Súboj o poklad Yankee Zephyra

• Československo Souboj o poklad Yankee Zephyru (viac)
TV spot

Spolupráce mladého pilota Barneyho Whittakera a jeho parťáka Gibbieho Gibsona je vždy plná špičkování a hádek. Jedna z nich však oběma nečekaně změní život. Jednoho dne totiž Barney starého Gibbieho nechá na břehu jezera v novozélandských horách a uletí. Gibbie sice chvíli nadává, ale pak se rozhlédne a objeví na břehu jezera starý vrak letadla Yankee Zephyr. Uvnitř najde nejen válečná vyznamenání, kterých si několik vezme, ale také bedny plné whisky, které samozřejmě nedokáže odolat. Zcela mu přitom unikne skutečnost, že letadlo, které havarovalo v roce 1944, převáželo na palubě také zlaté cihly v hodnotě padesáti milionů dolarů. Když Gibbie dostane od starožitníka sedmdesát dolarů za každou medaili, rozhodne se s Barneym znovu vypravit k jezeru a vzít zbytek medailí. Jenže právě v tu dobu mají porouchaný vrtulník a chybí jim peníze na opravu. A navíc se objeví záhadný Theo Brown, který se snaží Barneyho přesvědčit, aby ho i s jeho doprovodem k letadlu dopravil. Peníze na opravu nakonec poskytne Gibbieho dcera Sally, ovšem s podmínkou, že se výpravy také zúčastní. Brown, ve skutečnosti mocný mafián, se pokusí Sally unést, Barney ji však včas zachrání a společně s ní i Gibbiem odlétá do hor. V patách má ovšem Brownův vrtulník a když se mu pokusí uniknout, havaruje. Nikomu se nic nestane a tak Barney ze zbytků vrtulníku sestaví malý pásák, aby mohli pokračovat v cestě. Brown sice zajme Gibbieho, ten se však nedá zastrašit a úspěšně vodí Brownovy muže za nos. Chodí s nimi v kruhu a dává tak příteli a dceři šanci dorazit k letadlu dříve. Ti se však rozhodnou starého muže vysvobodit a dokonce se jim přitom podaří poškodit vrtulník pronásledovatelů. Cesta proto pokračuje po vodě. Barney a jeho přátelé ukradnou Brownovi jeden z jeho motorových člunů a úspěšně s ním, zejména díky Sally, která byla kdysi mistryní v jízdě na motorových člunech, pronásledovatelům uniknou. Když však dorazí k jezeru, zjistí, že vrak, který voda pomalu unáší od břehu se začíná potápět. Pokusí se vrak odtáhnout zpět, přitom jsou však znovu napadeni Brownem, který je odhodlán získat zlato z havarovaného letadla za každou cenu. (oficiálny text distribútora)

Caine

Nedávnou jsem ho viděl po letech s původním dabingem a je to pořád skoro stejná bomba jako za totáče, kdy jsem to viděl aspoň 5x. Naprosto standardní dobrodružný film, jakých je hodně, ale pro mě s velkou příchutí nostalgie. Od dob tohoto filmu jsem chtěl jet na Nový Zéland, kam se hrabe LOTR. A dodneška používám některé hlášky. Přijde mi to jako docela milý film se sympatickými hrdiny.   ****** Ovšem dabing na BD je chvílema hrozná ostuda... 🤨 ()

(Z)denny

Pokaždé, když k nám za totáče přišel tento snímek do kina, tak jsem na něho vyrazil. V dněšní době už asi mnoho lidí nenadchne, ale tenkrát.. ()

kowalski

Kdyby to bylo natočené více vážněji a mělo to lepší scénář tak ten film je mnohem zajímavější. Takhle jsem z toho měl divné pocity jako by tvůrci nevěděli co chtějí natočit. I přesto za pointu a výpravu a hlavní hereckou trojci, která trpěla "tím" špatným scénářem dám 3*. ()

dawe787

Malý rozpočet byl občas znát, ale je to příjemný dobrodružný film odpovídající své době. Dokonce jsem si při jedné scéně s malým pásovým vozidlem vzpomněl, že jsem to asi jako malé dítě musel vidět, ale to je tak jediná vzpomínka. Je to každopádně dobrý scénář :) ()

Lars

Tenhle film jsem denně sledoval jako dítě. Přišel jsem ze školy, tašku praštil do rohu a pokud jsem zrovna neběhal s klukama někde venku, pak vyhrála VHS s touto dobrodružnou komedií. Doufám, že se mi někdy dostane do rukou DVD s prvním dabingem, kde byl věčně nalitej Donald Pleasence jednoduše fantastický. ()

kkarx

Dobovost je snad až příliš znát na jinak sympatickém snímku. V 80. letech z toho určitě byla menší hitovka, dnes je to trošku nudnější dobrodružná jednohubka ()

Pořez

Krátce řečeno je to pakárna. Ale v když to k nám (ještě do ČR) tehdy přišlo, byla to pecka. Dneska už moc nenadchne, hlavně si co chvíli říkám "tohle už jsem někde viděl...". Nic novýho pod sluncem, zaběhnutý model filmů podobného ražení: svérázný hrdina, jeho kamarád "blb, mamlas a alkoholik" a kamarádova krásná dcera z "jiného světa". Poklad a to nejlépe velký a záludně "zašitý". Banda všehoschopných ničemů, kteří vše akorát komplikují. Ale komplikují to tak obratně, že se hrdina nakonec dá do kupy s kráskou... Dá se u toho solidně "vypnout" a o tom to asi i je. Nic víc, nic míň. ()

anitae

I po letech celkem pobaví , i když pár nudných míst tam taky je. A taky už konečně vím kde byly ty zlaté cihly za 50 milionů doláčů:)) 3+* ()

tranquill

Výborná akční dobrodružná komedie, která je nezapomenutelná, protože jsme ji, kupodivu, mohl vidět už téměř před 40 léty i v našich kinech. A pro plátno je dokonale vhodná. ()

Marek06

Béčkový dobrodružný film, ve kterém se střídá dobrá scéna se špatnou. Akční scény jsou fajn, nejlepší je honička ve člunech, ale jsou tu i dost přiblblé momenty (ženská se samopalem) a ta béčkovitost je hodně výrazná. ()

Belmondicek

Další nostalgická parádička z mého dětství, kde se skloubí akce s humorem! Vysoko v horách novozélandské divočiny rozpoutají přátelé a dobrodruzi Ken Wahl a Donald Pleasence divoký souboj se zločinci o zlatý poklad, který se nachází ve vraku amerického vojenského letadla z 2. světové války na dně hlubokého jezera. Herec a příležitostný režisér David Hemmings navodil hodně bezstarostnou atmosféru do níž dodal dobrou akci (hodně dlouhá honička v člunech) a velkou porci nadhledu. Kochat se můžeme okouzlujícími záběry na tehdy ještě neokoukanou přírodu Nového Zélandu. Za zmínku stojí (věčně pod parou), výtečný Donald Pleasence, který se stará o humor a taky dobrá hudba Briana Maye. K dobré náladě také přispívá dozajista výborný původní dabing s Jiřím Bartoškou, Zdeňkem Dítě a Miroslavem Moravcem. ()

selekce

Také si tenhle film pamatuju z dětství, tenkrát ještě za totáče to pro nás děcka byla naprostá pecka. Dneska už je to sice trochu jinak, ale přesto z nostalgie dávám 4 hvězdy... :o) ()

jprmusic

V dětství jsem měl ten film rád, ale dneska mi už přehrávající a věčně se debilně smějící Pleasence a hysterická Leslie Ann lezou spíš na nervy. ()

subic

Dobrodrůžo ze začátku osmdesátek. Viděl jsem to kdysi jako děcko a teď po x letech znovu. Spousta novozélandské přírody a jeden vrak letadla Yankee Zephyr, plný kořalky a zlatých cihel. ()

Pitryx

Dobrodružný snímek, ve své době velmi populární a navštěvovaný. Dnes již samozřejmě nebude splňovat moderní parametry, ale přesto je koukatelný i po těch letech. Sem tam mu něco chybělo, jako by „drhul“, ale zábavu to nijak moc nekazilo. ()