V jedné zapadlé brdské hospodě, kde odpradávna sídlili čerti, se usadí dva vykutálení podvodníci - Berta (M. Hádek) a Vitouš (P. Zedníček). Spolu s nimi tu tráví čas i čert snad té nejnižší kategorie, čertovský učeň a outsider Záprtek (J. Mádl). Když ale hospodu navštíví pekelná inspekce, vydávají se oba vykutálení podvodníčci za čerty. Ovšem čerti to nejsou, a tak váženou pekelnou institucí důrazně požadovaný úpis ani nemají, ani ho nedokážou sehnat. Pošlou pro něj tedy nešťastného Záprtka. Smůla je, že také Záprtek nevyniká žádnou z pekelných dovedností a s úkolem si neumí poradit. Právě v tom čase v Jílovém jistá velice bohatá milostpaní (N. Konvalinková), která miluje nade vše zlato, zatouží po zlatých očích. Ty ovšem nedokáže vyrobit ani zlatnický mistr, a tak pro oči ze zlata musí jít služebná Anička (T. Pauhofová), tak trochu za trest, protože jí milostpaní neprávem podezřívá z krádeže. Jenže - kde se dají najít oči ze zlata, to nikdo neví. Snad jedině v pekle by mohli něco tušit. A tak se zoufalá Anička ocitá před pekelnou branou. Naštěstí se tu setkává se stejně zoufalým a nešťastným čertem Záprtkem. Jak už to v životě bývá, když se dva, kterým osud zatím nepřál, potkají, nejspíš v sobě najdou zalíbení. A stejné je to i s Aničkou a Záprtkem. A tak si s úkoly poradí společně... (Česká televize)

pytlik...

Myslím, že pro Mádla byla tahle pohádka fakt požehnání. Konečně role, kde se nemusí přetvařovat, kde nemusí nic hrát, pravda, musel se trochu umejt a učesat. ()

noriaki

Bál jsem se od začátku až do konce. Hlavně toho, jak hluboko klesla naše kinematografie. Tady selhalo úplně všechno. Hynek Bočan - ten nejpovolanější z režisérů co se týče čertovských pohádek, pochopitelně i scénář - tradiční slabina českých filmů, a až na výjimky zklamali i herci. Přidávám se k lynči na to hovado co vymyslelo, že k pohádkové atmosféře patří retardované postavy. Jiří Mádl je jen další oběť tohohle přístupu. Ovšem pochybuju, že by zvládl zahrát cokoliv složitějšího. Takže co zůstává? Pochopitelně čarokrásná Táňa Pauhofová, slušná Jiřina Bohdalová a zajímavý Miroslav Táborský. Ta první sice utrpěla pod taktovkou režiséra, ale odehrála si svoje a stačilo to. Ta druhá režiséra za ty roky režiséra ani nepotřebuje a ten třetí se do role byrokratických hnidopichů asi narodil. Zbytek je bída. Ano, i Zedníček. ()

nevermore odpad!

Dvě věci k tomuto dílu, které mi málem zkazilo Štědrý večer. Zaprvé: Bohdalovou přece fakt nemusíme dosazovat do každé nové pohádky, (snad aby zvedala úroveň): její rákosničkovský šišlání, už mi po těch několik desítek let let jejího působení stačilo. Zadruhé: Mádle, katastrofa! Przníš postavu čerta, bylo to otřesný, tomuto absolutně ne! Nikdo soudný nemůže této "pohádce" dát více než 2* ()

zdenny

Nebylo to špatné. Byla to taková ta nízkorozpočtová pohádka o pár hercích (ale kvalitních hercích), která ale byla lepší než ostatní podobného druhu. Úroveň této pohádky vyzvedl Jirka Mádl, který se dle mého názoru stává českou hereckou nadějí. ()

Aven

Pohádková prvotina Karla Žaluda je opravdu prvotřídní žaludovina. A absolutně nechápu, proč ten čert musel šišlat a mít na nohách jakési conversky, to už mu radši měli dát snowboard. ()

Compadre odpad!

To mě poser...co to má bejt? Kdo vymyslel takovej kentus? Bočan? Ne! Copak všichni starý režiséři nadobro zešíleli? Mádl je strašnej. Doufam, že za tu roli šišlavýho, idiotčerta dostal aspon pořádnej ranec peněz, protože tak debilní postavu jsem ještě nikdy neviděl. ()

Michi88

Plně souhlasím s výrokem uživatelky Galadriel "Asi už by se nové pohádky měly přestat natáčet a radši do konce světa dávat dokola ty staré, dobré, osvědčené." Fakt už s tim přestaňte! Stejně já osobně se o Vánocích koukám pořád na staré osvědčené klasiky a nové si pustím akorát, když tam žádná neběží, což byl i tento případ. ()

Master19

Není to tak úplně špatné, ale postavit to celé na Mádlovi nebyla šťastná volba. Obsahově je špatně odhadnutá hranice mezi "osvědčeným postupem" a "nudným stereotypem". ()

Brain-D

Tak na doporučení jsem riskl českou pohádku a byla to opět katastrofa. Mádl přehrává jak o život a nedá se na to téměř koukat. Táborský byl sice skvělý, ale jeho nástupy za kytarového zvuku byly pekelně hrozné. Hádek měl jednu zajímavou chvilku, kdy něco předvedl a jediný z celého osazenstva to tu bral vážně. Velká škoda na takové obsazení, tak špatný scénář a režie 25% ()

rumczeis

Díky Mádlovi, kterého obecně nemusím, ale role čerta se mu povedla a tak dostal hvězdičku. Zbytek si bohužel nezaslouží vůbec nic! ()

cross

Je mi líto, ale kvalita českých vánočních pohádek strmě upadá.... A evidentně tomu nepomůže ani osvědčené realizační zázemí snad nejlepší české pohádky S čerty nejsou žerty.... Bočan bohužel natočil nezajímavý a nudný paskvil, zasazený do toporných interiérů téměr nedělní odpolední pohádky 90. let... Špatný dojem vydatně podporuje také tragická hudba jindy osvědčeného Jaroslava Uhlíře... Suma sumárum, další nepodařené vánoční představení, které s přehledem nahradí nejedna "klasika" let minulých a na které si už za pouhých pár dní nikdo ani nevzpomene:( ()

KarKulA

Filmařská fušeřina toho nejhoršího kalibru. Snažila jsem se na tom najít alespoň něco dobrého, takže 1 bod za originální "vozejček" na kterém jezdil pekelný inšpektór Táborský. ()

Autogram

Herci aj masky sú fajn, v tom je na filme vidieť snahu o poctivú robotu, ale príbeh a dialógy sú čistá bieda. Ani som nemal pocit, že by to mala byť rozprávka. Herci si odviedli svoje, ale vzniklo podpriemerné dielo. ()

Ravi

Klasický český průměr, který už beru jako podprůměr, jelikož je ho kolem tolik, že mě přestal i tento průměr oslovovat. Vyloženě jsem se nudil, ale pro děti to určitě nezatracujte. 40% = 2/5 ()