Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

Aiwn

Velmi emocionální film na mě zapůsobil hned po prvním shlédnutí. Nejen úžasnými hereckými výkony, kamerou a hudbou, ale i samotným vzezřením snímku. Přesně soucítíte s Bertiem, když má pronést poslední zásadní řeč, hádka s Lionelem je tak působivá, že máte pocit konce, zkázy a s Lionelem, jak tam v dešti zpomaluje a zastavuje se, soucítíte. Pak když vidíte prostředí paláce a prostředí Logueova domu, tak také cítíte určité emoce. Navíc je doplňuje trocha vtipnosti, takže se aspoň jednou nebo dvakrát zasmějete. Co se týče herců, tak Helena Bonham Carter byla skvělá, výborně si zahrála královnu matku, ale ostatní dva hlavní herci se prostě hvězdami ani ničím jiným vyčíslit nedají. Firthovo koktání a jeho výraz výborně doplňuje ustaranost a mírná "poťouchlost" Geoffreye Rushe. Vše navíc zahaluje do hábitu předválečných let hudba Alexandra Desplata. Tom Hooper to tedy dokázal. Natočil opravdu suverénní snímek, za který se nemusím stydět dávat nějakých 95%. ()

vipeerr

obdivuhodný výkon Colina Firtha. Během filmu se do královi kůře doslova vtělíte a jakoby se těžce dýchalo i mluvilo Vám. Doslova a do písmene je vám z toho trapně. A myslím že přesně o to se tu Tom Hooper snažil. Opravdu silný příběh s ještě silnějším hereckým výkonem. Dávám 4 * nechám zde rezervu protože ať už to byl opravdu špičkový film, na Vykoupení z věznice Shawsank nebo Forresta to nemá. Je to tak 90% ()

gicous

Pro mě je tohle dokonalé dílo - vybroušené do té nejlepší kvality. Všechno je výborné, od režie přes kameru až k hudbě. Co tenhle film ale povyšuje do nezapomenutelných výšin jsou herci. Carterová je skvělá - o tom žádných pochyb. Jestili je ale ona skvělá, pak Firth a Rush jsou fenomenální. Každá jejich konverzace činí z filmu skvostný zážitek a je vskutku hereckým koncertem. Je to podobné jako v Mlčení jehńátek. Vzpomínáte, každý dialog mezi Fosterovou a Hopkinsonem bral dech a udělal z výborného thrilleru nezapomenutelný film. Tady to je stejný případ. Takže co víc dodat? Snad jen abyste se na film podívali v originále, protože jenom tak si ho dokonale užijete. Dabing jsem neslyšel, ale měl bych se před ním na pozoru. ()

sefa

Jelikož 5 hvězd dávám jen filmům, od kterých se nedokážu odtrhnout, dostanou se mi hluboko pod kůži a hlavně, vzbudí ve mně silné emoce, tady tak učinit nemůžu. Po filmařské stránce dokonalé a možná si to Oscara zasloužilo, ale mezi moje top favority se z výše uvedených důvodů nezařadí. ()

yaqwsx

Co vyzdvihnout? Za mě určitě kameru a stylizaci. Ta byla nádherná. "Kancelář" u Lionela, vytapetované pokoje. Krásně jednoduché a tak pčelné, tak atmosféru dotvářející. Pěkně, plynule nastříhané. Na King's Speech se prostě dobře dívalo. Děj se krásně odvíjel a byl důlkazem, že ještě dnes lze přijít s něčím úplně novým. Námět krále, který neumí mluvit je v podstatě až geniální. Je to další pohled na historii. V tomto filmu mi však cyhbělo něco; nějaký šmrnc, který by by z něj udělal naprosto nezapomenutelnou zálažitost. ()

Veniss

Film se mi líbil, zas jiný pohled na britskou královskou rodinu. Zvučná herecká jména, jejichž brilantní herectví v tomto filmu zřejmě nedokážu ocenit. Při sledování jsem se nenudila, přesto ve mně film nevyvolal pocit zážitku. Prostě pěkný film. Třeba změním názor, až ho někdy uvidím podruhé. ()

Hrabovo

Zaujal mě příběh, který se pro mne odehrával v mnoha rovinách. Nejvíce mě však fascinovala vizuální stránka - v mnoha prostorách na nás spolu s hlavním hrdinou padá majestátnost, velkolepost, prostornost, velebnost prostoru, která jako by zároveň člověka činila malým, utiskovaným, drtila ho a zpochybňovala jeho důležitost a odrážela jeho dočasnost tváří v tvář trvání hmoty. Moc pěkné. ()

Barghest

Precizní filmařina, silný námět, hudba, úžasní herci, krásné exteriéry a interiéry, ale já stejně nemám TEN pětihvězdičkový pocit. Možná i proto, že mě stále mrzí, že hlavní roli nakonec nehrál původně plánovaný Paul Bettany. ()

matab

Jeden z nejlepší filmů Britské kinematografie za poslední dobu. Od začátku až do konce jsme hltal nádheru práce tohoto ostrovního národa. Film věrně ukazuje dobu 30. a 40. let ve Spojeném království, které bylo dost rozkolísáno královskou aférou Eduarda VIII. a ohrožováno válkou. Do této doby je pěkně vpleten příběh vévody z Yorku "Bertiho", který koktá a nerad vystupuje na veřejnosti. Díky pomoci australského přítele se budoucí král naučí na veřejnosti mluvit. Skvěle zahraný král Jiří VI. Colinem Firthem i výborná královna v podání Heleny Bonham Carter. Oscarové ohodnocení si film 100 % zasloužil. ()

brzozin

Mám rád starou dobrou Anglii. Mám rád životopisné filmy. A tento film obé splňuje. Je fakt, že mi Colin Firth nebyl moc sympatický (ale to by asi nebyla ani jeho skutečná předloha král Eduard VIII.) - čili hvězda dolů. Nevím, jestli se mezi Bertiem a Lionelem vytvořilo nějaké silné pouto, ale ani mi to moc nepřišlo. Spíš mi to připadalo, že Bertie je nafoukaný umanutý fracek a Lionel vlezlý otrava, který se mu snaží pořád vlísávat. Já už bych ho poslal dávno do prdele. Samotný děj byl poměrně rozvláčný, hlavní a vlastně i jediná zápletka banální. Film je díky tomu neskutečně rozvláčný a v podstatě se tam nic moc neděje. A když už ano, pak to vyznívá dost rozpačitě a mnohdy i nelogicky. Čili druhá hvězda dolů. ()

Eruzione

Na historické filmy (a zvláště z politického prostředí) jsem se vždy nerad díval. Nebavily mě a nudily mě. Ale Králova řeč to je úplně něco jiného. Ne jen, že jsem se nenudil, mě to rovnou nadchlo! Přesně takhle si představuji něco, čemu se říká film. Jednoduchost, ale zároveň propracovanost a tvrdá dřina. Skvělá režie, dobří herci, zajímavý námět a žádné zbytečné zdlouhavé scény. Myslím si, že je to je snad jediný film, ve kterém nejde o to, CO hlavní postava říká, ale JAK to říká. :-) ()

Stejšn

Nic moc. Film v podstatě úplně o ničem, podaný mnoha slo-slo-slo (kurva! hovno! parchant!) slovy. Viděl s dabingem a pravděpodobně mi to zkazilo celý film. ()

helrohir

Tom Hooper predvádza, že aj o relatívne obyčajnej veci, akou je rečová vada a návšteva logopéda, sa dá natočiť film, ktorý vás dojme a zároveň vám vyrazí dych. Ústredné trio C. Firth, G. Rush a H, B. Carter si Oscara a aj tie nominácie bezpochyby zaslúžilo. Avšak po prvej projekcii som nemal ten správny päť hviezdičkový pocit. Možno by bolo lepšie vidieť film v originálnom znení. ()

pekas

Tak nebylo to špatný, ale unesenej z toho nejsem. Nic moc jsme se nedozvěděli, ale uteklo to celkem rychle. Průměrná čtyřka. 70%. ()

Sharleen

Nadpriemerne vydarený kúsok, ktorý stojí predovšetkým na hereckých výkonoch Colina Firtha ako kráľa , Heleny Bonham Carter ako kráľovej manželky a netradičného terapeuta v podaní Geoffreyho Rusha. Okrem scény so záverečným nekoktavým prejavom k celému národu v rádiu, u mňa zarezonovala aj scéna, keď sa panovník dokázal ospravedlniť "bezvýznamnému potomkovi prisťahovalca z kolónie", ktorého takto nejako podobne počastoval a naplno tak prejavil nadutosť, s ktorou sa deti do kráľovských rodín už asi rodia. Colin Firth ma stále neprestáva prekvapovať, naposledy v Single Manovi, kde bol priam neskutočný. Na ***** mi tam ale predsa len niečo chýbalo. ()

nula87

Herecký koncert, jinak se tomuto filmu nedá říct. To se musí vidět, Firth, Rush a H.B. Carter mě prostě nadchli. Ale nezapomínejme ani na režiséra Hoopera, na výborný scénář, protože bez něj by ani ústřední trojice film nevykopla do výšin. Tady se to ale povedlo. 80% ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)