Letadlová loď Enterprise

• Česko Bitva 360 (viac)

Pomocí nejmodernější počítačové animace můžete sledovat vojenské operace slavné letadlové lodi od počátku války v Pacifiku až do porážky Japonského císařství v září 1945.
Série amerických dokumentárních rekonstrukcí:
6.-Šedý přízrak
7.-Pekelné kladivo
8.-Den "D" v Pacifiku
9.-Bitva v Leytském zálivu
10.- Kamikaze (oficiálny text distribútora)

Jan.Cada1

Víte, když vás dokumentární seriál donutí se o dané téma více zajímat, tak je jeasné, že je zpracován skvěle. A to se mi přesně stalo u Letadlové lodě Enterprise. V seriálu je výborně zachycena cesta nejslavnější letadlové lodě 2 sv. války - od Pearl Harboru až po finální porážku Císařského námořnictva. Autentické komentáře námořníků z lodě, letců a skvělý český dabing příjemně doplňují pěkné (i když dnes již ne nejmodernější) animace. BBC je v tomhle prostě nejlepší. ()

gudaulin

Ve výsledku je dokumentární série mnohem lepší než např. nedávno uvádění Letečtí stíhači v boji, tedy méně vlastenecky nabubřelá, patetická a tendenční, nicméně hluboké přesvědčení o tom, že Američané mají lepší zbraně, vojáky, výcvik, techniku a zcela jistě i mozky a koule, se celým cyklem vine naprosto zřetelně. Na tenhle emočně zaujatý styl jsem už poněkud alergický, zlatá BBC. Celkový dojem: 55 %. ()

kosaka

Poměrně zajímavá dokumentární série, která Vás provede celou pacifickou částí války. Je plná svědectví veteránů, vyjádření expertů a historiků, různých rozborů a animací, technických detailů i autentických záběrů. Až přehnaný patriotismus bych přešel. Co jí ale v mých očích hodně sráží je několikanásobné opakování jednotlivých částí, některé záběry se opakují snad pětkrát, kdy už na ně opravdu nikdo nemůže být zvědavý. A vyjadřování 1st sgt. Williama Bodettea bych nejradši vystříhal, ačkoliv věřím, že všechna ocenění získal po zásluze. ()

Smerfetka88

Přestože jsem osoba něžného pohlaví a nejsem ani žádná odbornice na letadlové lodě, tak musím uznat, že Enterprise jsem dokoukala. Líbí se mi způsob, jakým je to natočené, líbí se mi, jak je na to celé pohlíženo a hlavně se mi líbí onem plující kolos. Je to bezesporu zajímavá loď, což musí ocenit i naprostý laik jako jsem já. Svědectví některých přežívších je pro mě zajímavou vsuvkou mezi technickými parametry a historickými údaji. Pro mě je to velmi dobře zvládnutý dokument, který si "Big E" zasloužila. ()

Enterprise

Jestliže se mi něco na američanech libí, tak je to jejich úcta a hrdost ke svým válečným veteránům. Bohužel, je to trochu smutný kontrast s naším národem, kde každý zná září 1938, srpen 1968 a podle těchto historických události hodnoti celou naší armádu a dost se přehlíží různé zapomenuté boje, kde se naší vojáci či legionáři vyznamenali. Ale zpátky k tématu. Ona americká hrdost a patriotismus prolézající celým dokumentem může někomu lést na nervy, ale je třeba si otevřeně říct, že úspěch letadlové lodi Enterprise (a všech členů její posádky) je v historii válek prakticky nepřekonatelný. Je trochu paradoxem, že "Big E" stačilo k nesmrtelnosti jen tři a půl roku a ještě větším paradoxem, že nebýt velkého štěstí, mohla se klidně stát prvním cílem japonských útoků na Pearl Harbor. Seriál má spoustu vizuálních nedostatků (hlavně mě štvali několikrát opakované scény) a potvrzuje zažité pravidlo, že jedinou skutečnou továrnou na kvalitní dokumenty je BBC, ale jako fanoušek historie (a vzhledem ke svému nicku) nemůžu dát méně než čtyři hvězdičky. P.S. Nedávno byla sepsána petice, aby se nová letadlová loď, která se má spustit někdy v roce 2020, jmenovala právě Enterprise (nynější 50 roků stará jaderná letadlová loď Enterprise půjde za dva roky do důchodu) ()