Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Mrkvič

"Párkrát jsem se zasekl, aby lidé věřili, že jsem to skutečně já". Učení je mučení, ale v tomto podání je to díky výborným hercům skvělé představení. V polovině filmu jsou sice scény, které by snad ani být nemusely, a já se začínal trochu nudit, ale dál už vše šlo v pěkně zaběhnutých kolejích. ()

DivX

Strhující i vtipné. Colin Firth a Geoffrey Rush jsou dva bohové a tenhle jejich herecký výkon je vyšoupl přímo do nebe! 90% ()

ecceHOMMO

Takmer všetky aspekty filmu ( Kamera, Výprava, Kostýmy, Střih ) boli nadpriemerné. Herecké výkony v podaní Colina s Geoffreym boli vynikajúce. Ale čo z toho, keď ma neoslovil samotný príbeh filmu v ktorom som sa mnohokrát musel pozastaviť nad tým, prečo bol nominovaný za Oskara za naj film. ( A odpoveďou mi boli zväčša fantastické herecké výkony protagonistov). Našťastie, všetko ostatné bolo robené s noblesou. ()

exhoubus

Nevím co dodat… Krásná kamera, výborní herci, Nádherné prostředí… Vlastně jsem na tomto filmu nenašel nic, co by se mi nelíbilo. I když je pravda (jak napsal POMO), že Tom Hooper nevnesl do svého filmu nic osobitého, pokud zase člověk pořád kouká na filmy s osobitým stylem, je pro něj i ten základní Hollywoodský styl příjemný a nezvyklý. ()

Dado

Kráľova reč ma presvedčila, že pokiaľ chcete skutočne doceniť podobné filmy, nestačí ich zhliadnuť len jediný raz. Hodnotenie tak z pôvodných 4 hviezd po prvej projekcií dvíham po opätovnom zhliadnutí na plný počet a i keď som stále presvedčený, že minimálne Oscara za scenár mal jednoznačne získať Počiatok, klaniam sa pred kvalitami tohto filmu a najmä pred hereckými výkonmi ústrednej trojice na čele s geniálnym Colinom Firthom. Pokiaľ chcete navyše vedieť, ako vyzerá vynikajúci slovenský dabing, ktorý však jedinou chybou dokáže totálne znechutiť diváka (v tomto prípade absolútne nevhodne obsadený Peter Rúfus na Guya Pearca), tak slovenské znenie tohto filmu vám poslúži ako skvelá názorná ukážka. (90%) ()

karlik4801

Existují až desetkrát lepší Oscarovky, které nenudí ani na chvíli a mají neustále co říct. Jsou záživné něčím novým, nebo ukazují to jaký je člověk chudák. Králova řeč ukazuje toho chudáka, ale ne tak oslnivě. Prostě typická Oscarovka, která se snažila upoutat akademiky, ale ne i širší publikum. Co s takovým filmem.. ()

Tyny

Colin Firth jako budoucí král, který trpí vadou řeči, excelentně zazářil. Colin jako Bertie, který od malička trpí vadou řeči, se má nečekaně stát králem, proto musí už kvůli své ženě, která ho přemluvila, chodit k terapeutovi Lionelovi. Bertie si k Lionelovi nejdříve nenajde cestu, myslí si, že je jeho léčení zbytečné a, že to nikam nevede. Ze začátku se nad Lionelem stále povyšuje a velice mu křivdí, ale poté k sobě najdou cestou a stanou se velice dobrými přáteli. Bertie díky svému terapeutovi, příteli překonal svou překážku. Jeden z nejlepších výkonů Colina Firtha. ()

Mirokukii

Vizuálně vymazlený film s krásnou hudbou, vtipnými dialogy a ve svižném tempu. Všechna čest hereckému trojlístku Firth, Carter, Rush, jejichž výkony září, i na tak pevných základech, tohoto milého a přijemného filmu. Nevím, proč mi při prvním zhlédnutí přišel tak politický. Je to příběh strarostlivého a odvážného muže, který se postavil svému strachu a povinnostem čelem. "Fuck" Poprvé jsem zaváhal. Po druhé uděluji s čistým svědomím za pět. ()

Lachtaan

Největší hvězdy britské nejen potterovské herecké dominance v nejuhlazenějším a především neuvěřitelnějším historickém filmu, se kterým jsem kdy měl tu čest. Nejdokonalejší role Colina Firthe i excelujícího Geoffreyho Rushe. ()

danoo

Konečne nefalšovane inteligentná a dôstojná zábava! Asi nemá zmysel popierať, že sa stavia (a to oprávnene) do polohy tohtoročného oscarového favorita. Jej mierne chvastúnsky scenár je štylizovaný ako inšpiratívny príbeh smoliara - anglického kráľa Juraja VI - ktorý musí prekonať nepriazen osudu a získať tak rešpek svojej rodiny a národa. Je to neobvyklá taktika, no myslím, že práve vďaka tomu mnoho ľudí reaguje na The King's Speech osobnejšie ako na iné 'kráľovské' filmy. Režisér Tom Hooper stvoril nádherne dojemný príbeh, pričom každú scénu realizuje s dokonalou zručnosťou, aby vtiahol divákov do časopriestoru, kde sa dôležitosť prezentácie javí ako všetko alebo nič. A v tejto polohe je Colin Firth kráľovský a ľudský. Bravo! ()

mickyreed

Úžasný paradox ... v druhé světové válce proti sobě stáli mimo jiné - král, který měl vadu řeči a proto se styděl vystupovat a na druhé straně jeden z nejlepších a nepřesvědčivějsích řečníků celé historie. Perfektně zahraný film s příjemnou hudbou a otřesnou, ale opravdu otřesnou kamerou. ()

KitFisto

Kdo to sakra je Tom Hooper? A jak mohl natočit tenhle film? Pro mě jasný film roku s nejlepším hercem Colinem Firthem v hlavní roli. To je absolutně bez debat. V roce 2010 nic lepšího nebylo, tedy čekám ještě na Black Swan. King's Speech je pro mě jako blesk z čistého nebe. O fimu jsem neslyšel ani ň, nijak jsem se na něj netěšil a přesto mi vyrazil dech. Držím palce na Oscary ať jich pozbírá co nejvíc. ()

terunka003

Historické, královské, koktající, britské. Jak to ohodnotila má maminka - "Bylo to natočeno velmi decentně, komorně, podle té hudby. Moc hezké, to zlo (2. světová válka) se děje ani moc nedotklo, jen bylo naznačeno..." Já k tomu přidám, že se opravdu celý děj točil jen a pouze kolem Jiřího VI. a jeho problematické řeči. Nádherné přátelství s člověkem z nižší třídy. Kamera zajímavě "ne uprostřed ksicht", hudba lehká, herecké výkony excelentní, jak u Colina, tak u Geoffreyho včetně Helenky. Opravdu jemný film, kdy vás možná občas naštve natahující se koktavá řeč. "..vsazím se jen o peníze." "Dobrá, Bertíku, vsadíme se o šilink!" ()

Pavlínka9

Bohužel jsem po shlédnutí tohoto filmu byla zklamaná. Nic extra jsem od něho naštěstí neočekávala, ale i tak jsem myslela, že mě něčím dostane. Vlastně ano, ale k tomu až později. Film byl pro mě klasickým snímkem, který vysílá CT1 v sobotu či neděli odpoledne. Působil na mě jako televizní film s pohledem na problémy v královské rodině. Chápu, že to pro Firtha byl opravdu těžký herecký výkon, ale mě se prostě víc líbila Helena Bonhan Carter v roli jeho manželky Alžběty. V té roli byla excelentní. Ale přesto tam je ještě jedna větší hvězda a tím je Geoffrey Rush, který je opravdu brilantní a jeho postava byla pro mě to, co mě v tomto filmu (bohužel jediné) dostalo. Doufám, že Geoffrey za tuto roli dostane alespoň toho Oscara za Nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli :) ()

neoBlast

Přespříliš tleskat Britům, že jejich snímek nepůsobí "až tak moc britsky"? Ne, ne, ne, to ode mě nečekejte. Ale Geoffrey Rush je nepřekonatelný a spolu s ostatními, dobře obsazenými, vedlejšími herci tvoří hodně dobrý dream team. 75 % [update: udělení Oscara je pro mě pochopitelné a dává v kontextu smysl, ale za toto rozhodnutí akademii ze srdce nenávidím, alespoň dokud konečně nedocení PTA :-)] ()

Cocacolix

Pěkný film. Mohl by být klidně o něco kratší, ale to je jen detail. Přeci jen ale nechápu tolik nominací. A nejvíc nechápu nominaci za hudbu, kterou naštěstí neproměnil. Na druhou stranu, nominace za herecké výkony jsou opravdu na místě ()

_DAVE_

Ze začátku je to sucharský, nudný film. Konec je ale velmi silný, dojemný a svým způsobem i napínavý. Herecký koncert nepředvedl jen oceněný Colin Firth, ale i Geoffrey Rush. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)