Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Forum.

Herecké výkony perfektní tam namám co dodat. Ale co se týče přběhu tak ten je chvílema nudný k posraní.Na takové téma asi nejde natočit film líp, ale mě toprostě nenatchlo. 60% za super herce,perfektní kameru a zajmavý námět. ()

futbalista

Najprv som o tomto filme nevedel nič, až keď dostal Oscara za naj film... a právom! Nádherné, kráľovské! Od réžie po hercov to bolo vynikajúce. Colin za to dostal takisto Oscara, bol koktavý vojvoda, ktorý sa mal stať kráľom a zhostil sa tejto úlohy skvelé...s poruchov reči mu pomáhal skvelý Geoffrey Rush, logoped bez diplomu... Scenar ma nadchol. Pri Colinovom poslednom príhovore som mal slzy na krajičku. A keďže mám rád britské filmy... Hodnotenie 5/5 ()

Moni33

Konečně i já jsem shlédla tento oskarový film. Čekala jsem hodně od tohoto filmu, a přesto mě mile překvapil! Colin Firth si opravdu za tuto roli oscara zasloužil, hned jsem se vcítila do Bertieho života a při každém proslovu jsem ho litovala a málem i držela pěsti, ať ten strach překoná. Geoffrey Rush hrál zábavného učitele řeči a nejvíc mě rozesmála ta scéna, kdy donutil krále nadávat přes celou kancelář. Závěrečná řeč mě rozbrečela a dost mě vzala, úplně mě vtáhla do děje až jsem skutečně ty prsty zapjala a doufala, že to Bertie zvládne. A nejkrásnější moment, když vyšel z té místnosti, kde hlásil a došel na balkon. Zde šla vidět ta proměna, že se z něj stal skutečný král Anglie! :) ()

elpin

Perfektně zpracované téma, brilantní práce s kamerou i světlem a životní výkon herce Colina Firtha, to vše dělá z filmu neopakovatelný zážitek. 5* je málo. ()

Seev

Film nejen o jednom králi, jednom proslovu, jedné době, jedné vadě. Všechny postavy jsou vystavěny tak, že není žádný problém se s nimi v prvních sekundách plně identifikovat. Již po pár minutách dění na plátně vtáhne a nepustí až do posledních sekund. Hrdinům se nedá než fandit a držet palce. Oscar pro Colina Firtha naprosto zasloužený. ()

Don Kryspin

Podle nadšených hodnocení, které ten film má, jsem čekal nějakou extrovní úžasnou podívanou. A to se tedy nedostavilo. Dostal jsem ale milý hezký film, na který se příjemně koukalo. Jestli vás navíc baví angličtina a anglická historie, nebudete litovat. Moc se mi líbí, jak se film mazlí s dobovými reáliemi i v těch nejmenších detailech. Z několika vtipných scén mi nejvtipnější připadala ta *** SPOILER ***, v níž se manželka Lionela Logua předčasně vrací domů a nachází ve své kuchyni nečekanou návštěvu. (A vezme to nádherně po anglicku s noblesou.) ()

g.laudeo

Léto a podzim 1938 tak bleskově přeskočili, že jsem se nestihl nasrat. Najednou bylo o rok později a že všem na Ostrovech teče do bot, musel vědět i nejzpozdilejší zpozdilec, takže jsem samozřejmě králi fandil. Velmi suverénně podaný příběh zdánlivě banálního problému a jeho řešení. Vtipné a dojemné, a to dojemné bez zabíjení, porodů, pohřbů, svateb, uvěznění, a potopení lodi. ()

Tom3

Výkon Colina Firtha a Geoffreyho Rushe jistě obdivuhodný, výprava precizní, kamera okouzlující, ale příběh vlastně žádný. To, že se pan král učí nekoktat přičemž to proloží několika peprnými výrazy, je pro mě dost chabá náplň a těch 113 minut se proto zdálo minimálně dvojnásobných. ()

wallax

Milujem filmy od ktorých na začiatku sledovania vôbec nič nečakám, neviem o čom budú a čo mi ich sledovanie prinesie a nakoniec dostanem strašne veľa (okrem tohto snímku napr.Taken alebo Mr.Brooks). Užasné herecké výkony (Geoffrey Rush to podľa mňa totálne odpálil vo filme Quills) všetkých hlavných protagonistov. Neskutočná pohodová oddychovka založená na skutočnom príbehu. ()

maniacxl

Colin Firth za tuhle roli dostal Zlatý glob.Souhlasím,opravdu mistrovský výkon.Nesmíme ale opomenout i výkon,který předvedl pan Rush.Vůbec bych se nezlobil za nějaké ocenění na letošních oscarech i pro něho.Tvorbu Toma Hoopera neznám,ale začnu se o ní zajímat,protože tohle se mu fakt povedlo.Samozřejmě,když máte za zádama takovej hereckej ansábl,tak to jde samo.Možná bych přidal víc hudby do některých pasáží,ale jinak není skoro co vytknout.Kostýmy,výprava,kamera,vše funguje jak má.Čtyři hvězdy bez debaty. ()

sunjata

Hluboce lidský film se dvěma mými oblíbenými herci - Colinem Firthem a Helenou Bonham Carterovou. Kdo v životě nečelil svým obavám, strachům a frustacím? Kdo nebyl nucený překonat sám sebe? Myslím, že to co král Jiří VI zažil v životě takřka každý. Proto je tento film tak milý tolika lidem. ()

semti

Opravdu skvělý film. Shlédl jsem ho dvakrát, poprvé česky, podruhé anglicky. Ikdyž je český dabing skvělý, anglicky se mi film líbil více. ()

DanielaE

Tento film pro mě ztělesňuje vše, co mám ráda. Velké herecké výkony, silný příběh navíc dle skutečných událostí, historický příběh a k tomu z Anglie. Delší dobu jsem jej neviděla, tak jsem si na dnes udělala jednohubky, otevřela víno ... a místo Collina Firtha zaslechla Joeho z Přátel a Kateřinu Brožovou. Já mám ráda dabing, ač anglicky umím, tak ne tak oslnivě, abych u každého filmu pochopila a postihla vše stejně jako v češtině. Ale než toto, to bych raději snad sledovala finskou verzi. Nesnížím hodnocení, neboť zde hodnotím celý film a nikoli dabing. Ale tento film s dabingem pořízeným pro ČT minus 3 hvězdičky! ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)