Vizuálne ohromujúcou a strhujúcou akciou vtiahne James Cameron diváka späť do úžasného sveta Pandory, vďaka čomu pôjde o filmový zážitok najvyššej intenzity. Dej sa odohráva po uplynutí viac ako desiatich rokov od udalostí z prvého filmu. Avatar: Cesta vody prináša príbeh rodiny Sullyovcov (Jakea, Neytiri a ich detí). Sledujeme hrozby, ktorým rodina čelí, odhodlanie, s ktorým si jej členovia poskytujú pomoc, zápasy o prežitie, i tragédie, ktoré ich postihnú. (Cinemart SK)

draxxi

Pohadek neni nikdy dost. A tahleta je vazne krasna. Co krasna, nadherna. Jednicka se mi libila. Dokonale 3D, planeta plna fantazie, ale pribeh prosty. Navic az moc prehnane ekologicky a antirasisticky do oci bijici. To mi tam lezlo na nervy. Dvojka je v tomto rozhodne umirnenejsi. Problemy se tu resi spis rodinne, pubertacke apod. To je mi rozhodne blizsi. Navic spousta paradni akce. Nevim jaky to bude nekdy v TV, ale 3D verze v kine je uchvatna... Cameron me opet ponekolikate dostal. Uz od zacatku jsem se kochal, ale kdyz jsme se v pribehu spolecne s hrdiny dostali k mori a pod hladinu, spadla mi brada, a ja nechtel aby to nekdy skoncilo. I kdyz velka cola uvnitr me mluvila jinak... Fantazie tvurcu, tvorove, rostliny...neuveritelna nadhera. Jak rikam, az to nekdy bude v tv, budu mit trochu obavy, ale v kine klidne znova... 10/1/2023 95% ()

Endurion

Pokud jde o vizuál, tak se Jamesi Cameronovi podařilo vytěžit Pandoru úplně na maximum. Pokud jde o příběh, je to promarněná šance. Jestli se původnímu Avatarovi vyčítalo, že je jeho příběh derivativní, tak dvojka je derivátem derivátu, kde se zrecyklovalo úplně všechno co šlo: zápletka, konflikt, dokonce i hlavní padouch - jenom přibylo pár dětí. Místo obdivování lesních tvorů obdivujeme rybičky, místo vymyšleného minerálu lidé baží po slizu z velrybích mozků, místo létání na mimozemských pterodaktylech nad lesem létáme na mimozemských pterodaktylech nad vodou... první Avatar je dost dobrý film (pokud nemáte vysoké požadavky na originalitu), takže když ho zkopírujete 1:1 a jenom trochu pozměníte prostředí, pořád to celkem funguje - jen musíte občas vypnout mozek, abyste přehlédli četné logické nedostatky (jako třeba ústřední konflikt, na kterém stojí celý film a který nedává moc smysl). Je to škoda, protože ve filmu se naťuknou dvě docela zajímavá témata: jednak že planeta Země umírá a lidé potřebují Pandoru v zájmu přežití svého druhu, a jednak že na Pandoře existuje sérum mládí. Když postavíme hodnotu nerušeného života modrých domorodců proti hodnotě lidských životů, které Pandora může zachránit, vyvolává to docela zajímavý konflikt, kde by obě strany měly dobrý existenční i morální důvod hájit svůj zájem. Cameron dal místo toho přednost velkolepé bitce mezi dvěma starými známými na cizí planetě, kde máme jasného hrdinu i padoucha a krásnou divočinu okolo. Což stačí na pěknou podívanou ve 3D kině (rozhodně doporučuju Imax), ale ne na film, ke kterému bych se chtěl vracet. Mimochodem, jak to, že se všechny kmeny na Pandoře naučily mluvit plynně anglicky a teď se spolu baví jak californští surfaři, když jediní rodilí mluvčí, co zůstali na planetě, jsou Jake Sully (který je ovšem plně asimilovaný) a dva vědci, co žijí někde v ústraní? (A na podobné věci tu člověk naráží pořád.) ()

hanca.uh

Tak abych tady netvrdila, že do kina chodím jen na ty dobré (kladně mnou hodnocené filmy:-)), tož tohle je příklad opaku. Za mě úplné fiasko a doslova trápení, kdy jsem víc jak 3 hodiny v kině trpěla. Asi k tomu víc dodávat nebudu, aby mě tu fanoušci Avaťaráci neukamenovali:-) ()

Gelaos

Méně soudržné než jednička. Avatar 2 má příliš mnoho postav a dějových motivů, které prostě nestíhá rozvést a ukočírovat, ač má 3 hodiny. Příběh působí víc zacykleně, zatímco v jedničce se celou dobu, ač pomalu, hýbal dopředu. Mnohdy je vidět, že scénáristé potřebovali postavu dostat do nějaké situace a namísto toho, aby tam postavu řádně dovedli napříč delším časovým horizontem, si těsně před situací z palce vycucají důvod a hotovo. Nicméně Pandora samotná je úžasný fikční svět, který je (zejména technickým zpracováním) na hony před ostatními. ()

Nobunaga

Nový Avatar je typickou dvojkou. Všechno je tu nafouknutější, delší, hloupější, nudnější, klišovitější a patetičtější, hlavní záporák je ještě zápornější a hrnky jsou tu ještě větší. Ze 192 minut je tak hodina "příběhu" s naprosto blbou zápletkou, hodina rodinné a ekologické výchovy (velryby jsou dobré, áno…) a hodina a čtvrt vizuální samohany (potápění, létání a ničení).  Nepamatuji se, kdy se mi naposledy stalo, že jsem už po hodině koukal na hodinky, kdy už bude konečně konec (abych s hrůzou zjistil, že ještě víc než za dvě hodiny!) notabene u filmu, na který jsem se těšil.  Tři hodiny života, které už mi nikdo nevrátí. PS: Aspoň na to 3Déčko se pěkně kouká, Cameron je ve vizuálu o Titanic jinde, než jiní blockbusteroví tvůrci.  PPS: Jako, že abych ochránil životy lidí ve vesnici, tak se nakýbluju do jiné vesnice? Jakože cože? Ono vůbec ty hybné páky příběhu jsou tak ohnutý, že se jimi tvůrci neustále řežou do vlastní nohy. Na druhou stranu, když to diváci neřeší a nasypou prachy do kasy, proč ne, že. ()

BEROUNAK

Od tohohle filmu jsem neměl zas tak veliká očekávání, protože mě ani první díl nijak zvlášť nezaujal. No ale co říct, byl jsem doslova šokován. Nejen, že příběh dějově dával smysl, ale o slibovaném CGI nelhali. Opravdu, jako tomu CGI se nedá nic vytknout. Celkově i u prvního dílu série mě asi nejvíce zarazilo to, jak s modrými lidmi soucítím opravdu ve všem a to se ve druhém díle nezměnilo. Právě naopak. Ať už je to radost, smutek, štěstí nebo vztek, úplně všechno to naplno prožijete. Casting byl za mě udělaný tak nějak „očekávaně„. Herci z prvního dílu jsou samozřejmostí, ale casting nebyl ničím nijak speciální. Ve filmu Vás čekají překvapivá a do poslední chvíle napínavá rozhodnutí, které by každá z postav rozhodnula zdaleka jinak. Celkově bych film ohodnotil jako pro mnohé splněné očekávání a ještě k tomu něco navrh. ()

Croccy

Film byl velmi pěkný, jak vizuálně, tak herecky obsazený a i chronologicky seřazený. Opravdu se někdy vyplatí dělat film několik let a vyjde z toho krásné 3D prostředí. Děj docela překvapil a zahrnutí moře do děje bylo super, protože to mělo velice pěkné detaily, bylo to zasazené do kontextu příběhu a dávalo to tomu opravdu super atmosféru.  Musím i podotknout super herce, kteří byli obsazeni, jelikož někteří z nich už jsou starší a opravdu svoji postavu zvládli na jedničku - museli trénovat pod vodou, někteří se učili lukostřelbu či parkour atd.. prostě respekt všem hercům. Musím říct, že jsem čekal víc akce na začátku Lidi vs Na'vi, ale ke konci jsem dostal to, co jsem si přál :) Hodnotím velice kladně a musím říct, že se nemůžu dočkat na prosinec 2024 na další díl. ()

Tomas.Abi

Aby bylo jasno, jsem fanouškem sci-fi a mám rád fantasy světy plné barev. Proto nevím zda bude tato recenze nezaujatá a zda správně popíše skutečnou filmovou hodnotu tohoto tříhodinového blockbusteru. Druhý Avatar je opravdu dlouhým filmem, který by se dal rozdělit do třech hlavních částí. První část je rychlou rekapitulací dílu prvního a uvedení do Jackova světa, který je popsán pár větičkami. Poté přichází trochu té akce při příletu Nebešťanů, připomínající trochu Ramba a trochu Apokalypsu, která vrhá Jacka do dalšího víru událostí, které ho vysílají pryč z lesa. Můžeme se bavit o tom, zda bylo či nebylo nutné, aby odletěl na svém ptákovi i s celou svou rodinou, kterou se snaží chránit a zbytek kmenu nechá na pospas konfliktu s lidmi. Druhá část filmu se odehrává v pandorském Karibiku a je takovým hezkým dokumentárním filmem ze série Blue planet od BBC. Jste obklopeni novými kreaturami, poznáváte bledě modré kmeny a relaxujete na pláži a v moři. Třetí část je opět naplněná akcí, která Vám připomene filmy jako je Propast či Titanic a která Vám přinese zvraty a ztráty některých postav, které jsou pro bystřejší diváky předvídatelné. Ovšem i přestože jde opět o trochu ploší příběh s plochými postavami, jejichž jména si stěží pamatuji a plný otřepaných témat (ochrana přírody versus zisk korporací, lov velryb a kolonizace), vše je dohromady funkční a zábavné. Navíc jako bonus máte po shlédnutí filmu náladu si povídat o tom, co se Vám líbilo či nelíbilo, co Vás zaujalo či nezaujalo a co nám asi chce film sdělit. Vizuální stránka je úchvatná a mnoho filmů za posledních  let si mohou o takovém vizuálu jen nechat zdát. Emoční stránka filmu je taktéž zvládnuta dobře a scénář i přes nějaké dírky a průsaky také funguje poměrně logicky a nezachází s divákem jako s tupcem, který s přišel podívat jen na hezký barevný svět plný roztomilých zvířátek. Za mě 85% a jedno z těch velmi nadprůměrných sci-fi, které si může užít celá rodina ()

Ewilka

Trvalo to dlouhých 13 let. Mnozí už ani nedoufali, že se pokračování legendárního Avatara dočkají. A je to návrat ve velkém stylu. 190minutový snímek s podtitulem The Way of Water doslova uteče jako voda. Pandora, i po těch letech, má zkrátka stále čím překvapit. Do detailu propracovaná kultura, příroda, spiritualita. A oceán. James Cameron stvořil film, který nestojí na akčních sekvencích, byť i těch se divák dočká, ale na vizuální dokonalosti. Podvodní záběry jsou bez nadsázky pastva pro oči a nechce se věřit, že tohle vše je vytvořené pomocí počítače. Cameronova láska k přírodě se odráží v každé jednotlivé vteřině snímku. V jedničce to byly lesy, zde moře. Vztah Na’vi s tulkuny patří jednoznačně mezi nejsilnější momenty filmy a paralela s lovem velryb ještě umocňuje emoční dopad. Scén, které „ždímají“ diváka, je tu hodně. Cameron do příběhu přivádí nové postavy, především tedy děti Jakea a Neytiri. Vykresluje jejich charaktery, problémy, myšlenky i vnímání světa. A dle mého názoru se mu to daří opravdu dobře. Má to jen jeden háček. Cameron sice bravurně zvládá mikropříběhy a detaily, hlavní osa filmu ovšem znatelně zaostává. Vedlejší linky zůstávají s ohledem na případná pokračování nedořešené. Děj je téměř identický jako v jedničce, o „béčkovém“ návratu hlavního záporáka ani nemluvě. Tentokrát to díky novému prostředí a skvělému CGI ještě tak nevadí. Trojka ale už musí přijít s něčím novým. ()

DIATOR05

Tak po 13 letech je tu nový Avatar. Jedničku mám extrémně rád, ať už kvůli kvalitě technické stránce, vizuálu, či nostalgii. Minulý rok jsem to dokonce viděl v kině a byla to nádhera, po 13 letech to bylo pořád neskutečný.  A druhý díl Avatara je samozřejmě po technické stránce špičkový, upřímně neznám film v poslední době, co by byl takhle vizuálně krásný a kvalitní.  Každopádně určitě všichni víme, že je to technicky neskutečné, a proto se přesunu na emocionální stránku. První třetina filmu byla to, proč mám Avatara rád, první třetina pro mě byla nejlepší a klidně bych se mohl dívat další dvě hodiny na to, jak Jake vychovává svoje děti v Pandoře.  A samozřejmě konec byl dle mého taky velice povedený a emotivní. Druhá třetina mě taky bavila a vůbec mi nevadilo, že je zdlouhavá. Opět nádherný vizuál, nádherná voda, zase bych se vydržel dlouho dívat na objevování pandorských vod. Co mi přišlo celkem umělé byl záporák, stejný záporák jako v jedničce, jen je v Avatarovi, a proto je horší, prostě mi nesedl.  A třetí třetina filmu, hlavně závěrečná bitva mě bavila, ale nebyla tak excelentní jako zbytek filmu. Absolutně nevím, jaké mám dát hodnocení, jestli 10/10 protože nic podobného tady nemáme, nebo 7/10 kvůli příběhu, nebo 9/10 kvůli emocionální stránce.  U tohohle filmu bych nejraději žádné hodnocení nedával, protože je to film, který je unikát a Cameron je prostě mistr svého řemesla. Tak tedy nakonec 8,5/10. ()

Dodagrad

Tak už jsem konečně viděl druhého Avatara a musím teda říct, že jsou věci ze kterých jsem nadšený, ale i silně zklamaný. Začnu tím, že po shlédnutí posledního Terminátora 6 kde pan Cameron sloužil jako konzultant a zaručoval se za kvalitu filmu mě naprosto zklamal. Přesto přes velmi pozitivní ohlasy na Avatara 2 jsem se rozhodl dát panu Cameronovi druhou šanci. A musím říct, že až na souboj Neytiri se Stephenem Langem jsem nebyl z filmu z pohledu efektů vůbec zklamán. Naopak. Vizuální stránka je velice nadprůměrná a nejednou jsem si pohledem na podmořský svět poslintal tričko. Dokonce musím vychválit i zpracovnání a vývin postav. Převážně vývin dětí od Jakea Sullyho, které měli svou vlastní - cestu vody a prakticky ani tato jejich cesta nebyla zakončena, ale k tomu se ještě dostanu... Tím bych ale až na závěr skončil s vychvalováním. Děj opravdu nebyl na kvalitní Ačkový film přinášející nové myšlenky, filosofii, zvraty, ale na úrovni kvalitnějšího Bčkového Amerického filmu s hromadou příběhových nelogických rozhodnutí. Když byl člověk ale opravdu ochoten vypnout kritické myšlení a zapnout myšlení průměrného Američana, film se dá kvalitně užít. Jen nad ním nesmíte přemýšlet.... První dvě třetiny filmu jsem si opravdu užíval a přišlo mi, že se tým Camerona (k tomu se taky ještě vrátím) inspiroval Avengers: Endgame a tříhodinový film rozdělily prakticky do tří fází a to - 1.Fáze = závěr prvního dílu otevření a vysvětlení počátku druhého dílu a vytvoření zápletky 2.Fáze = seznámení s novým světem 3.Fáze = závěrečný boj To je právě další věc, co filmu i přes dobrý nápad v konečném závěru nejvíc uškodila. Během celého filmu jsem neměl totiž pocit, že na mě nepůsobí duch pana Camerona, ale že na mě působí dílo týmu pana Camerona a to ještě takovým způsobem, že prakticky byli vytvořeny tři štáby na každou filmovou fázi a nejhůře dopadl štáb, který měl mít na starosti bojové scény a závěr, protože tato fáze byla opravdu nelogická slátanina rozhodnutí. Jediné pozitivum, které na závěru vidím, je na moderní způsob téměř šťastný závěr, kdy se však už v průběhu závěrečného boje nebáli navázat na první temné rysy Na´vi a celkově i přes poukázání na osobností nových postav si nechali spoustu prostoru pro nejen kladný vývin postav do dalších dílů. Na závěr - Opravdu si musím na můj vkus musím přiznat, že pan Cameron má nejlepší léta za sebou, ale přesto má ještě na to vytvořit nějaký popkulturní zážitek. ()

mmirri

Za práci animačních a technických týmů by si zasloužil alespoň 3*. Jenže jejich dobrá práce zapadla do mizerného celku. Co bych ještě měla dodat, už tady a lépe napsal Posheidon. ()

TondaCer

Jednička mě ohromila a trailery ve mně vzbudily maximální očekávání. Usedl jsem v IMAXu a úplně se třásl očekáváním. Budu teď opakovat tu úplně nejpoužívanější frázi, ale technicky to bylo naprosto dokonalé. Vizuální efekty jsou pokrokové, byť abych byl upřímný, nebyli o nic lepší než v prvním díle, v čemž spočívá jeden z mých problémů. Tento snímek je totiž v podstatě totožný předchozímu dílu, až na to, že předtím to bylo poprvé. The Way of Water na mě ani moc nepůsobil jako pokračování, spíše jako první díl zcela nové ságy, která se jen odehrává a stejné planetě. Opět se film soustředil hlavně na worldbuilding, což mě trochu mrzí. Další problém je, že ačkoliv si Jamese Camerona jako režiséra nesmírně vážím, jako scénárista mi vůbec nesedí. Je sice nesmírně kreativní a jeho náměty jsou skvělé, ale potom to není schopný dobře převést do scénáře. Jeho postavy jsou archetypální, stejně jako jejich vývoj a nic na tom nezmění, že jich tam je tolik. I ten příběh ostatně není úplně originální, což je však taky nesmírně opakovaná věc a tak se v tom nebudu zbytečně rýpat. Dále mi vadí, že závěrečné dějství, po druhém bodu obratu, trvá skoro polovinu filmu. Hrozně si libuje v těch dramatických scénách, jenže když jich tam naseká deset hned zasebou, tak už tak dramatické nejsou. Kvůli tomu pak film má přes tři hodiny a ještě úplně zběsilé tempo prvních dvou dějství. Je to ten samý problém, jenž jsem měl s Titanicem, který byl natočen před 25 lety! To znamená, že se jeho scénaristika za tak dlouhou dobu vůbec neposunula, byť je pravda, že nemá moc důvod, když ty filmy vydělají přes dvě miliardy. Abych však nebyl jen negativní, musím tu něco, nebo spíš někoho vyzdvihnout a to je Sigourney Weaver, v 73 letech podat takový výkon, to klobouk dolů. Dále mě z herců ještě zaujala Kate Winslet, které gratuluji k rekordu. Naopak mě zklamala Zoe Saldana, jejíž Neytiri byla v prvním díle mou oblíbenou postavou a tady mi přišla výrazně slabší, což je ale z velké části kvůli malému prostoru, jenž v pokračování dostala. Strašně mi taky chyběl James Horner a jeho hudba. V tomhle díle sice hudba posloužila jako dobrý podkres, ale rozhodně není nijak zapamatovatelná. Hádám že má recenze vyzněla hodně negativně a tak bych na závěr rád řekl, že se mi Avatar: The Way of Water líbil, Cameron si s tím dal neuvěřitelně práce  a je to poznat, jen mi to kvůli výše zmíněným problémům protentokrát nesedlo. 75% ()

anjan

Doporučuji tento film vidět ve 3D, protože tak to údajně autoři zamýšleli. Pomalý, něžný a intimní snímek o vztazích, přírodě, spiritualitě i vztahu k sobě samým. Cením ekologické myšlenky i téma traumat z dětství a jejich řešení. Zamilovala jsem si všechny Jakeovy děti. I když jsem slyšela hodně kritiky na to, že film nemá žádný děj a je nudný, musím tomuto názoru oponovat s námitkou, že autor zamýšlí dělat dalších pár dílů a myslím si, že divák by měl být schopný ocenit i pomalejší snímky, možná i proto, že samotný život není plný akce. ()

Menrisek

Avatar: The Way of Water je sequel k filmu Avatar z roku 2009. Film nám ukazuje nový svět na planetě Pandora ve kterém se musí Jack spolu s jeho rodinou naučit žít. Film otevírá vrátka pokračování plánovaných filmů ve světě Avatarů a myslím, že tu roli zvládnul perfektně. Není to sice nějaký příběhový zázrak, vlastně je to jen trochu upravený příběh z prvního dílu, ale to vůbec nevadí a hádám, že spousty lidí si toho ani nevšimnou. Věc, která mi na filmu hodně vadila, bylo přeskakování snímků za sekundu v CGI scénách. Pokaždé co jsem tam viděl změnu FPS mě to zabolelo, proto dávám 8/10. ()

petrxx

Jako dnešní společnost. Navoněná bída. Avatar to je samá vata. Obrazově krásný, ale krystalická nuda. A to jsem byl na tom 5D. ()

gonzo

Za mě je teda ten Avatar úplně fajn a příběh rozhodně nepovažuji za recyklát, ba naopak oceňuji intimnější zaměření na rodinné vztahy a změnu perspektivy vypravěče (Jake je skoro až vedlejší postava). ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara