Reklama

Reklama

Neobyčajný životný príbeh Sandry Laingovej (Sophie Okonedová) sa začína v roku 1965 v Kapskom Meste. Bola dcérou bielych Afričanov, potomkov pôvodných holandských osadníkov. Ale nebola biela. Aj tak ju milovali a boli na ňu hrdí. Bola veľmi inteligentná, bystrá, múdra. Keď ju zapísali do školy, nastali ťažkosti. Bieli nechceli, aby s ich deťmi chodila do školy čierna školáčka. A v šialenom systéme apartheidu bolo nemysliteľné, aby bieli rodičia mohli mať čierne dieťa. Jej rodičia Abraham Laing (Sam Neill) a Sannie (Alice Krigeová) však boli presvedčení, že ich dcéra má neodňateľné právo žiť ako biela. (TV JOJ)

(viac)

Recenzie (22)

Vesecký 

všetky recenzie používateľa

Tyhle filmy mě dokážou dostat. Barva pleti byla téhož typu jako Květ pouště - a shodou okolností to byl také britský snímek a koprodukcí Jižní Afriky. Ukazuje, jak zrůdná dokáže být skutečně totalitní společnost, která vládla takřka půlstoletí v JAR. Oficiální politika apartheidu byla odnoží fašismu a je s podivem, jak se jí tamní občané dokázali zbavit. Dnes bychom se mohli jejich rasové snášenlivosti učit. Osud mladé Sandry Langové, která se narodila svým bílým rodičům v barvě kakaa, byl jen jedním z mnohých. Přestože byla nakonec úřady prohlášena za rasově čistou, měla nadále se svou barvou potíže a mezi sebe ji nepřijala ani zuluská komunita, k níž se uchýlila se svým Petrusem. Nakonec byla opuštěna všemi, které kdysi milovala... Takové snímky by měly být odměňovány oskary. Pěšt hvězdiček. ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Subjektiv to vo svojom komente vystihol trefne. Proste čiernobiely film o rasizme v Afrike, kde sú všetci bieli parchanti a černosi dobráci od kosti.Téma o čiernom decku bielych rodičov je na prvý pohľad zaujímavá, ale prvú polovicu filmu som sa divil, prečo tí biely rodičia bojujú len za to, aby ich dcéru uznali za bielu namiesto toho, aby bojovali za práva černochov. No lebo aj oni sa vyfarbili ako rasisti. Takže nakoniec sa tam všetci správali absurdne. 5/10 dávam hlavne za tému ale film je slabota. ()

Reklama

Autogram 

všetky recenzie používateľa

Obrovský námet, z ktorého mohol vzniknúť veľký film. Nevznikol, je to len taká červená knižnica o vzťahoch trochu viac komplikovaných, ako je bežné, hlavne s rodičmi, ale aj medzi rodičmi alebo s manželom. Rasizmus je zlý, to vieme, ale ešte horší je vo vzťahu k dcére od rodičov. Najskôr bojujú za jej práva belošky, potom ju zatratia a, hoci to má byť podľa skutočnosti, postoje mi zostávajú nepochopiteľné. Vo filme beží všetko až príliš rýchlo, možno menší úsek života by filmu svedčil viac. ()

vancho 

všetky recenzie používateľa

Myslím, že máloktorý film ukázal tak názorne nezmyselnosť a monštróznosť rasizmu. Samozrejme okrem filmoch o holokauste. Na živote jednej ženy zobrazený nielen apartheid, ale aj to, ako dokážu predsudky ovplyvniť život tzv. obyčajného človeka. Sandra je síce bezmocná voči tomu, čo sa s ňou deje, ale bojuje. Bojuje za svoju ľudskú dôstojnosť, za udržanie vzťahov s rodičmi a za obyčajné životné šťastie. Bojuje s premenlivými výsledkami. Ak sa bude na školách vyučovať rasová tolerancia, vhodné do kurikula. Z hľadiska poznatkov o iných kultúrach sa človek dozvie viac z histórie Južnej Afriky (vhodné pozrieť tiež Zbohom, Bafana). ()

Aljak 

všetky recenzie používateľa

Juhoafrický apartheid je obrovskou studnicou námetov pre množstvo drám. Tu bol námet o to lepší, že zobrazoval skutočný príbeh čiernobielej Sandry, ktorá bola pre bielych príliš málo biela a pre čiernych zas príliš málo čierna. Tými 4* som si síce neni až tak istý, ale rozhodne je to film hodný pozornosti, hoci občas sa mi vývoj deju zdal až trochu príliš prehnaný. Aj keď nedokážem posúdiť ako bola skutočnosť prikreslená, ale na mňa osobne nepôsobil film až tak autenticky. Ale treba uznať, že príbeh bol veľmi pútavý a rovnako aj celý osud hlavnej postavy Sandry. ()

Galéria (8)

Reklama

Reklama