Případy podporučíka Haniky

Československo, 1989, 4 h 2 min (Minutáž: 35–43 min)

Réžia:

Dušan Klein

Scenár:

Ivan Gariš

Kamera:

Petr Čepický

Vladimír Dlouhý, Bronislav Poloczek, Miroslava Pleštilová, Marie Rosůlková, Alois Švehlík, Jan Přeučil, Evelyna Steimarová, Jana Švandová, Jitka Asterová, Ilona Svobodová, Viktor Preiss (viac)

Mladý podporučík Petr Hanička přichází ze školy do praxe. Proti své vůli vyšetřuje místo složitých kauz banality... (oficiálny text distribútora)

Peabody

Typická detektivka Dušana Kleina, vcelku klidné., místy nudné, nijak vynalézavé, vedení herců nevýrazné, ale zase plynulé. Jen poněkud posunuto do takové skoro hodně jednoduché a lehce komické polohy, což je asi vina Garišových soudniček z obvodního oddělení. Taky je to to společně s milostnými eskapádami VD jediné, co má smysl, ty zápletky nestály ani tehdy za moc. Skoro jako Poručík Petr s Martinem Stropnickým, ten je ale ještě více pro děti.  Vladimír Dlouhý je dobrý jako většinou, druhá hvězdička je za soubor docela pěkných dívek (ne nutně i hereček), Freimanová (velmi jí to tady sluší), Pleštilová, Chrtková., Svobodová, Asterová a další.  Taková přijatelná výplň k práci. ()

Cesty timem

Takové detektivní Klainovy banalitky. Z nostalgie a díky dobrému obsazení a také pěkným a sexy ženským dávám všem epizodám 3*. Krom té poslední epizody, která byla o přilepený fous pana Preisse (a hlavně o jeho výkon v uvěřitelném podvodníkovi) a o závan půvabu Veroniky Freimanové lepší. Muž, který nesměl domů tedy za 4* s jedním odřeným uchem (tak bych si opravdu přál tady jemnější stupnici než 5 hvězd). ()

zette

Hodne naivni, az detinsky pusobici kriminalni serial z predrevolucniho obdobi. Diky Vladimiru Dlouhemu si vsak urcite urdzel pozornost i u divacek. Pripady, ktere musi mlady podporucik resit jsou banalniho charakteru a daleko zajimavejsi jsou tak milostne eskapady hlavniho hrdiny. Slecna Sabina v podani Plestilove me celkem iritovala, na rozdil od pritazlive Jitky Asterove:-). Ve vedlejsich rolich bych jeste ocenil vykon nacelnika Aloise Svehlika a vyborneho Viktora Preisse z posledni epizody. Serial, ktery dnes lide oceni asi jen z nostalgie. ()

BigBang

Detektivky pana Kleina jsou pořád stejné: unylé idylky, místy trapné, že se studem schovávám za gaučem. Ale mají v sobě celkově vlídný humor, občas i skutečně legrační vtípek. Zde se mi líbí v hlavní roli pan Dlouhý - působí neosmdesátkově pozitivně a sebevědomě. Škoda, že hrál tolik melancholických rolí, v nich mi nesedí. ()

Gig

Slabé a mírně naivní kriminální příběhy. Rukopis Klaina je jasný. Když jsem to viděl poprvé a ač to vzniklo dřív než Páter Knox a jeho pokračování, musel jsem se pousmát, když vidím stejnou dvojici Mirka Dlouhého a jeho přítelkyni. Navíc ty dialogy. Už tu jen chybí to pověstné STOP a nyní máte dostatek... ()

• Uhlíř Kolařík (Jan Schánilec) říká při domovní prohlídce: „A za to, že poslouchám Prahu 3, mě nechcete zavřít?!“ Označení Praha 3 se používalo pro zakázané a později už jen rušené rozhlasové stanice jako Svobodná Evropa, Hlas Ameriky a další, které lidem v totalitních státech přinášely necenzurované zprávy. Rušičky na našem území utichly po 36 letech, 16. prosince 1988 po uvolnění, které přišlo z tehdejšího Sovětského svazu. (sator)