Dokonalý zmysel

• Slovensko Dokonalý cit (viac)

Zatímco Susan a Michael objevují nové a nepředvídatelně hluboké city, lidé na celém světě se začínají cítit divně, jako by něco ovlivňovalo jejich emoce. Je to proto, že jsou zamilovaní, nebo se svět citově rozpadá? Už jsme si zvykli na filmy o globálních katastrofách z americké produkce podle dějové dramaturgické šablony obvykle diktované právě původem těchto filmů. Toto je neamerický film, který k žánru přistupuje z jiného úhlu. Má dvě navzájem provázané dějové linie: první je milostný příběh mezi mladým šéfkuchařem a dívkou ze sousedství, která je epidemioložka; druhou je propuknutí záhadné nákazy v různých částech světa, která způsobuje, že postihnutí lidé ztrácí nejprve čich, poté chuť a nakonec i sluch. Film zároveň podává subtilní, avšak velmi důležité sociální poselství prostřednictvím vnitřního hlasu kombinovaného s dokumentárními záběry z různých částí světa, který naznačuje, že možným důvodem této globální katastrofy je to, že lidé zanedbali své životní prostředí a následně i sami sebe. (Film Europe)

conejo

Vlastně dost obyčejný milostný příběh s klasickým vývojem nechci tě-chci tě-nechci tě, protože jsi mi ublížil-chci tě-happy end. Akorát zabalený na pozadí apokalyptické vize zkázy celého lidstva. A s využitím 'dokumentárních' záběrů i z rozvojových zemí díky čemuž vypadá dostatečně 'environmentálně'. Vcelku dobrý film, ale nic zvlášť zajímavého. ()

Michalechal

Mám za to, že veškerý chlad a řekněme "sterilita" tvůrčích zemí byla zkomprimována a vložena do tohoto filmu :-D Protože to je to hlavní, co na mě zapůsobilo. Chlad. A k tomu beznaděj ... Z počátku fajn romantický film, postupně gradující v duchu sci-fi v solidní drama. Rozhodně ne film pro depresivní podzim :-D ()

HArna

Klidně dám 5*,protože ten film je skvělej,nenápadnej.Naprosto odlišnej úhel pohledu se skvělým příběhem.To jak si režie zahrává s lidmi nebo loutkami ve filmu mě dostalo.Filmová dvojice Eva Green a Ewan McGregor si k sobě výborně sedli a mě připadalo,že k sobě prostě patřej.Trochu to připomíná již zmiňovanou nákazu,ale tohle je intimní,komorní.Zaměřuje se na pocity dvou jedinců a ne celým masám lidí a proto je to odlišný film. Tak angláni jednou za čas natočej velkej skvost a tento film je toho důkazem.Celý film je k zamyšlení. ()

Speedy01

Přiznám se, nehrát tam celkem pěkná Eva Green, tak nevím jestli bych to cca po 15-20 minutách nevypnul. Vzhledem k tomu, že tam hrála jsem vydržel a musím říct že ve své podstatě celkem silný film. I přes celkem neobvyklou myšlenku filmu mi zde něco chybělo. Co přesně to bylo - nedokážu popsat, ale jsem si jistý, že se z toho dalo vymačkat ještě o dost více... ()

ThomasCrown

Celý život pomaly zomierame a v posledných desaťročiach, v 21. storočí obzvlášť si túto cestu výrazne skracujeme. Nedokážeme pocítiť krásu čerstvo pokosenej trávy, vôňu kvetov, dažďa, už si nevieme vychutnať dobré jedlo, hudba nám akosi splýva v jednom tóne, farby sveta sú šedivé a postupne blednú stále viac a keď /ak sa niekoho dotkneme, pociťujeme..nič. Náš svet sa stáva fádnym. Možno som to nepochopil správne, ale možno áno. Otvoriť, oči, uši, srdce, dušu, uvedomiť si, že život a všetky detaily v ňom sú stále jedinečné, len sme ich prestali vnímať a sústredili sme sa na prežívanie - tuky a karbohydráty. Tomuto vravím prvotriedny horor o epidémii, ktorá zabíja svet. Nie zombíci, neznámy vírus, ale my sami. Skvele herecky obsadená hlavná dvojica, dej a napätie budované postupne od začiatku a precízne vytvorené precítenie toho čo nám film predostiera. Doslova som sa cítil uväzený v hluchote, moje oči boli zatemnené, necítil som nič. Film skončil..cítim však niečo? alebo niekto z vás? ()

Teabag

A že romantické filmy moc nemusím... No, opravdu nemusím. Ale Perfect Sense není ani tak moc romantický film, jako prvotřídní katastrofické drama, kde vztah mezi Ewanem McGregorem a Evou Green slouží toliko coby katalyzátor děje. Způsob vyprávění mi naprosto sedl, podstata katastrofy je pak originální tím, že zatímco obvykle se příběh rozvíjí tak, že do něj autor něco přidává, tady je tomu přesně naopak - neustále z něj něco mizí. A tahle "redukce podnětu" vede ve svém důsledku k zamyšlení nad přesahem celého filmu. Plných 5* nedám jen z principu, neb to chce čas, aby mi film dokázal, že se k němu budu rád vracet. Tedy uvidíme. ()

Lionheart

Nejlepší "apokalyptický" film, který jsem viděl... možná právě proto, že to není běžný film o zkáze lidstva. O tu zde nejde a vlastně (SPOILER) k ní ani přímo nedojde (KONEC SPOILERU). Ústřední dvojice nemá chybu, divák jim věří každou drobnou emoci, režie a technické zpracování úchvatné - během filmu jsem zažíval opravdové pocity ztráty smyslů. Nikdy nebyla progrese nemoci tak zajímavá a dechberoucí. ()

Marrty3

Shlédnuto na doporučení uživatele Dzeyna. Milostné sci-fi s výborným námětem. Velkou roli zde hraje romantika, což není mnou nikterak vyhledávaný žánr. Ovšem tady se to dalo skousnout. Eva Green svou roli zahrála na jedničku, to se musí nechat. Perfect Sense pro mě byl docela milé překvapení, jelikož jsem čekal klasickou "slaďárnu". Nestalo se tak a pro mě to bylo osvobozující. Nicméně nebyl to tak silný snímek jak jsem očekával, tedy až na závěrečnou scénu při které po mě přejel studený pot a naskočila mi husí kůže. Hlavně od McGregora jsem čekal mnohem triumfálnější výkon. 70% ()

DannyBoy80

Zajímavý nápad, celkově se mi nápad nepřehánět to s triky a podobnýma blbostma velmi líbil. Jediné co bych vytknul je romantický příběh až příliš patetický a ten závěr je přímo na přesdržku. Nicméně katastrofický film o ztrátě jednoho smyslu po druhém je zajímavý. I fakt jak se postupně s těmi ztrátami lidé vyrovnávají. ()

Harapes

To,co jsem očekával od filmu Nákaza dokonale splnil(pro mě neočekávaně)tento film.Tak hluboký příběh,napětí a chvíle ticha opravdu mrazily.Dokonalost sama a nutno vidět...já bych šel do toho znovu,stojí to za to. ()

tterez

Pod obalem, který máte chuť na první pohled zavrhnout, je schovaná naprosto geniální filosofie. Měla jsem z toho husí kůži, depku a neskutečnej pocit marnosti, ale myslim, že přesně takhle emotivně by filmy měly působit! ()

Drirr

Wow. Předvídatelnost nevadila ani na vteřinu. Film je pro mě obrovským překvapením a nevidím v tom žádnou zde vytýkanou chladnost. Naopak. Tvůrcům se povedlo zapojit divákovy smysly (promítání obrazů evokující vůně a pachy, kontrast plejády zvuků v čele se zvony a absolutního ticha, vizuální hrátky s jídlem vs. obžerství - geniální), vztah hlavních postav byl příjemně civilní a nikoliv otravně romantický, apokalyptické směřování jemně ale intenzivně gradující. Obrovský cit pro detail, kompozici a nasvícení scén. Filosofická rovina snímku nebyla složitá, ale zajímavě dostupná. Nikoliv pro každého, nikoliv bezproblémově nekriticky přijímatelná, ale silná, alespoň pro mě. Jasně možná je v tom až přílišné zjednodušování - apel na lidství, možná nějakou moderní humanitu, úctu k lidem kolem sebe a k planetě, ale psychologicky a sociálně to funguje (aspoň na mě), takže proč ne. 90,1 % ()

dormouse

Katastrofické filmy nejsou mým šálkem čaje, ale tohle byl film dokonalý, překrásný a upřímný. Soderberghovu Nákazu jsem neviděla, takže nemohu srovnat, ale Thrierovu Melancholii ano a nikde bych žádnou podobnost neviděla. Zatímco Melancholie byla zdlouhavý artistický film bez poselství, Perfect sense je spíš poukázáním na důležité věci v životě, aniž by byl moralitou. Konec je úžasný, i když mně otimistický moc nepřipadal. Vlastně na mne film působil dojmem: Nežli svět skončí, zazáří jako diamant. A pro nás, milovníky čtyřnohých savců bonus ve scéně navazování kontaktu králíka s šimpanzem. ()

angloumene

Zdejších 76 % je podle mě dost podhodnocených. Perfect Sense je jednoznačně jeden z nejlepších filmů, co jsem v poslední době viděla. Citlivou formou vypráví o postupném zániku lidstva a nechává na divákovi tušit a prožívat pocity hlavních postav. Ve výsledku záleží hlavně na vás, jak hluboko se ponoříte to rostoucího zoufalství jednotlivců i celého světa. Více méně optimistický, respektive ne zcela beznadějný závěr do tohoto filmu vyloženě patří a výrazně podtrhuje jeho hlavní myšlenku. ()

jasiska

Geniálna záležitosť. Krásna hudba sprevádzala skutočnosti nepohodlne podobné sci-fi s veľmi zaujímavou fromálnou stránkou. Veľmi sa mi páčilo, že focus filmu bol na konkrétnych ľuďoch, nie na vede a príčinách epidémie, ani na detailoch, faktoch a číslach o jej následkoch. Hoci bola väčšina deja zameraná na hlavnú dvojicu, nebolo to až tak kvôli nejakým romantickým lákadlám filmu, ale pretože len ťažko môžete vymyslieť príbeh o zmysloch bez lásky a sexu - romantická rovina nebola cieľom príbehu sama o sebe, ale skôr prostriedkom na jeho dosiahnutie. Na konci mi behali zimomriavky a slzy boli na krajíčku. Life goes on. ()

yoco

Co byste dělali, kdyby jste postupně ztráceli všechny smyly? Nedokážu si to představit. Snad jen díky tomuhle filmu mám bližší představu. Ale je to šílené. Šílená představa avšak dokonale zahraná. Ewan McGregor mi přišel jako zrozen pro tuto roli. Každopádně pro mě to bylo horší než horor. Doporuču ji pouze pro ty, kdo mají silné nervy. ()

Holubicqa

Novoroční zážitek, na který jen tak nezapomenu. Dlouho po skončení jsem jen seděla a zírala do zdi, neschopná slova. Nutí vás to k zamyšlení, jak moc důležité naše smysly jsou a co by to znamenalo, kdybychom ztratili tyhle smysly všichni.. Lehce mě to přivedlo ke vzpomínce na Den trifidů, ale skutečně jen lehce. Tenhle film je opravdu katastrofický a my bychom si měli vážit toho, že vidíme, slyšíme, cítíme.. ()

bloodcountes

Tehhle film mě totálně dostal. Jako by mi odcházely smysly zároveň s dějem na plátně a přitim jsem si zoufala nad tím, jak tupě lidi všechno nechávají jít dál a dál, přijdou o něco, smíří se s tím, nepoučí se, nezačnou přemýšlet, proč, co se děje, znovu se tupě požitkářsky vrhnout do toho, co jim zbylo, přijdou o to, zase se smíří a ustupují a ustupují. Jako zdrogovaný idioti. Do toho mě nadzvedávaly ty marketingový způsoby, ta reklama...Tak hustou dystopii člověk jen tak nevidí... To zrcadlo dnešní společnosti bylo hodně tvrdý a krutý. A tak pravdivý. Proto mě jímala taková hrůza. Herecky výborný, nemám připomínek, byla to síla. ()

Virová nákaza ve filmech

Virová nákaza ve filmech

15.03.2020

Ostrovní tvůrci mají napilno

Ostrovní tvůrci mají napilno

02.02.2014

Hned několik slibných filmů od současných renomovaných britských tvůrců nabírá lákavé ohlasy ve festivalovém oběhu a další projekty se připravují. Udělejme si stručné shrnutí. Sean Ellis byl… (viac)