Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

Redi

Opět se potvrdilo tvrzení "My nejsme televize, jsme HBO!" Úžasné, silné, dojemné, uvěřitelné... nejednou jsem natahoval a skoro řval jak málá želva, což umocnil také fakt, že si s nejmenším členem domácnosti budeme teď procházet tím stejným :/ Nedoporučuji těm, kteří si zrovna prochází umrtím někoho blízkého. Herecky také fámozní představení. ()

venison

Silné téma, strhující herecký výkon Al Pacina, hvězdní sekundanti Susan Sarandon, John Goodman a Danny Huston.. Naprosto mě dostala závěrečná scéna u soudu.. HBO se zase pochlapila :-) ()

Brain-D

Diskutované téme dnešní doby. Zda nechat žít lidi, kteří jsou upoutání na lůžko, či se nemůžou hýbata a život je pro ně jen utrpení. Podle mě by právo zemřít mělo existovat. Sice Pan "Jack Kervorikian" napomáhal, ale nevražidl. ()

Krustyburg odpad!

No jasně, v nezaměstnaném a chudém doktorovi Keworkianovi se najde nějaká vášeň k pomáhání lidem na onen svět a tak zabije cca. 130 lidí.. tenhle film ho popularizuje, takže odpádek. ()

Mishqo

Je až neuveriteľne paradoxné že som tento film prvýkrat pozeral v deň jeho smrti (samozrejme to že zomrel som sa dozvedel až na druhý deň), no a k filmu len toľko že bol úžasný, perfektný scenár + perfektný Pacino ale samozrejme aj iné vedľajšie role + príbeh, ktorý si zaslúžil byť sfilmovaný...proste film postavený na serióznych základoch a celý som ho zožral aj s navijákom ()

zdenny

Tento film v mnohém podobný filmu "Lid vs. Larry Flint" otevírá žhavou diskuzi na téma eutanázie. Než se k tomuto problému dostanu trochu blíž - alespoň v mezích komentáře -, přiblížím podobnost k výše uvedenému filmu. Zde také jeden člověk bojuje za svou pravdu a své přesvědčení, přičemž je neustále sledován policií a několikrát je nucen stanout před soudem. Je ale za svou pravdu schopen bojovat až do posledního dechu, a to jednoduše proto, že ke svému názoru nevidí jinou alternativu a v opačném názoru (názoru druhé strany) vidí omezování elementárních svobod jednotlivce. Přičemž se této role zhostil jako vždy úžasný a bezchybný Al Pacino. Téma eutanázie není tak jednoduché, jak nám předestírá doktor Kevorkian a já věřím tomu, že oba tábory mají ve svých postojích kus pravdy. Na tomto filmu si cením, že dává možnost vyjevit oba názory, třebaže větší důraz klade na podporu Kevorkianových postojů. Jestliže se najde režisér, který by chtěl silněji zohlednit názorové hledisko odpůrců eutanázie, má právo tak učinit. Co se týče eutanázie samotné, je pro její povolení či nepovolení klíčových několik faktorů. Z těch hlavních bych mohl vyjmenovat hledisko lékařské, morálně-etické, hledisko právní, které by mělo být jakýmsi průnikem obou předchozích a snad i hledisko náboženské, které by se ale muselo oprostit od svých fundamentů. Nejsem právník ani zákonodárce, ale pokud mohu vyslovit svůj názor, spíše se k povolení eutanázie přikláním. Muselo by ale být skutečně striktně dodrženo právo, které, jak už jsem řekl, by mělo být výsledkem rozumných lékařských a morálněetických závěrů. Každý člověk má určitě jiný názor na to, do jaké míry by měly být podmínky pro eutanázii splněny a já se nechci pouštět do žádných konkretizací. Stejně by nakonec skončily v obecné rovině. Jistě ale vím, že člověk, který prožívá nesnesitelná muka na smrtelné posteli, by měl mít právo na to sám tato muka ukončit. Čekání na úřednické razítko totiž může způsobovat muka daleko větší. ()

JohnSmith

Al Pacino je prostě úžasný. Kontroverzní eutanázie je hodně ošemetné téma, ale troufám si říct, že s názorem Kervorkiana souhlasím. Nebo mě přesvědčil Pacino? ()

ghatos

HBO to přežvýkalo slušně, leč jen vynikajcí Al Pacino nestačí. Mohlo se to pojmout daleko vyostřeněji. Nabízelo se spoustu příležitostí. Etické otázky přímo volali po vyhrocenější konfrontaci zastánců a odpůrců eutanazie. 69%. ()

Scar

Stále váham medzi dvoma najlepšími hodnoteniami. Urobené je to bravúrne a to od prvej sekundy filmu, cez titulky a skvelú hudbu. Len neviem, či by som si to pozrel znovu. Možno sa dalo viac pritlačiť a vyťažiť z témy ľudských osudov obetí. Videl som tam priestor, ktorý by veľmi pomohol chápaniu konania hlavnej postavy. Teraz vlastne neviem, čo si o tej postave myslieť. Je kladná? Záporná? Myslím, že presne o toto tvorcom išlo. Nevnucujú mi žiaden názor, len predkladajú fatky a takto sa to má robiť. Čert to ber, či dám štyri alebo päť hviezdičiek, vidieť to proste treba! A to platí pre každého fanúšika kvalitného filmu. Takto má vyzerať sfilmovaná slohová úvaha na tému smrť a strach z nej. ()

V.Silver

Už to tak bývá - vznešené ideály mají mluvčí, kteří příliš věří tomu, že ideál sám se postará o to, aby všechno probíhalo hladce. Tento film není tolik o euthanázii, spíše o americké společnosti a osudech jednoho člověka, který prosazoval dobrou věc špatným způsobem. Je to film o pýše, která předchází pád. A Al Pacino hraje Kevorkiana skvěle. K zamyšlení rozhodně dobré, na můj vkus ale už trošku moc natažené, co se stopáže týče. 75%. ()

R1CH1E

Kašlat, dám za 5. Za provedení, které vás donutí přemýšlet o eutanázii ještě pár dní po shlédnutí, za herecké výkony, atmosféru a krásnou kritiku našich slavných amíků a jejich nepochopitelné mentality. ()

Josefin

Další z fantastických snímků od HBO,podle skutečné události. Doktor Jack Kerkorian si za svůj entuziasmus v boji o práva na důstojný odchod ze života zaslouží mnohem víc. Tak budiž na jeho poctu tento snímek. Al Pacina, jsem hned nepoznala, ale podal neuvěřitelně věrohodný výkon. Procházet si s ním jeho život, byl pro mě silný zážitek. Ať budete chtít nebo ne, zaručeně budete nad otázkou eutanázie přemýšlet a už získate svůj názor, pokud ho ještě nemáte. Podobné filmy, ale přesto odlišné: Hlas moře, Vtip... ()

Amputace

V rámci televizní produkce až nevídaný počin. Al Pacino zde předvádí svůj nejlepší herecký výkon přinejmenším za posledních deset let a co do naléhavosti tématiky a jejího uchopení mohou se tomuto filmu rovnat skutečně jen ty největší z největších. ()

IMPAIRED

Tenhle film má neskutečnou hodnotu, popisuje pravdivě většinu příběhu dr Kervorkiana a umožňuje tak divákovi vytvořit si vlastní subjektivní názor, a prožít si většinu důležitých událostí jeho života. Tenhle film is ani nezaslouží nikoho menšího než Pacina, který zahrál hlavní postavu úplně dokonale, a celý film z vás tak ždímá emoce od začátku až do poslední scény. Plus vynikající soundtrack. ()

jenik71

"Bůh měl příležitost si pro mě přijít. Teď já půjdu za ním." To jsou slova jedné z pacientek, které se v tomto filmu rozhodly k dobrovolnému odchodu ze světa. A slova jsou to víc než výstižná. Jde totiž o problematiku euthanasie, jejímž velkým zastáncem a propagátorem je Jack Kevorkian, kterého výborně ztvárnil Al Pacino. Režisér Levinson se snaží divákům citlivě přiblížit danou problematiku a ať si každý udělá názor sám. Já osobně jsem pro legalizaci euthanasie. Mnohem složitější je ovšem otázka, za jakých podmínek by to bylo právně akceptovatelné. Dovolím si ještě jeden citát z tohoto zajímavého snímku, tentokrát samotného doktora Kevorkiana:"Když trpící pacient odchází, pravé poslání lékař nachází." ()

jefff

Jack Kevorkian je neprávem uváděn jako sériový, chcete-li masový vrah. Něco málo jsem o něm dříve četl a vždy byl materiál postaven tak, že jsem o panu doktorovi neměl zrovna dobré mínění, ba naopak. Je líčen jako zákeřný, krutý a nelidský zvrhlík, který se zabíjením bavil. Tento film s božským Alem mi oči trochu otevřel. Je strašné co dokáže nadutost a zpátečnictví. Kevorkian pomohl více jak sto pacientům a byl za to "spravedlivě" potrestán aneb každý dobrý skutek bude po zásluze potrestán. ()

zsn

Nějak se nemohu na tento film dokoukat... Asi mě vážně Al Pacino v zimě svého života nebere, či mne tak děsí, že opravdu už jako ta sama smrt vypadá... ()

vanderbart

Silné téma eutanázie, Al Pacino a další herecká esa... Zákon vs přirozená práva? Právo vs. spravedlnost? Může člověk rozhodovat o vlasní smrti? Dobré to bylo... ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)