Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

BMAJTZ

Morální otázku celého filmu ponechám stranou a zaměřím se pouze na hodnocení filmu jako takového. A jako takové musím říci, že nevím proč se film pyšní dovětkem TV film, jde totiž o plnohodnotný kousek. Jedna hvězda střídá druhou a ti to rozehrávají na pozadí poutavého příběhu, což jenom umocňuje fakt, že jsme se tu inspirovali skutečnou událostí. Rozhodně nelze upřít ony kvality, ovšem morální otázku ať si každý zhodnotí sám. ()

Michelle75

Po dlouhé době zase film podle mého gusta. Ponurý a depresivní/bodejť, když se jedna o téma eutanázie/, ale dávající smysl. Vizuálně podbarvená atmosféra, kde střídmá barevnost a herecký projev Al Pacina celkovou atmosféru ještě více umocňují. Pan Jack Kevorkian je pro mě velký BOREC. ()

korndaddy

Euthanasie?Ano či ne?!Vynikající drama o jedné z nejrozporuplnějších věcí součastnosti. Drama, které nutí člověka se nad tímto tématem aspoň na chvilinku zamyslet a snažit se vcítit do osudu lidí. Do osudu lidí jenž jsou sami v tomto stavu,osudu lidí, jenž podporují příbuzné v této situaci nebo osudu lidí, kteří jsou proti, jen proto, že si takovou situaci nedokážou představit. Těžko říci, každý má názor jiný.Po dokoukání filmu, mi vůbec není dobře a myslím, že to je správná reakce . Každý takto trpící člověk by měl mít právo odejít ze světa kdy chce on, a ne čekat až zemře v nesnesitelných bolestech a ve stavu kdy ho kvůli nemoci ani nepoznáte.Nádherný film o nepěkné situaci, se skvělými hereckými výkony a ješte skvělejším Al Pacinem, jenž nehraje tu svoji tvrdou a drsnou roli jako obvykle,ale člověka co si jde tvrdě za svým přesvědčením, ať to je proti zákonu, nebo ne. 5 hvězd je málo..... ()

noctambule

Toto se mi strašně špatně hodnotí. Vynikající herecké výkony a k tomu takovéto kontroverzní téma a úspěch je zaručen. Mě pan Kevorkian není sympatický a s většinou názorů nesouhlasím, ale kvůli osobní antipatii nebudu hodnotit špatně. Medicína se stále zdokonaluje a lidé, kteří by dříve umřeli dnes přežívají, jenže lidé si s tím evidentně neví rady. Ale je rozdíl mezi odpojením od přístrojů a rozhodnutím jedince s Parkinsonovou, Alzheimerovou chorobou, etc. že chtějí zemřít. Kdo rozhodne, že někdo zemřít může a jiný není "dostatečně vážně" nemocný, aby zemřel? To je na člověka příliš velké břímě. ()

Chegi

Přemýšlel jsem mezi hvězdami čtyřmi a pěti. K vyššímu počtu jsem přihlédl ne úplně kvůli kvalitám filmu, které bezesporu má, jako díky tématice a otevřené kritice, kterou toto dílo vysílá do světa. Já osobně jsem cítil po zhlédnutí bezmoc a prázdnotu, ale především (překvapivě) pocit křivdy, který se mě jako diváka vůbec netýkal. Ale jako člověka mě hluboce zasáhl. A lidská zabedněnost, omezenost a neschopnost zlegalizovat něco tak zřejmého jako právo na vlastní smrt je do očí bijící především ve státě, který vysílá své vojáky do celého světa vraždit pod nálepkou ochrany míru. ()

Mistickzz

Veľmi pôsobivý snímok, ktorý stojí hlavne na výkone Al Pacina, skúsenej réžie Barryho Levinsona a hudbe Marcela Zarvosa. HBO dokazuje svoje kvality a príbeh doktora smrti je zaujímavým sledovaním, s minimom chýb či nezáživných miest. Taktiež poteší prítomnosť Susan Sarandonovej a Johna Goodmana. 76% ()

BlackTom

Odhodlaný, no tak trochu zvláštny Jack Kevorkian, sa mi v Pacinovom podaní viac než len páčil, preto nechápem, ako ho niektorí môžu považovať za jedného z najhorších sériových vrahov v Spojených štátoch, ak je to naozaj takto, tak to bol skôr najväčší humanista. Pacino má svoju iskru aj ako starý zhrbený páprda, to je isté. Najviac ma však dostala scéna, v ktorej Jack v mučidlách a dobovom kostýme prirovnáva svojich oponentov k inkvizícii. No skvelé! Takisto mi nedá spomenúť sekundantov Goodmana a Sarandon, dobrý výber. Veľmi pekne spracovaný áčkový životopis, ktorý však má priam neúnosnú stopáž, čo je jeho jedinou chybou. Záverečný zákerný ťah Jackových katov / žalobcov v poslednom jednaní je za plný počet. Silná snímka. ()

borec999

Okej, toto ma chytilo a v niektorých momentoch aj slušne odrovnalo. Pútavý a v niektorých momentoch aj dosť nepríjemný film podľa skutočnej udalosti o doktorovi Jackovi Kevorkianovi(Al Pacino), ktorý začal zrejme ako prvý praktikovať eutanáziu a verejne žiadal o jej zákonné používanie. Priznám sa, že v danej téme som viac za ako proti, ale na 100% si istý nie som, keďže vždy je tu protiváha- čo ak "pomôžeme" človeku, ktorý by sa o pár rokov možno zázračne vyliečil- aj také boli prípady v minulosti a nebolo ich málo. Každopádne, Al Pacino exceluje (Glóbus zaslúžený a myslím, že aspoň nominácia na Oscara to mala byť tiež) a pripisuje si ďalšiu pamätnú postavu do svojej bohatej filmografie, film núti človeka po dobu celej stopáže nad kontroverznou témou premýšľať z viacerých uhlov pohľadu a možno u niekoho prispeje aj k zmene stanoviska na túto tému. A u niekoho určite nie. Mne to však za videnie stálo a uvítal by som viac podobných filmov na takéto "ťažké témy". Plus nebránil by som sa otvorenej diskusii ohľadom uzákonenia podobnej veci u nás a bol by som veľmi zvedavý na argumenty jednej i druhej strany. Pretože argumenty odporcov eutanázie v tomto filme vyzneli veľmi slabo (zámer Levinsona alebo tomu tak bolo aj v skutočnosti ?) a niektorí z tohto tábora mi teda vôbec nevyzerali ako tí zdravo uvažujúci a racionálni... 95% ()

Hanys_

Silné kontroverzní téma, plejáda výborných herců (Pacinův neskutečný výkon, který si říká o nějakou tu cenu), produkce HBO a Barry Levinson, který natočil svůj nejlepší film za posledních 14-15 let...PS - jsem opravdu rád, že tvůrci nesklouzli k lacinému citovému vydírání (což bývá při podobných tématech dost těžké)..8/10 ()

cab

Jack (zestarly ale stale presvedcivy pan herec Al Pacino) jako doktor Smrt se nesmiruje s duchodem a ve svem presvedceni, ze je stale nejaka moznost lidem pomahat, cestuje napris USA a tezce nemocnym lidem vetsinou upoutanych na luzku nabizi dustojnou smrt nebo-li vysvobozeni v podobe obycejneho stisknuti tlacitka na svem pristroji, ktery privede cloveka na onen svet. Drama o jednom nazoru proti vetsinovemu nesouhlasu s eutanazii je excelentne zahrany, ale pri sve delce nenabizi konstantni zazitek, coz je prevelika skoda. 65% ()

sl4necek

Film si netroufám hodnotit, protože jsem ho viděl s českým dabingem. V tomhle mě HBO dost zklamalo, protože něco tak otřesného jsem dlouho neslyšel a zřejmě nejsem sám, kdo si to myslí, viz reakce ČSFD uživatelů v kině Světozor. Nejhorší byly okamžiky, kdy někdo začal soplit do kamery. V těchto slabších chvilkách bylo nejlepší zavřít oči a myslet na dabingy Františka Filipovského. ()

Earl10

Příjemné překvapení, další skvělý kousek z produkce HBO! Na první pohled je jednoznačně nejlepším článkem Al Pacino. Zahrál perfektně a hlavně věrohodně. Ale nesmíme zapomenout na spoustu skvělých vedlejších postav. Hlavně lidé co zahráli pacienty jsou perfektní a dodávájí filmu neskutečné kouzlo. Za sebe musím říct, že mám absolutně stejný názor jako Dr. Kevorkian, takže bylo zajímavé sledovat jak ho příjímá společnost. Ve společnosti je euthanázie velmi citlivé téma a tento snímek je výtečné zpracovaní jednoho úhlu pohledu. Pro mě toho důležitějšího. Legendární režisér Rain Mana Barry Levinson se příjemně připomněl. Jen je škoda, že v jistých momentech filmu trošku dochází dech. Zase na druhou stranu to vynahrádí pro mě překvapivý závěr. Tento film jsem viděl na CSFD projekci před předáváním Academy Awards a ani ten dabing mi tolik nevadil, takže tento zajímavý snímek můžu vřele doporučit! [viděl v kině] [80%] ()

Mičl

Celkem slušné rád jsem se seznámil s touto kapitolu americké historie, klobouk dolů před maskéry, kteří dokázali Pacina napajcovat tak, že byl od Kervorkiana k nepoznání. Al Pacino může s věkem brát čím dál víc charakterní role ačkoli (možná je to jen můj dojem) mi připadal ze začátku trochu zakřiknutý, ale postupem času jakoby se rozehrával a ke konci už to byl parádní herecký koncert. Téma eutanázie je hodně diskutované a jen pro zajímavost já jsem pro když už není jiné východisko proč to neskončit tak jak si ten dotyčný přeje..? ()

Brhlis

Film věnující se velice kontroverznímu a v poslední době v médií velice aktuálnímu tématu euthanásie. Tradičně brilantní Al Pacino v roli doktora Jacka Kervorkiana, který i přes nepřízeň mnoha puritánských Američanů pomáhal těžce nemocným a trpícím pacientům s důstojným umíráním. Určitě by měli shlédnout všichni odpůrci asistované sebevraždy. „First of all, do any of you here think it's a crime to help a suffering human end his agony? Any of you think it is? Say so right now. Well, then, what are we doing here?“ 85% ()

divak84

pokus o celosvětovou debatu je pokládaný velmi průměrně, chybělo mi však více vyhrocenějších dialogů, více prostoru pro eutanazii samotnou. samozřejmě jsem pro tuto volbu.. člověk si sám muže určitě zda chce zemřít. na druhé straně se však kevorkian pustil do boje který je současnou populací vnímán negativně. eutanazie má být podle mě provedena za asistence minimálně dvou lidí, nezávislých na sobě jak názorově tak i samozřejmě známostně. lidé kteří věří v boha a spolu s nimi zkostnatělí/arogantní politici či jinak zainteresováni lidé nemají v tomto sporu vubec žádnou pravdu, pokud se opírají o boha/zákon. ani jedno z toho totiž není hmatatelná pomoc člověku proti jeho bolesti... a kdo je zakladním stavebním kamanem zákona ? člověk jako unikátní entita... protestující proti eutanazii se odvolávají na boha, na právo žít, ale kde je kvalita života, kde je milosrdná pomoc ? v bolesti ? ne.... nevěřím tomu že jediná přirozenost je žit a nechat žít ZA JAKOUKOLI CENU.... ani omylem. je to však téma na hodně dlouhý beh a ne na jeden komtář k filmu. Al Pacino samozřejmě skvělý, škoda menšího prostoru pro Johna Goodmana. ()

provitamin

Som za slobodu a ochranu ľudských práv, pričom jedným z týchto práv by malo byť aj právo na dôstojnú smrť. Nevyliečiteľne chorý pacient žije týždne, mesiace vo veľkých bolestiach a je pevne presvedčený že chce umrieť. Máte možnosť mu ukončiť toto utrpenie. Nechali by ste ho dalej trpieť? Občas by mal zdravý rozum zvíťaziť nad ideologickými fanatikmi. Druhá stránka mince je však aby sa po zlegalizovaní eutanázie nezačalo toto zneužívať. Občan A zavraždí občana B a občan A -napríklad imigrant- potom bude tvrdiť že občan B si to takto prial, dokonca ukáže aj jeho sfalšovaný podpis. čo sa filmu týka, napriek nesporným Pacinovým kvalitám je to nakrútené veľmi nudne a najhoršia nuda je vtedy ked trvá dlho. normálne by som dal za 2, ale páči sa mi že vznikol film, ktorý vlastne vzdáva hold doktorovi ľudomilovi, ktorý súcitil s trpiacimi ľudmi a robil všetko preto aby ukončil ich utrpenie, takže musím ísť o hviezdu vyššie, nie kvôli kvalite filmu, ale kvôli princípu, ktorý sa v ňom rozoberá. ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)