Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

rigby

Překvapivě velmi silný film. Od prvních minut má velmi osobitou a jedinečnou atmosféru, která je podpořena vynikající kamerou, jež v některých momentech opravdu hladila oči. Navíc asi dosud nejlepší výkon Colina Firtha, kterému jsem věřil opravdu všechno. 4+ ()

Zaara

Som ohromená dokonalosľou tohto filmu! Bol to užasný zážitok, človek sa vžil do postáv a prežival všetko s nimi. Všetkých tých Oscarov si zaslúžil. Colin Firth príjemne prekvapil! ()

LucMosss

Režisér Tom Hooper nás zavedl do míst staré Anglie, naše těla tiše usadil do pohodlných křesel a počal našim očím i uším vyprávět příběh o lidské vytrvalosti, strachu, pohrdání i úctě. Jen ochromeně tleskám společně s královými poddanými... ()

Callie

Baví mě historické filmy, baví mě ve všech filmech Colin Firth , baví mě anglická královská etiketa. Určitě nadstandartní herecké výkony, i Helen B. Carter. Ale přesto všechno mě to chvílemi malinko nudilo. Všeobecně známá historie byla tažená výbornými herci. Dostal mě ten strach, který Colin F. zahrál úplně božsky. Úplně jsem tu hrůznou zodpovědnost cítila za něj. Mezi mojí topku to nepujde, ale bavila jsem dost dobře. Za znovushlédnutí povyšuji na 5*. Když na film myslím ještě celý další den, nic jiného si nezaslouží. A mimo obou hlavních mužů mě dostala Helena Bonham Carter. ()

david666

tak tady jsem se s většinou, jak vidím, totálně minul:-) Film mě připadal dost nudný, zdlouhavý, téměř nic neřešil - děj se dal zhustit do hodiny - ještě, že mě herecké výkony G.Rushe, H.B.Carter a částečně i C.Firtha udržely v bdělosti - jinak bych snad usnul. Jo abych nezapomněl - výborný byl představitel W.Churchila - zklamání roku ()

Zirael

Filmu jednoznačně dominuje překrásná výprava a soundtrack (Beethovenova sedmá, která hraje u králova proslovu v rádiu mi navozovala pocit husí kůže). Skvělí byli moji oblíbenci: milující manželka Helena Bonham Carter a strašlivě protivný Colin Firth. Díky filmu jsem si oblíbila dalšího herce a to neuvěřitelně trpělivého terapeuta Geoffreyho Rushe. Z kina jsem odcházela nadšená, i když celková stopáž by klidně mohla být o dvacet minut kratší. PS s překvapením jsem zjistila, že existuje i dabovaná verze... přijde mi to tak trochu směšné :-D vždyť v tomto případě dabing totálně zabíjí samotnou podstatu filmu. ()

Sethiel

Hodně lidí u tohohle filmu opěvuje scénář, ale kromě základního nápadu na něm není nic úžasného. Znám filmy s promyšlenějšími dialogy. Taky Geoffrey Rush mi v tomhle filmu přišel "jen" dobrý. Co ale musím ocenit je herecký výkon Colina Firtha, ten je špičkový. A nakonec i režie mi velice sedla. Bohužel mě tenhle film nechytl za srdce tolik, jak jsem očekával. ()

Ajka2

Úžasná kamera a ještě lepší herecké výkony - tomu co předvedl Colin Firth se dá pouze zatleskat. Nominace na Oskara a následně i jeho zisk je naprosto zasloužený. Nesmím opomenout ani skvělé výkony, které předvedli Geoffrey Rush a Helena Bonham Carter. Není co bych tomuto filmu vytkla a proto dávám 5* ()

Igis_001

Výborný historický konverzační snímek. Zprvu jsem měl trochu strach, jak velká to bude nuda, mé obavy se ale nenaplnily. Naopak, u filmu s kvalitním scénářem se můžete velmi dobře bavit. I poměrně známé střípky z historie britské královské rodiny se dají pojmout originálně a velmi vkusně. Skvělý herecký výkon Colina Firtha i Geoffreyho Rushe a nádherné kulisy ponurého Albionu... rozhodně jeden z nejlepších filmů loňského roku ()

bulawaio

7/10. Pohádka o tom, jak se nám ta hrdá Británie zachránila před těmi Němci. Anglofonové to budou hltat. Já jen koukal překvapením, co z toho vylezlo. Film je v mnoha ohledech skvělý, ale že bych si sedal na prdel, to opravdu ne... opět nezbývá než žasnout nad výběrem oskarů. ()

pcarogers

Chvilku váhání, tož ale těch pět můžu dát. Ne že by ten film byl vlastně tak dobrý a po velmi silném začátku, tempo (ten film měl nějaké tempo??) klesalo, až jsem se skoro nudil, ale pak přišel tak silný závěr, že mi běhal mráz po zádech a ten pocit zůstává, hluboce zarytý, i po několika měsících. Tož co, těch pět můžu dát... ()

Mishugex

Oscarové drama položené do doby, kdy se svět řítí do druhé světové války, vyprávějící o nejistém Vévodovi z Yorku, který se snaží poprat se svým celoživotním prokletím - řečovým handicapem. Chvílema neskutečně dojemné. Zvláště pak zcela vyjímečné přátelství, které, zprvu nedůvěřivý vévoda, naváže s neortodoxním expertem na hlasový projev Lionelem, ke kterému se obrátí, na přání své ženy Alžběty, s prosbou o pomoc. Nucená setkání se záhy promění v přátelská. Dvojka Colin Firth a Geoffrey Rush mi opravdu sedla. Závěrečný hlasový projev vévody z Yorku k národu byl naprosto skvělý a celá ta scéna byla neskutečně působivá. Když jsem zjistila, že pro mě, doposud né příliš zajímavý herec Colin Firth, získal za tuto roli Oscara, trochu mě to vyděsilo. Ale po shlédnutí tohoto jedinečného historickýho dramatu nemohu jinak, než s členy Akademie souhlasit. ()

racing666

Po dvaceti minutách filmu jsem si říkal, že to bude nuda až do konce a pořád jedno a to samý. Naštěstí jsem se mýlil. Z tak zdánlivě nezáživnýho tématu vykouzlili přímo dokonalej filmovej kousek. A každopádně nesmím vynechat přímo úchvatný a dokonalý herecký výkon Colina Firtha. Opravdu nenacházím slova, abych řekl, jak je ten film skvělej a jakým způsobem tak dokáže zaujmout. ()

Ellush

Je velice osvěžující, když se historie také občas podává na trošku jinačím podnose. Námět sám o sobě je vynikající nápad, neboť vybrat si jako jedno z klíčových a pro děj stěžejních témat vadu řeči, to je originalita sama. A i když smysl celého filmu i Bertieho života sahá mnohem dál než na špičku jeho jazyka, byla to zkrátka trefa do černého. Colin Firth ztvárnil svou roli velmi přesvědčivě, ovšem kdo byl fenomenální - to byl Geoffrey Rush. Byl výborný! Jednu z výtek bych však měla k určité nevyváženosti snímku, neboť jisté (sestřihové) scény byly perfektní a fungovaly jako hnací motor celého dějě, načež další pasáže působily poněkud zdlouhavě až unyle a postrádaly právě ta emotivní a dějově "širokospektrálnější" světlá místa. ()

tamadas

Snímek vás nejen že pobaví ale zároveň se dozvíte mnoho nového o tom co všechno obnáší koktavost a jak se kdysi léčila. ()

Ace.A.T.L.

Vážně úžasný film. Je to téma, který se asi hodně těžko hledá a zpracovává. Ale tvůrcům se to povedlo až neuvěřitelně. Já osobně drobet zadrhávám a můžu z vlastního pohledu říct, že atmosféra ve vypjatých chvílích, kdy Colin naprosto perfektně ztvární paniku, strach a zároveň vztek, no to mi vyrazilo dech. Po hodně dlouhý době jsem se díval na film se zaujetím a obdivem. Samozřejmě, člověk si užije pohodu a adrenalin u akčních filmů, plných efektů a akce, ale tohle je něco úplně bokem od všech filmů, natočených za posledních několik let. Myslím, že 5* je naprosto spravedlivá volba. VŘELE DOPORUČUJU. ()

Vanish

"FUCK ! FUCK ! FUCK ! FUCK ! FUCK ! FUCK ! and tits" ; "Pomlky dodávají proslovům vážnost" "Tak to budu nejvážnější král v historii..." Film podle mého gusta - není tam přehnané násilí ani problémy jako vystřižené ze Zoufalých Manželek a přesto vás nenechá se nedívat. Film byl zkrátka ukázkový - krom fantastické Britské angličtiny je zde perfektně vykreslen charakter Bertyho a Louga, a vtahu který mezi nimi panuje. I přesto že tyto 2 hodiny nejsou akční, napínavé jsou až do poslední minuty. Mohu vám zaručit že prožijete všechny emoce které vás napadnou ! 5 hvězdiček, jinak to prostě nejde ! A jak napsala KevSpa - pro hlavní dva hrdiny OSKARA ! ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)