Několik klanů Yakuza soupeří v japonském podsvětí o přízeň vůdce své rodiny. Tento boj o moc nemá konce a ve zkorumpovaném světě, kde neexistují hrdinové, ale jen zrady a pomsty, nejde o to, dostat se na vrchol, ale především o přežití...  V čele zločinecké rodiny Sanno-kai, japonského nejmocnějšího syndikátu z podsvětí, stojí Předseda. Jeho pravou rukou je Ikemoto, jež řídí každodenní byznys. Předsedovým největším rivalem je Murase. Předseda má za to, že Ikemoto se dostal v rámci svého pohodlí až příliš blízko k Murasovi a žádá, aby se od sebe distancovali. Ve snaze uklidnit Předsedovo podezření, Ikemoto nařídí Otomovi, jednomu z mechaniků, aby přinesl několik důkazů, že oba gangy proti sobě brojí. Jenže to je jen začátek nemilosrdné série zrad a konfliktů. Netrvá dlouho a několik klanů Yakuza se chladnokrevně snaží získat peníze a především moc. Intriky a krátkodobá hra na věrnost vrcholí. V tomto zkorumpovaném světě neexistují hrdinové, v tomto boji stojí zlo proti zlu a spirála války gangů nemá konce... (oficiálny text distribútora)

noriaki

Kitana nasledovaného nemám a proto nemůžu říct zda jde o jeho typickou tvorbu, nebo je to úkrok stranou. Film se tváří jako pečlivě budovaná asijská kriminálka, ale celou dobu jsem měl pocit že se přede mnou odehrává zběsilá hodně černá komedie kterou nemám šanci plně docenit, ale střípky z ní pochytím tak jako tak. Její nesrozumitelnost tkví jednat v obrovském množství zaměnitelných postav, tak v neustále se opakující monotónní variaci téhož. Intrika střídá intriku, pomsta střídá pomstu. Každá událost je sice pečlivě zanalyzována, a je nalezeno a odsouhlaseno její řešení, přesto se nic podstatného nezmění a schéma pokračuje dál. Až někdy v třetině filmu mi došlo jak je to celé bizarní a směšné. Jako nápovědu pro diváka režisér vsunul do děje několik veskrze humorných scén a postav. Nejde ovšem o humor v klasickém stylu, ale spíše o momenty kdy nezbývá nic jiného než se zasmát iracionalitě života. ()

classic

Takeši Kitano ma svojim absolútne nekompromisným, úvodným dielom, trilógie Pobúrenie, nielenže mimoriadne pobúril, ale zároveň snáď i naprosto priklincoval do sedačky, až som tomu miestami normálne ani nechápal, akú vlastne explicitnú nádielku brutálnych sekvencií, mi znovu dokázal naservírovať, ale tentoraz so sakramentsky rozdielnou gradáciou celkového diania, čo by som napokon skonštatoval zrovna asi v tom zmysle, že sú to predsa všetko predchádzajúce skúsenosti, práve z tohto nemilosrdného,「yakuzského prostredia」, pričom som si rovnako tiež myslel, že na túto jeho obľúbenú tému, sa už medzitým začala prejavovať akási『únava materiálu』, nakoľko som bol viac-menej presvedčený o tom, že sa proste donekonečna nedá (v)kráčať do tej istej yakuzskej rieky s mnohými potokmi krvi, pretože by sa to najskôr mohlo javiť presne tak, ako už totálne vyžmýkaná látka, no nie tomu vôbec tak, minimálne teda v prvej časti, keď ma tento tvorca opätovne presvedčil, že ešte ani zďaleka nepatrí do starého železa, pritom tieto nepredvídateľné postavy mali zväčša nervy zo železa, ak to mám však správne definovať, čo sa konkrétne týkalo scenáristického obsahu. • V podstate sa to opäť zameriavalo predovšetkým na「japonskú mafiu」, čiže na jednotlivé klany, buď čisto súperiace medzi sebou, alebo dokonca ešte jestvuje i potenciálna možnosť, že taktiež medzi sebou bojujú aj spojenecké klany o výhodnejšie teritórium, čím sa vari konečne dostávam i k jednému z dôležitých protagonistov - Otomaovi, a to vo vskutku lahôdkovom podaní Katešiho "Beata" Kitana, ktorý ma svojou nápaditou réžiou a odvážnym, hereckým výkonom, síce nadmieru potešil, no nekládol si servítku pred ústa, čiže ma svojim autentickým prístupom obzvlášť šokoval, až som z toho mierne vykoľajený, t.j. opakovanie v podobe ďalšieho repete, by ma zrejme primälo k menšiemu rozladeniu psychiky, čiže nechcem riskovať poškodenie nervovej sústavy. • K tomuto drsnému thrilleru by ste sa mali dostať až vtedy, akonáhle absolvujete režisérovu tvorbu pred touto premiérou, keď následne pochopíte, čo má tým totižto básnik na mysli...?  ()

Blazkowicz

Divně udělaný film, na který platí moje rčení, že to nemá hlavu ani patu. Nějakou základní dějovou linku ještě pochopím, ale proč je v podstatě každá scéna o něčem jiném a jde to tak rychle po sobě, že další scéna popírá tu předchozí. Pořád nějaké změny, navíc bez vysvětlování. Ale jinak je to plné klasického uřezávání prstů a mnohem horších věcí. 2+* ()

Vavča

Brutálně extenzivní násilí na úkor charakterů, dokonalé vykreslení fungování yakuzy, jejího myšlení, praktik, žalbohu příliš chladné vykalkulované mi to přišlo. Byť Kitano jede jako vždy parádně a Kippei Shiina je fakt nebezpečný, svoji roli podal skvěle, asi jeho nejlepší výkon za celé poslední desetiletí. ()

Dexter1

Členovia Yakuzy správajúci sa ako malé deti si to rozdávajú v boji o moc, kde každý klame každého, pričom samozrejme musí každý jeden zaplatiť nejakým tým litríkom vlastnej krvi. Toto vôbec nie je pomalý a meditatívny film ako Takeshiho Brother, ale zúrivá nadupaná akcia, ktorá nechce ukázať žiadne dobro a podsúva nám len tie najhoršie stránky človeka. To sa tu deje bez nejakého väčšieho zmyslu, teda ak nerátam súboj o územie a dokázanie si kto ďalej dociká. Našťastie mi to nejako moc nevadilo a film som si užil. ()

• Jediným Kitanovým záměrem při psaní scénáře bylo, aby byl film zábavný. Začal proto vymýšlením způsobů, kterými budou postavy postupně umírat, a až poté napsal příběh, který umožňoval jejich zobrazení. (Raztubyl)
  • Kvůli požadavku producenta nebyl obsazen jediný herec, který předtím hrál v jakémkoliv jiném Kitanově filmu, s výjimkou Kitana samotného. (Raztubyl)
  • První Kitanův film natočený ve formátu 2.35:1. (Hal_Moore)

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

5. ročník festivalu japonského filmu a kultury

15.01.2012

Ve dnech 20. – 26. ledna 2012 proběhne v pražském kině Lucerna Festival japonských filmů Eiga-sai 2012. Výrazně rozšířený 5. ročník festivalu nese podtitul „Pocta Kitano Takeshimu“ (Hommage à Kitano… (viac)

Kitano opět ve spárech yakuzy

Kitano opět ve spárech yakuzy

05.12.2009

Takeshi Kitano je bezesporu všestranný tvůrce, ale na mezinárodní scéně se prosadil hlavně díky gangsterkám a drsným kriminálnkám. Těmto žánrům se však na celých deset let odcizil. Teď se ke kořenům… (viac)