Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Dejnasp

Úžasné ,jako nějaké kouzlo!:-) Opravdu skvělý film. Jsem moc ráda,že právě toto dílo dostalo hned čtyři Oscary, což se dalo čekat. Herci byli boží. Colinu, Helen i Geoffrymu jsem vše co řekli, nebo udělali opravdu věřila a to podle mě tomuto filmu dodalo ještě víc na kvalitě.Na konci, když měl pronést tu řeč jsem děsně prožívala a držela Colinovi pěsti.Nakonec jsem mu chtěla taky zatleskat... I když je to spíš drama, taky jsem se zasmála. Což se mi u takových filmů málokdy stává!Nekteré scény mi připadaly trošičku moc dlouhé,ale dalo se to vydržet.Pět hvězdiček bez debat! ()

fisikk

Po druhém zhlédnutí ve škole a dokonce i více informacích o filmu jako: Rozpočet, výdělek, ocenění apod., se na film dívam zcela jinak než po prvé. Můj názor se zcela změnil a musím srazit tomuto filmu 2 hvězdičky, protože mi celkově příjde hrozně temný a depresivní, jediné světlé okamžiky byly občasné vtipy s logopedem. Uznávám, že se tu sešla velice silná skvadra dobrých herců, ale přesto mě tento film znovu nezaujal. ()

Adm.Nelson

Filmová pocta britskému konzervativizmu, ktorá možno príliš idealizuje jednotlivé postavy, no zároveň sa na ňu veľmi dobre pozerá. Aj keď treba podotknúť, že zásluhu na tom majú hlavne fantastickí herci. 10/10 ()

gumbo

Je to celé takové spíš divadelní. Slušela by tomu delší stopáž a více emocí. Takhle to táhne jen Firth a jeho skvělé koktavé sebepodceňování, ale víc tam bohužel není. 75% ()

Luk Skywalker

Vypadá to jako pohádka, ale je to podle skutečných událostí. Nemůžu si pomoct, ale herci v hlavních rolích byli skvělí. Dále dabing vůbec nebyl na škodu, zadrhávání je zachováno (s rodinou a terapeutem se skoro nezadrhává, ale při jednání s jinými lidmi ano). Bohužel celkový dojem scény, které mají přidat na dramatizaci, někomu to může vyhovovat, ale mě nikoliv. Přesto kdo se zajímá komplexně o historii nedávné doby, tak film mohu doporučit. ()

char_t

Velké překvapení, lepší než jsem čekal. Rush naprosto bezchybný, Firth snad ještě o chlup lepší - od někoho, kdo se proslavil v blbůstkách typu Bridget Jones jsem zdaleka takový výkon nepředpokládal. V klasických disciplínách snad ani není možné najít chyby, tak se zaměřím na maličkosti - trikové scény (sestříhaný král na balkóně například) by si zasloužily kvalitní provedení, odpovídající zbytku filmu, a Churchill byl skoro parodie. Jinak perfektní :) ()

mala_kea

Člověk by i zalitoval, že nemáme monarchii. Navzdory psychickému týrání v dětství a osamocenosti někoho, kdo si své celoživotní závazky nevybral, je záviděníhodné mít někoho s morálními kvalitami a odpovědností. Pochybuji,že by král nechal svého logopeda, aby mu tykal nebo se ho dotýkal - v tomto film překračuje povinnou etiketu. Vše je podřízeno efektu prvního válečného projevu, který je monumentální. O hereckých výkonech není třeba diskutovat - všichni výborní. ()

Bejbinka

Když jsem si zjistila, že krále "Bertíka" hraje Colin Firth, jeden z mých nejoblíbenějších herců, chtěla jsem film samozřejmě ihned vidět...ale to bylo ještě před Oscary. Pak film získal několik cen a získal jí i Colin...to už jsem tu podívanou nemohla odkládat a konečně se na film podívala....a nadchnul mě. Brečela jsem celou jeho závěrečnou řeč a zbožňuju pokoj logopeda G. Rushe s jeho "obšoustanou" pohovkou a oprýskanými zdmi. Celá atmosféra filmu je mi velice blízká a je mi blízký i celý problém, okolo kterého se film točí. Obsazení filmu je pro mě také úžasné a myslím, že jeho původní znění v podání Firtha je dokonalé. Dubing mě zklamal. Tenhle film miluju!!! ()

Fridecka

Síla filmu tkví ve výborných hereckých výkonech dvou hlavních protagonistů. Nepříliš zajímavému tématu/alespoň pro mne/ vdechli ty správné emoce a život, až mě mrazí jak jim to jde. V neposlední řadě kouzlila i romantika některých scén. ()

jirkis

Decentně a humorně podaný historický film se skvělým hereckým obsazením. Colin to zahrál zkrátka bravurně a dokonce i v češtině to zní dobře. A Hooper....ten jen zase dokázal, že Briti točí kvalitní snímky. Co více dodat, mě se to líbilo a to i přesto, že se normálně na podobné věci nedívám..... ()

Páně

Citlivé a všeobjímající. Unášelo mě to v pocitu jakési slasti na vlně skvělých hereckých výkonů a působivého zpracování. Udeřilo mě to tam kde udeřit mělo, dojalo též. Opravdu nečekaně vrcholný filmový prožitek a příklad jakéhosi druhu komorního a zároveň majestátního zpracování filmu. Bravo. ()

wakayama

No ono to bylo malounko specifičtější, Němec na anglickém trůnu se musel ohánět s vlastenectvím a změnou jména (fakt), aby si to Briti náhodou nerozmysleli a nechtěli třeba republiku... Ale Firth to uhrál, a Rushe mám rád výrazně déle, než je slavný po Pirátech... ()

RedDuck

Tak jsem dohnal další rest díky ČT 1. Popravdě jsem nevěděl co si mám před spuštěním o filmu myslet, to téma mě spíše odpuzovalo než přitahovalo. Už při prvních záběrech se však mé obavy rozplynuly. Velmi dobře natočený film žádné zbytečné odklony, překvapení či výpravnost, film funguje sám svým tématem. ()

Olík

Komorní snímek britského režiséra Toma Hoopera nás na pozadí skutečných událostí provede proměnou rozpačitého vé-vé-vé-vé-vo-vo-vo-dy-dy z-z-z Yo-yo-yo-yo-r-r-r-ku-ku-ku v kategorického krále Jiřího IV. Životopisné drama natočené podle scénáře Davida Seidlera, který stejně jako hlavní hrdina v mládí trpěl koktavostí, v mnohém připomíná Frearsovu Královnu (r.2006). I ono nám nabídne unikátní pohled do zákulisí britské královské rodiny a také podpořený excelentními hereckými výkony (co se týče Královy řeči ještě výraznějšími). ps: O Oscaru za nejlepší mužský výkon v hlavní roli za rok 2011 netřeba polemizovat. ()

GOREGASM

Oslnivý Hooperův debut, který dominuje především na poli obrazovém, kdy kamera snímá jedním slovem perfektního Firtha a Rushe v promyšlených kompozicích, které dodávájí Hooperovu vypravěčskému stylu potřebný a neotřelý šmrnc. Musím se ovšem vrátit k hercům, protože bez nich by režisérova vize mohla splasknout stejně rychle, jako se zrodila myšlenka Královu řeč natočit. Colin Firth, bojuje s neohebnou artikulací se šlechtickou ctí, Geoffrey Rush je pravým zosobněním mentora a později přítele, nu a jestli si dovolí někdo označit Helenu Bonham Carter jako herecké křoví dvou zmíněných pánů, tak si u mě zadělává na bolestivou konfrontaci. Gradace, kterou Hooper předloží se samozřejmostí klasika ve vrcholné scéně projevu k celému národu mě nakopla do stratosféry pěti hvězdiček. 100% ()

zuzanocka

Koktavý kráľ a jeho logopedické okienko.. =) Uznajte sami... keď stojíte na čele niekoľkých krajín, je trochu problém mať akúkoľvek rečovú poruchu.. No Kráľova reč mala v sebe oveľa viacej ako len povrchový príbeh z logopegického prostredia.. =) ..5*.. ()

Octane

Vynikající Colin Firth a Geoffrey Rush udělali z tohodle snímku jeden z mých oblíbených historických filmů! Vážně, jejich herecké výkony se mi strašně moc libíli. Soundtrack se taky povedl, kostýmy a výprava perfektní. Není co bych tomuhle filmu mohl vytknout. Krásných 5* a všem můžu jen doporučit! ()

Toka

Mistrovské herecké výkony zabarvené do anglického prostředí na pokraji druhé světové války. Tak krásně to k sobě pasuje. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)