Filmový seriál založený na počítačové animaci nám předvádí známé postavy starověku žijící před Kristem, jakož i tehdejší slavné bitvy. Cílem tohoto seriálu není tentokrát jen prezentace strohých vědeckých výsledků a archeologických nálezů, ale také ztvárnění našich představ o historických událostech – jak válčil Alexandr Veliký nebo Sparta s Athénami za Peloponéské války, jaký boj sváděl biblický Abrahám nebo třeba takový král David? Jak probíhala bitva na břehu Nilu, které se účastnil i Tutmosis III., nebo – a to především – slavné, ale jen v římských pramenech popsané válečnické činy Hannibalovy? (TV Spektrum)

kinderman

Populárně naučný seriál stanice History o významných bitvách z doby před Kristem prokládá mluvící (univerzitní) hlavy s divácky vděčnými dotáčkami v (comicsovém) stylu Snyderovy Třístovky nebo seriálového Spartaka. Varovat ovšem musím před dílem Mojžíš: Pochod smrti, kde se historikové pokoušejí vědecky vysvětlovat biblickou zprávu o putování Izraelitů z Egypta do Kanaánu, ovšem v jejich křečovitých teoriích je víc děr než na průměrné tuzemské silnici. ()

štísko

Vcelku se na to koukat dá, ale jakmile šlo o snahu vysvětlit logicky bitvy zaznamenané v bibli, tak bylo příliš znát, naprosté nepochopení biblického poselství. Není v nich žádný prostor pro Boží jednání, absolutně něco takového není připuštěno, což pochopitelně vede ke zkreslení. Ale jinak i v těchto dílech je lecos zajímavého. Jako celek tak padesát procent. ()

Johnnas

Zajímavý náhled na některé historické popř. mýtické události z vojenského hlediska. Kdo se trochu zajímá o historii starověku, tak vřele doporučuji. Rozhodně zaujme i obohatí. Jednotlivé události komentují odborníci na vojenskou historie a vše je podbarveno pěkným zpracováním událostí v komiksovém stylu podobném 300. ()

Frajer42

Dlouho jsem pátral po dokumentu, který by mi umožnil nahlédnout na to, jakým způsobem probíhaly ve starověku naprosto epické bitvy, kde se na jednom poli střetávaly desetitisíce vojáků a je to očima dnešního diváka jen velmi těžko představitelné. Překvapilo mě, jak detailně dokázal průběh bitev tento dokument zmapovat, včetně velmi detailních pohybů jednotek a bitevních strategií. Nedělám si přehnané iluze a dobře chápu, že spousta informací, které zde zazněly, jsou ryze na bázi domněnek (zejména biblické bitvy). Přesto dokument vnáší na světlo světa dosti neotřelé postřehy a zajímavé názory, což je třeba ocenit. Jen tam toho domýšlení bylo na můj vkus mnoho. Ale nějaké konkrétnější pravdy se u takto starých událostí asi nelze dopátrat. [75 %] ()

Ainy

Obsahově určitě velmi hodnotné informace, počítačová vizualizace to ovšem opět sráží dolů. Takže jsem zavřela oči a jen poslouchala. Od malička jsem ráda poslouchala pohádky z rádia, takže jsem v tom dnes neviděla skoro žádný problém. Píšu skoro, protože tak jak jsem seděla, tak jsem ke konci usla a nevím jak to dopadlo ... zda vyhrál César a nebo Gal Virusiflex či jak, chjoo ()