Strom

(festivalový názov)
  • Česko Strom (festivalový názov) (viac)

V Austrálii vedou Dawn a Peter se svými čtyřmi dětmi šťastný život ve stínu obrovského fíkovníku. S náhlou Peterovou smrtí se každý snaží vyrovnat po svém. Osmiletá dívenka Simone si myslí, že tatínek žije dál ve stromě. Jednou se Dawn svěří se svým tajemstvím... Dawn pomalu nabírá síly, nachází si práci. Možná i novou lásku? Život se znovu rozjíždí, ale strom začíná zabírat příliš mnoho místa: jeho větve, jeho kořeny i jeho kolonie žab a netopýrů berou dům útokem a ohrožují jeho základy. Dawn již nemá na výběr: musí ho nechat porazit... (oficiálny text distribútora)

farmnf

Nudný film s velmi nezáživnými dialogy a debilním dabingem. Má za úkol dojmout, to se nestane ani náhodou. Charlotte Gainsbourgové bych si na taneční zábavě rozhodně nevšimnul. Připomíná mi antikoncepci. 1* za zvláštní australskou přírodu. ()

Fakipics

Priorita je příběhová linie, zcela nezávislá a přitom neotřele taktní. Zadívat se a odpočinout... né sednout a očekávat. Veškeré gusto patří 8leté greenpeace Simone a jejímu vzpurnému vzdoru, ale s potencionální touhy to táhne víc samozřejmě Charolttka(australské sluníčko ve tváři a nežádaný úsměv, kdo by si na tohle nevyhonil). Režie může poklidně spát za výběr prostředí. ()

MaMitti

O tom, jak nelze rvát své kořeny ze srdce stejně tak jako z jejich místa v zemi... Krásný, silný příběh s odkazem, jenž vyznívá neuvěřitelně pozitivně, přestože je to film především o ztrátě a smutku. Nejen. Právě. ()

Pollock

Luxusně natočené drama (chvílemi skoro až s prvky Thrileru) se skvělou kamerou, hudbou a velmi přirozenými herci. Opravdu výborně odvedený film. ()

korndaddy

Říkal si hurikán.. bla bla blabla.... inu, jak to dopadá když si necháte řídit osmiletým smaradem. Až na ty přechytralý žvásty malý holky, hloupý chování hlavní postavy a trochu nudnej příběh se to dalo zkouknout až dokonce. SPOILER.: Holku seřezat, strom pokácet a nakvartírovat se k tomu štramákovi domů. A mimochodem.. nepíšou v oficiálním textu distributora ´´násilnou smrtí?´´ Asi sem viděl jinou verzi.. ()

Cement73

Smutný, lyrický príbeh na austrálskom vidieku, pri ktorom sa divák necháva pomaly unášať dejom... Nádherný strom pri nepeknom dome, trochu mystiky a veľmi slušné herecké výkony. Strom mi trochu pripomína Šulíkovu Zahradu svojou atmosférou. ()

FilmWave

Film s magickou atmosférou. Příběh o tragické ztrátě a vyrovnávání se s ní zbytečně netlačí na pilu a laciné ždímání emocí. Místo toho ohromí krásnou kamerou, hudbou a (vůbec si nepamatuji, kdy jsem naposledy psal o tomto tak důležitém filmovém atributu) dokonalým zvukem. Díky této kombinaci si prostě připadáte, že jste "tam" - uprostřed Austrálie v koruně stromu. Výkony dětských herců berou dech, výborná Charlotte Gainsbourg je třešničkou na dortu (Marton Csokas má pouze malou roli). ()

mira.l

Zajímavý snímek o rodině, která přišla o otce a manžela, hlavní roli tady (krom skvělé Charlotte) ale hraje jeden obrovský fíkovník. Za Charlottu, krásnou, i když drsnou krajinu, malou Simone, ten nádherný strom u o to hnusnějšího a chatrnějšího baráku, pod který bych se teda v bouři asi neschoval, dávám čtyři hvězdy. ()

štíple

Film, který zaujme hudbou a překrásnou australskou přírodou. Charlotte Gainsbourg v hlavní roli je velmi přesvědčivá. Uvěříte jí hlubokou bolest ze ztráty manžela a nedostatek sil k vykonávání každodenních povinností a péči o děti. Cítíte s ní, když chce být po určité době zase šťastná a mít po svém boku muže. Rozumíte jí, když nakonec dá přednost svým dětem a rozhodne se bojovat se životem sama. A samozřejmě nemůžete odolat kouzlu dětských herců. Zejména 8leté dceři. Možná si kladete otázku, zda právě ona nemá ve filmu hlavní roli. ()

Strider

Dobrý film. Vážně. Nějak mě moc nenapadá jak originálně Strom okomentovat. Každopádně takhle nějak si představuji kvalitně zvládnuté drama. Prostředí Austrálie je krásné, strom je náležitě košatý, herci dobře vybraní a hlavně mají co hrát. Mimochodem moje třetí setkání s Charlotte Gainsbourg a utvrdila mou víru v její herecké kvality. Příběh hezky odsýpá, potěší velmi rozumná stopáž, na všechno se dostane a nic se zbytečně neprodlužuje. Navíc je to zas něco jiného než ostatní filmy, má to svoji originalitu. Proto si Strom ode mě zaslouží hezké čtyři hvězdičky. ()

Daxus

Film o holčičce, která si vše prosadí, dřevu a lampionech ve větru, odehrávající se v takřka autistickém prostředí na pozadí drsné australské přírody. 15% za bouři a The Cinematic orchestra v titulcích ()

kiararaftl

Ta dcera potrebovala len jedno, poriadny vyprask, pretoze ak by som mala 4 deti a jedno z nich by mi takto drasalo nervy, dokola ma vydieralo a presadzovalo si svoje, boli by ine poriadky. ()

BarVo

Možno až prehnaný symbolizmus, ale áno, môžem. Prvoplánovosť prekoná krásna scenéria, jednoduchý, ale pritom veľmi pálčivý príbeh, o hercoch ani nehovoriac. Na Charlotte Gainsbourg sa ťažšie zvyká, ale keď sa už k tomu človek dopracuje, stojí to za to. ()

gejzuško

IFF BRATISLAVA 2010 - Sekcia súťažných hraných celovečerných filmov. Film nesúci úžasný motív, ktorý je však nedostatočne rozvinutý, neprináša katarziu ani výraznejšie emócie a okrem jasne danej trate vás ničím neprekvapí ani nepohladí. Povrchové vnímanie emócií a tradičné citové ,,takmer,, vydieranie sa nesú v predtým už videných kolórach a ničím nenadchnú. Charlotte Gainsbourg, ako vždy, výborná a cenu za najlepšiu herečku si z festivalu v Bratislave odniesla právom, avšak nič z jej magického prejavu nezachraňuje túto priemernú záležitosť, na ktorej mi vôbec nevadí jej tvar ani zameranie, väčšine ,,akože,, náročných divákov sa bude šialene páčiť, nemôžem jej však odpustiť, že sa hrá nato, že má omnoho väčšie srdce, než v skutočnosti má.... a ktoré sa trebárs takej intímnej poetike filmov Sofie Coppoly (na ktorých tí ,,akože,, nároční často zaspávajú alebo vyrušujú ostatných v sále) nikdy nepriblíži ani na 20 kilometrov... Škoda, potenciál knihy a samotného námetu sú omnoho vyššie. ()

JoudaCZ

Citlivě natočený snímek o ztrátě blízkého člověka, s níž se každý vyrovnává po svém. Film zaujme výbornými hereckými výkony, a to i v dětských rolích, krásnou kamerou, skvělou zvukovou složkou, přesnou hudbou (a když se zdá, že hudba moc tlačí na pilu, ukáže kamera kluka, který to hraje...). Jasně, jsou tam i náznaky kýče (osmiletá holka s vadou řeči pronáší dospělá moudra, navrchu hromady suti je právě TA fotka...). Jsou tam dějové linie, jejichž vyznění utrpělo vystřižením jiných scén, nebo naopak samy omylem nůžkám unikly (Georgova minulost). Ale jinak je to silný film a rozhodně zdařilý debut. ()