Doktor Jack Kevorkian chtěl vždy pomáhat lidem odejít z tohoto světa. Smrt ho fascinovala a vždycky ji viděl jako součást přirozeného řádu věcí. Často také mluvil o právu na důstojnou smrt. Při svých pravidelných nočních pochůzkách po nemocnici vždy pozoroval oči umírajících, zdali mu neprozradí něco víc. Právě tyto pochůzky mu vynesly nelichotivou přezdívku doktor Smrt. Kevorkian se po setkání s jedním ochrnutým pacientem, jehož kvalita života se prakticky rovnala nule, rozhodl přejít od slov k činům a sám začal pracovat na stroji, který nazval Mercitron. Měl pouhým stisknutím tlačítka pacientovi umožnit jednoduše a důstojně ukončit svůj život, pokud si to bude přát. Dal tak vzniknout zcela novému oboru medicíny - euthanázii. Sám poskytoval v této oblasti poradenství. Začalo to obyčejným inzerátem v novinách, pak přišla první pacientka a zanedlouho o tom měl slyšet celý svět... Detroitského patologa ztvárnil Al Pacino a za svůj strhující herecký výkon byl oceněn Zlatým glóbem. Biografické drama s hvězdným obsazením portrétuje i několik lidí, kteří Jacku Kevorkianovi pomáhali. Nejbližší okruh příznivců vzdělaného patologa tvořili jeho sestra Margo (Brenda Vaccarová), jeho dlouholetý přítel, technik Neal Nicol (John Goodman), aktivistka Janet Goodová (Susan Sarandonová) a právník Geoffery Fieger (Danny Huston). Film, realizovaný v produkci HBO, ověnčený dvěma Cenami Emmy, natočil režisér Barry Levinson. (HBO GO)

kolodej1

silné téma, skutečné osudy, výborný Al Pacino. Téma je hodně neveselé, až depresivní, přesto tento víc jak dvouhodinový film uteče jak voda. A to mohu tvrdit i přesto, že jsem věděl, jak tento příběh dopadne. ()

notozjano

Bravůrní výkon Pacina a dalších herců ve vedlejších rolích vás provedou příběhem, který způsobuje návaly vzteku a lítosti. Je smutné, že si člověk nemůže zvolit svůj vlastní odchod důstojným a humánním způsobem. Dá se na to podívat i tak, že zákon a tudíž jiní lidé prostě řeknou ne, ty budeš dál žít a dál trpět. Viděl jsem tento film až 8 let po jeho vzniku a nic se za tu dobu nezměnilo, stále je authanázie zakázána až na pár vyjímek. Je to vynikající film a jsem moc rád, že jsem ho viděl. ()

panki9922

Škoda že film tak jednoznačne podporuje Kevorkianov názor na eutanáziu - kresťanské hľadisko je tam zobrazené len okrajovo a prostredníctvom demonštrujúcich fanatikov. Ide o omnoho komplexnejšiu tému. Každopádne podnetný film. ()

buchannon

Každý má právo rozhodnout o svém žití, či nežití. V tomto smyslu Jacka Kevorkiana hluboce uznávám a všichni ti jeho odpůrci (hlavně ti náboženští, ze kterých mám opravdu jen legraci) ať jdou... ...k šípku. Až po druhém zhlédnutí, kdy jsem u toho nepopíjel vínečko, jsem docenil sílu poselství tohoto filmu. Stejně jako Galadriel, i mně je doslova špatně ze země, která mohla odsoudit člověka, který pomohl spoustě lidí ukončit jejich trápení. Vždyť komukoli z nás se může stát, že v životě bude trpět takovým způsobem, že eutanázie bude jediným řešením. Jen doufám, že eutanázie bude jednou legální aspoň v civilizovaném světě. ()

Eaton_Hunt

Zase pro jednou film, který zobrazuje krutou realitu a hloupost lidí, která někdy nezná mezí. Většinou když se koukám na podobný snímek o reálném příběhu, co se více zaměřuje na vnitřní psychologii tak odpouštím hodně chyb, ale u tohohle snímku to nehrozí. Al pacino jako vždy tahá neskutečně nahoru celý film. ()

Igy007

Nikdo nemá právo tu kohokoliv držet násilím. Už dlouho (po celá staletí) tu dochází ke kriminalizaci dobrovolného odchodu. Je to odporné. Na jedné straně se tu vraždí děti, mladí, zdraví lidé o 106, na druhé straně tu nutíme otroky zůstávat proti jejich vůli naprosto brutálním způsobem. Proč jsou lidé, kteří už tu nechtějí být, nuceni zůstat v utrpení ? Co je to za hnus ? Na co si to vrazi v bílých pláštích vlastně hrají, slepí a hluší ? Arogance non plus ultra ... Pracovala jsem v péči o seniory, poznám, když někdo chce odejít. A nemyslím, že právo na odchod mají jen lidé v terminálním stadiu - jsem přesvědčena, že to právo má každý. Může být i mladý a zdravý, ale musí sám chtít odejít. Bránit komukoliv v odchodu je stejně odporné jako zavraždit toho, kdo chce žít. Ano, já vím, že nemluvím jen o filmu. Klidně mě blokněte, admini. I když jsem to viděla 2x a moc se mi to líbilo. Bývaly kdysi časy, kdy jsem byla blbá jak tágo a Kevorkiana jsem vnímala jako záporáka - ale byl to ve skutečnosti KLAĎAS. ()

frenkie

Film Barryho Levinsona nám předkládá téma nanejvýš diskutované, pro mnohé kontroverzní, ale naprosto lidské. Tím tématem je asistovaná sebevražda - euthanasie. Na příběhu arménského lékaře, pathologa Jacka Kevorkiana sledujeme nelehký boj tohoto průkopníka milosrdného aktu, který tedy opravdu v prudérní, katolické Americe nemá na růžích ustláno. Jeho boj je úporný, vleklý a s nejistým koncem...Film produkce HBO(tato televizní společnost je mi čím dál více sympatická) je napsán a natočen přesně na tělo Al Pacinovi, který zde nepředvádí nijak vypjatý, emocionální výkon, ale je velmi civilní. Myslím, že asi přesně vystihl povahu dr,Kevorkiana - skromnost, nenápadnost. Film rovněž neoplývá nijak vypjatými scénami, nemá vlastně žádnou zápletku a není to ani drama. Sledujeme prostě asi devitiletý výsek z jeho života, ve kterém začal praktikovat euthanasii a bojovat se soudy a úřady. Film i přes delší stopáž a klidné tempo nenudí, neboť nás v pozornosti drží nosné téma filmu Jsem rád, že tento film vznikl, neboť o doktoru Smrt jsem věděl tak akorát přes bulvár a ten, jak známo, podává velmi zkresléné informace. ()

Agent008

Tento film je velice silně natočení i díky výkonu Al Pacina. Bohužel není pro každého a v některých jedincích může vyvolávat depresi. Nikdy se nestane mým oblíbeným. ()

Stealth2

Al Pacino čím starší, tím lepší. Silné téma. Silný film. Jsem zastáncem euthanazie, která se určitě v budoucnu stane samozřejmou realitou. Dokumentární zpracování filmu hodně přidává na autentičnosti. Potěšil mě J.Goodman v netradiční roli. ()

zurivymlok

Je důležitější život či právo člověka rozhodnout se, jak s životem naloží? Je důležitější svoboda jednotlivce nebo touha některých jednotlivců rozhodovat o životech jiných? Kdysi jsem slyšel argument, že Bůh nám život dal, že je to dar a tudíž nemáme právo si jej brát. Naprosto nesmyslný argument, protože dary se většinou dávají k volnému užívání (nikdo asi nedává dar pod podmínkou, že jej ubdarovaný bude užívat, i když si to bezesporu přejeme - dar je tu pro potěšení, nikoliv pro utrpení). Navíc Bůh nám říká, abych se sami rozhodli, jak naložíme s vlastním životem. Možná je utrpení projevem toho, že lékaři brání Bohu, aby si své "dítě" vzal zpět sobě. Každopádně každý lékařský zákrok, který prodlouží člověku život, se dá považovat za odpor vůči Bohu a jeho vůli. Tolik k eutanázii. /// Budu-li hodnotit film bez ohledu na problematiku, kterou řeší, tak mohu konstatovat, že se jedná o snímek, který si nezaslouží nálepku "televizní film". Režie je velmi zdařilá, ale všemu dominuje i v pokročilém věku charismatický Al Pacino, který celý film jednoznačně táhne. Přesto nemohu, i když bych rád, dát s čistým svědomím 5 hvězdiček. Je tomu proto, že ve filmu občas byly nudné pasažé, kdy se emoce a atmosféra jako by se vytratily. Nicméně zpracování je zdařilé a 80 % odpovídá přesně kvalitě filmu. ()

pavont

Herecky koncert AlPacina, ktory je skvely. Pohlad na problem eutanazie v spolocnosi a nerovny boj z nabozenskymi dogmami a predsudkami. Vazne to stoji za to. ()

9alena9

Dávam tri iba kôli tomu,že to bol vážny film o utrpení nevyliečiteľne chorých a trpiacich ľudí a o tom ako túžia po smrti ktorú im nechcú dopriať .Doktor smrť sa ale nebojí ničoho ,ani väzenia ani fanatikov čo mu znepríjemňujú život.Celý film sa snažil doktora obhajovať v jeho činoch,ale aj tak som sa neubránila predstave že v ňom bolo niečo zvrátené,čo dokonale zachytil vo svojich obrazoch.Pomáhať ľuďom na druhý svet ako keby ho fascinovalo.Ostatok bola nuda a niektoré pasáže som musela pretočiť,ako napr.hádka so sestrou v reštarurácii ,alebo vyčíňanie fanatikov pred jeho domom ,ktorí neustále omieľali niečo o bohu,tak toto mi dvíhalo tlak.Tento film vidím ako dobrý priemer. ()

ragtime

Hodnotiť film ako myšlienku, tak jednoznačne 5. Pokrytectvo celej spoločnosti a schopnosť zakrývať si oči pre oddanosť viere a ktovie čoho ešte pred samotnou "ľudskosťou" eutanázie je téma na dlhé hodiny. Ale filmu samotnému by veľmi prospela kratšia stopáž. Ničmenej, 4. hviezda je samozrejme za úchvatného Al Pacina. ()

cyberMythius

Silný film, který dokáže s člověkem pěkně zatřást. Děkuji HBO za vybrání tohoto námětu, děkuji Al Pacino za klasicky dokonale ztvárněnou roli.. ()

Tanulin

Tenhle film vás donutí přemýšlet, ptát se sama sebe co a jak bychom udělali my, co je správné a co ne... Al Pacino hrál obdivuhodně a věrohodně, ale měl na čem stavět. Skutečné příběhy táhnou a euthanasie je a vždycky bude zajímavé téma.Psychologické drama, které stojí za to vidět. ()

Teen.AGE.r

Obrovsky silný film, ukazující jak světová velmoc, která neustále vesele popravuje své zločince, odsoudí někoho, kdo pomohl zemřít lidem co už prostě nomohli dál trpět-žít... Al Pacino hraje geniálně, skvělá muzika vytvářející tu správnou náladu to všechno krásně podtrhává a ostatní herecké výkony jsou také špičkové. Jeden z mála filmů, který ukazuje tu pravou tvář Ameriky! ...85% ()

boulala

Další velmi reálný pohled na naši společnost, kdy ve jménu "humanity" terorizujeme a týráme našimi pravidly a hodnotami druhé. Další reálný pohled na soudce, justici, právo a právní byrokracii, které ve velkém množství případů nedokáží a ani nechtějí dosáhnout opravdové spravedlnosti. ()

90125

Určite je dobre, že takýto človek naozaj žil a že o ňom natočili film. A hoci je to "len televízia", je to natočené dobre a na Al Pacina sa mi vždy dobre pozerá. Takmer vždy. 64 % ()

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

Bill Murray bude ztracen v Afghánistánu

08.02.2014

Barry Levinson dal světu Dobré ráno, Vietname nebo Rain Mana, v posledním letech pak zaujal především televizním dramatem Doktor Smrt s Alem Pacinem. Teď nicméně chystá pořádný celovečerní comeback,… (viac)

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

The Rock a Hemsworth: Pro ranec dolarů

06.01.2012

Akční hrdina minulého a podle traileru na G.I. Joe: Retaliation i tohoto roku Dwayne Johnson pokračuje v linii filmů, ve kterých spíš někdo dostane nakládačku, než objetí od šťastné rodiny.… (viac)