Už při prvním podívání/poslechu se může zdát základní motiv povědomý, nicméně díky své originalitě hudba nenudí a člověk ani nemá až tak velký pocit, že Horner později (byť jen částečně) vykrádal sám sebe. Tomu právě brání velká dávka vlastní invence, která dělá celkové score jedinečným. Pokud je někdo blázen do Hornerovy kompozice, je Gorky Park naprostou povinností (film 65%, hudba 90%). ()

Han22

Vynikající thriler, kde William Hurt hraje šéfa Moskevské milice. Ten se pouští do vyšetřování tři brutálně zabitých lidí. Nás čeká film sledující klasickou detektivní linii, opepřenou několika nečekanými zvraty a skvělým akčním finále, navíc v orginálním prostředí - Rusko z filmu opravdu dýchá - od oblečení, přes lokace, pití vodky a věčnou zimu. Hvězdička dolů je jen za nepravděpodobné chování hlavního hrdiny, který spíše než šéf ruské policie působí jako klasický americký drsný detektiv a to že jde proti KGB se mi zdá velice nepravděpodobné - asi by dlouho nepřežil, kdyby něco podobného zkusil v reálu. Ale pokud nad něčím podobným nepřemýšlíte, máte pořád skvělý thriler. ()

kebom

Celkom príjemný detektívny thriller podľa starej školy (ak by sa aj dej odohrával v 50. rokoch, asi by si to nikto nevšimol). Film má rýchly spád, žiadna nuda sa nekoná, logické súvislosti pekne zapadajú a ani herecké výkony nie sú zlé (čo som pri B. Dennehym známym zo všelijakých béčiek a céčiek celkom prekvapený). Bolo zaujímavé sledovať, ako sa so sovietskymi reáliami vysporiadajú filmári - mal som pocit, že v Moskve majú snáď len žigulíky... Oceňujem že sa film až na pár výnimiek neskĺzol k nejakej antisovietskej propagande príznačnej pre filmové obdobie počas studenej vojny (akože nejaký amík zachráni 1/2 sveta a najlepšie priamo v ríši zla - ZSSR - a to nožom do srdca KGB :-)) - skôr sa scenár oprel o to, že všade majú radi peniaze, ale to už prezrádzam dej... Nedá sa opomenúť výborná hudba, ktorá predsa len predčila celkový efekt filmu... Čo však zazlievam a čo tu už odznelo, je dosť zbytočný, ba až nadbytočný záver so sobolmi. *** za film + * za hudbu J. Hornera. ()

warrenur

Na tuto dobu uz pomerne dost slaba kriminalka s celkom slusnym Hurtom a na tu dobu atraktivnou Joannou Pacula. Cele mi to vsak od polovice prestalo pribadat zabavne a ked sa do toho priplietli este aj tie sobole, tak to stalo za nic. Teraz caj, vtedy mozno fajna zalezitost. ()

helloween93

Politický thriller, odehrávající se v SSSR, má ještě prvky staré školy. Hodně vyšetřování a jedna až dvě přestřelky. Brian Dennehy si zde střihnul svoji typickou roli amerického kovboje a Lee Marvin na sebe v každé scéně upoutává pozornost. Rutinní režie nedokáže ani přes kvalitní obsazení vyvést film z průměru. Shlédnuto na AMC. 3* ()

dalziel

To, čo ma na filme zaujalo a zabránilo prepnutiu na iný kanál z (AMC) bola v skutočnosti hudba k filmu ktorá mi prišla veľmi zaujímavá a tak trochu nadčasová.Inak fajn spy-krimi-thriller s dobrým obsadením.Až na biedne akčné scény,ktoré pôsobili miestami až komicky je to film odpovedajúcí dobe jeho vzniku.Takže to bolo v celku fajn... ()

brasek

Kriminálna dráha, ktorá žiaľ veľmi neosloví. Príbeh je priemerne vyrozprávaný, postráda gradáciu a zápletka sa rozvíja silne nezaujímavo. Vzťah medzi Renkovom a Irinou absolútne smiešny, nemá hlavu... Na tomto snímku je solídna len stopáž. ()

bodo1

Čítal som knihu, Rudé Náměstí, volné pokračovanie tohoto filmu, lebo knihu som nenašiel a ani ju tu v Československu nevydali. Takže som nesmierne rád, že som si mohol pozrieť Park Gorkého. Bola to náhoda, jeden kanál zameraný čisto na Americké filmy ho dával tak som si to pozrel a bol som milo prekvapený. Klasický politicko-kriminálny thriller z obdobia komunizmu v ZSSR. Tá autenticita toho prostredia a tie Ruské jedinečnosti ma vrátili o tridsať rokov dozadu, keď tu nič nefungovalo a všetci sme mali jedine istotu, že neostaneme na ulici. No odbočujem a chcem povedať, že druhý diel sa už nenatočil. lebo to sa odohrávalo poväčšine vo vtedajšom West Nemecku a bolo tam oveľa viac bordelu ako v tomto filme a asi by to nikoho moc neoslovilo a stálo veľa peňazí. No ale ako som povedal, bolo to natočené v dobe temna a nebolo to natočené zle. Nakoniec zlý a preradný obchodník z USA skapal ako pes a všetko ostalo otvorené. Dal som štyri, lebo si to zaslúži. A experti čo tu nabúchali jedna dve hviezdy, tak najskôr ešte neboli ani vo vajcach keď toto natáčali. Pekný deň ()