Poslední neděle

• Nemecko Ein russischer Sommer (viac)

Film, který vznikl podle stejnojmenné knižní předlohy Jaye Pariniho, zachycuje konec života Lva Nikolajeviče Tolstého (Christopher Plummer). Známý spisovatel se snaží vyrovnat se svým údělem bohatého a významného umělce, odporujícím jeho postoji života v chudobě, stejně tak jako se svými manželskými problémy. (j.o.j.o.)

josieaddms

Docela hezký životopisný film. Všichni víme jak to s Tolstým bylo. Myslel si o sobě různé věci. Film se to pokusil hezky vystihnout, tak že dal možnost obhájit jak manžela, tak manželku, stejně tak i jeho děti a nějakou tu třetí, nezaujatou stranu. Mně to bylo něčím blízké. Podle mně to bylo hezky zahrané, a hezky vystižené. Občas docela dojemné, a pěkně zdramatizované. Užila jsem si to. ()

Joye

Úžasné herecké výkony. Helen Mirren jsme naorsto věřila, že vyšinutý blázen, který se skutálý do rybníka. Nejvíc mi vadilo, že film je o ruském spisovateli, odehrává se příběh v Rusku a přesto se mluví anglicky. Jdu si přečíst Vojnu a mír. ()

Falco.araea

Nádherný film! Je to plné emocí, na nic si to nehraje. Vlastně ani nevím, proč se mi to tak líbilo, kdybych si to měla před někým obhájit, vyšlo by ze mě asi tak "Hm, ehm, fakt nevím, prostě proto", ale věřte mi, je to jeden z těch mála vzácných nevýrazných klenotů, které vás zasáhnou tak nějak na správné místo. Jo a taky tam hrál James McAvoy, abych nezapomněla. ()

Dashiella

Po prvom pozretí dávam totálne neobjektívne päťhviezdičkové hodnotenie (najmä vďaka McAvoyovi), ale emocionálne ma to celkom dostalo. Časom možno znížim na štyri, nič prevratné mi ten film asi predsa len nedal. ()

AnnaMae

Epizoda ze života Tolstého, která ukazuje, že byl nejen spisovatel, nastínění jeho charismatické osobnosti, originálních názorů, zajímavého vztahu s manželkou. Herecké výkony skvělé(!) a natočené size takzvaně kvalitně, ale moc suše, prostě jen standardně popisně odvyprávěné jako řada dalších zfilmovaných osudů skutečných osob. To je škoda. ***-**** ()

Mabfred

Váhám mezi 3 a 4*. Film není špatný, ba naopak, ale místy je trochu prázdný, táhne se (až nudí). Přitom je v něm spousta prostoru pro hlubší psychologii zejména McAvoyovy postavy - jeho vztah k Máši je hrozně povrchní a z čistého nebe, bez pozadí... Plummer a Mirren jsou ale excelentní! ()

MirkaP

Skvělé obsazení, ale nudný scénář. Giamatti je opravdu mistr odporáků. ///Nesnáším používání anglické transkripce v českém textu, takže prosím, pište Máša, Čertkov atd. ()

Luckyboy

Výborní herci, zajímavý příběh z historie. Film není ničím výjimečným, ale tento atribut má málo filmů. V poslední době jsem po shlédnutí filmu rád, že to nebyl vyhozený čas. V případě tohoto filmu litovat nemusím, jen ten konec byl nicneříkající. Ale to asi v případě smrti tak bývá. ()

irri

Tento film má tři kladné věci - hudbu, Jamese McAvoye a nádhernou sympatickou úžasnou Mášu (ta nepěkná Saša by se taky dala vzít na milost, ke konci jsem si ji docela oblíbila). Zbytek teda už potom nic moc... ()

solisoli

Nie že by to nebolo dobre natočené, ale chyboval tam ten pravý Ruský duch a to veľa znamená. Rusov nedokážu zdramatizovať a zahrať iní, než Rusi, tak aby sa dalo toto dielo posudzovať, ako vierohodne autentické, aj keď Christopher Plummer Tolstoja stvárnil skvele. Navyše, moc toho o Tolstom sa tu divák nedozvie. Opäť len portrét významného svetového spisovateľa v nekonkrétnom obraze. Takže - Za veľa peňazí, málo muziky. ()

Stealth2

Herecký koncert dvou protagonistů příběhu, skvělý nápad postavit tyto legendy vedle sebe. Paul Giamatti skvěle přihrává. Kdybych nevěděl že Ch.Plummer je kanaďan, věřil bych že je rus. Velká podívaná a skvělé dialogy. ()

Petra46

Nejsem obeznámena s tím, jestli má film stoprocentně reálný základ, co se týče historických fakt. Nicméně bylo to poutavé a všechny dialogy jsem si vyloženě užívala. Kdo by to byl řekl, jak zajímavý může být film o ruském romanopisci! Navíc to byl opravdový herecký koncert (jen jsem se ujistila v tom, že McAvoye bezmezně zbožňuji – řekněte mi, co je to na těch nazrzlých chlapech??). Scéna hádky v jídelně byla opravdu perfektní. Přidala bych tomu akorát na spádu (tím mám na mysli především druhou polovinu), jinak nemám téměř co vytknout. A dala bych si to klidně i v ruštině, aby to tomu přidalo na autentičnosti, přecejen Jamesův skotský přízvuk, ač je velmi přitažlivý, poněkud kazí ruskou atmosféru.. ()

janeczek

Čekal jsem příběh o posledních dnech Lva Tolstého...a dostal příběh o posledních dnech Lva Tolstého. A i když se ve filmu vlastně nic neděje, je plný obyčejné lidské naděje, touhy, hledání... Herecké výkony mnohde zkostnatělému ději výrazně pomíhají, přičemž jsem měl pocit, že McAvoy nehraje, McAvoy svou roli prost žije - neuvěřitelně talentovaný mladík! Celkově tedy lepší průměr, díky už zmíněným hereckým výkonům, a protože takovéhle snímky "nemohou duši uškodit". Nakonec: "Vše co vím, vím protože miluji." Amen. ()

Gyl

Velice zajímavý film. Doporučuji jeho shlédnutí. Herecké výkony jsou perfektní, natočené je to krásně, dozvíte se i něco zajímavého ze světové historie a strávíte velice příjemné dvě hodiny. Mě osobně vůbec nevadilo, že příběh nemá nějaký rychlý spád, není to přece James Bond... ()

kika1650

Tolstoy: "Why do you make it so difficult?" and she replies: "Why should it be easy?" Pri filme zo zákulisia života slávnych, keďže najlepšie príbehy píše život sám (nehovoriac o príťažlivosti vykreslenia súdobých historických reálií, a teda o kostýmoch a kulisách) má režisér pri štipke vkusu a zmyslu pre klasiku (keďže inovačné prístupy sa tu skôr nevyplácajú) vo veľkej miere dopredu vyhraté. O to viac, ak sa môže spoľahnuť na TAKÝ herecký "ansámbl". Paradoxne nejedná sa tak o príbeh Tolstého, inkarnovaného sympatickým Santaclausovským (!) Plummerom, ako skôr o drámu jeho, histórii de facto neznámej, manželky Sofie Andrejevny stvárnenej Helen Mirren - kráľovsky teatrálnej (a prečo to nepriznať, i hysterickej) a kráľovsky dôstojnej (ako sme si u nej už zvykli), kt. na seba strháva pozornosť a celkovo dominuje. Z potenciálne chladného konverzačného súboja (nie dosť intelektuálneho) sa stáva vďaka aj jej postave ľudský a preto pútavejší, keďže tak dostáva širšie publikum zasahujúci rozmer - krízy manželského vzťahu s trochou literárnej nadsászky o nemožnosti žitia spolu ani bez seba. Čiže áno, je to sentimentálne a patetické. Btw, James McAvoy ešte stále hrá (len) nádejne. ()

augustin43

Film je jako rozsypané střepy čehosi. Postavám chybí motivace pro jejich jednání. Čímsi posedlý podlý Čertkov, čímsi nadšený Bulgakov, sexy Máša, čímsi popletení "tolstojovci" šílená hraběnka a tragikomický Tolstoj. Jelikož si tvůrci filmu dali zřejmě za úkol vyhnout se jakékoliv zmínce o podstatě Tolstého životní filozofe, nedává dění ve filmu vůbec žádný smysl. Díla Tolstého, která napsal v posledních třiceti letech života byla často cenzurována jak v Rusku, tak v jiných zemích, vycházela samizdatem nebo po různých peripetiích později "oficiálně". Jak je vidět cenzura trvá. Ovšem taková ta naše soudobá. Tvůrci uvařili s velkým úsilím a s pomocí vynikajících kuchařů pozoruhodné knedlo vepřo zelo. Jenom to maso tam chybí. Jinak je tam opravdu všechno. ()

Nefarie

Film o posledných chvíľach Leva Nikolajeviča Tojstoja..a na moje prekvapenie celkom podarený. Že sa skutočne držali histórie, miesta smrti v Astopove, kde s ním bol aj slovenský lekár Dušan Makovický a dokázali mu aj správne meno vysloviť, je príjemným prekvapením. Formálna stránka je skvelá...zábery z prírody, kostýmy, tá dobovosť je vystihnutá , akoby sa človek prechádzal v obrazoch peredvižnikov Isaaca Levitana a Iľju Repina. Obsadenie hviezdne a musím povedať, že Jamesovi McAvoyovi to straašne svedčalo :). Film je dobrý, trochu rozťahaný,ale veľmi si cením drobnosti napríklad že filmári pochopili, že poznámky si Tolstoj písal v azbuke a nie v angličtine :)...ale tá ruština mi tam veľmi chýbala. Do prvotriedneho životopisného filmu to má ale ďaľeko, váhala som medzi 3 a 4 hviezdami,nakoniec za 4 po prvom pozretí. ()

Zemřel Christopher Plummer

Zemřel Christopher Plummer

05.02.2021

Z Ameriky přichází velmi smutná zpráva. Dnes ráno ve svém domě v Connecticutu zemřel legendární kanadský herec a držitel Zlatého glóbu i Ceny akademie, Christopher Plummer. Populárnímu tvůrci známému… (viac)

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

Zlodějina podle Coenů a oscarového Firtha

28.03.2011

A je tady další sázka na jistotu. Oscarová sestava v remaku klasiky ze 60. let, to nemůže selhat. Pokud jste viděli krimikomedii Gambit z roku 1966, tak víte, že byla o britském zloději (Michael… (viac)