Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

Mikita

Není to na 100%, to ani zdaleka ne, ale pokud film přijmete bez otázek, bez zvídavého, hloubavého a kritického pohledu, vyznění filmu vás rozemele do sekané. Povedené milostné drama a netradiční apokalypsa. Perfektní a velmi silné. Pokud ale zaměříte svůj kritický, zkoumavý pohled, hodně zamrzí, že na to, že pozorujete život epidemioložky, víte toho o zkoumání epidemie zatraceně málo. Jeden rozhovor a podávání čehosi zvířatům? Hodně slabé. A bylo by toho víc. Nejsem ale jen stroj a hodnotím i podle toho, jaký celkový dopad na mě film měl... a byla to síla. Koho byste v takovou chvíli rádi drželi v náručí vy? ()

slunicko2

Jako když hladíte kočku proti srsti aneb All beyond fat and flour. 1) Nezajímavě zfilmovanou, možná nezfilmovatelnou povídku bych si asi s chutí přečetl, ale její přenos na filmové plátno mě přes veškerou snahu tvůrců nudil. 2) Nechci tvrdit, že je to špatný film. Je to zvláštní (weird) film plný bezútěšné deprese. Jakoby ho točili mimozemšťané. Zřejmě je určen jinému divákovi, než jsem já. 2) Spoiler. And if there had been anybody left to see them, then they would look like normal lovers, caressing each others' faces, bodies close together, eyes closed, oblivious to the world around them. Because that is how life goes on. Like that. Fakt optimistický závěr. ()

rt12

Námět a hudba výborné. Neosobní blábolení vypravěčky jakoby k dokumentu, ústřední dvojice mezi kterou bylo romantického opojení asi jako mezi kostkou ledu a nanukem. Celkově chladné zpracování , mne nechalo též chladnou, tady s nikým nic nesdílíte, jenom nezúčastněně přihlížíte. Na dlouhou dobu jsem ztratila jeden ze smyslů a to chuť pustit si podobnou nezáživnou motanici. ()

PogoJoe

Představte si, že ztratíte čich. Možná si říkáte, že se stávají i horší věci a máte taky pravdu, ovšem - s čichem přicházíte i o spoustu životních požitků. A právě v takovou chvíli se náhodou potkávají v jednom skotském městě epidemioložka a šéfkuchař. Ona, vztahovými neúspěchy znechucená a proto odtažitá, on, sympatický proutník a tak trochu sobecký hajzlík, se k sobě snaží nalézt cestu na pozadí celosvětově se šířící katastrofy. Její prací je záhadnou "nákazu" vyřešit, jemu ztráta čichu komplikuje milovanou práci. A poté přichází ztráta chuti. A nemoc, zvaná zkratkovitě SOS, se šíří dál... Poselství filmu se dají chápat různě. Važte si toho, co máte, nikdy nevíte, co se může stát. Člověk si začne cenit věcí, kterými je od přírody automaticky obdařen, až ve chvíli, kdy je ztratí. V nouzi každý nejlépe pozná, že být sám je na nic a mít někoho blízkého je k nezaplacení. V nouzi poznáš přítele (a nepřítele jakbysmet). A tak dále. Šíření světové katastrofy je ve filmu řešeno podmanivým způsobem - sestříhané obrazy z celého světa za doprovodu místy až "hlubokomyslně-filozofického" komentáře hlavní hrdinky v podání krásné Evy Green a taktéž padnoucí, melancholicky překrásné hudby. Tíživá atmosféra pravděpodobně blížícího se konce světa postupem času houstne a divák se může těšit (nebo děsit, jak se to vezme) dlouhými pasážemi plnými emocí a často beze slov... Určitě zajímavě podaná vize, lišící se od obvyklé šablony Hollywoodských filmů o "šířící se nákaze, vládních spiknutí či vědcích-hrdinech, kteří na poslední chvíli přispěchají se spásnou myšlenkou". Mnoho lidí si tak trochu stěžuje, že film mohl jít ještě více do hloubky, na druhou stranu - snímek nenudí, velice rychle uplyne a člověk se stejně může zamyslet sám, o čemkoliv, co mu tento filmařský odkaz navodí v mysli. Není to převratný film, ale aspoň na jedno podívání doporučuji. ()

CrownThomas

Dost dobrý Ewan McGregor a Eva Green....byl jsem mile překvapen....Ewan mě nezklamal, jako vždy a tudíž teď jsem byl zvědav na výkon Evy...... ()

kovi55

Po trošku kontroverzním snímku Samec jsem tohle absolutně nečekal... Filmový námět jednoduše geniálni, a musím pŕiznat, že po dlouhý době mě film zas nepustil ze židle (aspoň co se týče posledních scén). Apokalypsa je zde opravdu mrazivá. Bohužel (jediný minus filmu) se to samé nedá ŕict o vývoji dvou hlavních postav, který je až přiliš rozvětvený a v závěru nedotažený. Celkový dojem by tak mohl být ještě daleko větší. 80% ()

togaf

Komorní verze apokalypsy se skvělým Ewanem a Evou. Moc se mi líbilo jak uvěřitelně jsou zachyceny jejich emoce a malichernosti. Epidemie do jejich života sice významně zasahuje, ale není alfou a omegou. Život jde dál a všichni si s sebou nesou svoje traumata a chyby. A tím jsou zvláštní. Velmi silný filmový zážitek, třeba že ne dokonalý. ()

gegina31

Od scifi na toto téma jsem čekala trochu víc. Ve filmu se zaměřili spíš na mezilidské vztahy než na celkový děj. Ten konec pro mě také nebyl žádným překvapením. Přesně tohle jsem čekala, že se stane. A co jako dál? Nic. To si máme nejspíš domyslet. Abych nehodnotila jen záporně, tak bylo zajímavé, jak se vyrovnávají se ztrátou jednotlivých smyslů, ikdyž si nemyslím, že ve skutečném životě by to bylo tak snadné. ()

kongamato2

Nekomerčný, skromný, artistný film. Perfect Sense ma ohromne prekvapil, miestami som mal aj zimomriavky. Krásne nasnímane, pochmúrna a depresívna nálada, daždivé prostredie a intenzívna láska. Nekonvenčný katastrofický film. Nejedna sa o žiadny typický americký ultra-vysokorozpočtový trhák kde pobehujú vtipné zombie alebo hrozí zrážka s vesmírnym telesom. Názorná ukážka, že sa dá natočiť aj očarujúci a neobyčajný apokalyptický film. Vynikajúce herecké predstavenie. A keď som videl, že o hudbu sa postaral nemecký minimalista Max Richter tak som očakával nebeské a prenádherné klavírne melódie. A očakávania boli na naplnené. Komplexný zážitok. Musím povedať ,že Melancholia od Triera ktorá je rámcovo podobná ma menej bavila. Film roka 2011. ()

*Elfík*

Upozornění: pokud se někomu z Vás nelíbila Melancholia, ale Nákaza ano, ušetřete čas, nedívejte se na Perfect Sense a nečtěte tento komentář! ----- Pár dní. 5 smyslů. 2 lidé. Tak by se také mohl popsat film, který ukazuje špatnost světa, ale i jeho dobré stránky. A krásné chvíle, okamžiky, které stojí za to prožít. Nebo ne. Rádoby zajímavé záběry klepající se kamerou, stále stejně se tvářící Ewan McGregor, úlisně mrkající Eva Green, tedy absolutně se nehodící pár, zoufalí lidé na pokraji smrti, vraždy, doba ledová. Jak říkal Zdeněček, kamarád Evy, co tropí hlouposti, jsou tu dvě možnosti. Zřejmě jsem měla špatnou náladu na romantický kýč či jsem měla až moc dobrou náladu na pesimistický film. Hm. Inu, Polaroid mne příjemně překvapil, v restauraci nevypadalo jídlo nijak špatně a.... bylo vtipné dívat se na lidi pojídajíc syrové maso. Vážně. Ne, že bych to někdy chtěla zkusit, ale oni už to mají za sebou. Možná... Kdo ví? Opravdu si za vše můžeme sami? Chcete si zapřemýšlet? Chcete se přestat nudit? Kupte si medvídka Mývala. Nebo vstaňte z té blbé židle, přestaňte zírat na monitor a běžte se projít, zaházet žabičky a pokuste se být optimističtí. Mně už se to daří! ()

Dont

Já jsem si tady na csfd v charakteristice filmu přečetl drama/romantický a pak jsem se docela divil, na co to koukám… :-)) Jedná se o romantiku na pozadí apokalyptické vize, překvapivě (naštěstí) bez jaderných hlavic, zombíků nebo mimozemšťanů. Zajímavý a vcelku jednoduchý námět, divák je velmi dobře veden, aby se v dění ani na chvíli neztratil, dopad a následky „epidemie“ zvýrazňují povolání hlavních postav, ti jsou tak přirozeně zainteresovaní. Líbilo se mi skotské prostředí, kde se natáčelo, líbil se mi konec, který navíc přišel v pravý čas, a líbila se mi Eva Green. :-)) Docela by se k sobě ti dva hodili. ()

radektejkal

Mimo "hlavní vysílací čas" své venkovské televize s mým vlastním vysílacím programem jsem zatoužil podívat se ještě na něco, třeba na nějakou blbost. Protože s postupujícím věkem, jak ztrácím zrak a sluch, derou se chuť a čich stále více do mého smyslového pole: santolina, levandule, konopí, saturejka, oregano... a tak jsem si vybral "Dokonalý smysl" - a vybral jsem dobře, byla to blbost na utrum. Konstrukt (v "dokonalém" smyslu: něco uměle vytvořeného) bez inspirace, fantazie, bez chuti a zápachu. ()

Petroff

Mám chuť, čich, zrak, sluch a hmat. Jsem strašně šťastnej člověk!! Opravdu silný, působivý, film... spoiler: maximálně pár dní po konci filmu všichni umřou, celej svět.... a to nijak hezky ()

fmash

Celkem zdařilý pokus o jízdu na módní vlně apokalyptických filmů a současné vyhnutí se nejobvyklejším ohraným postupům. Zbytečně podbízivě dlouhé záběry na kozy Evy Green. Vzhledem k okolnostem a logickým návaznostem průběhu „nákazy“ se nedá film chápat jinak než jako symbol, kde dokonalost detailů nemusí být nutná (proč velká žranice skončila na celé planetě ve stejnou vteřinu a proč hněv probíhal tak, aby si to druhá strana mohla řádně „vychutnat“? jedině pro efekt...). Celkový dojem ale příjemný a zejména závěr bych neváhal zařadit spíš do hororového žánru. Začínám ale nesnášet návštěvy kina — všude šustění, chroupání, smrad kukuřice, a když navíc při jedné z nejbombastičtějších scén, kdy děj není doprovázen jediným zvukem, jeden musí poslouchat něčí trapné hlasité komentáře... K zb(l)ití. 3¾. ()

dee-key

Veliké překvapení. Šel jsem do toho bez přečtení synopse nebo jakéhokoli očekávání a veliká paráda. Lepší než většina filmů o neznámé zákeřné chorobě a předčí i leckrteré post-apo snímky. Rozhodně originální film. Skoro Perfect. ()

berusche

Jak bizarní představa, kdybychom byli něčeho takového svědkem (bože chraň, snad i aktérem). Jak hloubavý podtext, kdybychom měli očekávat konec našich velkých pomocníků takhle rychle za sebou. Jak dobře skryté poselství o ničivé síle současné doby, která v rámci možností neprodukuje ve většině příliš dobrého. Skoro jsem se první chvilky obávala, že to snad i může být recese na katastrofické filmy, obratem se ale má představa vytratila a já si upřímně užívala ten zážitek. I když užívala asi jen uvozovkách, poněvadž od poloviny jsem přemýšlela nad tím, jak bych v takové situaci spáchala sebevraždu a zda bych to nechala dojít do toho závěrečného finále, které je více než očekávatelné, či to udělala raději s předstihem (no abych na to viděla, že jo). Ústřední milostný příběh se pro mě osobně jeví jako přidaná hodnota, která jen utvořila celiství obraz, nikoli jako nepostradatelná nutnost. A ačkoli nemám problém s McGregorem, tady mě neoslovil (jako by se k ní nehodil), což značně milostnou dvojici samotnou devalvuje. Závěr je tak pohlcující, že mi notnou chvilku trvalo, než jsem to celé vstřebala. Překvapivě nemohu jinak, a není pro mě zas tak důležité, jak se to povedlo v detailech, když ve výsledku to má tak zdrcující myšlenku. ()

Lord.Jim

Darkness s posledním zbyvším "smyslem". Jak se bude asi svět jmenovat i po ztrátě toho posledního? Nad tím si lámu hlavu od včerejška a představa je to hrozná. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)