Until the Light Takes Us

Dokument o jednom z nejkontroverznějších hudebních proudů - o norském blackmetalu. Film pomocí interview s nejvýznamnějšími osobnostmi scény rozebírá a mapuje samotný vznik, životní názory a postoje, nechvalně proslulé události devadesátých let (zapalování kostelů, vraždy a údajný satanismus) a v neposlední řadě i to, kam se až původně undergroundové hnutí pár zasvěcených dnes dopracovalo. (Traktor16)

Kate_X

Výborný dokument o norském black metalu, skvělý hudební podkres (kromě očekávaných kapel např. i Múm). Oceňuji objektivnost - hodně prostoru dostal Varg, který je sice totální magor, ale bylo zajímavé vyslechnout si i jeho vzpomínky. Nejlepší scény jsou však s hlavní postavou dokumentu Fenrizem. Skromně žijící Fenriz se vyjadřuje nejen k počátkům black metalu, ale přidává i trefné postřehy o norské mentalitě či dnešní situaci, kdy se z black metalu stal docela populární žánr. ()

heavy66

Bez corpse paint, growling a brutal riffs jen parta správných chlapců, kteří nemají rádi komerční hudbu a McDonald's. A těch pár spálených kostelů? Jen si vzpomeňte, co všechno spálila církev u nás po Bílé Hoře. Long live to Norwegian black metal! ()

jkpj22

Jako fanoušek black metalu jsem tleskal od začátku do konce. Velmi dobré shrnutí black metalové scény v Norsku, rodiště tohoto hudebního stylu, který bohužel (jako ostatní styly) neunikl komercionalizaci. ()

Kassandra

Konečně rozumný dokument nastiňující opravdovou tvář blackmetalu. Tento velmi nepochopený hudební styl byl nepřekvapivě zkreslen médii, což ho téměř zabilo. Nicméně je film dost dobrý, Varg má dobrý hlášky (dead Dead in bed ;) :D) a má super ponurou atmosféru (jak norskému blackmetalu přísluší). Prostě povedený kousek, teď už jen najít někoho, kdo se mnou půjde zapálit kostel ;) PS: Crispy or soft? ()

Perunwit

Nejlepší dokument na téma BM, co jsem měl možnost vidět a to jak spektrem účinkujících, tak i volbou témat. Nosnou linií je jakýsi průvodce Fenrizovou myslí, prolínající se s Vargovým vyprávěním za zdmi trondheimského kriminálu. Jak to tenkrát mezi ním a Eurem bylo, to už dnes podstatné vlastně ani není. Nová vlna BM, tedy dosud asi jakýsi poslední pokus (jakkoli diskutabilně vedený) o národní obrození v Evropě, každopádně ovlivnila mnohé z nás. Potěšila přítomnost Abbatha s Demonazem a ukázala, jakou tehdy asi měli mezi sebou chemii. Ta dala vzniknout několika povedeným dílům a je jen otázkou, co se to s nimi dnes děje, že se neváhají soudit. Pro BM fanouška je tenhle snímek "must". ()

Deleah

Z dokumentu nejsem nijak zvlášť nadšená, ale ani zklamaná. Pokud někdo miluje True Norwegian black metal, tak si automaticky může přičíst další dvě hvězdy. Dobrá zpráva je, že se zde nekoná žádný úvod do black metalu, ale předpokládá se, že divák stejně nebude nikdo nezasvěcený, takže asi tak. Stěžejní částí jsou rozhovory s vybranými osobnostmi. Pro mě nejzajímavější byly ty s Vargem, který k vzteku všem, co v to doufali nepotvrdil, že je pomatený satanista. Mám hodně daleko k jeho obdivování, ale jeho komentáře mi přišly nejlepší co do vyjádření myšlenek a byl i místy celkem vtipný "...he found Dead, dead in the bed." Nemůžu si pomoct, fakt se mi ten rým líbí. Hlavní postavou a jakoby průvodcem dokumentu je Fenriz, což je sympaťák a to jeho vandrování po lesích a městech mělo takovou úžasně chladnou atmosféru, takže bych mu i odpustila, že místy mluvil z cesty. S dalšími účinkujícími už to tak slavné nebylo. Frost mi přišel jako mimoň a ostatní přizvaní tam taky bekali nějaké nesmysly a snad tam byli do počtu, protože ty jejich historky a komentáře za moc nestály. ()

HakitoCZ

Black metal, ruku v ruce se satanismem, ikonické pálení kostelů.. to všechno jsou mediální uzpůsobení pravdy a nepravdy. Veřejnost udělala z tohohle žánru to, co z něj udělat chtěla. Následníci tohoto náhledu se nedokáží prokousat tunami nesmyslů a polopravd a sami podléhají uměle vytvořené ideologii. ()

creTin

Civilní pohled na jednu z těch pokřivenějších kapitol dějin hudby, jejíž příběh vypráví samotní aktéři a jejich současná podoba a názory mají větší výpovědní hodnotu, než stokrát propraná "fakta". Žádná analýza nebo snaha o vhled do zvrácené duše black metalisty, ale spíš odhrnutí části nánosu patosu a pověr, kterejch je kolem víc jak nadávek ve Fenrizově slovníku. ()

Von Kempelen

Docela povedenej dokument o dřevních dobách black metalu a o událostech, který už se staly nedílnou součástí druhý blackmetalový vlny. Zvláštní, jak se člověk mění, dřív by mi přišlo, co tam Varg mele za blbosti a jak je Fenriz nad věcí, zatímco dneska to vnímám přesně naopak. ()

ampex

Podarený dokument o subkultúre, ktorá nemá len tak obdoby. Ako veľké plus hodnotím to, koľko dostal ujo Varg priestoru. Keďže je to osobnosť natoľko démonizovaná, že utvoriť si pohľad, ktorý je aspoň trocha objektívny a zistiť, že je to človek inteligentný a s názormi, ktoré majú hlavu aj pätu je takmer nemožné z iných zdrojov ako je takýto rozhovor. Zážitok bol aj nazrieť do nórskeho väzenia, ktorého luxus bude závidieť každý obyvateľ československých internátov. Na záver nemožno nespomenúť hudobný podklad, z ktorého ostane hlboko v hlave zasadená hudba isladnského projektu múm. Možno aj nejakému zarytému metalistovi dokáže, že nie všetko elektronické je zlé. ()

OiSkinhead

No a tak nějak po shlídnutí tohodle dokumentu jsem začal poslouchat víc a víc black metalovejch kapel, hlavně ty co jsou tam zmíněný. Je to hodně dobrej dokument, mě hodně zaujal, je tam dobře přidaná hudba - hodí se tam kam jí autoři dali, ale hlavní na tom dokumentu jsou ty informace, taky ta ukázka dobovejch záběrů a fotek. Docela to ovlivnilo můj hudební vkus abych pravdu řekl. ()

L.a.My

L: Lepší film o metalové subkultuře nenajdete. Pokud máte zájem podívat se do zasněžených, poklidných hájů v Norsku a pochopit, co se tam v devadesátých letech dělo, tento film je přímo pro vás. Nenásilně, velice intuitivně a sofistikovaně představí hlavní protagonisty i antigonisty (hlavně Euronymous jakožto hlavní představitel extrémních názorů). Fenriz, který celý dokument provází a vysvětluje je sympaťák, na kterém je vidět, že už si něco zažil, a hlavně nahlédnutí do jeho skromného bytu stojí za to. Zde přijdete o všechny iluze o tom, jak žijí, vypadají a mluví přívrženci black metalu. Pro mě osobně nejlepší dokument o metalu vůbec. ()