Reklama

Reklama

Horor v Manile

(TV film)
  • Česko Thriller v Manile (festivalový názov) (viac)
Dokumentárny / Športový
Veľká Británia, 2008, 90 min

Obsahy(1)

Muhammad Ali a Joe Frazier jsou právem řazeni k nejlepším boxerům všech dob. Kdysi je pojilo přátelství, ovšem pouze do okamžiku, než se ve třech zápasech utkali o titul mistra světa v těžké váze. Poslední ze střetu boxerských velikánů se uskutečnil ve filipínské metropoli v říjnu 1975 a pod označením „Thrilla in Manila“ vstoupil do historie jako nejdramatičtější sportovní klání dvacátého století. Dowerova poutavá rekonstrukce přibližuje zápas i události, které mu předcházely, z Frazierova „rohu ringu“. Stárnoucí majitel zapadlé filadelfské tělocvičny ani po třiceti letech nezapomněl na hořké chvíle verbálního ponižování a rasistických urážek, kterými doprovázel jejich vzájemná utkání bývalý kamarád, posléze stoupenec hnutí Nation of Islam Muhammad Ali. Archivní záběry a svědectví přímých účastníků „souboje na život a na smrt“ ilustrují nejen drama mezi provazy, ale i sociopolitickou realitu Ameriky 60. a 70. let. (MFF Karlovy Vary)

(viac)

Recenzie (50)

Nolanofil 

všetky recenzie používateľa

Joe Frazier to povedal jasne, Aliho na staré kolená potrestal pán boh, ští krv, ledva rozpráva a celý sa trase. Ali bol výborný boxer no aj provokatér a povýšenecké hovado. Za to Frazier bol čestný, tvrdohlavý a pravdovravný. Aspoň taký som mal pocit pri sledovaní oného dokumentu. Ktorý celkom prehľadne ukazuje, ako sa dvaja veľký boxér neznášali a brali svoje dnes už historické súboje vážne. ()

cheyene 

všetky recenzie používateľa

V den, kdy celý svět obletěla smutná zpráva o úmrtí legendárního boxera, jednoho z nejvýznamnějších bijců všech dob, Joe Fraziera, jsem si pustil v rámci piety tento dokument, jakožto vzpomínku a uctění památky muže, bez nějž by pojem nenávist v ringu či řežba neměl ani zdaleka takovou hloubku. Dokument o takto lákavém, úžasném a dechberoucím tématu snad ani nejde špatně zpracovat, obzvlášť, když hlavní aktéři (kromě nemocného Aliho) jednoho z nejslavnějších zápasů historie stále žijí a mohou podávat svědectví o oné události. Události, která povýšila úroveň boxu až na hranici nemožného, do výšin, z nichž mohl následovat strmý pád v podobě umírajícího sportovce na jedné či druhé straně ringu. Muhammad Ali i Joe Frazier si tehdy skutečně sáhli až na opravdové dno a smrt dost možná obcházela oba tábory. Při pohledu na dnešní těžkou váhu si uvědomíte, ve které době se odehrávaly ty největší nářezy, a že výroky typu "Klitchkos are death for boxing" nejsou úplně neopodstatněné. Nezáleží na tom, jestli se vám box hnusí nebo zda jej zbožňujete, protože Thrilla in Manila znamená mnohem víc, než jen snaha zabít svého soka pod záštitou sportu... ()

Reklama

Chrysopras 

všetky recenzie používateľa

Ikdyž nejste žádnými fanoušky boxu, tohle vás prostě přiková k plátnu. Stejně jako mě. Před timhle dokumentem jsem samozřejmě znal M. Aliho a v hlavě se mi motalo to, že boxoval někde v Zairu a byl to hodně slavnej zápas ( a dozvěděl se, že to bylo proti Foremanovi a vrátil se mu titul mistra... ). Dokument buduje vynikajícim způsobem atmosféru a rozplétá nejrůznější roviny tohoto "thrilleru". A to tak, že už jste opravdu zvědaví jak to dopadlo. A když k tomu připočtete ten závěr... Škoda, že režisér do Varů nedorazil, protože by měl určitě o čem vyprávět. Bylo by to za max, ale jedna zásadní věc tu chybí - M. Ali se nevyjadřuje osobně v současnosti :-( Nevim, jestli je toho při svym zdravotnim stavu vůbec schopnej, ale tenhle kamínek mi v této precizní mozaice přeci jen chybí. ( 44. KVIFF ) ()

d-fens 

všetky recenzie používateľa

Ali bol namyslený narcistický islamský rasista!.... našťastie, Joe Frazier to z neho poriadne vytĺkol :) .... dokument s tak emotívnym a príťažlivým námetom, že sa snáď zle ani natočiť nedal ..... Peknou bodkou za zápolením tejto legendárnej dvojice je, že po smrti Joa Fraziera 7. novembra 2011 sa Muhamad Ali zúčastnil jeho pohrebu. Určitá pachuť jeho nechutnej arogancie a nevďaku, aké voči Joeovi Frazierovi prejavil za mlada, však stále ostáva - obzvlášť keď si človek uvedomí, že Ali je vnímaný ako legenda-ikona, a Frazier zomrel v ústraní a zabudnutí, prevádzkujúc svoju malú telocvičňu na predmestí Philadelphie..... Možno aj preto, keď vidím dnešného roztraseného Aliho, poviem si: "Máš čo si chcel !" ...... naozaj, príbeh plný veľkých emócií!! .... "Joe, pre mňa budeš navždy legendou! Odpočívaj v pokoji!" ()

Arkanoid 

všetky recenzie používateľa

„I will prove to him what is it like to face a real man.“ Najprv Manilu vidíme, potom počujeme hluk stávkarov, ktorých nevidíme, a zrazu ich už vidíme. Pri zobrazovaní stávkovania na kohútenie zápasy tieto zápasy beloch prirovnáva ku zápasom ľudským. Muhammad Ali môže byť ikona boxu, ale určite nie ikona ľudského charakteru. Divákov, ktorí chceli vidieť jeho tretí zápas s Joeom Frazierom, nazval hlupákmi, lebo ho nepovažoval za seberovného, hoci ho porazil na body v ich prvom zápase. Zosmiešnil ho pred kamerami privnaním ku gorile (vyrobili sa aj tričká s gorilami a nápisom Manila, ktoré nosi černosi), ktorú nosil v náprsnom vrecku saka, neskôr ho nazýval negrom a otrokom. Černoch černocha. Smokin‘ Joe vo veku 63 rokov, 3 roky pred svojou smrťou, stále trénuje v rovnakom gyme, v akom sa pripravoval na zápas s Alim 1.10.1975, dokonca tu spáva v miestnosti, ktprú volá dungeon. Aliho v Manile všetci vítali, Fraziera si skoro nevšimli. Ali dourážal Fraziera okrem iných hlúpostí aj za to, že nepíše poéziu. Tomu sa hovorí prepnutý človek. 2 z ich spoločných zápasov za k nemu správal normálne, boli priatelia a pred tretím stratil všetky medze. Ali odmietol narukovať, obrátil sa proti nemu národ, no Frazier ho podporoval listami na správne miesta, požičal mu peniaze. Horšie správanie od Aliho voči súperovi som nevidel. Ali bol členom čiernych nacionalistov, ktorým nevadilo baviť sa s Ku Klux Klanom o separácii. Dokonca rečnil na Ku Klux Klan rally. Syn Joea Fraziera musel v škole riešiť konflikty umelo vyvolané Alim, ktorý nakazil médií. Ali reprezentoval pred prvým zápasom s Joeom Frazierom čiernych, mladých, a liberálov proti vojne vo Vietname. Frazier zasa bielych konzervatívnych Američanov. Dokument zobrazuje aj zlomové momenty zápasu Foreman vs Frazier. Frazier spočiatku dominoval, hlavne údermi na telo a Aliho tlačil na ku okrajom ringu. Neskôr však prebral vedenie Ali, no Frazier so zalepeným pravým okom a čiastočne vidiacim ľavým sa nevzdal. Po 14. kole vyčerpaný Ali chcel skončiť, no čiastočne vidiaci Frazier chcel stále pokračovať. Frazierovi bohužiaľ dali dole rukavice, čím sa zápas ukončil, no Ali odpadol od vyčerpania. Nakoniec chvastúň uznal tvrdosť Fraziera a povedal, žeby ho chcel mať po svojom boku, keď ho povolá boh na svätú vojnu. Ali sa mu ospravedlňoval cez médií, cez syna, ľutoval, čo povedal, no osobne za ním neprišiel. Obaj umreli bez toho, aby sa to stalo. Formálne ide o klasiku – výpovede účastníkov a ľudí okolo (nechápem účasť ženy bývalého filipínskeho prezidenta) pretkané dobovými zábermi, ktoré sú raz za čas púšťané v rýchlom slede, ktorý sa nedá kvalitne vnímať. Väčšinou však ide o poctivo natočený dokument občas s dramatickou hudbou, ktorý o legendárnom zápase prináša snáď všetko, čo by mal. Jazykové okienko: wishy-washy. ()

Galéria (5)

Reklama

Reklama