Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Filmová adaptácia prózy Milky Zimkovej. Tragikomický pohľad na lásku v zrelom veku... Voľné pokračovanie slávneho filmu Štefana Uhera Pásla kone na betóne sa vracia k známym hrdinom po určitom čase. Už nezúri komunistická diktatúra a aj do odľahlých kútov Slovenska preniká kapitalizmus. Ako sa však ukazuje, ľudia sa časom príliš nemenia a ich radosti i starosti sú stále tie isté... Tragikomický príbeh zachytáva peripetie Johaninho nového vzťahu s manažérom pivovaru Jankom Kvašným, nešťastné manželstvo jej dcéry Paulíny aj život v nových spoločenských podmienkach na východoslovenskej dedine... (STV)

(viac)

Recenzie (28)

curunir 

všetky recenzie užívateľa

,,TA VIDZÍŠ TY! TA TO RIC!" __ Keď som "...kone na betóne" nedávno videl druhý krát, prekvapilo ma koľko scén z nich mám aj po 19 rokoch, kedy som ich videl prvý krát, v živej pamäti. Zo začiatku film brzdia odkazy na prvé Uhrovo dielo(ku ktorému sa inak dosiaľ akosi nemám), scény zo súčastnosti majú nadviazať na viaceré retrospektívy, avšak zmysluplnejší dej prichádza až od druhej tretiny. Beztak sa tu nájdu aj zbytočné postavy i také, ktorým východniarčina príliš nejde. Filmu síce dávam len 3*, neznamená to však, že by sa mi nepáčil. Páčilo sa mi dobré zachytenie autentickosti, atmosféry danej doby a veľa podobných ľudských charakterov i situácií som v tom období vídal vo svojom okolí. Že je to miestami ľahko erotické? Od 90. rokoch to jednoducho k našim filmom akosi patrí. Milka Zimková podala vo vážnejších polohách veľmi prirodzene pôsobiaci herecký výkon. (593. hodnotenie, 17. komentár k filmu) ()

gogo76 

všetky recenzie užívateľa

Podstatne slabšie pokračovanie príbehu z "ďalekého východu". Scenár sám o sebe nebol z kategórie najhorších, ale chcelo to viac okoreniť niektoré situácie, vygradovať, prípadne ešte viac odľahčiť humorom. Typický "vychodňarsky" humor tu je, ale je ho za prvé málo a za druhé v mnohých prípadoch ho prednášajú herci, ktorí toto nárečie ani náturu nemajú v krvi. Viac humoru by film určite posunul bližšie k divákovi i komerčnému úspechu. Nakoniec iba slabý priemer, ktorý som považoval vidieť za nutné hlavne z dôvodu kvalitného prvého dielu a rovnako z dôvodu, že z tohto kraja pochádzam. "Vychodňare...!, nevadzí. Raz budú možno i koňe na trave..." Slabé tri hviezdy-50%. ()

Reklama

Anderton 

všetky recenzie užívateľa

Slovensko nemá tradíciu v pokračovaniach a ak sa o nejaké pokúsi, zdá sa byť zbytočné. Kone na betóne tiež neprinášajú nič zásadné, i keď sa nečudujem, že tvorcovia mali potrebu príbeh Johany uzavrieť. Bohužial sa tak udialo v divokých 90tych rokoch s príšernou módou a všadeprítomnými novopodnikateľmi. Kone na betóne sú však aj po rokoch pozerateľný film, čo je jeho najväčším a v podstate jediným kladom. Niektoré postavy sú zjednodušene napísané, manžel Paulínky sa chová ako karikatúra a syndróm zjednodušenia je prítomný skoro všade. Nápadník Johanky si môže vyberať, môže mať aj Mičkovicovú, avšak dá prednosť vráskam a otáznej charizme hlavnej hrdinky. No je to také malé guilty pleasure, ale ťažko nájsť z tohoto obdobia vkusný a inteligentný nadčasový film. ()

meave 

všetky recenzie užívateľa

Je to omnoho slabšie /ako väčšina voľných pokračovaní/ ale Johana je stále Johanou. Trošku staršou, obúchanejšou, avšak stále odhodlanou nedať životu nič zadarmo. Páči sa mi táto plnokrvná baba aj s jej postojom a občasnými útekmi pred sebou. A som rada, že nakoniec nikto z nás neutečie..pretože samému pred sebou sa nedá. ()

NinadeL 

všetky recenzie užívateľa

Pure devadesátky light. Zatímco české devadesátkové filmy jsou agresivní ve své malosti a zaujetím pro trendy doby, původně lyrický východoslovenský projekt v polovině 90. let sice také trpí různými obdobnými neduhy, ale vzácným způsobem se mu daří zůstat svojský. Ano, i do kulturáku v Gibové přišlo porno, místní ochutnali coca colu a krachlo JRD, ale tak hluboko jako Troška nebo Chytilová Párnický se Zimkovou neklesli. ()

Galéria (7)

Zaujímavosti (4)

  • Film bol natočený v rodisku Milky Zimkovej, v obci Okružná na východe Slovenska. (DETTO1976)
  • Henrieta Mičkovicová se kvůli svlékání před kamerami velmi styděla, zakopla, upadla nahá na zem a rozesmála celý štáb. Právě tato malá nehoda jí ale pomohla překonat nervozitu. (Sufferer)
  • Na film si našlo cestu do slovenských kín 77 424 divákov. (Raccoon.city)

Reklama

Reklama