Po smrti otce, anglického krále Jiřího V. (Michael Gambon) a skandální abdikaci krále Eduarda VIII. (Guy Pearce), je Bertie (Colin Firth), který celý život trpí vadou řeči, nečekaně korunovaný králem Jiřím VI. Země stojí na prahu 2. světové války a zoufale potřebuje silného vůdce. Proto králova žena Alžběta (Helena Bonham Carter), budoucí královna matka, domluví svému muži setkání s excentrickým terapeutem řeči Lionelem Loguem (Geoffrey Rush). Po tuhém začátku se tito dva ponoří do neobvyklého způsobu léčby a časem mezi nimi vznikne nenarušitelné pouto. S pomocí Loguea, rodiny, vlády a Winstona Churchilla (Timothy Spall) král překoná koktání a pronese zásadní řeč v rádiu, která inspiruje anglický lid a spojí jej ve válečné bitvě. (oficiálny text distribútora)

jafuska

Honotím taktéž až po Oscarech na to, že se zde píše jen samá chvála na tento film, no nevím u mě tento film bohužel nijak nezabodoval, je to dobrý film, některé pasáže jsou prima, ale celé mě to přišlo nedotočené, emoce se u mě nedostavily, bylo to celé chladné, ale co musím hodně vypíchnout je počin herce Collin Firth, ten byl opravdu excelentní, jeho výkon byl super, ale to je asi tak vše, pro mě docela zklamání, na to, že to vyhrálo tolik Oscarů no nevím, jestli právem, o tom bych dost pochybovala. ()

george82

Brilantní. Naprosto mě odzbrojil Geoffrey Rush. Odehrál to uctivě, s pokorou a otevřeným srdcem. Podle mého názoru si zasloužil Oscara stejně jako Colin Firth. Nicméně film byl opravdu gurmánským zážitkem. Rychleji mi 2 hodiny u filmu dlouho neutekly. Super, super, super. Díky Tome. ()

MirkaP

Shlédnuto 14 dním po Černé labuti, takže plusové body hned za to, že jsem neuhýbala očima z plátna. Mrzí mě titulky - prsknout tam celou větu, přestože bude vykoktána až za dlouho, kazí celkový dojem. A když už se nekoktá, napíše se tam celá replika naráz, tj. i s pointou, i když to říkají 2 osoby. Titulky se naprosto nepovedly, a to načasováním. (Doplnění - byla jsem v kině, takže to byly profi-ofic. titulky! Ostuda!) Bombastické obsazení. Působivý příběh. Jak může někdo nechat prince hladovět? Nechal chůvu popravit poté, co se stal králem? Na to mi bohužel nebylo zodpovězeno. Doplněno po shlédnutí na ČT1 s dabingem - jevil se mi jako velmi dobrý, ve srovnání s kvalitou titulků NEBETYČNĚ dobrý. Film se mi opět velmi líbil. ()

nmarca

Krásné, jednoduché, klasické, konzervativní, silné pohlazení po duši... Proč nás filmy o monarchii stále fascinují? Nemá tohle uspořádání společnosti opravdu něco do sebe i v dnešní době? ()

Sid_77

Je to dobré, klasicky natočené ale místy šablonovité. Ústřední herecká trojice byla výtečná. Ukázka toho že, jedna z nejdůležitějších věcí pro krále je dobře mluvit. Jenže neměl by oskarový film diváka pohltit? Rozbrečet, dojmout, donutit k přemýšlení? Neměl by vyrazit dech? Donutit diváka nevěřícně kroutit hlavou a hltat každé okénko filmu? Ano měl ale ani jednu věc mi Králova řeč nedala. 7-/10 ()

MyrnaAlec

Člověk by i zalitoval, že nemáme monarchii. Navzdory psychickému týrání v dětství a osamocenosti někoho, kdo si své celoživotní závazky nevybral, je záviděníhodné mít někoho s morálními kvalitami a odpovědností. Pochybuji,že by král nechal svého logopeda, aby mu tykal nebo se ho dotýkal - v tomto film překračuje povinnou etiketu. Vše je podřízeno efektu prvního válečného projevu, který je monumentální. O hereckých výkonech není třeba diskutovat - všichni výborní. ()

Stories

Z tohoto filmu jsem měl obavy, ale nakonec mě dokázal zaujmout. Na pět hvězd tomu však něco ještě chybělo. Živý důkaz toho, že přátelství může fungovat mezi rozdílnými společenskými vrsty. ()

Vanguard77

Krásný film, jak Colin Firth tak Geoffrey Rush byli skvělí. Film rozhodně dokáže zaujmout a vtáhnout, i když je zvláštní, že mě nikde víc nedojal. Bertiemu jsem fandil, ale přeci jen ta strojená anglická společnost a aristokracie ve mně takové nadšení jako prostředí jiných filmů nevzbuzují. Nutno tedy podotknout, že jsem si film celkově užil, ale na Oscara za nejlepší film by se podle mě víc hodilo Inception :) Přeci jen, sci-fi over historic drama. ()

unrocker

Strohá anglická skvostná podívaná. Různé záběry, prostřihy, úhly kamery, výprava, scéna a hudba prostě skvělá. No ale dva páni herci v hlavních rolích absolutně vynikající. Prostě a jednoduše, suchý a nápaditý anglický humor, skvělé herecké výkony toť kvality tohoto snímku. ()

LukKon

Tak teda môžem aj ja potvrdiť, že Oscar za hlavnú mužskú úlohu je v zaslúžených rukách a vôbec by som sa nehneval ak by Geoffrey Rush získal Oscara za vedľajšiu mužskú úlohu - bol totižto viac ako vynikajúci. Naozaj, jeden z najlepších filmov súčasnosti. ()

Brumlak

Je to příjemný historický civilní film. Žádné opulentnosti, jen kamera, výprava, dialogy a herecké výkony. Ten film krásně plyne, baví te se u něj, soucítíte, necháváte se unášet. A pro mě rozhodně důležitější a lepší Geoffrey Rush. Kdykoliv se objevil na scéně, těšil jsem se. Hudební doprovod se taktéž povedl, dějová linka funguje. Co víc chtít od filmu. ()

Uninstall

Celá podstata filmu je postavená ne tak úplně na příběhu, ale na hereckých rolích. A zde byly výborné herecké výkony, co jsem napočítal 3, a to u hlavních postav, takže jsem z kina odcházel spokojen. ()

curfew77

Režisérsky, herecky, scénáristicky i dialogově naprosto a bezvýhradně dokonalá práce. Uffff! Hlubší rozbor si nechám až na druhou projekci (těším už teď!), prozatím se omezím na konstatování, že Helena Bonham-Carter si se mnou opět dělala, cokoli se jí zachtělo. Pro mě s velkou pravděpodobností už s předstihem film roku 2011. 100 %. ()

Dinsberg

Hlavní devízou filmu není příběh krále Jiřího VI., ale příběh Bertíka. Člověka s vadou řeči, který nikdy nebyl připravován na velké věci, nikdy od něj nikdo nic moc nežádal ani nečekal a který nakonec velké věci dokázal. Díky svému příteli, který je ze zcela jiné sociální vrstvy, dokázal to co by mnozí považovali za nemožné. Zároveň zde byl v plné nahotě ukázán nešvar nejen dnešní doby. Vždy se snažím jen zakrýt důsledek, místo abychom odstranili příčinu. Nikdo se nerodí velkým řečníkem, nikdo nemá předpoklady být dobrým lídrem. Takovým se však člověk může stát pílí a odhodláním. Je totiž příliš snadné vzdát se. Proto to nedělejme. Nikdy nevíme, která žába se může proměnit v prince. Eventuálně krále. ()

dur.dur

Měl jsem obavy z něčeho komorního, nezáživného a příliš vážného. Králova řeč mně však překvapila ve všech ohledech. Jedná se o příběh, jenž vážnost svého tématu humorizuje pomocí kontrastu s jazykem každodenního života a to vše v kulisách britské královské rodiny. Well done. ()

4k7

Excelentní! Nemyslel jsem si, že film který se v podstatě motá celou dobu jen kolem koktání, může být až tak zajímavý a působivý. Lví podíl na tom má výborně zpracovaná režie (že Tome Hoppere), znamenité herecké výkony, kde Colin Firth, co by Bertie (král Jiří VI) předvádí nefalšovanou a přesvědčivou roli. Jeho vada řeči společně s jeho vystupováním působí sakra věrohodně. Nesmím opomenout ani neortodoxního terapeuta, odborníka na vadu řeči Lionela. Geoffrey Rush s dávkou svéráznosti a drzosti v průběhu filmu překope Bertieho mluvu k obrazu svému... jako by byl jeho trenér nebo co, úžasné. A když k tomu všemu přidáme dobovou výpravu, chytlavý děj a kameru, s kterou bylo zacházeno opravdu královsky, máme tu veledílo. Závěrečný válečný proslov, kdy zocelený král Jiří VI mluví ke svému lidu, je pak dostatečným zadostiučiněním ()

HChinaski

Skvělý výkon Colina Firtha a Geoffrey Rushe bezesporu, ale nejlepší film 2010 asi ne. U Timothy Spalla jako Churchilla jsem se celkem pobavil. Ovladač simulátoru v Červeném trpaslíkovi a pozdější smrtijed mi do role britského superhrdiny moc nesedl. Oscar na Kings Speech vrhl velké očekávání, které se u mne úplně nenaplnilo.Přesto to je ale velice příjemný a skvěle zfilmovaný příběh, který pohladí. ()

Čeká nás nový Nekonečný příběh

21.06.2022

Britští záporáci ztratí jizvy

Britští záporáci ztratí jizvy

02.12.2018

S poněkud zvláštní novinkou přišel minulý týden Britský filmový institut (BFI). Organizace stojící například za snímky Králova řeč, Sunshine nebo 28 dní poté oznámila, že přestane podporovat filmy,… (viac)